Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

Średnia krajowa 2024 – Polacy jeszcze nigdy nie zarabiali tak dużo

Pierwszy raz w historii średnia krajowa przebiła 8 tys. zł brutto – podał Główny Urząd Statystyczny. Jednak tempo wzrostu rozczarowuje i jest niższe niż zakładali ekonomiści. 

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 roku wyniosło w ujęciu nominalnym 8032,96 zł – to rekordowa wartość. Oznacza to wzrost w porównaniu do grudnia 2022 roku o 9,6% (wówczas 7329,96 zł) – ekonomiści spodziewali się wzrostu o 11,6%. 

 

 

Skąd tak duża niespodzianka? Według ekonomistów z Banku Pekao to głównie efekt przeszacowania przez analityków premii rocznych i nagród barbórkowych w górnictwie. Wynagrodzenia górników wzrosły o jedyne 7,6% r/r, wyraźnie słabiej niż w pozostałych sekcjach.

Dynamikę wzrostu płac także obniżyła w grudniu mniejsza liczba dni roboczych. Analitycy z ING Banku Śląskiego dodają jeszcze fakt, że prywatne firmy oszczędnie podchodziły do podwyżek płac, bo szykowały się na podwyżkę pracy minimalnej od stycznia 2024 roku. 

 

 

W stosunku do listopada 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło nominalnie o 4,7%. Statystyki dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających co najmniej dziesięciu pracowników (obejmują około 40 proc. pracujących w polskiej gospodarce). 

Najwyższą wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w grudniu 2023 roku odnotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie (nieco ponad 20,1 tys. zł). Wysokie wartości były także w leśnictwie i rolnictwie (przekroczyło 15 tys. zł). Najniższa średnia jest w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (5,64 tys. zł). 

Ile naprawdę zarabiamy i jakie są prognozy? 

A jak nasze zarobki wyglądają w ujęciu realnym, czyli po uwzględnieniu inflacji? Inflacja średnioroczna w 2023 roku wyniosła 11,4% r/r, a w grudniu 6,2% r/r. Oznacza to, że realnie średnie płace wzrosły o ok. 3,4%. Jednak analitycy uważają, że najbliższe miesiące przyniosą dalsze wzrosty wynagrodzeń – dynamika może przekroczyć 6%. 

 

 

Ekonomiści mBanku podają, że podwyżki płac w 2024 roku będą napędzane przez: niską podaż na rynku pracy, odradzającą się koniunkturę (popyt) i działania administracyjne (wzrost płacy minimalnej oraz podwyżki w budżetówce). To ich zdaniem wystarczy do powrotu do dynamiki ponad 10%. 

Kto zyskał najwięcej? 

Największe wzrosty średniej krajowej nastąpiły w sekcji rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 82,8%). Najwyższą wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w grudniu 2023 roku podobnie jak w listopadzie odnotowano w sekcji Górnictwo i wydobywanie. 

Skąd tak wysokie wzrosty? GUS podał, że grudniowy wzrost płac spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, rocznych i świątecznych, nagród rocznych, jubileuszowych, nagród z okazji Dnia Górnika, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń). 

 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments