Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Trzy zalety konta oszczędnościowego

Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla zgromadzonych pieniędzy zazwyczaj kończy się założeniem lokaty bankowej. Mało kto weryfikuje ofertę kont oszczędnościowych, które oprócz atrakcyjnego oprocentowania oferują szereg dodatkowych korzyści. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

mężczyzna w białej koszuli trzymający świnkę skarbonkę
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆażniejsze z nich.

 

Wielu z nas w dalszym ciągu zastanawia się, czym właściwie jest konto oszczędnościowe. Często brak nam śmiałości by o to zwyczajnie zapytać. Nikt nie chce przecież wyjść na finansowego ignoranta. Z drugiej strony żyjemy w przekonaniu, że bezpieczne oszczędzanie to wyłącznie lokata terminowa. Tymczasem konto oszczędnościowe to rozwiązanie dostępne na wyciągnięcie ręki, łączące zalety klasycznego rachunku bankowego i depozytu, zapewniające przy tym elastyczny dostęp do zgromadzonych środków.

Zysk od pierwszej złotówki

Konstrukcja i zasady działania konta oszczędnościowego powodują, że oprocentowaniem objęta jest każda przekazana na rachunek kwota. Standardowe konta oszczędnościowe nie posiadają określonego limitu wpłaty. Granica to pojawia się wyłącznie w przypadku depozytów promocyjnych, gdzie do określonej kwoty oferowane jest podwyższone oprocentowanie. Po przekroczeniu ustalonej przez bank bariery preferencyjna stawka spada do poziomu standardowego.

Przykładowo Konto Oszczędnościowe Plus Deutsche Banku gwarantuje oprocentowanie 2,55% dla kwoty do 100 000 zł. Środki powyżej tego salda objęte są już stawką 1,05%. Powinny mieć to na uwadze osoby dysponujące pokaźnymi oszczędnościami. Bardziej zasobni klienci banków mogą założyć kilka kont oszczędnościowych i umiejętnie rozdysponować środki. Strategię oszczędzania można wzbogacić o lokaty terminowe czy obligacje skarbowe, pozostając w dalszym ciągu w obszarze inwestycji o bardzo niskim stopniu ryzyka.

Elastyczny dostęp do środków

Kolejnym atutem konta oszczędnościowego jest elastyczny dostęp do zgromadzonych środków finansowych. Niestety założenie lokaty najczęściej wiąże się z koniecznością zamrożenia pieniędzy na wynikający z umowy okres. Nie jest to może odczuwalne w przypadku depozytów krótkoterminowych, jednak zablokowanie środków na okres kilkunastu miesięcy może być nie lada wyzwaniem. Szczególnie w przypadku, kiedy „karą” za wcześniejsze zerwanie lokaty jest całkowita utrata wypracowanych odsetek.

Konta oszczędnościowe pozbawione są tej wady, ale niestety posiadają inną. O ile samodzielna decyzja o tym kiedy i jaką kwotę wpłacić lub wypłacić z oprocentowanego konta jest niezaprzeczalnym atutem, to wysoka opłata za tego typu przelewy pogrzebać może marzenia o zadowalających zyskach. Warto zatem sprawdzić, jak kształtują się koszty tytułem wspomnianych operacji. Powszechną praktyką jest darmowy pierwszy przelew w miesiącu, jednak kolejne mogą generować obciążenia rzędu kilku, a nawet kilkunastu złotych. Korzystając np. z Konta Oszczędnościowego Profit Millennium Banku, liczyć się trzeba z opłatą w wysokości 7,50 zł za drugi i każdy kolejny przelew miesięcznie.

Wygoda

Konto oszczędnościowe jest rozwiązaniem istotnie wspierającym skuteczne pomnażanie oszczędności. Jeżeli korzystamy z oferty gwarantującej bezpłatne i nielimitowane przelewy wewnętrzne, możemy przekazywać środki na rachunek w dogodnym dla nas momencie. Weekendowa wpłata czy inny niestandardowy okres nie jest żadnym problemem. Konto oszczędnościowe może być również dobrą „przechowalnią” środków finansowych podczas wyczekiwania na inną, bardziej intratną okazję inwestycyjną.

Propozycja rynku

Tworząc niniejszy poradnik wzięliśmy pod lupę najatrakcyjniejsze konta oszczędnościowe na rynku. Wszystkie z przedstawionych rachunków to oferty promocyjne. Oznacza to, że aby skorzystać z podwyższonego oprocentowania należy często spełnić dodatkowe warunki np. założyć konto osobiste lub wpłacić na konto wyłącznie nowe środki. Niestety proponowane stawki obowiązują przez ściśle ustalony okres (najczęściej 3-4 miesiące), a następnie redukowane są do poziomu standardowego. Zestawienie prezentuje poniższa tabela:

 

Nazwa Banku Nazwa Konta Stawka Kwota
Koszty w skali miesiąca
Orange Fianse Konto Oszczędnościowe 3,60% 1 – 10 000 zł 0 zł za prowadzenie konta
0 zł za pierwszy przelew
5 zł za kolejne przelewy
Deutsche Bank db Konto Oszczędnościowe Plus 2,55% do 100 000 zł 0 zł za prowadzenie konta
0 zł za pierwszy przelew wewnętrzny
10 zł za pierwszy przelew z zewnętrzny
10 zł za każdy kolejny przelew
BGŻOptima Konto Oszczędnościowe Smart 2,50% do 150 000 zł 0 zł za prowadzenie konta
0 zł za przelew z konta
Getin Bank Konto Oszczędnościowe 2,50% do 200 000 zł 0 zł za prowadzenie konta
0 zł za pierwszy przelew lub wypłatę
9 zł za kolejny przelew lub wypłatę
Alior Bank Konto Lokacyjne 2,50% do 100 000 zł 0 zł za prowadzenie konta
0 zł za pierwszy przelew
5 zł za kolejny przelew wewnętrzny
10 zł za kolejny przelew zewnętrzny
ING Bank Śląski Otwarte Konto Oszczędnościowe 2,50% do 100 000 zł 0 zł za prowadzenie konta
0 zł za przelewy wewnętrzne
0 zł za pierwszy przelew zewnętrzny
9 zł za kolejny przelew zewnętrzny
Bank Millenium Konto Oszczędnościowe Profit 2,70% do 200 000 zł 0 zł za prowadzenie konta
0 zł za pierwszy przelew
7,50 zł za kolejne przelewy

Wartościowa alternatywa

Konta oszczędnościowe mogą być wartościowym uzupełnieniem tradycyjnych lokat terminowych, nie ustępując im często w kwestii oferowanej stawki. Niestety czasy oprocentowanych RORów szybko nie wrócą, a gromadzenie środków finansowych na zwykłych kontach osobistych, naraża je tylko na utratę wartości w wyniku drenującej portfele inflacji. Możliwość zasilania rachunku w dowolnym momencie to także doskonałe rozwiązanie dla osób o nieregularnych dochodach. Biorąc pod uwagę fakt, że konta oszczędnościowe prowadzone są bezpłatnie, warto uwzględnić je w swoim planie oszczędnościowym.

 

Czytaj też: Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Czytaj też: Kredyt bez zaświadczeń o zarobkach – czy taki istnieje i gdzie?

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

osoby przekazujące sobie woreczek z symbolem dolara

Smartney – opinie i recenzja

Będąc w potrzebie finansowej można zgłosić się po zastrzyk gotówki do banku lub firmy pozabankowej. Ze względu na ogromny wybór...

Komentarze:

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Bartłomiej BoruckiPiskiWawrick Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wawrick
Gość
Wawrick

Wraz ze zmianą banku i otworzenie nowego rachunku, złożyłem sobie również konto oszczędnościowe. W końcu się zmobilizowałem do takiego kroku, może zacznę bardziej oszczędzać

Piski
Gość
Piski

A co jest lepszym sposobem na oszczędzanie właśnie konto oszczędnościowe czy lokata ? Na lokacie chyba mamy większy % nie ?