Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Czym jest i jak założyć konto internetowe?

Samodzielnie realizowane przelewy internetowe, możliwość inwestowania środków i łatwy dostęp do historii transakcji, to tylko trzy z wielu zalet posiadania konta internetowego. Sprawdź, co powinieneś zrobić, żeby otworzyć rachunek bankowy online.Według danych opublikowanych przez PRNews w raporcie “Polska bankowość w liczbach” z bankowości elektronicznej w III kwartale 2021 r. aktywnie korzystało 21 mln klientów banków uniwersalnych, wobec 19 mln osób na koniec IV kwartału 2020 roku.

Uwaga: jeśli szukasz informacji o zakładaniu kont bankowych dla obywateli Ukrainy,

zapraszamy po aktualne informacje tutaj:

Jak założyć konto osobiste?

Wersja ukraińskojęzyczna:

Як налаштувати особистий рахунок 

Z kolei liczba umów umożliwiających korzystanie z bankowości elektronicznej na koniec ubiegłego roku przekroczyła 38,7 mln. W praktyce kazdy mieszkaniec kraju, który chciałby korzystać z bankowości online może to zrobić bez względu na bank, z którego korzysta. Zaobserwowane zmiany pozwalają sądzić, że zdalny dostęp do usług bankowych zyskuje coraz większą popularność. Zobaczmy zatem, czym jest i jak założyć konto internetowe?

Konto internetowe – zalety posiadania rachunku bankowego online

Konto internetowe posiada takie same podstawowe funkcjonalności jak to, które zostało założone tradycyjnie w placówce banku – czyli możliwość realizacji wpłaty i wypłaty pieniędzy, wykonywania przelewów z konta czy wypłaty gotówki z bankomatu przy pomocy karty debetowej. Główne różnice wynikają ze sposobu otwarcia i łatwości korzystania z rachunku bankowego.

Konto internetowe można założyć w dowolnym momencie, bez wychodzenia z domu i bez konieczności wizyty w placówce banku. Dodatkowe zalety korzystania z bankowości elektronicznej to m.in. możliwość:

 • realizacji przelewów online – bez konieczności wychodzenia z domu,
 • sprawdzenia salda i historii transakcji o każdej porze dnia,
 • samodzielnego wydruku potwierdzenia płatności,
 • sięgnięcia po dodatkowe bonusy np. zniżki u partnerów banku,
 • złożenia szybkiego wniosku o pożyczkę czy debet w koncie,
 • zmiany limitów dziennych realizowanych transakcji,
 • skorzystania z oferty inwestycyjnej banku,
 • zintegrowania innych rachunków z głównym kontem osobistym i kontrola w zbiorczego salda w jednym miejscu,
 • załatwiania zdalnie spraw urzędowych dzięki profilowi zaufanemu.

Opłaty związane z bankowością elektroniczną są z reguły niższe niż te przy rachunku bankowym otwartym tradycyjnie – często po spełnieniu określonych warunków prowadzenie konta czy karta debetowa są darmowe.

Różnica w cenach usług realizowanych zdalnie i stacjonarnie w pewnym sensie wynika ze strategii banków, dążących do zwiększenia liczby klientów nie wymagających obsługi w oddziale, co w przyszłości będzie przekładać się na niższe na koszty prowadzonej działalności.

Jak założyć konto internetowe?

Poszukiwania konta internetowego powinny być poprzedzone analizą dostępnych na rynku ofert. Zadanie mogą ułatwić dostępne w sieci rankingi kont internetowych. Jeśli zdecydujemy się na konkretny rachunek, powinniśmy skorzystać z przycisku zachęcającego do założenia konta i wypełnić formularz elektroniczny.

Wymagane na tym etapie dokumenty to dowód osobisty lub paszport. W formularzu trzeba podać dane identyfikujące osobę składającą wniosek, takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • datę urodzenia,
 • PESEL,
 • nazwa i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,
 • datę wydania i okres ważności dokumentu tożsamości,
 • imiona rodziców (często też nazwisko panieńskie matki),
 • adres e-mail,
 • telefon kontaktowy,
 • adres zamieszkania.

Dodatkowo trzeba zaakceptować zgody wymagane przez bank i potwierdzić zapoznanie się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji, a także z innymi dokumentami. Następnie należy wysłać elektronicznie wniosek o zawarcie umowy (najczęściej odbywa się to za pomocą skorzystania z wyróżnionego przycisku).

Na etapie wypełniania formularza można wskazać produkty i usługi, które są powiązane z kontem osobistym, i z których chcielibyśmy skorzystać  przy okazji składania wniosku np. zamówienie karty debetowej z indywidualnym nadrukiem. Po wysłaniu formularza banki najczęściej przekazują na wskazany adres e-mail wzory najważniejszych dokumentów, takich jak:

 • umowa rachunku,
 • regulamin,
 • tabela opłat i prowizji.

Metody zakładania konta przez internet

Do zawarcia umowy rachunku bankowego potrzebna jest weryfikacja tożsamości wnioskodawcy przez bank. Metod pozwalających na założenie konta osobistego przez internet jest kilka, więc każdy może skorzystać z najbardziej odpowiadającego mu sposobu. Oto one:

 • Za pośrednictwem kuriera – umowa zostanie dostarczona bezpłatnie na wskazany adres przez kuriera, który potwierdzi tożsamość wnioskodawcy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu i zabierze podpisane dokumenty do banku. W takim przypadku cały proces: od momentu złożenia wniosku do aktywowania konta, trwa kilka dni.
 • Za pomocą przelewu weryfikacyjnego – zaletą tego rozwiązania jest szybkość zawarcia umowy i możliwość korzystania z konta bankowego praktycznie w kilka chwil od złożenia wniosku, natomiast wadą jest konieczność posiadania już innego indywidualnego rachunku bankowego. Należy pamiętać, że dane przelewu z dotychczasowego rachunku muszą całkowicie pokrywać się z danymi wskazanymi we wniosku.
 • Potwierdzając swoją tożsamość danymi z innego banku – sposób ten opiera się na idei otwartej bankowości, dzięki czemu do potwierdzenia tożsamości można wykorzystać dane przechowywane przez inny bank. Obecnie w ten sposób można otworzyć konto tylko w Banku Millennium. Wystarczy we wniosku wybrać formę podpisania umowy online, a następnie zalogować się na konto we wskazanym wcześniej banku.
 • Podczas wideorozmowy z konsultantem banku – metoda ta pozwala na błyskawiczne założenie konta bez konieczności realizacji przelewu weryfikacyjnego, ani bez wizyty kuriera. W trakcie wideorozmowy z pracownikiem banku należy pokazać swój dokument tożsamości dzięki czemu konsultant porówna twarz wnioskodawcy z twarzą widniejącą na dowodzie osobistym lub w paszporcie. Prawdopodobnie w tym samym czasie algorytmy banku zweryfikują oryginalność przedstawionego dokumentu. W kolejnym etapie podjęta zostanie decyzja o akceptacji lub odrzuceniu wniosku.
 • Za pomocą aplikacji mobilnej – to metoda różni się od poprzednich głównie tym, że cała procedura zakładania konta osobistego odbywa się z poziomu smartfona, a nie komputera. W tym celu należy pobrać aplikację mobilną banku, który udostępnia taką metodę, a następnie złożyć przez nią wniosek o założenie rachunku. Weryfikacja tożsamości odbywa się w obecności kuriera dostarczającego umowę lub za pomocą selfie, które porównywane jest do zdjęcia widniejącego w pokazanym podczas wideorozmowy dokumencie.
 • Składając wniosek przez internet i podpisując umowę w banku – to sposób będący kompromisem pomiędzy nowoczesnością, a tradycyjnym podejściem do usług bankowych. Wystarczy wypełnić wniosek elektronicznie i umówić się na podpisanie dokumentów w wybranym oddziale banku, gdzie pracownik potwierdzi naszą tożsamość oraz dopełni pozostałych formalności.

Czy każdy może posiadać konto internetowe?

Podstawą do samodzielnego otwarcia i posiadania rachunku bankowego jest pełna zdolność do czynności prawnych – czyli w Polsce ukończenie 18 lat (poza nielicznymi wyjątkami określonymi w przepisach). Internetowe konto bankowe może mieć również nastolatek, który posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych (wiek 13 do 18 lat), ale przedstawiciel prawny – z reguły rodzic, musi wyrazić na to zgodę.

Dodatkowe wymagania to zwykle polskie obywatelstwo, aktywny telefon komórkowy i adres e-mail. Nie trzeba zapewnić regularnych wpływów na konto, choć zwykle wiąże się to z dodatkowymi przywilejami, np. zwolnieniem z niektórych opłat.

Bonusy za założenie konta przez internet

Założenie konta internetowego oprócz wygody i praktycznego zastosowania, może również przynieść wymierne korzyści finansowe. Banki konkurując o klienta pozwalają uzyskać dodatkowe bonusy, przede wszystkim w zamian za aktywne korzystanie z nowo otwartego rachunku bankowego. Zwykle oferta skierowana jest do nowych klientów, którzy nie posiadają innych produktów banku.

Co trzeba zrobić? Wymagania są różne, ale chodzi przede wszystkim o założenie konta przez internet i np. wykonanie określonej liczby przelewów z rachunku bankowego w określonym czasie i zapewnienie wpływów o określonej wysokości. Zazwyczaj warunki są na tyle proste, że można zyskać przynajmniej część kwoty oferowanej w ramach akcji specjalnej.

Wybrane konta internetowe – analiza ofert

Nasze zestawienie przygotowaliśmy biorąc pod uwagę głównie podstawowe koszty związane z korzystaniem z konta internetowego – takie jak opłaty za wypłatę gotówki z bankomatów, koszty związane z wyrobieniem i posiadaniem karty debetowej czy zlecanie przelewów krajowych i zagranicznych.

Konto internetowe w Santander Bank Polska

Konto Jakie Chcę można założyć przez internet bez żadnych kosztów. Bank nie nalicza opłat za jego prowadzenie jeśli masz mniej niż 26 lat lub zapewnisz wpływa na konto w kwocie min. 500 zł miesięcznie i wykonasz przynajmniej 1 transakcję kartą lub Blikiem. W przeciwnym wypadku bank zainkasuje 6 zł za prowadzenie konta i 8 zł za kartę płatniczą do niego.

Wypłata gotówki z bankomatów:

 • jest bezpłatna z bankomatów własnych i dla osób do 26 roku życia,
 • z bankomatów obcych kosztuje 5 zł za transakcję, ale koszty można obniżyć wykupując pakiet bezpłatnych wypłat za 7 zł miesięcznie,
 • z bankomatów zagranicznych – 5 zł za transakcję w EUR plus 2,8% od wartości transakcji za przewalutowanie, dla pozostałych walut 10 zł plus 2,8% od wartości transakcji za przewalutowanie.

Opłata za kartę:

 • 0 zł za wydanie karty,
 • 0 zł za użytkowanie jeśli masz mniej niż 26 lat i wykonasz każdego miesiąca przynajmniej jedną transakcję kartą lub Blikiem. Starsi użytkownicy bezpłatność karty zapewnią sobie spełniając te same warunki zapewniające bezpłatność konta.

Przelewy:

 • przez bankowość elektroniczną są darmowe, mogą być także realizowane za pomocą aplikacji mobilnej,
 • w placówce – 10 zł za transakcję i 5 zł dla osób do 26 lat
 • natychmiastowe – 0 zł,
 • SEPA (przelew krajowy lub zagraniczny realizowany w Euro) – 0 zł,
 • zagraniczne SWIFT – 0,2%, min. 20 zł maks. 200 zł.

Płatności mobilne można realizować przy pomocy:

 • aplikacji mobilnej,
 • BLIKa,
 • Google Pay,
 • Apple Pay,
 • Fitbit Pay.

Dodatkowe bonusy:

 • możliwość zdobycia nawet 480 zł premii z Kontem Jakie Chcę lub Kontem Select.

Konto internetowe w ING Bank Śląski

Konto osobiste Direct można założyć przez internet bez żadnych kosztów. Bank nie nalicza opłat za jego prowadzenie.

Wypłata gotówki z bankomatów:

 • własnych banku i Planet Cash jest bezpłatna,
 • obcych – pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna, a każda kolejna kosztuje 5 zł za transakcję,
 • wypłaty w EUR w krajach EOG – pierwsza bezpłatna, a każda kolejna 5 zł + 3% wartości transakcji za przewalutowanie,
 • wypłaty w pozostałych bankomatach zagranicznych – 3% od kwoty wypłaty + 3% za przewalutowanie.

Opłata za kartę:

 • 0 zł za wydanie karty,
 • 0 zł za użytkowanie karty pod warunkiem wykonania transakcji na kwotę min. 300 zł miesięcznie. Dla osób między 18 a 28 rokiem życia limit jest obniżony do 200 zł. W przeciwnym wypadku bank pobierze 7 zł.

Przelewy:

 • przez bankowość elektroniczną są darmowe, mogą być także realizowane za pomocą aplikacji mobilnej,
 • w placówce – 9 zł za transakcję,
 • natychmiastowe – 5 zł,
 • SEPA – 0 zł
 • zagraniczne SWIFT – 40 zł

Płatności mobilne można realizować przy pomocy:

 • aplikacji mobilnej,
 • BLIKa,
 • Google Pay,
 • Apple Pay,
 • Garmin Pay.

Dodatkowe bonusy:

 • możliwość uzyskania do 200 zł premii za otwarcie i aktywne korzystanie z konta.

Konto internetowe w mBank

eKonto można założyć przez internet bez żadnych kosztów. Bank nie nalicza opłat za jego prowadzenie.

Wypłata gotówki z bankomatów:

 • bezpłatna, jeżeli wypłacana kwota to min. 100 zł,
 • 2,50 zł, jeżeli wypłacana kwota jest niższa niż 100 zł,
 • za granicą – 0 zł, ale dodatkowo naliczona zostanie opłata za przewalutowanie.

Opłata za kartę:

 • 0 zł za wydanie karty,
 • 0 zł za użytkowanie karty pod warunkiem wykonania każdego miesiąca transakcji gotówkowych na kwotę min. 350 zł. W przeciwnym wypadku opłata wyniesie 7 zł.

Przelewy:

 • przez bankowość elektroniczną są darmowe, mogą być także realizowane za pomocą aplikacji mobilnej,
 • w placówce – 6 zł za transakcję,
 • natychmiastowe – 5 zł,
 • SEPA (przelew krajowy lub zagraniczny realizowany w Euro) – 0 zł,
 • 0,35% kwoty przelewu, min. 25 zł, maks. 200 zł.

Płatności mobilne można realizować przy pomocy:

 • aplikacji mobilnej,
 • BLIKa,
 • Google Pay,
 • Apple Pay,
 • Garmin Pay,
 • Fitbit Pay.

Dodatkowe bonusy:

 • możliwość sięgnięcia nawet po 300 zł premii za założenie eKonta w mBanku.

Konto internetowe – podsumowanie

Konto internetowe to narzędzie bez którego trudno się obejść. Pozwala nie tylko sprawnie zarządzać swoimi finansami, ale także ułatwia codzienne życie i daje możliwość sięgnięcia po dodatkowe profity, które przekazywane są przez banki w ramach akcji promocyjnych. Największym wyzwaniem po stronie klienta jest jedynie wybór odpowiedniej oferty.

Warto wiedzieć

 • Na koniec 2020 r. z bankowości elektronicznej aktywnie korzystało 19,6 mln klientów banków uniwersalnych,
 • Konto osobiste przez internet, bez konieczności spotykania się z kurierem czy pracownikiem banku, można założyć z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego, otwartej bankowości lub podczas wideorozmowy.
 • Bardzo często po spełnieniu dodatkowych warunków konto internetowe może być prowadzone za darmo.
PORÓWNAJ KONTA
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments