Zakup auta, motocykla lub przyczepy kempingowej wiąże się zazwyczaj z koniecznością zaciągnięcia dodatkowego zobowiązania. Jednym ze sposobów na sfinansowanie takiej potrzeby jest kredyt samochodowy. Sprawdź, na czym polega to rozwiązanie i gdzie szukać najlepszych ofert.
- 1. Co trzeba wiedzieć o kredycie samochodowym?
- 2. Kto może skorzystać z kredytu samochodowego?
- 3. Czym się różni kredyt samochodowy od gotówkowego?
- 4. Jakie dokumenty wymagane są do kredytu samochodowego?
- 5. Jakie są zalety kredytu samochodowego?
- 6. Jakie są wady kredytu samochodowego?
- 7. Jakie są rodzaje rat kredytu samochodowego?
- 8. Kredyt na samochód czy warto?
- 9. Kredytu samochodowe – oferty banków
- 10. Warto wiedzieć:
Poszukiwania najlepszej metody sfinansowania zakupu pojazdu warto wesprzeć porównywarką kredytów samochodowych. Narzędzie to pozwala w szybki sposób dopasować ofertę do Twojej bieżącej sytuacji finansowej oraz indywidualnych potrzeb. Wcześniej jednak uporządkujmy informacje na temat kredytu samochodowego.
Co trzeba wiedzieć o kredycie samochodowym?
Kredyt samochodowy jest jednym z dostępnych rozwiązań pozwalających pożyczyć pieniądze na zakup pojazdu. Nie zapominaj jednak, że za pomocą kredytu samochodowego sfinansujesz również kupno m.in. motocykla, skutera, autobusu, przyczepy kempingowej, a nawet motorówki. Pożyczone od banku pieniądze możesz przeznaczyć wyłącznie na konkretny cel.
Na samym przedmiocie finansowania bank ustanowi zabezpieczenie, dzięki czemu ograniczy ryzyko związane z zaprzestaniem spłaty zobowiązania. Jeśli przestaniesz regulować raty bank zabierze Ci samochód. Kwota uzyskana z jego sprzedaży może jednak nie pokryć całego zobowiązania, które będzie trzeba spłacić. Zastosowanie zabezpieczenia o charakterze rzeczowym może przełożyć się na niższe koszty kredytu samochodowego w stosunku do kredytów gotówkowych, ale wcale nie musi.
Kto może skorzystać z kredytu samochodowego?
O kredyt samochodowy może ubiegać się zarówno osoba prywatna, jak i firma.
Finansowanie może być udzielone zarówno na zakup pojazdu nowego, jak i używanego. Kredyt samochodowy można zaciągnąć bezpośrednio w banku lub w autoryzowanych salonach samochodowych, które współpracują z wybranymi bankami lub prowadzą własne banki samochodowe.
Bez względu na to, kto składa wniosek o kredyt samochodowy, przepustką do pozytywnej decyzji banku jest odpowiednio wysoka i perspektywiczna zdolność kredytowa. Bank podczas analizy wniosku kredytowego wraz z wymaganymi załącznikami sprawdzi, czy Twoja sytuacja finansowa pozwoli na terminową spłatę kolejnego zobowiązania.
Nie bez znaczenia jest również sam przedmiot, który chcesz sfinansować za pomocą kredytu samochodowego. Dotyczy to szczególnie pojazdów używanych i wyprodukowanych na indywidualne zamówienie. Zanim bank podejmie decyzję, sprawdzi wartość takiego pojazdu (może być wymagana wycena rzeczoznawcy majątkowego) oraz zweryfikuje jego płynność na rynku wtórnym. Tłumaczy to, dlaczego banki najchętniej finansują popularne samochody miejskie, które można szybko sprzedać, kiedy przestaniesz wywiązywać się z warunków umowy kredytowej.
Czym się różni kredyt samochodowy od gotówkowego?
Kluczową różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym a samochodowym sposób wydatkowania pieniędzy pożyczonych od banku. Wybierając kredyt samochodowy pozyskane środki możesz przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu wskazanego we wniosku.
Kredyt gotówkowy daje dużo większą swobodę w tym zakresie, ponieważ pożyczone pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny. Jeśli zdecydujesz się na zakup pojazdu to może być to przykładowo auto zabytkowe, którego rocznik produkcji przekreśla szansę na zaciągniecie kredytu samochodowego. Nie musisz się również przejmować m.in. wyceną pojazdu, koniecznością wykupienia polisy AC.
Jakie dokumenty wymagane są do kredytu samochodowego?
Lista dokumentów wymaganych do zaciągnięcia kredytu samochodowego jest dłuższa niż w przypadku kredytu gotówkowego. Wynika to przede wszystkim z konieczności ustanowienia przez bank zabezpieczenia na przedmiocie finansowania. Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt samochodowy, przygotuj następujące dokumenty.:
- dokument tożsamości np. dowód osobisty,
- dokument potwierdzający osiągane dochody np. zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, wyciąg z konta bankowego za wskazany okres lub roczną deklarację PIT z potwierdzeniem złożenia jej w US,
- adres zamieszkania lub zameldowania,
- dodatkowe dokumenty niezbędne do określenia zdolności kredytowej.
Druga grupa dokumentów niezbędnych przy zaciąganiu kredytu samochodowego zależy od rodzaju pojazdu. Najmniejsze wymagania dotyczą nowych samochodów oferowanych przez autoryzowanego dealera. W takiej sytuacji wystarczy najczęściej faktura pro-forma i faktura ostateczna. Większym wyzwaniem jest zakup samochodu używanego zarejestrowanego w Polsce od osoby fizycznej. W takiej sytuacji bank może oczekiwać przedstawienia m.in.:
- umowy przedwstępnej kupna – sprzedaży,
- umowy ostatecznej kupna-sprzedaży,
- kopii stałego dowodu rejestracyjnego,
- kopii karty pojazdu (jeżeli została wydana).
Jakie są zalety kredytu samochodowego?
Na pierwszy rzut oka zaciągniecie kredytu samochodowego może wydawać się nieatrakcyjne z uwagi na procedury związane z ustanowieniem zabezpieczenia na przedmiocie finansowania. Dodatkowy wysiłek może się jednak opłacić. Zaciągając kredyt samochodowy możesz liczyć na:
- niższy całkowity koszt finansowania w porównaniu z kredytem gotówkowym – dodatkowe zabezpieczenia spłaty zobowiązania ogranicza ryzyko banku, a co za tym idzie pozwala zaoferować korzystne warunki finansowania. Najczęściej spotykane formy zabezpieczeń to zastaw rejestrowy, przewłaszczenie, cesja z polisy AC. Pamiętaj jednak, że nie jest to regułą i pojawiają się promocyjne oferty kredytów gotówkowych zachęcające korzystniejszymi warunkami finansowania – bez konieczności ustanawiania zabezpieczeń;
- okres kredytowania sięgający nawet 120 miesięcy (10 lat) – rozłożenie spłaty kredytu dłuższy okres pozwala obniżyć kwotę miesięcznej raty i dostosować ją do swoich możliwości finansowych. Pamiętaj, że wydłużenie okresu kredytowania przekłada się na wzrost całkowitego kosztu kredytu;
- wyższą kwotę zobowiązania w porównaniu do kredytu gotówkowego – ostateczna wysokość kredytu uzależniona jest od zdolności kredytowej klienta, wartości i jakości zabezpieczenia oraz od maksymalnych limitów stosowanych przez poszczególne banki. Ostateczna kwota kredytu samochodowego sięgać może nawet kilkuset tysięcy złotych,
- zróżnicowane warianty spłaty – kredyt samochodowy może być spłacany w ratach równych lub malejących, a także z zastosowaniem raty balonowej, przypadającej na koniec okresu finansowania,
- możliwość sfinansowania zarówno nowych jak i używanych pojazdów – najbardziej preferowane są samochody nowe, jednak banki nie widzą przeciwwskazań, aby udzielać również kredytów na samochody używane. Nie oznacza to, że otrzymasz finansowanie na pojazd w każdym wieku – najczęściej spotykany limit wieku to 8-12 lat.
Podsumowując wymienione zalety, kredyt samochodowy uznać można jako rozwiązanie dające szerokie możliwości dostosowania warunków finansowania do Twojej sytuacji finansowo-ekonomicznej. Dzięki temu dodatkowe obciążenie wcale nie musi zbytnio obciążyć Twojego domowego budżetu.
Jakie są wady kredytu samochodowego?
Zgodnie z regułami opisującymi rzeczywistość, wszystko co posiada zalety, posiada także swoje wady. Nie inaczej jest w przypadku kredytu samochodowego. Do wad tego rozwiązania zaliczamy takie kwestie jak:
- obowiązkowe zabezpieczenie o charakterze rzeczowym – najczęściej stosowanym zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie. Zastaw wiąże się z wpisaniem banku do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dzięki temu kredytodawca może sprzedać auto klienta, gdy ten przestanie spłacać raty. Przy przewłaszczeniu bank staje się współposiadaczem samochodu (należy do niego zwykle 49% pojazdu), uniemożliwiając kredytobiorcy sprzedaż auta bez wiedzy i zgody banku. Inną formą zabezpieczenia może być także depozyt karty pojazdu,
- obowiązkowe ubezpieczenie AC – zastosowanie jako formy zabezpieczenia polisy autocasco z cesją praw na bank oznacza, że w przypadku zniszczenia lub kradzieży samochodu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na konto kredytodawcy. Oczywiście koszty składek AC, przez cały okres finansowania, ponosi kredytobiorca.
- formalności – lista wymaganych przez bank dokumentów dla kredytu samochodowego, jest znacznie dłuższa niż w przypadku kredytu gotówkowego. Ubiegając się o finansowanie niezbędne jest przedłożenie m.in. dokumentów potwierdzających tożsamość, dokumentów potwierdzających dochody, kserokopię dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, zaświadczenia z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów, umowy kupna-sprzedaży lub faktury.
Jakie są rodzaje rat kredytu samochodowego?
W zależności od konkretnej oferty kredytu samochodowego zwykle możemy mieć do czynienia z następującymi rodzajami rat:
- raty standardowe,
- rata balonowa,
- płatność rozłożona na kilka części np. 50/50.
Raty standardowe to rozwiązanie najczęściej spotykane w przypadku kredytów. Są one płatne co miesiąc i składają się z części kapitałowej oraz odsetkowej.
W przypadku rat balonowych, przez większość okresu kredytowania, kredytobiorca spłaca stosunkowo niskie raty, a największą część pożyczonego kapitału zwraca się w ramach ostatniej raty. Można jednak uniknąć ostatniej raty, odsprzedając dilerowi samochód po aktualnej cenie rynkowej, a uzyskane środki przeznaczyć na kolejny kredyt z ratą balonową.
Więcej na temat kredytów balonowych piszemy w artykule: “Kredyt balonowy – czy opłaca się taki wziąć?”
Kredyt samochodowy można także spłacić w dwóch częściach. Kwota pierwszej spłaty wynosi zwykle połowę wartości samochodu. Spłata pozostałej części kredytu może natomiast odbyć się nawet po kilku latach.
Kredyt na samochód czy warto?
Osoby zdecydowane na zakup pojazdu powinny skorzystać z rozwiązania celowego, jakim jest kredyt samochodowy. Oczywiście w sytuacji, kiedy brakująca do finalizacji transakcji kwota, nie jest znaczna, można wesprzeć się kredytem gotówkowym, ale należy liczyć się z tym, że rozwiązanie to może być droższe. Warto również porównać kredyty samochodowe kilku banków i wybrać opcję najlepiej wpisującą się w nasze potrzeby. Niektórzy kredytodawcy udzielają wysoko oprocentowanego kredytu samochodowego, nie wymagając od razu całej listy dokumentów. Dopiero po dostarczeniu odpowiednich papierów, oprocentowanie ulega obniżeniu.
Pamiętać należy również, że wiele wymaganych przez bank dokumentów, służy poprawnej ocenie zabezpieczenia kredytu, co korzystnie przekłada się na ostateczną cenę zobowiązania. Sprzyja to prawidłowej ocenie zdolności kredytowej klienta, co może ostatecznie uchronić go przed nieprzyjemnymi skutkami potencjalnej windykacji. W ferworze zakupów nietrudno o przekredytowanie.
Kredytu samochodowe – oferty banków
Propozycje kredytów samochodowych można znaleźć w kilku bankach. Kliknij w link poniżej, aby zapoznać się z aktualnym rankingiem kredytów samochodowych i znaleźć najtańszy kredyt samochodowy dla siebie.
Zobacz ranking kredytów samochodowych
Warto wiedzieć:
- Kredyt samochodowy może być przeznaczony wyłącznie na zakup konkretnego pojazdu.
- Zakup samochodu można sfinansować także za pomocą kredytu gotówkowego. Kredyt gotówkowy zwykle wymaga mniejszej liczby formalności, a klient nie musi ujawniać bankowi, na jaki cel potrzebuje finansowania.
- W przypadku kredytu samochodowego możemy wybrać raty standardowe lub balonowe. Dostępną opcją jest także spłata zobowiązania w dwóch częściach.
- Kredyt samochodowy wymaga dodatkowych zabezpieczeń, np. wykupienia polisy AC.
- Do momentu całkowitej spłaty kredytu bank jest współwłaścicielem pojazdu użytkowanego przez klienta.
- Kredyt gotówkowy to też dobre rozwiązanie pozwalające na zakup samochodu.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy można wziąć kredyt gotówkowy na dziesięcioletni samochód?
Tak, dziesięć lat to zwykle górna granica wieku pojazdu, na jaki można zaciągnąć kredyt samochodowy.
Czym różni się pożyczka od kredytu na samochód?
Kredyt na samochód może być udzielony wyłącznie przez bank. Pożyczki samochodowej mogą natomiast udzielić inne instytucje finansowe bądź osoby prywatne.
Czy kredyt samochodowy można przeznaczyć na zakup innych pojazdów?
Tak, kredyt samochodowy można przeznaczyć także na zakup innych pojazdów, np. motocykla lub przyczepy kempingowej.
Czy zawarcie umowy o kredyt samochodowy w salonie dealerskim jest bezpieczne?
Tak, autoryzowane salony samochodowe współpracują z bankami, dlatego zawarcie umowy o kredyt samochodowy w takim miejscu jest całkowicie bezpieczne.
Czy kredyt na samochód można spłacić wcześniej?
Tak, kredyt samochodowy można spłacić wcześniej. Nie zawsze jest to jednak korzystna opcja, dlatego warto upewnić się czy w naszym przypadku będzie to właściwe posunięcie.
Czy opłaca się brać kredyt na samochód?
Wszystko zależy od naszej sytuacji finansowo-majątkowej oraz od warunków kredytu samochodowego. Jeśli dysponujemy odpowiednią zdolnością kredytową, a bank jest w stanie przedstawić ofertę spełniającą nasze oczekiwania to warto zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu samochodowego.
Czy kredyt na samochód ma sens?
Jeśli naprawdę potrzebujemy samochodu i nie dysponujemy odpowiednimi pieniędzmi to kredyt na samochód może mieć sens. Trzeba pamiętać, że bank przed podjęciem decyzji sprawdzi naszą zdolność kredytową. Na jej podstawie określi warunki finansowania. Z reguły korzystniejsze oferty dotyczą zakupu nowego samochodu.
Czy warto brać kredyt na auto używane?
To zależy od naszych potrzeb i sytuacji finansowej. Banki oferują kredyty na samochody używane, jednak trzeba wcześniej zweryfikować ograniczenia dotyczące ich maksymalnego wieku. Kredyty na samochody używane są droższe niż na samochody nowe, ale dzięki zabezpieczeniu na pojeździe są często tańsze od kredytów gotówkowych.
Co lepsze kredyt samochodowy czy gotówkowy?
Kredyt samochodowy to większe formalności związane z ustanowieniem przez bank zabezpieczenia na kredytowanym pojeździe. To też ograniczenia co do wieku i rodzaju pojazdu. Dodatkowe zabezpieczenie może jednak pozytywnie przekładać się na koszty. Kredyt gotówkowy udzielany jest na dowolny cel, więc można przeznaczyć go na każde auto. Z uwagi na brak zabezpieczenia może być jednak rozwiązaniem droższym.
szukam kredytu,ale nie mogę dostać (kredyt na auto).
Jacek
661372157
Dzień dobry,
skontaktujemy się dzisiaj z Panem w tej sprawie.