Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Czym jest i jak założyć konto internetowe?

Samodzielnie opłacanie rachunków online, możliwość łatwego deponowania oszczędności, wygodna analiza osobistego budżetu i szybki dostęp do historii transakcji, to tylko kilka z wielu zalet posiadania konta internetowego. Sprawdź, co zrobić, żeby otworzyć rachunek bankowy online i kto może skorzystać z takiego rozwiązania.

Bankowe konto internetowe jest rozwiązaniem pozwalającym oszczędzać czas i pieniądze. Konto z dostępem online to możliwość m.in. opłacania rachunków bez wychodzenia z domu, a w większości przypadków także bez dodatkowych kosztów w postaci prowizji. Szybki i wygodny podgląd salda rachunku pozwala również lepiej zarządzać osobistym budżetem. Konto online ułatwia takż dostęp do innych produktów bankowych jak np. konta oszczędnościowe, lokaty terminowe lub kredyty gotówkowe online.

Uwaga: jeśli szukasz informacji o zakładaniu kont bankowych dla obywateli Ukrainy,

zapraszamy po aktualne informacje tutaj:

Jak założyć konto osobiste?

Wersja ukraińskojęzyczna:

Як налаштувати особистий рахунок 

Czym jest konto internetowe?

Konto internetowe oferuje takie same możliwości, jak rachunek, który został założony tradycyjnie w placówce banku – czyli m.in. możliwość realizacji wpłaty i wypłaty pieniędzy, wykonywania przelewów z konta czy wypłaty gotówki z bankomatu przy pomocy karty debetowej. Główne różnice wynikają ze sposobu otwarcia i łatwości korzystania z rachunku bankowego.

Dodatkowo konto internetowe oferuje szereg rozwiązań, które nie są do dostępnie dla rachunków bez dostępu online. Można wymienić tu m.in. dostęp do narzędzi ułatwiających analizę osobistego budżetu, łatwy dostęp do historii rachunku i możliwość sprawdzania salda o każdej porze dnia i nocy. Do tego operacje na rachunku dokonywane online są zazwyczaj dużo tańsze niż te zlecane w oddziale banku.

Dlaczego warto mieć konto internetowe?

Konto internetowe można założyć w dowolnym momencie, bez wychodzenia z domu i bez konieczności wizyty w placówce banku. Dodatkowe zalety korzystania z bankowości elektronicznej to m.in. możliwość:

 • realizacji przelewów online – bez konieczności wychodzenia z domu,
 • sprawdzenia salda i historii transakcji o każdej porze dnia,
 • samodzielnego wydruku potwierdzenia płatności,
 • sięgnięcia po dodatkowe bonusy np. zniżki u partnerów banku,
 • złożenia szybkiego wniosku o pożyczkę czy debet w koncie,
 • zmiany limitów dziennych realizowanych transakcji,
 • skorzystania z oferty inwestycyjnej banku,
 • zintegrowania innych rachunków z głównym kontem osobistym i kontrola w zbiorczego salda w jednym miejscu,
 • załatwiania zdalnie spraw urzędowych dzięki profilowi zaufanemu.

Opłaty związane z bankowością elektroniczną są z reguły niższe niż te przy rachunku bankowym otwartym tradycyjnie – często po spełnieniu określonych warunków prowadzenie konta wraz z podpiętą do rachunku kartą debetową jest bezpłatne.

Różnica w cenach pomiędzy usługami realizowanymi zdalnie i stacjonarnie w dużej mierze wynika ze strategii większości banków. Ich modele biznesowe nastawione są na zwiększanie liczby klientów nie wymagających obsługi w oddziale, co w przyszłości obniży koszty prowadzonej działalności.

Czy są bonusy za założenie konta przez internet?

To zależy od banku i oferty. Niektóre banki oferują bonusy za założenie konta przez Internet, np. premie gotówkowe lub bezpłatne konto przez określony czas. Warto sprawdzić oferty różnych banków, aby znaleźć najlepsze nagrody.

Założenie konta internetowego oprócz wygody i praktycznego zastosowania, może również przynieść wymierne korzyści finansowe. Banki konkurując o klienta pozwalają uzyskać dodatkowe bonusy, przede wszystkim w zamian za aktywne korzystanie z nowo otwartego rachunku bankowego. Zwykle oferta skierowana jest do nowych klientów, którzy nie posiadają innych produktów banku.

Co trzeba zrobić? Wymagania są różne, ale chodzi przede wszystkim o założenie konta przez internet i np. wykonanie określonej liczby przelewów z rachunku bankowego w określonym czasie i zapewnienie wpływów o określonej wysokości. Zazwyczaj warunki są na tyle proste, że można zyskać przynajmniej część kwoty oferowanej w ramach akcji specjalnej.

Jak założyć konto internetowe?

Poszukiwania konta internetowego powinny być poprzedzone analizą dostępnych na rynku ofert. Zadanie mogą ułatwić dostępne w sieci rankingi kont internetowych. Jeśli zdecydujemy się na konkretny rachunek, powinniśmy skorzystać z przycisku zachęcającego do założenia konta i wypełnić formularz elektroniczny.

Wymagane na tym etapie dokumenty to dowód osobisty lub paszport. W formularzu trzeba podać dane identyfikujące osobę składającą wniosek, takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • datę urodzenia,
 • PESEL,
 • nazwa i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,
 • datę wydania i okres ważności dokumentu tożsamości,
 • imiona rodziców (często też nazwisko panieńskie matki),
 • adres e-mail,
 • telefon kontaktowy,
 • adres zamieszkania.

Dodatkowo trzeba zaakceptować zgody wymagane przez bank i potwierdzić zapoznanie się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji, a także z innymi dokumentami. Następnie należy wysłać elektronicznie wniosek o zawarcie umowy.

Na etapie wypełniania formularza można wskazać produkty i usługi, które są powiązane z kontem osobistym, i z których chcielibyśmy skorzystać przy okazji składania wniosku np. zamówienie karty debetowej z indywidualnym nadrukiem. Po wysłaniu formularza banki najczęściej przekazują na wskazany adres e-mail wzory najważniejszych dokumentów, takich jak:

 • umowa rachunku,
 • regulamin,
 • tabela opłat i prowizji.

Jakie są sposoby założenia konta internetowego?

Do zawarcia umowy rachunku bankowego potrzebna jest weryfikacja tożsamości wnioskodawcy przez bank. Metod pozwalających na założenie konta osobistego przez internet jest kilka, więc każdy może skorzystać z najbardziej odpowiadającego mu sposobu. Oto one:

 • Za pośrednictwem kuriera – umowa zostanie dostarczona bezpłatnie na wskazany adres przez kuriera, który potwierdzi tożsamość wnioskodawcy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu i zabierze podpisane dokumenty do banku. W takim przypadku cały proces: od momentu złożenia wniosku do aktywowania konta, trwa kilka dni.
 • Za pomocą przelewu weryfikacyjnego – zaletą tego rozwiązania jest szybkość zawarcia umowy i możliwość korzystania z konta bankowego praktycznie w kilka chwil od złożenia wniosku, natomiast wadą jest konieczność posiadania już innego indywidualnego rachunku bankowego. Należy pamiętać, że dane przelewu z dotychczasowego rachunku muszą całkowicie pokrywać się z danymi wskazanymi we wniosku.
 • Potwierdzając swoją tożsamość danymi z innego banku – sposób ten opiera się na idei otwartej bankowości, dzięki czemu do potwierdzenia tożsamości można wykorzystać dane przechowywane przez inny bank. Obecnie w ten sposób można otworzyć konto tylko w Banku Millennium. Wystarczy we wniosku wybrać formę podpisania umowy online, a następnie zalogować się na konto we wskazanym wcześniej banku.
 • Podczas wideorozmowy z konsultantem banku – metoda ta pozwala na błyskawiczne założenie konta bez konieczności realizacji przelewu weryfikacyjnego, ani bez wizyty kuriera. W trakcie wideorozmowy z pracownikiem banku należy pokazać swój dokument tożsamości dzięki czemu konsultant porówna twarz wnioskodawcy z twarzą widniejącą na dowodzie osobistym lub w paszporcie. Prawdopodobnie w tym samym czasie algorytmy banku zweryfikują oryginalność przedstawionego dokumentu. W kolejnym etapie podjęta zostanie decyzja o akceptacji lub odrzuceniu wniosku.
 • Za pomocą aplikacji mobilnej – to metoda różni się od poprzednich głównie tym, że cała procedura zakładania konta osobistego odbywa się z poziomu smartfona, a nie komputera. W tym celu należy pobrać aplikację mobilną banku, który udostępnia taką metodę, a następnie złożyć przez nią wniosek o założenie rachunku. Weryfikacja tożsamości odbywa się w obecności kuriera dostarczającego umowę lub za pomocą selfie, które porównywane jest do zdjęcia widniejącego w pokazanym podczas wideorozmowy dokumencie.
 • Składając wniosek przez internet i podpisując umowę w banku – to sposób będący kompromisem pomiędzy nowoczesnością, a tradycyjnym podejściem do usług bankowych. Wystarczy wypełnić wniosek elektronicznie i umówić się na podpisanie dokumentów w wybranym oddziale banku, gdzie pracownik potwierdzi naszą tożsamość oraz dopełni pozostałych formalności.

Czy każdy może mieć konto internetowe?

Podstawą do samodzielnego otwarcia i posiadania rachunku bankowego jest pełna zdolność do czynności prawnych – czyli w Polsce ukończenie 18 lat (poza nielicznymi wyjątkami określonymi w przepisach). Internetowe konto bankowe może mieć również nastolatek, który posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych (wiek 13 do 18 lat), ale przedstawiciel prawny – z reguły rodzic, musi wyrazić na to zgodę.

Dodatkowe wymagania to zwykle polskie obywatelstwo, aktywny telefon komórkowy i adres e-mail. Nie trzeba zapewnić regularnych wpływów na konto, choć zwykle wiąże się to z dodatkowymi przywilejami, np. zwolnieniem z niektórych opłat.

W którym baku można założyć konto internetowe?

Nasze zestawienie przygotowaliśmy biorąc pod uwagę najważniejsze parametry, koszty obsługi oraz bonusy, które można otrzymać zakładając konta bankowe online.

Zależało nam na zwrócenie uwagi na oferty, w których obsługa konta następuje wygodnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Jednocześnie otwarcie konta może nastąpić bez ingerencji pracownika banku tylko za pośrednictwem internetu lub zdalnie w aplikacji.

Konta internetowe są popularnym produktem i ich oferta zmienia się bardzo często. Najbardziej aktualne informacje znajdują się na konkretnej stronie banku, w którym chcesz otworzyć konto internetowe.

Weryfikacja ofert miała miejsce 11 października 2023 roku i została przeprowadzona na podstawie rankingu kont osobistych.

Millennium 360° z premią w Banku Millennium

Konto Millennium 360° jest flagowym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR) oferowanym przez Bank Millennium. Konto prowadzone jest bezwarunkowo bezpłatnie. Karta debetowa wydana do konta może być bezpłatna pod warunkiem dokonania za jej pomocą 5 płatności lub BLIKIEM (lub 1 raz, jeśli masz 18-26 lat). Główne parametry opisujące konto Millennium 360° prezentują się następująco:

 • 0 zł – prowadzenie konta,
 • 0 zł – karta debetowa do konta (po spełnieniu dodatkowych warunków),
 • 0 zł – standardowy przelew przez bankowość elektroniczną,
 • 9,9 zł – przelew natychmiastowy,
 • 0 zł – wypłaty gotówki z bankomatów krajowych (po spełnieniu dodatkowych warunków),
 • 0 zł – wypłaty gotówki z bankomatów zagranicznych (po spełnieniu dodatkowych warunków),
 • 7% przez pierwsze 90 dni do 100 000 zł na Koncie Oszczędnościowym Profit,
 • zwrot do 25% za zakupy na platformie Goodie,
 • do 500 zł premii za spełnienie dodatkowych warunków.

Konto Przekorzystne w Banku Pekao S.A.

Konto Przekorzystne jest podstawowym rachunkiem ROR oferowanym przez Bank Pekao S.A. (z żubrem). Rachunek ten prowadzony jest bezwarunkowo bezpłatnie, a karta debetowa może być darmowa, jeśli jej posiadacz spełni dodatkowe warunki. Podstawowe elementy opisujące Konto Przekorzystne prezentują się następująco:

 • 0 zł – prowadzenie konta,
 • 0 zł – karta debetowa do konta (po spełnieniu dodatkowych warunków),
 • 0 zł – standardowy przelew przez bankowość elektroniczną,
 • 5 zł – przelew natychmiastowy,
 • 0 zł – wypłaty gotówki z bankomatów krajowych (po spełnieniu dodatkowych warunków). W przypadku bankomatów obcych darmowe są tylko dwie pierwsze wypłaty,
 • 0 zł – wypłaty gotówki z bankomatów zagranicznych (po spełnieniu dodatkowych warunków),
 • 7% na koncie oszczędnościowym do 100 000 zł przez 5 miesięcy od zawarcia umowy o konto oszczędnościowe,
 • do 200 zł premii za otwarcie konta i spełnienie dodatkowych warunków.

 

Konto osobiste Direct w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski oferuje konto osobiste Direct, które można założyć przez internet bez dodatkowych opłat. Bank nie nalicza opłat za jego prowadzenie. Główne parametry opisujące konto osobiste Direct prezentują się następująco:

 • 0 zł – prowadzenie konta,
 • 0 zł – karta debetowa do konta (po spełnieniu dodatkowych warunków),
 • 0 zł – standardowy przelew przez bankowość elektroniczną,
 • 5 zł – przelew natychmiastowy,
 • 0 zł – wypłaty gotówki z bankomatów krajowych należących do ING i sieci Planet Cash,
 • 10 zł / 5% kwoty wypłaty – za wypłaty euro w krajach SEPA bank pobiera 10 zł za każdą operację. Pozostałe wypłaty gotówki za granicą to koszt w wysokości 5% kwoty wypłaty,
 • 6% na koncie oszczędnościowym do 200.000 zł przez 3 miesiące
 • do 250 zł w promocji za otwarcie konta i aktywność.

O czym jeszcze pamiętać decydując się na konto internetowe?

Konto internetowe to narzędzie, bez którego trudno się obejść. Jest to takie trochę konto tradycyjne, ale z większą paletą możliwości. Pozwala nie tylko sprawnie zarządzać swoimi finansami, ale także ułatwia codzienne życie i daje możliwość sięgnięcia po dodatkowe profity, które przekazywane są przez banki w ramach akcji promocyjnych. Największym wyzwaniem po stronie klienta jest jedynie wybór odpowiedniej oferty.

Warto wiedzieć

 

 1. Konto osobiste przez internet, bez konieczności spotykania się z kurierem czy pracownikiem banku, można założyć z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego, otwartej bankowości lub podczas wideorozmowy.
 2. Bardzo często po spełnieniu dodatkowych warunków konto internetowe może być prowadzone za darmo.
 3. Podstawą do samodzielnego otwarcia i posiadania rachunku bankowego jest pełna zdolność do czynności prawnych – czyli w Polsce ukończenie 18 lat.
 4. Niektóre banki oferują bonusy za założenie konta przez Internet. 
 5. Na etapie wnioskowania o konto osobiste online można wskazać dodatkowe produkty i usługi, które będą powiązane z kontem osobistym. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co trzeba zrobić, żeby założyć konto internetowe? 

  Aby założyć konto internetowe, należy wypełnić formularz rejestracyjny z podaniem swoich danych osobowych i utworzyć hasło. Bank musi potwierdzić Twoją tożsamość. Często trzeba także potwierdzić swój adres e-mail, poprzez kliknięcie w link wysłany na podany adres.v

 2. Ile kosztuje konto internetowe? 

  W większości przypadków zakładanie i korzystanie z konta internetowego jest darmowe, jednak niektóre banki oferują także płatne opcje premium z dodatkowymi funkcjami. W takim przypadku koszt konta może się wahać od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

 3. Co to jest internetowe konto osobiste? 

  Internetowe konto osobiste to usługa umożliwiająca zarządzanie swoimi finansami online – poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację. Użytkownicy mogą wykonywać operacje finansowe, takie jak przelewy, zarządzanie budżetem, wyświetlanie historii transakcji i śledzenie wydatków.

 4. Do czego służy konto? 

  Konto służy do przechowywania i zarządzania pieniędzmi. Można na nie wpłacać i wypłacać środki, dokonywać płatności przez internet, przesyłać pieniądze do innych osób. Konto może służyć do analizowania indywidualnego budżetu dzięki bankowości online.

 5. Ile trwa założenie konta internetowego? 

  Założenie konta internetowego zazwyczaj trwa kilka minut do kilku godzin, w zależności od banku i procesu rejestracji. Wymagane jest wypełnienie formularza z danymi osobowymi i utworzenie hasła, a także potwierdzenie adresu e-mail. Czasami może być wymagane dodatkowe potwierdzenie tożsamości, co może wydłużyć proces rejestracji.

 6. Jakie są konta internetowe? 

  Są dwa rodzaje kont internetowych, które posiada większość banków. Konta tylko internetowe, których obsługa odbywa się jedynie za pośrednictwem Internetu. konta tradycyjne obsługiwane poprzez sieć stacjonarnych oddziałów bankowych, ale także za pośrednictwem kanału online.

 7. Czy posiadanie konta bankowego jest płatne? 

  Posiadanie konta bankowego może być płatne lub bezpłatne w zależności od banku i wybranego konta. Niektóre banki oferują bezpłatne konta z podstawowymi funkcjami lub za aktywne korzystanie. Ale mogą pobierać jednorazowe lub comiesięczne opłaty za dodatkowe usługi, np. wypłaty z bankomatów innych niż te banku, przelewy, opóźnienia w płatnościach, prowadzenie rachunku.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments