Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Czym jest i jak założyć konto internetowe?

Samodzielnie realizowane przelewy internetowe, możliwość inwestowania środków i łatwy dostęp do historii transakcji, to tylko trzy z wielu zalet posiadania konta internetowego. Sprawdź, co powinieneś zrobić, żeby otworzyć rachunek bankowy online.

Według danych z „Raportu NetB@nk Q2/2022” Polacy mają już łącznie ponad 40 milionów umów bankowości elektronicznej. Ponad 21,6 mln klientów przynajmniej raz w miesiącu korzysta z serwisów bankowości internetowej – nastąpił tutaj wzrost o ponad 2% w stosunku do I kwartału 2022 roku.

Uwaga: jeśli szukasz informacji o zakładaniu kont bankowych dla obywateli Ukrainy,

zapraszamy po aktualne informacje tutaj:

Jak założyć konto osobiste?

Wersja ukraińskojęzyczna:

Як налаштувати особистий рахунок 

W praktyce każdy mieszkaniec kraju, który chciałby korzystać z bankowości online może to zrobić bez względu na bank, z którego korzysta. Zaobserwowane zmiany pozwalają sądzić, że zdalny dostęp do usług bankowych zyskuje coraz większą popularność. Zobaczmy zatem, czym jest i jak założyć konto internetowe?

Czym jest konto internetowe?

Konto internetowe posiada takie same podstawowe funkcjonalności jak to, które zostało założone tradycyjnie w placówce banku – czyli możliwość realizacji wpłaty i wypłaty pieniędzy, wykonywania przelewów z konta czy wypłaty gotówki z bankomatu przy pomocy karty debetowej. Główne różnice wynikają ze sposobu otwarcia i łatwości korzystania z rachunku bankowego.

Dlaczego warto mieć konto internetowe?

Konto internetowe można założyć w dowolnym momencie, bez wychodzenia z domu i bez konieczności wizyty w placówce banku. Dodatkowe zalety korzystania z bankowości elektronicznej to m.in. możliwość:

 • realizacji przelewów online – bez konieczności wychodzenia z domu,
 • sprawdzenia salda i historii transakcji o każdej porze dnia,
 • samodzielnego wydruku potwierdzenia płatności,
 • sięgnięcia po dodatkowe bonusy np. zniżki u partnerów banku,
 • złożenia szybkiego wniosku o pożyczkę czy debet w koncie,
 • zmiany limitów dziennych realizowanych transakcji,
 • skorzystania z oferty inwestycyjnej banku,
 • zintegrowania innych rachunków z głównym kontem osobistym i kontrola w zbiorczego salda w jednym miejscu,
 • załatwiania zdalnie spraw urzędowych dzięki profilowi zaufanemu.

Opłaty związane z bankowością elektroniczną są z reguły niższe niż te przy rachunku bankowym otwartym tradycyjnie – często po spełnieniu określonych warunków prowadzenie konta czy karta debetowa są darmowe.

Różnica w cenach usług realizowanych zdalnie i stacjonarnie w pewnym sensie wynika ze strategii banków, dążących do zwiększenia liczby klientów nie wymagających obsługi w oddziale, co w przyszłości będzie przekładać się na niższe na koszty prowadzonej działalności.

Czy są bonusy za założenie konta przez Internet?

To zależy od banku i oferty. Niektóre banki oferują bonusy za założenie konta przez Internet, np. bonusy gotówkowe lub bezpłatne konto przez określony czas. Warto sprawdzić oferty różnych banków, aby znaleźć najlepszy bonus.

Założenie konta internetowego oprócz wygody i praktycznego zastosowania, może również przynieść wymierne korzyści finansowe. Banki konkurując o klienta pozwalają uzyskać dodatkowe bonusy, przede wszystkim w zamian za aktywne korzystanie z nowo otwartego rachunku bankowego. Zwykle oferta skierowana jest do nowych klientów, którzy nie posiadają innych produktów banku.

Co trzeba zrobić? Wymagania są różne, ale chodzi przede wszystkim o założenie konta przez internet i np. wykonanie określonej liczby przelewów z rachunku bankowego w określonym czasie i zapewnienie wpływów o określonej wysokości. Zazwyczaj warunki są na tyle proste, że można zyskać przynajmniej część kwoty oferowanej w ramach akcji specjalnej.

Jak założyć konto internetowe?

Poszukiwania konta internetowego powinny być poprzedzone analizą dostępnych na rynku ofert. Zadanie mogą ułatwić dostępne w sieci rankingi kont internetowych. Jeśli zdecydujemy się na konkretny rachunek, powinniśmy skorzystać z przycisku zachęcającego do założenia konta i wypełnić formularz elektroniczny.

Wymagane na tym etapie dokumenty to dowód osobisty lub paszport. W formularzu trzeba podać dane identyfikujące osobę składającą wniosek, takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • datę urodzenia,
 • PESEL,
 • nazwa i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,
 • datę wydania i okres ważności dokumentu tożsamości,
 • imiona rodziców (często też nazwisko panieńskie matki),
 • adres e-mail,
 • telefon kontaktowy,
 • adres zamieszkania.

Dodatkowo trzeba zaakceptować zgody wymagane przez bank i potwierdzić zapoznanie się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji, a także z innymi dokumentami. Następnie należy wysłać elektronicznie wniosek o zawarcie umowy (najczęściej odbywa się to za pomocą skorzystania z wyróżnionego przycisku).

Na etapie wypełniania formularza można wskazać produkty i usługi, które są powiązane z kontem osobistym, i z których chcielibyśmy skorzystać  przy okazji składania wniosku np. zamówienie karty debetowej z indywidualnym nadrukiem. Po wysłaniu formularza banki najczęściej przekazują na wskazany adres e-mail wzory najważniejszych dokumentów, takich jak:

 • umowa rachunku,
 • regulamin,
 • tabela opłat i prowizji.

Jakie są sposoby założenia konta internetowego?

Do zawarcia umowy rachunku bankowego potrzebna jest weryfikacja tożsamości wnioskodawcy przez bank. Metod pozwalających na założenie konta osobistego przez internet jest kilka, więc każdy może skorzystać z najbardziej odpowiadającego mu sposobu. Oto one:

 • Za pośrednictwem kuriera – umowa zostanie dostarczona bezpłatnie na wskazany adres przez kuriera, który potwierdzi tożsamość wnioskodawcy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu i zabierze podpisane dokumenty do banku. W takim przypadku cały proces: od momentu złożenia wniosku do aktywowania konta, trwa kilka dni.
 • Za pomocą przelewu weryfikacyjnego – zaletą tego rozwiązania jest szybkość zawarcia umowy i możliwość korzystania z konta bankowego praktycznie w kilka chwil od złożenia wniosku, natomiast wadą jest konieczność posiadania już innego indywidualnego rachunku bankowego. Należy pamiętać, że dane przelewu z dotychczasowego rachunku muszą całkowicie pokrywać się z danymi wskazanymi we wniosku.
 • Potwierdzając swoją tożsamość danymi z innego banku – sposób ten opiera się na idei otwartej bankowości, dzięki czemu do potwierdzenia tożsamości można wykorzystać dane przechowywane przez inny bank. Obecnie w ten sposób można otworzyć konto tylko w Banku Millennium. Wystarczy we wniosku wybrać formę podpisania umowy online, a następnie zalogować się na konto we wskazanym wcześniej banku.
 • Podczas wideorozmowy z konsultantem banku – metoda ta pozwala na błyskawiczne założenie konta bez konieczności realizacji przelewu weryfikacyjnego, ani bez wizyty kuriera. W trakcie wideorozmowy z pracownikiem banku należy pokazać swój dokument tożsamości dzięki czemu konsultant porówna twarz wnioskodawcy z twarzą widniejącą na dowodzie osobistym lub w paszporcie. Prawdopodobnie w tym samym czasie algorytmy banku zweryfikują oryginalność przedstawionego dokumentu. W kolejnym etapie podjęta zostanie decyzja o akceptacji lub odrzuceniu wniosku.
 • Za pomocą aplikacji mobilnej – to metoda różni się od poprzednich głównie tym, że cała procedura zakładania konta osobistego odbywa się z poziomu smartfona, a nie komputera. W tym celu należy pobrać aplikację mobilną banku, który udostępnia taką metodę, a następnie złożyć przez nią wniosek o założenie rachunku. Weryfikacja tożsamości odbywa się w obecności kuriera dostarczającego umowę lub za pomocą selfie, które porównywane jest do zdjęcia widniejącego w pokazanym podczas wideorozmowy dokumencie.
 • Składając wniosek przez internet i podpisując umowę w banku – to sposób będący kompromisem pomiędzy nowoczesnością, a tradycyjnym podejściem do usług bankowych. Wystarczy wypełnić wniosek elektronicznie i umówić się na podpisanie dokumentów w wybranym oddziale banku, gdzie pracownik potwierdzi naszą tożsamość oraz dopełni pozostałych formalności.

Czy każdy może mieć konto internetowe?

Podstawą do samodzielnego otwarcia i posiadania rachunku bankowego jest pełna zdolność do czynności prawnych – czyli w Polsce ukończenie 18 lat (poza nielicznymi wyjątkami określonymi w przepisach). Internetowe konto bankowe może mieć również nastolatek, który posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych (wiek 13 do 18 lat), ale przedstawiciel prawny – z reguły rodzic, musi wyrazić na to zgodę.

Dodatkowe wymagania to zwykle polskie obywatelstwo, aktywny telefon komórkowy i adres e-mail. Nie trzeba zapewnić regularnych wpływów na konto, choć zwykle wiąże się to z dodatkowymi przywilejami, np. zwolnieniem z niektórych opłat.

W którym baku można założyć konto internetowe?

Nasze zestawienie przygotowaliśmy biorąc pod uwagę najważniejsze parametry, koszty obsługi oraz bonusy, które można otrzymać zakładając konta bankowe online.

Zależało nam na zwrócenie uwagi na oferty, w których obsługa konta następuje wygodnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Jednocześnie otwarcie konta może nastąpić bez ingerencji pracownika banku tylko za pośrednictwem internetu lub zdalnie w aplikacji.

Konta internetowe są popularnym produktem i ich oferta zmienia się bardzo często. Najbardziej aktualne informacje znajdują się na konkretnej stronie banku, w którym chcesz otworzyć konto internetowe.

Konto internetowe w Santander Banku Polska

Konto Jakie Chcę można założyć przez internet bez żadnych kosztów. Bank nie nalicza opłat za jego prowadzenie jeśli masz mniej niż 26 lat lub zapewnisz wpływa na konto w kwocie min. 500 zł miesięcznie i wykonasz przynajmniej 1 transakcję kartą lub Blikiem. W przeciwnym wypadku bank zainkasuje 6 zł za prowadzenie konta i 8 zł za kartę płatniczą do niego.

Główne parametry i korzyści:

 • 0 zł za przelewy ekspresowe i zwykłe w internecie,
 • 0 zł za wpłaty w naszych wpłatomatach,
 • 0 zł za wypłaty gotówki z bankomatów banku i BLIKIEM,
 • 0 zł za zlecenia stałe i polecenia zapłaty,
 • 0 zł za prowadzenie konta i opłatę za kartę – jeśli co miesiąc zasilisz konto min. 500 zł i zapłacisz min. 1 raz BLIKIEM lub kartą,
 • do 300 zł zwrotu za rachunki rocznie,
 • bezpłatny pakiet bezpieczeństwa w sieci.

Płatności mobilne można realizować przy pomocy:

 • aplikacji mobilnej,
 • BLIKa,
 • Google Pay,
 • Apple Pay,
 • Fitbit Pay.

Konto internetowe w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski oferuje konto osobiste Direct, które można założyć przez internet bez dodatkowych opłat. Bank nie nalicza opłat za jego prowadzenie.

Wypłata gotówki z bankomatów:

 • 0 zł za prowadzenie konta,
 • 0 zł za krajowe przelewy przez internet w złotych,
 • 0 zł za kartę Visa zbliżeniowa – jeśli zrobisz nią transakcje na minimum 300 zł miesięcznie,
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów banku i Planet Cash,
 • ponad 30 kodów rabatowych dostępnych w aplikacji Moje ING.
 • najlepsza aplikacja mobilna w Polsce – zwycięzca w konkursie Instytucja Roku 2022.

Płatności mobilne można realizować przy pomocy:

 • aplikacji mobilnej,
 • BLIKa,
 • Google Pay,
 • Apple Pay,
 • Garmin Pay.

Konto internetowe w mBanku

eKonto można założyć przez internet bez żadnych kosztów. Bank nie nalicza opłat za jego prowadzenie.

Wypłata gotówki z bankomatów:

 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie Twojego konta,
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce od 100 zł,
 • 0 zł wypłaty z bankomatów za granicą,
 • 0 zł za kartę przy łącznej kwocie transakcji nią na 350 zł w miesiącu,
 • 150 zł za otworzenie konta przez aplikację,
 • 200 zł premii za aktywność,
 • 100 zł za otwarcie konta dla dziecka.

Płatności mobilne można realizować przy pomocy:

 • aplikacji mobilnej,
 • BLIKa,
 • Google Pay,
 • Apple Pay,
 • Garmin Pay,
 • Fitbit Pay.

O czym jeszcze pamiętać decydując się na konto internetowe?

Konto internetowe to narzędzie bez którego trudno się obejść. Jest to takie trochę konto tradycyjne, ale z większą paletą możliwości. Pozwala nie tylko sprawnie zarządzać swoimi finansami, ale także ułatwia codzienne życie i daje możliwość sięgnięcia po dodatkowe profity, które przekazywane są przez banki w ramach akcji promocyjnych. Największym wyzwaniem po stronie klienta jest jedynie wybór odpowiedniej oferty.

Warto wiedzieć

 1. Polacy mają już łącznie ponad 40 milionów umów bankowości elektronicznej.
 2. Ponad 21,6 mln klientów przynajmniej raz w miesiącu korzysta z serwisów bankowości internetowej.
 3. Konto osobiste przez internet, bez konieczności spotykania się z kurierem czy pracownikiem banku, można założyć z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego, otwartej bankowości lub podczas wideorozmowy.
 4. Bardzo często po spełnieniu dodatkowych warunków konto internetowe może być prowadzone za darmo.
 5. Podstawą do samodzielnego otwarcia i posiadania rachunku bankowego jest pełna zdolność do czynności prawnych – czyli w Polsce ukończenie 18 lat.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co trzeba zrobić, żeby założyć konto internetowe? 

  Aby założyć konto internetowe, należy wypełnić formularz rejestracyjny z podaniem swoich danych osobowych i utworzyć hasło. Bank musi potwierdzić Twoją tożsamość. Często trzeba także potwierdzić swój adres e-mail, poprzez kliknięcie w link wysłany na podany adres.v

 2. Ile kosztuje konto internetowe? 

  W większości przypadków zakładanie i korzystanie z konta internetowego jest darmowe, jednak niektóre banki oferują także płatne opcje premium z dodatkowymi funkcjami. W takim przypadku koszt konta może się wahać od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

 3. Co to jest internetowe konto osobiste? 

  Internetowe konto osobiste to usługa umożliwiająca zarządzanie swoimi finansami online – poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację. Użytkownicy mogą wykonywać operacje finansowe, takie jak przelewy, zarządzanie budżetem, wyświetlanie historii transakcji i śledzenie wydatków.

 4. Do czego służy konto? 

  Konto służy do przechowywania i zarządzania pieniędzmi. Można na nie wpłacać i wypłacać środki, dokonywać płatności przez internet, przesyłać pieniądze do innych osób. Konto może służyć do analizowania indywidualnego budżetu dzięki bankowości online.

 5. Ile trwa założenie konta internetowego? 

  Założenie konta internetowego zazwyczaj trwa kilka minut do kilku godzin, w zależności od banku i procesu rejestracji. Wymagane jest wypełnienie formularza z danymi osobowymi i utworzenie hasła, a także potwierdzenie adresu e-mail. Czasami może być wymagane dodatkowe potwierdzenie tożsamości, co może wydłużyć proces rejestracji.

 6. Jakie są konta internetowe? 

  Są dwa rodzaje kont internetowych, które posiada większość banków. Konta tylko internetowe, których obsługa odbywa się jedynie za pośrednictwem Internetu. konta tradycyjne obsługiwane poprzez sieć stacjonarnych oddziałów bankowych, ale także za pośrednictwem kanału online.

 7. Czy posiadanie konta bankowego jest płatne? 

  Posiadanie konta bankowego może być płatne lub bezpłatne w zależności od banku i wybranego konta. Niektóre banki oferują bezpłatne konta z podstawowymi funkcjami lub za aktywne korzystanie. Ale mogą pobierać jednorazowe lub comiesięczne opłaty za dodatkowe usługi, np. wypłaty z bankomatów innych niż te banku, przelewy, opóźnienia w płatnościach, prowadzenie rachunku.

PORÓWNAJ KONTA
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments