Od kwietnia do września 2022 r. zdolność kredytowa singla z dochodami w wysokości 5.500 zł netto miesięcznie spadła o prawie 50.300 zł. Podobny problem dotyczył również innych kredytobiorców o różnej skali zarobków. Pomimo trudnej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych można zauważyć światełko w tunelu.
Pierwsze 3 kwartały 2022 r. na rynku kredytów hipotecznych okazały się zaprzeczeniem rekordowego 2021 r., który był dla tego segmentu czasem bezdyskusyjnej prosperity. Aktualna walka z inflacją, uporczywie drenującą portfele konsumentów, zwiększyła koszt obsługi kredytów hipotecznych i zmniejszyła ich dostępność. Aby dokładniej opisać ten trend i jego wpływ na życie kredytobiorców, przygotowaliśmy we współpracy z Lendi – jednym z największych brokerów finansowych na rynku – publikację szczegółowo opisującą te zjawiska.
POBIERZ RAPORT BAROMETR HIPOTECZNY
Raport Barometr Hipoteczny we wnikliwy, czytelny i zrozumiały sposób przedstawia zmianę zdolności kredytowej modelowych kredytobiorców w okresie od kwietnia do września 2022 r. Nasza publikacja pozwala dokładnie ocenić, jaki wpływ na zdolność kredytową miała:
- wysokość dochodów i liczba osób w gospodarstwie domowym,
- wysokość naszego zadłużenia,
- wysokość stóp procentowych NBP i Rekomendacja S,
- decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego z okresowo stałym oprocentowaniem.
Ponadto w Barometrze Hipotecznym przeanalizowaliśmy m.in. historyczną zmianę poziomu marż i średniego oprocentowania kredytów hipotecznych, wpływ stawki WIBOR® i poziomu LTV na oprocentowanie kredytów oraz dynamikę miesięcznej zmiany wysokości raty w latach 2021-2022. Nakreśliliśmy również scenariusze na IV kwartał 2022 r. i cały 2023 r., pozwalające lepiej zrozumieć nadchodzące zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Zapraszamy do lektury!