Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Zalety i wady kredytu samochodowego

Zakup auta, motocykla czy skutera wiąże się zazwyczaj z koniecznością zaciągnięcia dodatkowego zobowiązania. Osoby nie posiadające wystarczających środków finansowych powinny zwrócić uwagę na ogólnodostępne kredyty samochodowe. Decyzję o zaciągnięciu zobowiązania warto jednak poprzedzić weryfikacją zalet i wad wspomnianego rozwiązania.

 • Kredyt samochodowy jest często tańszy od swojego gotówkowego odpowiednika.
 • Zaciągnięcie kredytu samochodowego wiąże się z koniecznością wykupienia polisy AC.
 • Kredyt samochodowy jest rozwiązaniem dla osób, które gotowe są spełnić szereg dodatkowych formalności.

Kredyt samochodowy jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przez osoby, które noszą się z zamiarem zakupu pojazdu. Nie zapominajmy przy tym, że za pomocą kredytu samochodowego sfinansować można również kupno motocykla, skutera, autobusu, a nawet motorówki. Celowość rozwiązania pozwala zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci przedmiotu finansowania, co przekłada się na atrakcyjniejszą dla kredytobiorcy cenę.

Poszukiwania najlepszej propozycji warto wesprzeć porównywarką kredytów samochodowych. To łatwy i szybki sposób na dopasowanie oferty do naszej bieżącej sytuacji i potrzeb. Wybór oferty poprzedzimy jednak wskazaniem najważniejszych zalet i wad tego rozwiązania.

Zapraszamy do pobrania poradnika

 • Czym jest zdolność kredytowa?
 • Co wpływa na zdolność kredytową?
 • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Zalety kredytu samochodowego

Kiedy upatrzymy już sobie wymarzony pojazd, a stan naszych oszczędności nie pozwala na sfinansowanie całości zakupu z własnych środków, nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać z dodatkowego finansowania. Wybierając rozwiązanie w postaci kredytu samochodowego, możemy liczyć na:

 • niższy w porównaniu z kredytem gotówkowym koszt, gdyż bank stosując dodatkowe zabezpieczenia na przedmiocie finansowania, istotnie ogranicza swoje ryzyko. Najczęściej spotykane formy zabezpieczeń to zastaw rejestrowy, przewłaszczenie, cesja z polisy AC,
 • okres finansowania sięgający nawet 10 lat. Rozłożenie spłaty kredytu na wiele lat pozwala znacznie obniżyć kwotę miesięcznej raty i dostosować ją do własnych możliwości,
 • wyższą w porównaniu z kredytem gotówkowym kwotę zobowiązania. Wysokość kredytu uzależniona jest od zdolności kredytowej klienta oraz od limitów stosowanych przez poszczególne banki. Ostateczna kwota kredytu sięgać może nawet kilkuset tysięcy złotych,
 • wybór dogodnego wariantu spłaty. Zobowiązanie może być spłacane w ratach równych lub malejących, a także z zastosowaniem raty balonowej, przypadającej na koniec okresu finansowania,
 • możliwość sfinansowania zarówno nowych jak i używanych pojazdów. Najbardziej preferowane są samochody nowe, jednak banki nie widzą przeciwwskazań, aby udzielać również kredytów na samochody używane, a nawet sprowadzane zza granicy. Oczywiście nie oznacza to, że otrzymamy dofinansowanie na pojazd w każdym wieku – najczęściej spotykany limit to 10 lat.

Podsumowując wymienione zalety, kredyt samochodowy uznać można jako rozwiązanie dające szerokie możliwości dostosowania warunków finansowania do sytuacji finansowo-ekonomicznej potencjalnego kredytobiorcy. Dzięki temu dodatkowe obciążenie wcale nie musi zrujnować domowego budżetu, a wysokość raty dopasowana zostanie do osiąganych dochodów.

Porównaj kredyty samochodowe w 45 sekund

Wady kredytu samochodowego

Zgodnie z regułami opisującymi rzeczywistość, wszystko co posiada zalety, posiada także swoje wady. Nie inaczej jest w przypadku kredytu samochodowego, chociaż w podsumowaniu artykułu postaramy się udowodnić, że niektóre ograniczenia mogą ostatecznie okazać się atutem. Trochę to przewrotne, ale skupmy się na najpierw na minusach kredytu samochodowego. Zaliczamy do nich:

 • obowiązkowe zabezpieczenia. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie. Zastaw wiąże się z wpisaniem banku do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dzięki temu kredytodawca może sprzedać auto klienta, gdy ten przestanie spłacać raty. Przy przewłaszczeniu bank staje się współposiadaczem samochodu (należy do niego zwykle 49% pojazdu), uniemożliwiając kredytobiorcy sprzedaż auta bez wiedzy i zgody banku. Inną formą zabezpieczenia może być także depozyt karty pojazdu,
 • obowiązkowe ubezpieczenie AC. Zastosowanie jako formy zabezpieczenia polisy autocasco z cesją praw na bank oznacza, że w przypadku zniszczenia lub kradzieży samochodu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na konto kredytodawcy. Oczywiście koszty składek AC, przez cały okres finansowania, ponosi kredytobiorca.
 • formalności. Lista wymaganych przez bank dokumentów dla kredytu samochodowego, jest znacznie dłuższa niż w przypadku kredytu gotówkowego. Ubiegając się o finansowanie niezbędne jest przedłożenie m.in. dokumentów potwierdzających tożsamość, prawa jazdy, dokumentów potwierdzających dochody, kserokopię dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, zaświadczenia z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów, umowy kupna-sprzedaży lub faktury.

Dla zdecydowanych na kredyt gotówkowy

Z myślą o osobach rozważających zaciągnięcie kredytu gotówkowego w celu sfinansowania zakupu samochodu przygotowaliśmy zestawienie wartych rozważenia ofert. Modelowe zobowiązanie w wysokości 25 000 zł zaciągane jest na okres 48 miesięcy. Z kolei potencjalny kredytobiorca zatrudniony jest w oparciu o umowę o pracę i osiąga dochód w wysokości 3000 zł na rękę. Jest to jego jedyne źródło dochodów.

Pożyczka Gotówkowa udzielana przez Citi Handlowy charakteryzuje się oprocentowaniem nominalnym na poziomie 5,99% oraz prowizją za udzielenie finansowania w wysokości 6,00%. RRSO tego kredytu to 9,36%. Osoba zaciągająca 4-letnie zobowiązanie w kwocie 25 tys. złotych musi wygospodarować w swoim budżecie domowym sumę 621,88 zł na spłatę comiesięcznej raty.

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-12-03

Wartą uwagi ofertą jest pożyczka gotówkowa Mini Ratka oferowana przez PKO Bank Polski. Ofertę charakteryzuje oprocentowanie nominalne w wysokości 8,99% oraz prowizja za udzielenie kredytu na poziomie 5,99%. RRSO tego zobowiązania to 12,77%. Proponowane przez bank warunki cenowe przekładają się miesięczną ratę sięgającą 659,27 zł.

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-12-03

BNP Paribas Bank Polska oferuje kredyt gotówkowy z oprocentowaniem nominalnym na poziomie 9,99%. Dodatkowo potencjalny kredytobiorca musi zaakceptować prowizję za udzielenie finansowania na w wysokości 6,00%. RRSO kredytu gotówkowego w BNP Paribas to 13,92%. Wymienione parametry przekładają się na miesięczną ratę sięgającą 671,98 zł.

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-12-03

Zaciągając Pożyczkę standardową bez ubezpieczenia w Alior Banku liczyć można na oprocentowanie nominalne w wysokości 9,99%. Prowizja za udzielenie kredytu z kolei wynosi 6,90%, a RRSO tego zobowiązania to 14,44%. Osoba, która zdecyduje się na skorzystanie z tej oferty musi liczyć się z miesięczną ratą w wysokości 677,69 zł

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-12-03

Kredyt samochodowy – korzystać czy nie?

W naszej opinii osoby zdecydowane na zakup pojazdu powinny skorzystać z rozwiązania celowego, jakim jest kredyt samochodowy. Oczywiście w sytuacji, kiedy brakująca do finalizacji transakcji kwota, nie jest znaczna, można wesprzeć się kredytem gotówkowym, ale należy liczyć się z tym, że rozwiązanie to będzie droższe. Warto również porównać oferty kilku banków i wybrać opcję najlepiej wpisującą się w nasze potrzeby. Niektórzy kredytodawcy udzielają wysoko oprocentowanego kredytu samochodowego, nie wymagając od razu całej listy dokumentów. Dopiero po dostarczeniu odpowiednich papierów, oprocentowanie ulega obniżeniu.   

Na koniec słów parę odnośnie formalności. Pamiętać należy, że wiele wymaganych przez bank dokumentów, służy poprawnej ocenie zabezpieczenia kredytu, co korzystnie przekłada się na ostateczną cenę zobowiązania. Sprzyja to prawidłowej ocenie zdolności kredytowej klienta, co może ostatecznie uchronić go przed nieprzyjemnymi skutkami potencjalnej windykacji. W ferworze zakupów nietrudno o przekredytowanie, dlatego dobrze aby ktoś w odpowiednim momencie zaciągnął hamulec.

Czytaj też: Czym jest RRSO i co właściwie mówi o koszcie kredytu?

Czytaj też: Standard IBAN – przelewy bez granic

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
2 lat temu

szukam kredytu,ale nie mogę dostać (kredyt na auto).
Jacek
661372157