W związku z rozwojem bankowości internetowej oraz nowych technologii coraz więcej osób zastanawia się, jak założyć konto bankowe przez internet. Czy proces aktywacji konta online jest skomplikowany? Jak zrobić to w kilku krokach? O tym piszemy poniżej!
- 1. Czym jest konto internetowe?
- 2. Jak założyć konto bankowe online?
- 2.1. Jak wygląda aktywacja konta bankowego online?
- 2.2. Jak potwierdzić tożsamość w bankowości elektronicznej?
- 3. Po jakim czasie konto internetowe jest aktywne?
- 4. W których bankach można złożyć konto bankowe przez Internet?
- 4.1. mBank
- 4.2. ING
- 4.3. Bank Millennium
- 4.4. PKO BP
- 4.5. Santander Bank Polska
- 5. Dlaczego warto mieć konto bankowe?
- 6. Dlaczego warto założyć konto przez Internet?
- 7. O czym jeszcze pamiętać zakładając rachunek bankowy przez Internet?
- 7.1. Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta przez internet?
- 7.2. Co w przypadku pomyślnej weryfikacji konta przez internet?
- 8. Warto wiedzieć
Czy ktoś z nas wyobraża sobie jeszcze życie bez konta bankowego? Otrzymanie przelewów od pracodawcy, szybkie przelewy, BLIK, opłacanie rachunków zleceniem stałym, czy przelew na telefon na dobre wpisały się w nasze codzienne zadania. Przyzwyczajeni do dobrodziejstw takich jak konto osobiste nie jesteśmy już zbytnio chętni na wizyty w banku, oczekiwanie w kolejkach, czy mozolne podawanie doradcy wszystkich interesujących go informacji.
Obecnie chcemy wszystko móc zrobić przez Internet, bez wychodzenia z domu – najlepiej od razu finalizując sprawę. Jedną z możliwości oferowanych przez banki jest założenie nowego konta osobistego online siedząc wygodnie w domu, bez stresu spowodowanego kolejkami.
W poniższym artykule przybliżymy najważniejsze informacje, które pozwolą otworzyć internetowe konto osobiste w sposób prosty i bezpieczny.
Czym jest konto internetowe?
Konto internetowe jest niczym innym, niż rachunek bankowy z możliwością dostępu do własnych pieniędzy poprzez połączenie internetowe. Za pośrednictwem strony WWW, osobistego loginu i hasła jesteśmy w stanie dysponować środkami zgromadzonymi w banku wliczając w to:
- wykonywanie przelewów,
- darmowe wypłaty środków,
- Apple Pay,
- Google Pay,
- opłaty za rachunki,
- płatności BLIK,
- opłacanie podatków,
- płatności zbliżeniowo telefonem,
- czy opłacenie ZUS.
Co więcej, możemy ustawiać limity na karcie debetowej, limity płatności online, czy też wypłat z bankomatu. Warto także podkreślić, że konto bankowe przez internet założone pozwala zastrzec kartę debetową w przypadku jej kradzieży lub zgubienia.
Jak założyć konto bankowe online?
W każdym banku proces zakładania konta bankowego przez Internet może się nieco różnić. Zazwyczaj zależy to od wewnętrznej polityki banku, od jego spojrzenia na ryzyko i bezpieczeństwo oraz możliwości techniczne. Z pewnością rozpoczęcie otwierania rachunku bankowego online będzie wiązało się z podaniem naszych danych takich jak:
- imię,
- nazwisko,
- PESEL,
- dowód osobisty,
- jego daty ważności,
- adres korespondencyjny.
Następnie powinniśmy wybrać interesujący nas produkt (a banki często oferują ich kilka, więc należy dokładnie sprawdzić czym się różnią i które z nich będą dla nas najbardziej odpowiednie).
Jak wygląda aktywacja konta bankowego online?
Część instytucji finansowych będzie wymagała w tym celu zainstalowania aplikacji mobilnej, a nawet jeśli nie będzie to wymogiem, to może znacznie przyspieszyć obsługę naszego wniosku (np. założenie konta za pośrednictwem aplikacji mobilnej będzie możliwe „od ręki”, a bez niej potrwa kilka dni w oczekiwaniu na kuriera, który dostarczy nam dokumenty do podpisania i zweryfikuje naszą tożsamość – tak jest np. w mBanku).
Jeżeli zdecydujemy się na instalację aplikacji mobilnej, to po wpisaniu naszych danych osobowych, wyborze interesującego nas konta i wyborze karty płatniczej przypisanej do niego bank będzie musiał zweryfikować naszą tożsamość.
Jak potwierdzić tożsamość w bankowości elektronicznej?
Niezależnie od tego, czy korzystamy z usług Alior Banku, PKO BP, czy innego podmiotu – musimy online potwierdzić naszą tożsamość (proces aktywacji konta). W dobie postępującej digitalizacji nie jest to wyjątkowo skomplikowane. Możliwości aby to zrobić jest kilka:
- weryfikacja e-dowodem osobistym,
- selfie,
- przelew weryfikacyjny z innego banku.
Zanim jednak zdecydujemy się podpisać umowę powinniśmy starannie zapoznać się z warunkami zapisanymi w umowie, z tabelą opłat i prowizji oraz z treścią wyrażanych zgód. Jeżeli wszystko się zgadza i jest dla nas jasne, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby otworzyć konto bankowe w wymieniony powyżej sposób. Jeżeli jednak coś na zaniepokoiło, to możemy się wstrzymać z decyzją i skontaktować z infolinią lub wybrać do placówki bankowej.
Po jakim czasie konto internetowe jest aktywne?
W przypadku weryfikacji tożsamości i podpisania umowy bezpośrednio przez Internet konto jest aktywne od razu po zawarciu umowy z bankiem. Inaczej sprawa ma się zazwyczaj jeśli chodzi o kartę płatniczą przypisaną do konta, bowiem najpierw czekamy aż zostanie nam ona dostarczona, a następnie sami musimy ją aktywować przy pierwszej płatności.
Jeżeli jednak nie zdecydowaliśmy się na potwierdzenie naszych danych za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego, selfie lub e-dowodu osobistego, to będziemy zmuszeni czekać do kilku dni na przybycie kuriera, który przedstawi nam do podpisu umowę i sprawdzi, czy dane na przedstawionym przez nas dokumencie zgadzają się z tymi zapisanymi w dokumentacji. Następnie w ciągu kilku dni pracownik banku zweryfikuje przekazany wniosek i konto zostanie aktywowane. Na pierwszy rzut oka widać, która z powyższych opcji jest szybsza i wygodniejsza.
W których bankach można złożyć konto bankowe przez Internet?
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów banków, które w swojej ofercie posiadają konta bankowe otwierane przez Internet oraz krótki opis, jak można tego dokonać:
mBank
- w aplikacji mobilnej mbanku w 15 min, weryfikacja poprzez selfie, konto aktywowane w ciągu 1 dnia roboczego,
- poza aplikacją mobilną, weryfikacja i podpisanie umowy podczas wizyty kuriera,
- za pośrednictwem e-dowodu, konto aktywowane, gdy zaakceptujemy umowę.
ING
- w aplikacji mobilnej, weryfikacja poprzez selfie, w mniej niż 15 minut,
- poprzez formularz podając odpowiednie dane, nawet w 15 minut.
Bank Millennium
- poprzez konto w innym banku, którym potwierdzamy nasze dane osobowe,
- online – weryfikacja poprzez nagranie głosowe i selfie oraz zdjęcia dowodu osobistego – takie konto ma ograniczone funkcjonalności, możemy je odblokować po wizycie w placówce.
PKO BP
- w aplikacji mobilnej wybierając rodzaj konta i kartę płatniczą, weryfikacja poprzez selfie i zdjęcia dowodu osobistego – niektóre funkcje zostaną odblokowane dopiero po wizycie w placówce bankowej.
Santander Bank Polska
- w aplikacji mobilnej bez wychodzenia z domu, weryfikacja przez selfie i zdjęcia dowodu osobistego oraz wykonanie kilku gestów.
Jak widać powyżej – najbardziej wygodna opcja na to, żeby założyć konto bankowe online to aplikacja mobilna i potwierdzenie swojej tożsamości przez zdjęcie twarzy i zdjęcie informacji zawartych w dowodzie osobistym. Dzięki tym elementom zakładanie konta jest niezwykle proste i szybkie.
Dlaczego warto mieć konto bankowe?
Najważniejszym z powodów, dla którego warto mieć konto bankowe online jest wygoda, komfort i szybkość dostępu. Posiadacze konta bankowego nie muszą trzymać swoich oszczędności w domu w popularnej „skarpecie”, a mogą swobodnie dysponować nimi w dowolnej chwili (o ile mają konto bankowe z dostępem przez internet, ale obecnie jest to już prawie standard).
Co więcej, bankowość internetowa oferuje szeroki wachlarz darmowych, interesujących dodatków takich jak np. asystent wydatków, który pomaga nam analizować koszty miesięczne oraz dzielić je na kategorie lub funkcjonalności, które wspierają nas w oszczędzaniu w sposób automatyczny. Przykład takiego programu to mSaver, który jest dostępny w mBanku.
Dlaczego warto założyć konto przez Internet?
Jeżeli cenimy swój czas, jak i pieniądze na dojazdy, to zdecydowanie powinniśmy wybrać opcję założenia konta bankowego online, ponieważ jak wyżej wykazaliśmy może nam to zająć nie więcej niż 15 minut i nie będzie wymagało od nas oczekiwania w kolejce w placówce lub dostania się do niej samochodem lub komunikacją miejską.
Dodatkowo, nie będziemy przez nikogo pospieszani, a stres towarzyszący zapoznawaniu się z ofertą, czy też z umową będzie znacznie mniejszy w domu przy filiżance ulubionej kawy, niż podczas osobistej wizyty „przy okienku”.
O czym jeszcze pamiętać zakładając rachunek bankowy przez Internet?
Podczas zakładania konta bankowego online warto pamiętać o tym, żeby dokładnie zapoznać się z warunkami, jakie oferuje nam każdy z produktów dostępnych w danym banku. W najgorszym razie czas, który musielibyśmy poświęcić na dojazd do banku i oczekiwanie w kolejce poświęćmy na staranne przestudiowanie oferty i umowy oraz tabeli opłat i prowizji, która będzie nas obowiązywała.
Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta przez internet?
Przygotujmy odpowiednie dokumenty (najczęściej będzie to dowód osobisty), znajdźmy odpowiednie miejsce do wykonania selfie (większość aplikacji zwraca uwagę użytkownikowi, jeżeli pomieszczenie jest zbyt ciemne lub zbyt jasne i nie akceptuje fotografii wykonanych w takich warunkach) oraz wygospodarujmy minimum 15 minut na samo wypełnienie wniosku.
Co w przypadku pomyślnej weryfikacji konta przez internet?
Po podpisaniu umowy pamiętajmy o tym, żeby zapisać lub wydrukować za wczasu wszystkie otrzymane dokumenty (czy to na nasz adres email, czy też w aplikacji). Mogą się bowiem przydać w najmniej oczekiwanym momencie, a jeżeli stracimy historię maili, to zaoszczędzi nam to nerwów w poszukiwaniu innego sposobu na odzyskanie dokumentacji.
Warto wiedzieć
- Przy wyborze konkretnego produktu kierujmy się renomą banku, tabelą opłat i prowizji, zapisami w umowie oraz funkcjonalnościami, które nam oferuje.
- W trakcie zakładania konta online pamiętaj o tym, żeby ustawić odpowiednio silne hasło, które będzie kombinacją cyfr, liter i znaków specjalnych.
- Jeżeli bank oferuje autoryzację dwuetapową, to skorzystaj z tej opcji. Da Ci ona kolejny poziom ochrony, który będzie wymagał podania przy logowaniu lub autoryzacji transakcji dodatkowego kodu, który otrzymasz np. poprzez SMS.
- Ustaw limity i dostępy tak, żeby jak najlepiej zabezpieczały Twoje pieniądze, ale jednocześnie nie utrudniały codziennego korzystania z konta bankowego.
- Regularnie monitoruj swoje konto. Jeżeli wydaje Ci się, że pamiętasz wszystkie swoje transakcje i nawet miesiąc wstecz jesteś w stanie trzymać wszystko pod kontrolą, to pamiętaj, że przestępcy mogą działać szybko.
- Zapisz najważniejsze numery telefonów do banku, w którym założysz konto online. W sytuacja zagrożenia utraty pieniędzy będziesz mógł szybko zlecić dyspozycję blokady konta.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
W którym banku można założyć konto przez Internet?
Założenie konta przez internet jest możliwe w większości dużych, komercyjnych banków. Za przykład mogą posłużyć wskazane w artykule mBank, Millennium, Santander Bank Polska, PKO BP, czy też ING, ale również inne jak np. Alior Bank, Credit Agricole, Pekao S.A. nie są tu wyjątkami.
Jak założyć konto bez wizyty w oddziale banku?
Do założenia konta bankowego online zazwyczaj potrzebne będzie zainstalowanie aplikacji mobilnej lub wypełnienie formularza, podanie danych osobowych, wybór konkretnego produktu, weryfikacja tożsamości np. przez selfie, przelew weryfikacyjny z innego banku, podpisanie umowy.
Czy da się założyć konto w banku przez Internet?
Tak, założenie konta bankowego przez Internet jest powszechną praktyką dostępną w większości największych banków.
Jak założyć konto w banku przez Internet bez selfie?
Jeżeli nie chcemy robić selfie podczas procesu zakładania konta internetowego, to być może ograniczy to nasz wybór instytucji finansowych. Te, które oferują inne opcje potwierdzenia tożsamości najczęściej dokonują tego poprzez przelew weryfikacyjny z innego banku lub za pośrednictwem e-dowodu osobistego.
Gdzie założyć konto bankowe za darmo?
Jeżeli realnie sprawdzimy oferty banków, to zauważymy, że jedynie Nest Bank i Citi Bank oferują prowadzenie konta za 0 zł i kartę płatniczą również za 0 zł. Instytucje takie jak np. mBank, VeloBank, Santander Bank Polska, PKO BP, Pekao S.A. czy ING wymagają spełnienia dodatkowych warunków, aby konto było darmowe.
Czy można mieć konto online bez pieniędzy?
Tak, konto bankowe nie wymaga posiadania na nim pieniędzy. Pamiętajmy jednak, że w przypadku kont, które nie są darmowe – taka praktyka może być dla nas nieopłacalna.