Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty samochodowe

Samochód na raty – jak i gdzie najlepiej wziąć auto na raty?

Samochód na raty to sposób na nowe lub używane auto bez konieczności zgromadzenia całej kwoty potrzebnej na zakup auta. Taka forma finansowania jest zwykle tańsza od kredytu gotówkowego, choć nie jest to opcja dostępna dla każdego. Czy opłaca się kupić auto na raty? Zobacz jak kupić samochód na raty krok po kroku.

W 2021 r. w Polsce łącznie sprzedano 446.575 sztuk nowych samochodów osobowych. Największą popularnością wśród nabywców cieszyły się auta marki Toyota (74.513 sztuk), Skoda (45.070 sztuk), Volkswagen (34.421 sztuk) i Kia (32.323 sztuki).  Rozpiętość cenowa nowych samochodów jest duża i zależy od modelu, rodzaju silnika, rodzaju nadwozia czy wyposażenia. Koszt zakupu nowej Toyoty Corolli – czyli najbardziej popularnego auta w 2021 r. – waha się od około 83.000 do około 150.000 zł. Oznacza to spory jednorazowy wydatek. Rozwiązaniem, które daje możliwość kupna nowego auta bez konieczności wydania oszczędności jest zakup auta na raty poprzez kredyt ratalny.

Samochód na raty – co warto wiedzieć o ofercie?

Oprócz wysokości kosztów: odsetek i prowizji, przy okazji kredytu ratalnego na samochód warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • jaki jest maksymalny okres finansowania,
  • czy ze wcześniejszą spłatą zobowiązania wiążą się dodatkowe koszty,
  • jakich dodatkowych zabezpieczeń spłaty kredytu wymaga bank,
  • czy wymagane jest wniesienie wkładu własnego czy w ramach kredytu można sfinansować pełną wartość auta,
  • w przypadku kredytowania aut używanych – jaki jest maksymalny wiek samochodu, który można objąć kredytem,
  • jaki rodzaj rat wybrać: równe raty miesięczne, czy połączenie równych rat i raty balonowej,

Auto na raty – jakie formalności są wymagane?

Przede wszystkim trzeba zgromadzić dokumenty potrzebne do uzyskania finansowania. Konieczna będzie ocena zdolności kredytowej przez bank. Procedura jest podobna jak w przypadku innych zobowiązań kredytowych.

Osoba, której udało się uzyskać kredyt nie powinna też zapomnieć o formalnościach typowych dla kupna samochodu: rejestracji auta we właściwym wydziale komunikacji, wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej OC i dobrowolnego ubezpieczenia Auto Casco AC, które zwykle przy kredycie na auto jest wymagane przez kredytodawcę.

Auto na raty – potrzebne dokumenty

Podobnie jak w przypadku innych produktów kredytowych należy przygotować dokumenty potrzebne do potwierdzenia tożsamości i zdolności kredytowej czyli:

  • dowód osobisty lub paszport oraz prawo jazdy,
  • dokument potwierdzający źródło i wysokość dochodów – może to być zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, wyciąg z konta bankowego za wymagany okres itp.

Bez względu na to czy do uzyskania kredytu na samochód trzeba udać się samodzielnie do banku czy załatwieniem wszelkich formalności z tym związanych zajmie się dealer samochodowy, konieczne będzie posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Procedura obejmuje sprawdzenie zarówno wysokości osiąganych dochodów, jak i dotychczasowej historii kredytowej.

Jak kupić używane auto na raty? Krok po kroku

  1. Pierwszy krok to oczywiście wybór samochodu. Najlepiej u dealera samochodowego, który współpracuje z bankiem – wówczas dokumenty związane z udzieleniem finansowania można podpisać na miejscu po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej. W innym przypadku trzeba osobiście udać się do banku. Dla uzyskania kredytu potrzebna będzie wówczas faktura proforma wystawiona przez dealera samochodowego.
  2. Po rozpatrzeniu wniosku kredytodawca wydaje klientowi promesę kredytową lub zaświadczenie potwierdzające udzielenie kredytu, które są potrzebne do sfinalizowania transakcji kupna samochodu na raty.
  3. Po uzyskaniu dowodu zakupu trzeba udać się do właściwego wydziału komunikacji i zarejestrować auto oraz wykupić ubezpieczenie – w przypadku samochodu finansowanego kredytem konieczny będzie pakiet obejmujący OC i AC.
  4. Po załatwieniu wszystkich formalności można odebrać auto.

Warto pamiętać, że w przypadku samochodów używanych dla uzyskania kredytu liczy się również wiek auta np. nie więcej niż 10 lat.

Jak kupić nowe auto na raty? Krok po kroku

Kupno nowego samochodu na raty wygląda podobnie jak używanego i obejmuje:

  • wybór samochodu – najlepiej u dealera samochodowego, który współpracuje z bankiem,
  • złożenie dokumentów potrzebnych do uzyskania finansowania (jeśli klient załatwia wszystkie formalności samodzielnie wówczas do banku potrzebna będzie faktura proforma),
  • podpisanie umowy kredytowej,
  • odebranie dokumentów dotyczących kupna samochodu: faktury, karty pojazdu, świadectwa homologacji,
  • rejestracja samochodu we właściwym wydziale komunikacji,
  • ubezpieczenie samochodu (zwykle wymagany pakiet OC i AC),
  • odbiór samochodu.

Gdzie wziąć samochód na raty?

Dealerzy samochodowi bardzo często oferują kompleksowy zakres usług, w tym również możliwość uzyskania finansowania na auto. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo oszczędza czas i daje możliwość załatwienia wszystkich formalności w jednym miejscu. Dlatego szukając wymarzonego samochodu warto sprawdzić czy salon samochodowy ma taką opcję w swojej ofercie. W przypadku nowych samochodów to raczej standard. W razie kupna auta używanego, czasem trzeba będzie załatwić takie formalności samodzielnie w wybranym banku.

Katarzyna Gaweł Katarzyna Gaweł

Nowy samochód na raty bez wkładu własnego – to możliwe?

Jak najbardziej nowe auto na raty można kupić również bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Wszystko zależy od wybranej oferty finansowania.

  • Standardowa umowa kredytowa może obejmować finansowanie pełnej wartości samochodu z równymi ratami miesięcznymi. Jednak wkład własny pozwala obniżyć ogólne koszty kredytu i zmniejszyć ratę. Dlatego jeśli jest taka możliwość, warto zastanowić się nad sfinansowaniem choć części wartości samochodu własnymi środkami.

Zakup samochodu na raty – koszty

Do standardowych kosztów przy kredycie ratalnym na samochód można zaliczyć:

  • prowizję z tytułu udzielenia finansowania
  • ubezpieczenie – może być np. wymagane wykupienie polisy ubezpieczeniowej na życie lub innej
  • oprocentowanie

Wysokość i rodzaj poszczególnych kosztów może różnić się w zależności od oferty kredytowej, a także od rodzaju auta, wysokości kredytu, wysokości wkładu własnego czy rodzaju wymaganych przez bank dodatkowych zabezpieczeń.

Czy warto kupić samochód na raty?

Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć sobie samodzielnie. Każdy ze sposobów finansowania ma swoje wady i zalety.

Za kupnem samochodu na raty przemawia niższe oprocentowanie niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego i możliwość kupienie nawet nowego auta bez wkładu własnego. Minusem może być konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia AC i konieczność cesji praw z polisy na kredytodawcę.

Jakie mogą być inne sposoby finansowania samochodu?

Kupno samochodu na raty to tylko jeden ze sposób finansowania, a rozwiązań jest kilka.

1.Najprostszy to oczywiście kredyt gotówkowy.

  • Pożyczone środki można przeznaczyć dowolnie, a bank nie będzie wymagać żadnych dokumentów dotyczących ubezpieczenia samochodu czy jego zarejestrowania.
  • Proste zasady i szybka decyzja kredytowa to zdecydowane zalety tej opcji. Minusem są natomiast koszty – zwykle będą wyższe niż te przy kupnie auta na raty.

2. Wygodnym rozwiązaniem może być również wynajem długoterminowy.

  • Aktualnie tego typu oferty kierowane są nie tylko dla klientów biznesowych, ale również osób fizycznych.
  • Korzystający z samochodu zobowiązuje się płacić co miesiąc określoną kwotę przez cały okres umowy. Stawka jest stała, a wszelkie koszty związane np. z ubezpieczeniem komunikacyjnym, przeglądem auta czy serwisem mechanicznym obciążają firmę wynajmującą.
  • Po zakończeniu najmu wykupienie samochodu nie jest konieczne. Minusem wynajmu długoterminowego mogą być umowne ograniczenia w zakresie limitu kilometrów, po przekroczeniu którego korzystający z auta musi liczyć się z dodatkowymi kosztami.

3. Klienci indywidualni mogą również korzystać z leasingu konsumenckiego.

  • Atutem tego rozwiązania jest prosty proces weryfikacji klienta i szybka decyzja w zakresie możliwości podpisania umowy.
  • Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak przy wynajmie długoterminowym, samochód przez cały okres umowy jest własnością odpowiednio firmy wynajmującej lub leasingodawcy, co dla niektórych może być minusem.
  • Koszty związane z ubezpieczeniem samochodu, wymagane najczęściej w pełnym zakresie AC i OC, pokrywa leasingobiorca.
  • W przypadku leasingu konsumenckiego brak jest również korzyści podatkowych, które pojawiają się jeśli stroną umowy jest przedsiębiorca.

Źródła:

https://motofocus.pl/informacje/nowosci/98303/sprzedaz-nowych-samochodow-w-polsce-w-2021-r

Warto wiedzieć:

  1. Na raty można kupić zarówno samochód nowy, jak i używany.
  2. Oprocentowanie kredytu na raty na samochód będzie zwykle niższe niż standardowego kredytu gotówkowego.
  3. Przy kredycie na raty wymagane jest zwykle wykupienie pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych obejmujących OC i AC.
  4. Nowy samochód na raty można kupić również bez wkładu własnego.
  5. Obok samej wartości samochodu kredytem można również objąć ubezpieczenie komunikacyjne, ubezpieczenie utraty wartości pojazdu (GAP) itp.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Co to jest rata balonowa?

    Rata balonowa związana z finansowaniem zakupu samochodu to ostatnia rata kredytu, znacznie większa od wcześniejszych rat równych. Stanowi około 35 – 50% wartości samochodu. Klient może spłacić ją zgodnie z terminem określonym umową, rozłożyć na mniejsze raty lub zdecydować się na wymianę dotychczasowego samochodu na nowy.

  2. Czy przy kupnie samochodu na raty bank wymaga dodatkowych zabezpieczeń?

    Bank może wymagać dodatkowych zabezpieczeń w zakresie umowy kredytowej. W przypadku klienta indywidualnego może to być: cesja praw z ubezpieczenia AC, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej na życie, przewłaszczenie na zabezpieczenie pod warunkiem zawieszającym, przewłaszczenie na współwłasność banku, oddanie karty pojazdu do banku w depozyt

  3. Jakie dokumenty bank powinien mi wydać po zakończeniu umowy?

    Bank powinien przesłać kredytobiorcy informację o całkowitej spłacie kredytu i dokumenty zwalniające ewentualne zabezpieczenia. Jeśli dla zabezpieczenia spłaty zobowiązania bank był współwłaścicielem samochodu, na podstawie dokumentów zwalniających można wykreślić go z dowodu rejestracyjnego. W tym celu trzeba udać się do właściwego wydziału komunikacji. 

  4. Czy są możliwe wakacje od raty kredytu na samochód?

    Wszystko zależy od oferty banku. Jednak nie zawsze taka opcja będzie korzystna. Czasem wakacje od kredytu mogą wiązać się z kumulacją kliku rat w jednym terminie, co nie pozwala  odetchnąć od spłaty zobowiązania.

  5. Czy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu poniosę dodatkowe koszty?

    Wszystko zależy od oferty banku. Warto sprawdzić taką informację w Tabeli Opłat i Prowizji.

  6. Czy opłaca się brać auto na raty?

    Jeśli dysponujemy środkami własnymi, które nie będą nam potrzebne w najbliższym okresie, to nie ma sensu kupowania samochodu na raty. Jeśli jednak mamy jeszcze inne wydatki lub planujemy inwestycję, to zakup samochodu na raty może być dobrym rozwiązaniem. Przed podjęciem decyzji warto porównać dostępne na rynku oferty.

  7. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć auto na raty?

    Trzeba przede wszystkim być osobą pełnoletnią i posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Składając wniosek o kredyt na samochód trzeba dysponować ważnym dowodem tożsamości oraz udokumentować osiągane dochody np. załączając zaświadczenie od pracodawcy. Ważny jest także rodzaj pojazdu, ponieważ nie zawsze jest możliwe sfinansowanie każdego modelu samochodu.

  8. Ile kosztuje nowy samochód na raty?

    Wszystko zależy od wartości samochodu i od warunków oferty. Przykładowo kredyt na 50.000 zł zaciągnięty na nowy samochód z 5-letnim okresem spłaty w ratach równych, z oprocentowaniem na poziomie 8% w skali roku, bez prowizji i udziału własnego kredytobiorcy generować będzie miesięczną ratę w wysokości 1.014 zł. Do tej kwoty doliczyć trzeba koszty ubezpieczenia.

  9. Czy warto kupić nowy samochód na raty?

    Jeśli faktycznie potrzebujemy nowego samochodu i nie posiadamy odpowiednich oszczędności to pozostają nam tylko zewnętrzne źródła finansowania. W takiej sytuacji możemy zaciągnąć kredyt, skorzystać z leasingu lub z wynajmu długoterminowego. Porównanie kosztów tych rozwiązań i wyobrażenie sobie domowego budżetu zmniejszonego o potencjalną ratę pozwoli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto kupić nowy samochód na raty?  

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bożena
Bożena
4 miesięcy temu

Wzięliśmy auta Volkswagen część gotówką a resztę na raty 0 procent. Teraz nam podwyższyli bo inflacja. Czy jest to możliwe, bo spłacam też ekspres do kawy ok. 70 zł i tu mi nie podwyższyli.

sylku
sylku
11 miesięcy temu

Artykuł nie ma sensu. To zwyczajne opcje kredytowe. Raty w rozumienia dla konsumenta to opcja 0% lub minimalny %. A to Co jest opisane to zwykły kredyt gdzie oddajemy 100% tyle.