Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty samochodowe

Czy warto wziąć kredyt na samochód w 2023? Poznaj zalety i wady!

Zakup auta, motocykla czy skutera wiąże się zazwyczaj z koniecznością zaciągnięcia dodatkowego zobowiązania. Osoby nie posiadające wystarczających środków finansowych powinny zwrócić uwagę na ogólnodostępne kredyty samochodowe. Decyzję o zaciągnięciu zobowiązania warto jednak poprzedzić weryfikacją zalet i wad wspomnianego rozwiązania. Czy warto wziąć kredyt na samochód? Odpowiedź na to inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Poszukiwania najlepszej propozycji warto wesprzeć porównywarką kredytów samochodowych. To łatwy i szybki sposób na dopasowanie oferty do naszej bieżącej sytuacji i potrzeb. Zanim jednak przejdziemy do wyboru najlepszego rozwiązania finansowego, uporządkujmy informacje dotyczące kredytu samochodowego. 

Co trzeba wiedzieć o kredycie samochodowym?

Kredyt samochodowy jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przez osoby, które noszą się z zamiarem zakupu pojazdu. Nie zapominajmy przy tym, że za pomocą kredytu samochodowego sfinansować można również kupno motocykla, skutera, autobusu, a nawet motorówki. Celowość rozwiązania pozwala zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci przedmiotu finansowania, co przekłada się na atrakcyjniejszą dla kredytobiorcy cenę. 

Kto może skorzystać z kredytu samochodowego?

O kredyt samochodowy może ubiegać się zarówno osoba prywatna, jak i firma.  

 • Finansowanie może zostać udzielone zarówno na zakup pojazdu nowego, jak i używanego. 
 • Kredyt samochodowy można zaciągnąć w banku bądź w autoryzowanych salonach samochodowych. 

Czym się różni kredyt samochodowy od gotówkowego?

Kluczową różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym, a samochodowym jest cel, na jaki mają zostać wydane pieniądze.

Wybierając kredyt samochodowy, otrzymane od banku środki możemy przeznaczyć wyłącznie na zakup zadeklarowanego pojazdu. W przypadku kredytu gotówkowego, bank nie zapyta natomiast o cel, jaki zamierzamy sfinansować za pomocą kredytu. Część środków możemy więc wydać na zakup samochodu, a pozostałą sumę na zaspokojenie zupełnie innych potrzeb. 

Kredyt samochodowy a wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do kredytu samochodowego jest nieco dłuższa, niż w przypadku kredytu gotówkowego. Osoby chcące uzyskać takie finansowanie, powinny przygotować takie dokumenty jak: 

 • dowód osobisty – potrzebny do sporządzenia umowy kredytowej i potwierdzenia tożsamości wnioskującego, 
 • dokument potwierdzający dochody – może to być np. zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, 
 • kserokopia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, 
 • zaświadczenie z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów, 
 • umowa kupna-sprzedaży samochodu. 

Jakie są zalety kredytu samochodowego?

Kiedy upatrzymy już sobie wymarzony pojazd, a stan naszych oszczędności nie pozwala na sfinansowanie całości zakupu z własnych środków, nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać z dodatkowego finansowania. Wybierając rozwiązanie w postaci kredytu samochodowego, możemy liczyć na: 

 • niższy w porównaniu z kredytem gotówkowym koszt, gdyż bank stosując dodatkowe zabezpieczenia na przedmiocie finansowania, istotnie ogranicza swoje ryzyko. Najczęściej spotykane formy zabezpieczeń to zastaw rejestrowy, przewłaszczenie, cesja z polisy AC, 
 • okres finansowania sięgający nawet 10 lat. Rozłożenie spłaty kredytu na wiele lat pozwala znacznie obniżyć kwotę miesięcznej raty i dostosować ją do własnych możliwości, 
 • wyższą w porównaniu z kredytem gotówkowym kwotę zobowiązania. Wysokość kredytu uzależniona jest od zdolności kredytowej klienta oraz od limitów stosowanych przez poszczególne banki. Ostateczna kwota kredytu sięgać może nawet kilkuset tysięcy złotych, 
 • wybór dogodnego wariantu spłaty. Zobowiązanie może być spłacane w ratach równych lub malejących, a także z zastosowaniem raty balonowej, przypadającej na koniec okresu finansowania, 
 • możliwość sfinansowania zarówno nowych jak i używanych pojazdów. Najbardziej preferowane są samochody nowe, jednak banki nie widzą przeciwwskazań, aby udzielać również kredytów na samochody używane, a nawet sprowadzane zza granicy. Oczywiście nie oznacza to, że otrzymamy dofinansowanie na pojazd w każdym wieku – najczęściej spotykany limit to 10 lat. 

Podsumowując wymienione zalety, kredyt samochodowy uznać można jako rozwiązanie dające szerokie możliwości dostosowania warunków finansowania do sytuacji finansowo-ekonomicznej potencjalnego kredytobiorcy. Dzięki temu dodatkowe obciążenie wcale nie musi zrujnować domowego budżetu, a wysokość raty dopasowana zostanie do osiąganych dochodów. 

Jakie są wady kredytu samochodowego?

Zgodnie z regułami opisującymi rzeczywistość, wszystko co posiada zalety, posiada także swoje wady. Nie inaczej jest w przypadku kredytu samochodowego. Do wad tego rozwiązania zaliczamy takie kwestie jak: 

 • obowiązkowe zabezpieczenia. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie. Zastaw wiąże się z wpisaniem banku do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dzięki temu kredytodawca może sprzedać auto klienta, gdy ten przestanie spłacać raty. Przy przewłaszczeniu bank staje się współposiadaczem samochodu (należy do niego zwykle 49% pojazdu), uniemożliwiając kredytobiorcy sprzedaż auta bez wiedzy i zgody banku. Inną formą zabezpieczenia może być także depozyt karty pojazdu, 
 • obowiązkowe ubezpieczenie AC. Zastosowanie jako formy zabezpieczenia polisy autocasco z cesją praw na bank oznacza, że w przypadku zniszczenia lub kradzieży samochodu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na konto kredytodawcy. Oczywiście koszty składek AC, przez cały okres finansowania, ponosi kredytobiorca. 
 • formalności. Lista wymaganych przez bank dokumentów dla kredytu samochodowego, jest znacznie dłuższa niż w przypadku kredytu gotówkowego. Ubiegając się o finansowanie niezbędne jest przedłożenie m.in. dokumentów potwierdzających tożsamość, prawa jazdy, dokumentów potwierdzających dochody, kserokopię dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, zaświadczenia z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów, umowy kupna-sprzedaży lub faktury. 

Rodzaje rat kredytu samochodowego

W zależności od oferty, w przypadku kredytu samochodowego zwykle możemy mieć do czynienia z trzema rodzajami rat: 

 • ratami standardowymi, 
 • ratami balonowymi, 
 • płatnością rozłożoną na dwie części. 

Raty standardowe to rozwiązanie najczęściej spotykane w przypadku kredytów. Są one płatne co miesiąc i składają się z części kapitałowej oraz odsetkowej. 

W przypadku rat balonowych, przez większość okresu kredytowania, kredytobiorca spłaca stosunkowo niskie raty, a największą część otrzymanego kapitału zwraca się w ramach ostatniej raty zobowiązania. Można jednak uniknąć ostatniej raty, odsprzedając dilerowi samochód po aktualnej cenie rynkowej, a uzyskane środki przeznaczyć na kolejny kredyt z ratą balonową.  

Więcej na temat kredytów balonowych piszemy w artykule: “Kredyt balonowy – czy opłaca się taki wziąć? 

Kredyt samochodowy można także spłacić w dwóch częściach. Kwota pierwszej spłaty wynosi zwykle połowę wartości samochodu. Spłata pozostałej części kredytu może natomiast odbyć się nawet po kilku latach.  

Kredyt na samochód czy warto?

Osoby zdecydowane na zakup pojazdu powinny skorzystać z rozwiązania celowego, jakim jest kredyt samochodowy. Oczywiście w sytuacji, kiedy brakująca do finalizacji transakcji kwota, nie jest znaczna, można wesprzeć się kredytem gotówkowym, ale należy liczyć się z tym, że rozwiązanie to będzie droższe. Warto również porównać kredyty samochodowe kilku banków i wybrać opcję najlepiej wpisującą się w nasze potrzeby. Niektórzy kredytodawcy udzielają wysoko oprocentowanego kredytu samochodowego, nie wymagając od razu całej listy dokumentów. Dopiero po dostarczeniu odpowiednich papierów, oprocentowanie ulega obniżeniu.

Michał Mucha Michał Mucha

Pamiętać należy również, że wiele wymaganych przez bank dokumentów, służy poprawnej ocenie zabezpieczenia kredytu, co korzystnie przekłada się na ostateczną cenę zobowiązania. Sprzyja to prawidłowej ocenie zdolności kredytowej klienta, co może ostatecznie uchronić go przed nieprzyjemnymi skutkami potencjalnej windykacji. W ferworze zakupów nietrudno o przekredytowanie, dlatego dobrze aby ktoś w odpowiednim momencie zaciągnął hamulec. 

Kredytu samochodowe – oferty banków

Propozycje kredytów samochodowych można znaleźć w kilku bankach. Kliknij w link poniżej, aby zapoznać się z aktualnym rankingiem kredytów samochodowych i znaleźć najtańszy kredyt samochodowy dla siebie. 

Zobacz ranking kredytów samochodowych

Zapraszamy do pobrania poradnika

 • Czym jest zdolność kredytowa?
 • Co wpływa na zdolność kredytową?
 • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Warto wiedzieć:

 1. Kredyt samochodowy może być przeznaczony wyłącznie na zakup konkretnego pojazdu.
 2. Zakup samochodu można sfinansować także za pomocą kredytu gotówkowego. Kredyt gotówkowy zwykle wymaga mniejszej liczby formalności, a klient nie musi ujawniać bankowi, na jaki cel potrzebuje finansowania.
 3. W przypadku kredytu samochodowego możemy wybrać raty standardowe lub balonowe. Dostępną opcją jest także spłata spłata zobowiązania w dwóch częściach.
 4. Kredyt samochodowy wymaga dodatkowych zabezpieczeń, np. wykupienia polisy AC.
 5. Do momentu całkowitej spłaty kredytu bank jest współwłaścicielem pojazdu użytkowanego przez klienta.
 6. Kredyt gotówkowy to też dobre rozwiązanie jeśli chodzi o zakup samochodu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można wziąć kredyt gotówkowy na dziesięcioletni samochód?

  Tak, dziesięć lat to zwykle górna granica wieku pojazdu, na jaki można zaciągnąć kredyt samochodowy. 

 2. Czym różni się pożyczka od kredytu na samochód?

  Kredyt na samochód może być udzielony wyłącznie przez bank. Pożyczki samochodowej mogą natomiast udzielić inne instytucje finansowe bądź osoby prywatne. 

 3. Czy kredyt samochodowy można przeznaczyć na zakup innych pojazdów?

  Tak, kredyt samochodowy można przeznaczyć także na zakup innych pojazdów, np. motocykla lub przyczepy kempingowej. 

 4. Czy zawarcie umowy o kredyt samochodowy w salonie dealerskim jest bezpieczne?

  Tak, autoryzowane salony samochodowe współpracują z bankami, dlatego zawarcie umowy o kredyt samochodowy w takim miejscu jest całkowicie bezpieczne. 

 5. Czy kredyt na samochód można spłacić wcześniej?

  Tak, kredyt samochodowy można spłacić wcześniej. Nie zawsze jest to jednak korzystna opcja, dlatego warto upewnić się czy w naszym przypadku będzie to właściwe posunięcie. 

 6. Czy opłaca się brać kredyt na samochód?

  Wszystko zależy od naszej sytuacji finansowo-majątkowej oraz od warunków kredytu samochodowego. Jeśli dysponujemy odpowiednią zdolnością kredytową, a bank jest w stanie przedstawić ofertę spełniającą nasze oczekiwania to warto zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu samochodowego.

 7. Czy kredyt na samochód ma sens?

  Jeśli naprawdę potrzebujemy samochodu i nie dysponujemy odpowiednimi pieniędzmi to kredyt na samochód może mieć sens. Trzeba pamiętać, że bank przed podjęciem decyzji sprawdzi naszą zdolność kredytową. Na jej podstawie określi warunki finansowania. Z reguły korzystniejsze oferty dotyczą zakupu nowego samochodu.

 8. Czy warto brać kredyt na auto używane?

  To zależy od naszych potrzeb i sytuacji finansowej. Banki oferują kredyty na samochody używane, jednak trzeba wcześniej zweryfikować ograniczenia dotyczące ich maksymalnego wieku. Kredyty na samochody używane są droższe niż na samochody nowe, ale dzięki zabezpieczeniu na pojeździe są często tańsze od kredytów gotówkowych.

 9. Co lepsze kredyt samochodowy czy gotówkowy?

  Kredyt samochodowy to większe formalności związane z ustanowieniem przez bank zabezpieczenia na kredytowanym pojeździe. To też ograniczenia co do wieku i rodzaju pojazdu. Dodatkowe zabezpieczenie może jednak pozytywnie przekładać się na koszty. Kredyt gotówkowy udzielany jest na dowolny cel, więc można przeznaczyć go na każde auto. Z uwagi na brak zabezpieczenia może być jednak rozwiązaniem droższym. 

PORÓWNAJ KREDYTY
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
4 lat temu

szukam kredytu,ale nie mogę dostać (kredyt na auto).
Jacek
661372157