Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

Polacy numerem 1 w EU w wydawaniu pieniędzy mimo pandemii

Pomimo pandemii koronawirusa wydatki Polaków były w III kwartale 2020 r. najwyższe w Unii Europejskiej. Wyraźnie zwiększył się też nasz dochód rozporządzalny. Z drugiej strony mieliśmy najniższą stopę oszczędności spośród analizowanych krajów.

Spowolnienie gospodarcze wyraźnie wpłynęło na sposób w jaki gospodarujemy pieniędzmi. Zgodnie z badaniem „Barometr oszczędności” aż 61% Polaków ograniczyło wydatki z uwagi na pandemię koronawirusa. Z drugiej strony analiza danych Eurostatu wskazuje, że byliśmy obok Portugalii jednym z dwóch krajów, w którym wydatki konsumenckie wzrosły w ujęciu rok do roku. Zobaczmy, jak wyglądały wydatki, dochody i oszczędności Polaków na tle 13 innych krajów UE.

Stopa oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej

Stopa oszczędności gospodarstw domowych spadła w całej Unii Europejskiej w trzecim kwartale 2020 r. Warto jednak zwrócić uwagę, że była ona nadal 4,5% wyższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Głównym powodem takiej sytuacji były o 3,6% niższe wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych oraz 1,5% wzrost dochodu rozporządzalnego konsumentów w stosunku do III kwartału 2019 r. We wzroście dochodów zapewne swój udział miały transfery państwowe, wspierające Europejczyków w kryzysowym okresie wywołanym pandemią koronawirusa.

Stopa oszczędności, wydatki i dochód do dyspozycji brutto gospodarstw domowych w wybranych krajach UE w III kw. 2020 r.

W III kwartale 2020 r. we wszystkich analizowanych przez Eurostat krajach stopa oszczędności wzrosła. Liderem w tym obszarze była Holandia (+7,9%) i Dania (+7,7%). Na ostatnich miejscach uplasowała się Portugalia i Polska. Warto przy okazji wspomnieć, że stopa oszczędności to najprościej rzecz ujmując pula środków finansowych, jakie możemy odłożyć w zestawieniu do naszych zarobków. Dzięki tej mierze możemy określić, jakiej części naszego dochodu nie przeznaczyliśmy na wydatki.

W Polsce najwyższa konsumpcja i dochód rozporządzalny

Z uwagi na kryzys gospodarczy, a także niepewną przyszłość spowodowaną trudnym do określenia zakończeniem pandemii koronawirusa, większość unijnych krajów widocznie ograniczyło swoje wydatki. Liderami w „zaciskaniu pasa” byli reprezentanci Europy Południowej – Hiszpania (-8,5%) i Włochy (-7,4%). Są to jednocześnie jedyne kraje, w których spadł dochód rozporządzalny brutto w stosunku do III kwartału 2019 r. Zależność ta może tłumaczyć powód, dla którego Hiszpanie i Włosi postanowili wstrzymać się z dotychczasową konsumpcją.

Najwyższy wzrost wydatków w ujęciu rok do roku miał miejsce w Polsce (+3,8%) i w Portugalii (+0,2%). Co ciekawe nasz kraj cechował także najwyższy wzrost dochodu do dyspozycji. Na kolejnych miejscach uplasowała się Holandia i Czechy. Trzeba jednak pamiętać, że kraje te w III kwartale 2020 r. mogły pochwalić się wyraźnie wyższą od Polski stopą oszczędności, co daje większy zapas na wypadek pogłębienia się kryzysu gospodarczego.

PORÓWNAJ KREDYTY
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments