Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Zalety i wady kredytu samochodowego

błękitny fiat 500 na tle zielonego lasu
Źródło obrazka: pixabay

Zakup auta, motocykla czy skutera wiąże się zazwyczaj z koniecznością zaciągnięcia dodatkowego zobowiązania. Osoby nie posiadające wystarczających środków finansowych powinny zwrócić uwagę na ogólnodostępne kredyty samochodowe. Decyzję o zaciągnięciu zobowiązania warto jednak poprzedzić weryfikacją zalet i wad wspomnianego rozwiązania.

 

 • Kredyt samochodowy jest często tańszy od swojego gotówkowego odpowiednika.
 • Zaciągnięcie kredytu samochodowego wiąże się z koniecznością wykupienia polisy AC.
 • Kredyt samochodowy jest rozwiązaniem dla osób, które gotowe są spełnić szereg dodatkowych formalności.

 

Kredyt samochodowy jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przez osoby, które noszą się z zamiarem zakupu pojazdu. Nie zapominajmy przy tym, że za pomocą kredytu samochodowego sfinansować można również kupno motocykla, skutera, autobusu, a nawet motorówki. Celowość rozwiązania pozwala zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci przedmiotu finansowania, co przekłada się na atrakcyjniejszą dla kredytobiorcy cenę.

Poszukiwania najlepszej propozycji warto wesprzeć porównywarką kredytów samochodowych. To łatwy i szybki sposób na dopasowanie oferty do naszej bieżącej sytuacji i potrzeb. Wybór oferty poprzedzimy jednak wskazaniem najważniejszych zalet i wad tego rozwiązania.

Zalety kredytu samochodowego

Kiedy upatrzymy już sobie wymarzony pojazd, a stan naszych oszczędności nie pozwala na sfinansowanie całości zakupu z własnych środków, nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać z dodatkowego finansowania. Wybierając rozwiązanie w postaci kredytu samochodowego, możemy liczyć na:

 • niższy w porównaniu z kredytem gotówkowym koszt, gdyż bank stosując dodatkowe zabezpieczenia na przedmiocie finansowania, istotnie ogranicza swoje ryzyko. Najczęściej spotykane formy zabezpieczeń to zastaw rejestrowy, przewłaszczenie, cesja z polisy AC,
 • okres finansowania sięgający nawet 10 lat. Rozłożenie spłaty kredytu na wiele lat pozwala znacznie obniżyć kwotę miesięcznej raty i dostosować ją do własnych możliwości,
 • wyższą w porównaniu z kredytem gotówkowym kwotę zobowiązania. Wysokość kredytu uzależniona jest od zdolności kredytowej klienta oraz od limitów stosowanych przez poszczególne banki. Ostateczna kwota kredytu sięgać może nawet kilkuset tysięcy złotych,
 • wybór dogodnego wariantu spłaty. Zobowiązanie może być spłacane w ratach równych lub malejących, a także z zastosowaniem raty balonowej, przypadającej na koniec okresu finansowania,
 • możliwość sfinansowania zarówno nowych jak i używanych pojazdów. Najbardziej preferowane są samochody nowe, jednak banki nie widzą przeciwwskazań, aby udzielać również kredytów na samochody używane, a nawet sprowadzane zza granicy. Oczywiście nie oznacza to, że otrzymamy dofinansowanie na pojazd w każdym wieku – najczęściej spotykany limit to 10 lat.

Podsumowując wymienione zalety, kredyt samochodowy uznać można jako rozwiązanie dające szerokie możliwości dostosowania warunków finansowania do sytuacji finansowo-ekonomicznej potencjalnego kredytobiorcy. Dzięki temu dodatkowe obciążenie wcale nie musi zrujnować domowego budżetu, a wysokość raty dopasowana zostanie do osiąganych dochodów.

Porównaj kredyty samochodowe w 45 sekund

Wady kredytu samochodowego

Zgodnie z regułami opisującymi rzeczywistość, wszystko co posiada zalety, posiada także swoje wady. Nie inaczej jest w przypadku kredytu samochodowego, chociaż w podsumowaniu artykułu postaramy się udowodnić, że niektóre ograniczenia mogą ostatecznie okazać się atutem. Trochę to przewrotne, ale skupmy się na najpierw na minusach kredytu samochodowego. Zaliczamy do nich:

 • obowiązkowe zabezpieczenia. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie. Zastaw wiąże się z wpisaniem banku do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dzięki temu kredytodawca może sprzedać auto klienta, gdy ten przestanie spłacać raty. Przy przewłaszczeniu bank staje się współposiadaczem samochodu (należy do niego zwykle 49% pojazdu), uniemożliwiając kredytobiorcy sprzedaż auta bez wiedzy i zgody banku. Inną formą zabezpieczenia może być także depozyt karty pojazdu,
 • obowiązkowe ubezpieczenie AC. Zastosowanie jako formy zabezpieczenia polisy autocasco z cesją praw na bank oznacza, że w przypadku zniszczenia lub kradzieży samochodu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na konto kredytodawcy. Oczywiście koszty składek AC, przez cały okres finansowania, ponosi kredytobiorca.
 • formalności. Lista wymaganych przez bank dokumentów dla kredytu samochodowego, jest znacznie dłuższa niż w przypadku kredytu gotówkowego. Ubiegając się o finansowanie niezbędne jest przedłożenie m.in. dokumentów potwierdzających tożsamość, prawa jazdy, dokumentów potwierdzających dochody, kserokopię dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, zaświadczenia z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów, umowy kupna-sprzedaży lub faktury.

Kredyt samochodowy – korzystać czy nie?

W naszej opinii osoby zdecydowane na zakup pojazdu powinny skorzystać z rozwiązania celowego, jakim jest kredyt samochodowy. Oczywiście w sytuacji, kiedy brakująca do finalizacji transakcji kwota, nie jest znaczna, można wesprzeć się kredytem gotówkowym, ale należy liczyć się z tym, że rozwiązanie to będzie droższe. Warto również porównać oferty kilku banków i wybrać opcję najlepiej wpisującą się w nasze potrzeby. Niektórzy kredytodawcy udzielają wysoko oprocentowanego kredytu samochodowego, nie wymagając od razu całej listy dokumentów. Dopiero po dostarczeniu odpowiednich papierów, oprocentowanie ulega obniżeniu.   

Na koniec słów parę odnośnie formalności. Pamiętać należy, że wiele wymaganych przez bank dokumentów, służy poprawnej ocenie zabezpieczenia kredytu, co korzystnie przekłada się na ostateczną cenę zobowiązania. Sprzyja to prawidłowej ocenie zdolności kredytowej klienta, co może ostatecznie uchronić go przed nieprzyjemnymi skutkami potencjalnej windykacji. W ferworze zakupów nietrudno o przekredytowanie, dlatego dobrze aby ktoś w odpowiednim momencie zaciągnął hamulec.

 

Czytaj też: Czym jest RRSO i co właściwie mówi o koszcie kredytu?

Czytaj też: Standard IBAN – przelewy bez granic

avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Bartłomiej BoruckiJacek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek
Gość
Jacek

szukam kredytu,ale nie mogę dostać (kredyt na auto).
Jacek
661372157