Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

Trzynasta emerytura 2024. Tyle dostaniesz już w kwietniu

Na ten moment czekali wszyscy emeryci. Wiemy już, ile wyniesie trzynasta emerytura w 2024 roku. Ostateczne kwoty są niemal identyczne jak prognozowane wartości.

9 lutego 2024 r. Główny Urząd Statystyczny ogłosił, ile wyniosło przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2023 oraz jak wygląda realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w minionym roku w stosunku do 2022 roku. Zgodnie z tymi komunikatami przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2023 r. wyniosło 7155,48 zł i realnie wzrosło o 1,1%. Tym samym znany jest już wskaźnik tegorocznej waloryzacji emerytur oraz wysokość tzw. trzynastki.

Trzynasta emerytura 2024. Jakie są podstawy prawne?

Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim uprawnionym osobom na podstawie ustawy z 9.01.2020 o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Listę osób uprawnionych do otrzymania tego świadczenia podajemy poniżej.

Komu przysługuje trzynasta emerytura 2024?

Trzynasta emerytura należy się wszystkim osobom, które w dniu 31 marca 2024 będą uprawnione do:

 • emerytury,
 • emerytury pomostowej,
 • okresowej emerytury kapitałowej,
 • emerytury częściowej,
 • renty z tytułu niezdolności do pracy,
 • renty socjalnej,
 • renty rodzinnej,
 • renty dla inwalidów wojennych i wojskowych,
 • rent wypadkowych,
 • renty szkoleniowej,

Trzynastą emeryturę w 2024 otrzymają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenia uzupełniające, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych. Trzynasta emerytura wypłacana jest również z ubezpieczenia społecznego rolników, żołnierzy zawodowych itp.

Ile wyniesie trzynasta emerytura? Taka stawka będzie w kwietniu

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. „trzynastka” w tym roku będzie wynosiła tyle, ile najniższa emerytura obowiązująca w 2024 roku. Co ważne, w marcu planowana jest waloryzacja rent i emerytur, w oparciu m.in. o wskaźnik tzw. inflacji emeryckiej podawany przez Główny Urząd Statystyczny. Wiemy już, że świadczenia te wzrosną o 12,12%.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. „trzynastka” w tym roku będzie wynosiła tyle, ile najniższa emerytura obowiązująca w 2024 roku. Co ważne, w marcu planowana jest waloryzacja rent i emerytur, w oparciu o wskaźnik tzw. inflacji emeryckiej podawany przez Główny Urząd Statystyczny.

Tym samym, wysokość trzynastej emerytury 2024 będzie równała się minimalnej emeryturze i wyniesie 1780,96 brutto.

Jakie są terminy wypłaty trzynastej emerytury w 2024?

Wypłaty trzynastej emerytury przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych możesz spodziewać już w kwietniu, w tym samym dniu, w którym ZUS wypłaca Ci inne świadczenia. Osoby pobierające świadczenia przedemerytalne otrzymają te dodatkowe środki w maju 2024 roku.

Podatek dochodowy i składka zdrowotna a trzynasta emerytura

W przypadku trzynastej emerytury w 2024 roku od naliczonej kwoty brutto zostaną potrącone:

 • składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9%,
 • podatek dochodowy w wysokości 12%,

W przypadku trzynastej emerytury, podatek dochodowy zostanie naliczony jedynie w sytuacji, kiedy suma tego świadczenia i świadczenia podstawowego przekroczy kwotę 2 500 zł brutto.

Katarzyna Gaweł Katarzyna Gaweł

Ile wyniesie czternasta emerytura?

W 2024 r. część emerytów i rencistów może liczyć także na dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w postaci czternastej emerytury. W przypadku tzw. czternastki przyjęto jednak próg emerytury brutto. Po przekroczeniu określonej kwoty (w poprzednich latach było to 2900 złotych brutto), wysokość tego świadczenia będzie zmniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę.

Teoretycznie, wysokość czternastej emerytury również powinna wynosić tyle, ile najniższa emerytura. Ostatecznie to jednak rząd decyduje o wysokości tzw. czternastki w danym roku. Przykładowo, w 2023 roku świadczenie to zwiększono do 2650 zł brutto.

Warto pamiętać, że czternasta emerytura nie jest zwolniona z podatku PIT i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Czy będzie waloryzacja emerytur i rent w 2024?

Pierwsza waloryzacja emerytur i rent w tym roku wejdzie w życie już 1 marca 2024. Na jak duże podwyżki emerytur i rent mogą liczyć osoby pobierające te świadczenia? Zgodnie z zatwierdzonym przed rząd wskaźnikiem, waloryzacja będzie wynosiła 12,12%. Oto przykładowe wyliczenia:

 • minimalna emerytura wynosi obecnie: 1588,44 zł – po waloryzacji wzrośnie do 1780,96 zł (wzrost o 192,52 zł),
 • średnia emerytura wynosi obecnie: 2970,64 zł – po waloryzacji wzrośnie do 3330,68 zł (wzrost o 360,04 zł),
 • emerytura wysokości wynosi obecnie: 2500 zł – po waloryzacji wzrośnie do 2803 zł (wzrost o 303 zł),
 • emerytura wysokości wynosi obecnie: 3000 zł – po waloryzacji wzrośnie do 3363,60 zł (wzrost o 363 zł).

W 2024 r. planowana jest także druga waloryzacja emerytur i rent. Najprawdopodobniej będzie miała ona miejsce we wrześniu, jeśli inflacja w Polsce przekroczy 5%.

Jak dostawać emeryturę na konto?

Jeśli do tej pory Twoja emerytura lub renta były wypłacane w gotówce, zastanów się, czy nie wygodniej byłoby, aby ZUS przekazywał pieniądze bezpośrednio na Twoje konto bankowe. Wypłata emerytury w formie przelewu bankowego ogranicza ryzyko kradzieży gotówki lub jest zagubienia. Twoje pieniądze są bezpieczne w banku, a dostęp do środków zgromadzonych na rachunku masz tylko Ty lub osoba, którą do tego pisemnie upoważnisz.

Plusem przelewu emerytury na konto bankowe jest także terminowość otrzymywanych świadczeń. Przelew z ZUS przychodzi zawsze w określonym czasie, np. 15-tego dnia każdego miesiąca (chyba, że w danym miesiącu wypada to w dni wolne od pracy, wtedy przelew otrzymasz wcześniej). Dzięki temu nie musisz martwić się np. że nie będziesz w stanie opłacić rachunków w terminie. Wybierając konto z dostępem do bankowości elektronicznej wszystkie niezbędne opłaty wykonasz bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, zyskujesz również stały dostęp do historii swoich płatności – nie musisz zatem przechowywać papierowych potwierdzeń poniesionych opłat. Zobacz jakie oferty kont osobistych są aktualnie dostępne w bankach.

Konto bankowe założysz bez wychodzenia z domu. O tym, jak to zrobić piszemy artykule: Jak założyć konto w banku przez Internet? | Finanse Rankomat

Warto wiedzieć:

 1. Wysokość trzynastej emerytury jest równe minimalnej emeryturze wypłacanej w danym roku.
 2. Dodatkowe świadczenia w postaci trzynastej emerytury wypłacone zostanie najwcześniej w kwietniu.
 3. Zarówno w przypadku trzynastej, jak i czternastej emerytury zostaną odprowadzone składki na ubezpieczenie zdrowotne.
 4. Trzynasta emerytura nie przysługuje osobom, których prawo do świadczeń będzie zawieszone na dzień 31 marca 2024 oraz sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile wyniesie 13. emerytura w 2024?

  W 2024 roku trzynasta emerytura wyniesie tyle samo, co emerytura minimalna, czyli 1780,96 zł brutto.

 2. Ile wyniesie minimalna emerytura w 2024?

  Minimalna emerytura w 2024 wyniesie 1780,96 zł brutto.

 3. Czy trzynasta emerytura przysługuje w sytuacji, gdy emerytura lub renta jest zawieszona?

  Jeśli dana osoba ma zawieszone prawo do świadczeń na dzień 31 marca danego roku, trzynasta emerytura nie będzie przysługiwać.

 4. Ile wyniesie 14 emerytura w 2024 roku?

  Czternasta emerytura wyniesie 2650 zł brutto. Taką kwotę otrzymają jednak wyłącznie osoby, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku wyższych świadczeń wysokość tego tzw. czternastki będzie zmniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę.

 5. Kiedy zostanie wypłacona 13. i 14. emerytura?

  Trzynastą emeryturę większość beneficjentów otrzyma wraz z kwietniową wypłatą z ZUS. Czternasta emerytura będzie natomiast wypłacana w drugiej połowie roku.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
emeryt
emeryt
3 miesięcy temu

Jezu jak się cieszę !