Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

Ile kosztuje teraz wykończenie mieszkania?

Wykończenie mieszkania pod klucz na przełomie 2023 i 2024 to wydatek przynajmniej kilkudziesięciu, a przeważnie ponad 100 000 zł. Służymy wsparciem zarówno gdy przygotowujesz listę rzeczy do zrobienia, jak też podczas wyboru optymalnej formy finansowania.

Koszt wykończenia mieszkania pod koniec 2023 jest jest wyższy niż rok temu. Wpływają na to zarówno wysokie koszty materiałów, jak i duże zapotrzebowanie na ekipy remontowe.

Co wchodzi w koszt wykończenia mieszkania?

Wykończenie mieszkania pod klucz składa się z całej serii prac remontowych i instalacyjnych. Zanim wprowadzisz się i zamieszkasz lub znajdziesz najemców, musisz pokryć koszty:

 • Wykonania planu aranżacji wnętrza (chyba że robisz to samodzielnie),
 • Zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych (beton, kleje, spoiwa itp),
 • Kupienia wszystkich elementów, które chcesz mieć w środku (od toalety, po płytki i żyrandole),
 • Położenia płytek lub innych wodoszczelnych powierzchni w łazience i kuchni,
 • Malowania ścian i sufitów w całym mieszkaniu,
 • Wstawienia drzwi wewnętrznych (drzwi wejściowe są częścią standardu deweloperskiego),
 • Montażu oświetlenia (żyrandole, plafony, oświetlenie ledowe) i ewentualnie klimatyzacji,
 • Położenia podłogi drewnianej, paneli podłogowych lub zastosowania innego rozwiązania,
 • Szeregu dodatków takich jak: progi, listwy przypodłogowe, gniazdka elektryczne i inne.
 • Wbudowania szaf wnękowych, pawlaczy i podobnych rozwiązań.

Opcjonalnie dochodzą też wydatki takie jak:

 • Założenie systemu alarmowego, monitoringu,
 • Montaż parapetów (zależy od standardu dewelopera),
 • Rolety antywłamaniowe,
 • Wykończenie balkonu lub tarasu,
 • Wstawienie/przestawienie ścianek działowych,
 • Wymiana lub dostosowanie instalacji,
 • Elementy inteligentnego mieszkania,
 • Kaloryfery/ogrzewanie podłogowe.

Warto też pamiętać, że po wykończeniu mieszkania trzeba jeszcze solidnie posprzątać.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2023 roku?

Na przełomie 2023 i 2024 roku koszt wykończenia mieszkania pod klucz ze stanu deweloperskiego może kosztować ok. 1500 zł za metr. Ceny różnią się w zależności od:

Miasta i regionu gdzie wykańczasz mieszkanie – w Warszawie czy Gdańsku jest drożej niż w małych miejscowościach.

Standardu jakiego oczekujesz – metr kwadratowy płytek może kosztować zarówno 50 zł jak i 350 zł. Standard wykończenia mieszkania jest najważniejszym ze wszystkich czynników wpływających na cenę.

Czasu jakim dysponujesz – ekipy wykończeniowe warto zamówić z wyprzedzeniem, jeśli nie chcesz przepłacać. Poświęcając więcej czasu na szukanie odpowiednich fachowców i sprawdzenie ich rekomendacji uzyskasz też lepszy efekt końcowy.

Ilości pracy jaką chcesz włożyć – możesz zaoszczędzić pieniądze wykonując część prac samodzielnie, albo zaoszczędzić czas jeśli powierzysz całość jednej firmie.

Samego mieszkania – duże mieszkania są oczywiście droższe, ale minimalnie tańsze za metr ponieważ koszt rozkłada się nierównomiernie – najdroższe jest wykończenie łazienki i kuchni.

Prawdopodobnie udałoby Ci się ograniczyć koszty do 1000 zł za metr wykańczając mieszkanie w małej miejscowości, wykonując część prac samodzielnie i wynajmując tańsze ekipy remontowe. Tak samo swobodnie przekroczysz 2000 zł za metr jeśli wykończenie mieszkania we Wrocławiu powierzysz dużej firmie, u której zamówisz mieszkanie o podwyższonym standardzie. Oczywiście nie ma limitów i jeśli chcesz wydać 5000 zł za metr, nic nie stoi na przeszkodzie.

Co jest droższe: wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim czy remont?

W przypadku generalnego remontu mieszkania trzeba liczyć się z tym, że będzie on droższy niż koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego. Może to wydawać się mało intuicyjne, ale remont wymaga więcej pracy i w związku z tym generuje wyższe koszty. Wynikają one z konieczności:

 • Zerwania starych podłóg, płytek, tapet itp.,
 • Wywiezienia gruzu i zużytych elementów wykończeniowych,
 • Wymiany instalacji (raczej wyjątkowo).Oczywiście sytuacja zmienia się gdy planujesz jedynie częściowy remont. W takiej sytuacji prac do wykonania będzie mniej, a więc i całkowite wydatki na remont będą mniejsze niż byłyby w przypadku wykończenia.

Czy deweloper jest zobowiązany do prac wykończeniowych?

Deweloper zobowiązany jest do oddania mieszkania w takim stanie, jaki przewiduje umowa. Standardowy stan deweloperski jest dopiero podstawą do rozpoczęcia prac wykończeniowych. Deweloper, który miał doprowadzić do niego nieruchomość, nie jest zobowiązany pomagać dalej klientowi. Stosunkowo często deweloperzy oferują jednak wykonanie części prac wykończeniowych za dodatkową opłatą. Mieszkania w stanie deweloperskim są w Polsce znacznie popularniejsze niż mieszkania pod klucz, czyli takie, w których można od razu zamieszkać.

Jakie są przykładowe koszty wykończenia mieszkania o różnych metrażach?

Kiedy oceniamy całkowity koszt wykończenia mieszkania i porównujemy go z kosztem wykończenia mieszkania za metr możemy dostrzec, że:

 • Im większe mieszkanie tym teoretycznie niższy koszt za metr kwadratowy,
 • Im większe mieszkanie tym wyższy standard wykończenia, więc i wyższy koszt za metr.

Te dwa czynniki utrudniają realne porównanie cen wykończenia małych i dużych mieszkań. Dlatego warto je wytłumaczyć.

Wysoki bazowy koszt za metr kwadratowy w małych mieszkaniach wynika z konieczności wykończenia takich pomieszczeń jak kuchnia i łazienka. Nawet jeśli mają one małą powierzchnię, to muszą posiadać zabudowę (wanna/prysznic, umywalka, toaleta, zmywarka, nawiew, płytki), która powoduje znaczne koszty. Praktycznie zawsze koszt wykończenia metra łazienki jest 2-3 krotnie droższy niż ta sama powierzchnia w sypialni. W cenę wykończenia nawet najmniejszego mieszkania wchodzą te dwa pomieszczenia i tym samym znacznie podwyższają uśredniony koszt.

Duże mieszkania oczywiści kosztują więcej, ale średni koszt wykończenia mieszkania za metr powinien być w nich niższy. Byłoby tak gdyby mieszkania 120 m były wykańczane w tym samym standardzie co małe mieszkanka. Ponieważ jednak ich nabywcami są przeważnie ludzie bardziej zamożni, inwestują w wyższy standard.

Ostatecznie więc często faktyczny koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim jest w przeliczeniu na metr nawet wyższy w dużych mieszkaniach niż małych.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania o powierzchni 50 m2?

Typowo od 60 000 zł do 100 000 zł. Z reguły w małych mieszkaniach opcje są stosunkowo ograniczone i część ekstrawaganckich rozwiązań po prostu się nie zmieści.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania o powierzchni 70 m2?

Przeciętny koszt wykończenia mieszkania tej wielkości (typowe mieszkania 3-4 pokojowe) mieści się w granicach 70 000 – 140 000 zł.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania o powierzchni 100 m2?

Zrobienie mieszkania o powierzchni 100 m2 kosztowałoby minimalnie ok. 85 000 – 90 000 zł, ale nie oszukujmy się. Faktycznie, jeśli kupujesz duże mieszkanie, to nie masz czasu wykonywać części prac samodzielnie. Dlatego prawdopodobne koszty wykończenia takiego mieszkania to raczej 150 000 zł w górę.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania pod klucz?

Kredyt hipoteczny można zaciągnąć na remont lub wykończenie mieszkania pod klucz. Banki chętnie udzielają tego typu kredytów, ponieważ ich zabezpieczeniem staje się nieruchomość znacznie przekraczająca wartością kwotę kredytu potrzebną na wykończenie. Korzystając z kalkulatora na stronie Rankomat.pl wpisz w odpowiednim polu remont jako cel kredytu. Otrzymasz dużą ilość odpowiedzi, ponieważ mając już nieruchomość, spełniasz podstawowe kryterium zabezpieczenia zarówno w przypadku kredytów hipotecznych jak i pożyczek hipotecznych.

Istnieje też możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup lub budowę i jednocześnie wykończenie mieszkania pod klucz. Jest to jednak trochę nietypowa sytuacja, warto więc skontaktować się z bankiem lub skorzystać ze wsparcia naszych konsultantów.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na remont do 150 000 zł często nie wymaga nawet przedstawienia operatu szacunkowego (profesjonalnej wyceny nieruchomości), a jedynie odpowiednich dochodów, by bezpiecznie spłacić kredyt.

Komu zlecić prace wykończeniowe?

To komu warto zlecić prace wykończeniowe zależy od Twoich dwóch zasobów: pieniędzy i czasu.

Masz środki, ale nie masz czasu – Najlepiej będzie jeśli całość prac wykończeniowych powierzysz jednej firmie, która w razie czego będzie wynajmować podwykonawców. Na rynku znajdziesz przedsiębiorstwa, które mogą za Ciebie kupować materiały remontowe, planować wszystkie prace i odpowiadać za całość. Prawdopodobnie takie rozwiązanie będzie najdroższe, ale najmniej angażujące.

Masz środki i czas, ale bez przesady – Każdy rodzaj prac wykończeniowych (położenie płytek, montaż paneli podłogowych, oświetlenie) możesz powierzyć wyspecjalizowanej w tym firmie, ekipie lub samodzielnemu fachowcowi. Wybranie odpowiednich osób, dopilnowanie i odebranie prac zajmie Ci sporo czasu, ale nie będzie wymagać od Ciebie wykonania prac osobiście.

Masz czas i umiejętności, brakuje Ci środków – W takiej sytuacji możesz powierzyć kluczowe elementy wykończenia (np. montaż wanny, wstawienie ścianek działowych) fachowcom, a samodzielnie zająć się prostszymi pracami takimi jak malowanie czy tapetowanie. Jeśli pracujesz, to rozwiązanie znacznie wydłuży czas potrzebny na wykończenie mieszkania pod klucz.

Pierwsze z zaproponowanych rozwiązań (jedna firma odpowiedzialna za wszystko) jest najbardziej komfortowe, zwłaszcza jeśli prowadzisz działalność/pracujesz i chcesz uniknąć nadmiernego obciążenia.

Warto wiedzieć

 1. Koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim pod koniec 2023 to średnio ok. 1500 zł za metr.
 2. Obniżenie wydatków możliwe jest przez wybranie budżetowych rozwiązań (np. tańsze płytki), zamówieniu ekipy z wyprzedzeniem i wykonaniu najprostszych prac samodzielnie.
 3. Zawsze trzeba przygotować się na nieprzewidziane wydatki i mieć na nie rezerwę finansową. 20% to bezpieczny limit jeśli wykonało się prawidłowy kosztorys.
 4. Koszt robocizny wykończenia mieszkania jest największym wydatkiem w mieszkaniach o typowym standardzie.
 5. Możesz wybrać kredyt gotówkowy lub hipoteczny jeśli potrzebujesz środków na wykończenie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje wykończenie mieszkania 50 m2?

  50 000 zł do 100 000 zł. Oczywiście zakres jest znacznie szerszy, ale w tym przeprowadzane jest większość remontów.

 2. Ile za metr wykończenia mieszkania 2023?

  Minimum to ok. 1000 zł natomiast górny limit zależy tylko od fantazji i zamożności właściciela mieszkania.

 3. Co obejmuje wykończenie mieszkania?

  Malowanie ścian, układanie płytek ceramicznych, montaż zabudowy łazienkowej i kuchennej, położenie podłóg, wstawienie drzwi wewnętrznych, podłączenie oświetlenia, oraz wszystko co dodatkowo wymyślisz.

 4. Ile bierze ekipa za wykończenie nieruchomości?

  Ekipa to większa część kosztów wykończenia mieszkania. Trzeba liczyć się z kosztami rzędu 750-1000 zł za metr.

 5. Ile biorą fachowcy za wykończenie mieszkania?

  Każda usługa jest wyceniana oddzielnie. Np. położenie podłogi to 30-50 zł za metr.

 6. Ile kosztuje wykończenie łazienki 2023?

  W zależności od wielkości łazienki od 10 000 zł do nawet 35 000-40 000 zł.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments