Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Bank Pocztowy przelewy – sesje Elixir przychodzące i wychodzące

Masz konto osobiste w Banku Pocztowym i chcesz wiedzieć, kiedy krajowy przelew w złotych polskich zasili Twój rachunek? Sprawdzisz to w naszym poradniku. Przy okazji dowiesz się, ile kosztują przelewy w Banku Pocztowym i czy jest szansa na przekazywanie pieniędzy w weekendy i święta.

Przelewy to jedne z najpopularniejszych operacji wykonywanych przez klientów banków. W zależności od banku sesje przychodzące i wychodzące przelewów krajowych w złotych polskich odbywają się o różnych godzinach i tylko w określonych dniach.

Nie możesz zatem błyskawicznie ocenić, kiedy standardowy przelew rozliczany w systemie Elixir zostanie zaksięgowany na Twoim koncie lub o której godzinie zlecony przez Ciebie transfer zasili rachunek odbiorcy. Analiza sesji przychodzących i wychodzących pozwoli Ci jednak oszacować czas, po jakim przelew pokona drogę z banku nadawcy do banku odbiorcy.

Czym są sesje w Banku Pocztowym?

Standardowe przelewy krajowe realizowane są w elektronicznym systemie rozliczeń międzybankowych, działającym pod nazwą Elixir. To właśnie tutaj trafią przelewy z banków nadawców, które następnie są rozliczane i przekazywane na rachunki odbiorców. Operacje w systemie Elixir przeprowadza Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Są one realizowane według konkretnego harmonogramu, który opiszemy szczegółowo w dalszej części tekstu.

Dla osób zlecających lub oczekujących na transfer środków najbardziej istotne są godziny księgowania przelewów. A te możesz określić biorąc pod lupę:

 • sesje przychodzące – dzięki nim określisz godzinę, o której środki zostaną zaksięgowane na Twoim koncie (o ile masz pewność, że nadawca zlecił przelew i jest on już przetwarzany w systemie Elixir);
 • sesje wychodzące – dzięki nim określisz godzinę, o której zlecony przez Ciebie przelew trafi do systemu Elixir w celu przetworzenia, rozliczenia i przekazania na rachunek odbiorcy.

Jeśli zlecasz standardowy przelew krajowy w złotych polskich to pamiętaj, że rozliczenia w systemie Elixir realizowane są tylko w dni robocze od poniedziałku do piątku. Dyspozycja przelewu nie trafi zatem do systemu, jeśli złożysz ją w weekend, święto lub dzień ustawowo wolny od pracy. W takiej sytuacji zostanie ona przyjęta do realizacji w najbliższy dzień roboczy.

Ile jest sesji w systemie Elixir?

Każdego dnia roboczego w systemie Elixir rozliczane są 3 sesje przychodzące i 3 sesje wychodzące. Łącznie jest zatem 6 sesji rozliczeniowych. Jeśli masz konto w Banku Pocztowym i chcesz ocenić, jak długo przelew będzie księgowany pomiędzy rachunkami, to musisz znać nie tylko godziny sesji w swoim banku, ale również w banku odbiorcy lub nadawcy transferu. Są to jednak dane ogólnodostępne i nie będziesz mieć problemu z ich pozyskaniem.

Liczba sesji Elixir w dniu roboczym
Sesje wychodząceSesje przychodzące
Sesja ISesja I
Sesja IISesja II
Sesja IIISesja III

Standardowe przelewy w złotych polskich możesz z powodzeniem zlecać również na inne rachunki w Banku Pocztowym. Można wyróżnić tu dwie sytuacje:

 • Przelew wewnętrzny własny – realizowany jest pomiędzy Twoimi rachunkami w Banku Pocztowym. Ma to miejsce, kiedy przykładowo przelewasz pieniądze z konta osobistego na swoje konto oszczędnościowe.
 • Przelew wewnętrzny na konto innej osoby w tym samym banku – jest on realizowany pomiędzy rachunkami w Banku Pocztowym, ale ich właściciele są różni np. przelewasz pieniądze na konto swojego partnera.

W obu sytuacjach przelewy wewnętrzne realizowane są niemal natychmiastowo z pominięciem systemu Elixir. Jeśli transfer tego typu zlecisz przez bankowość elektroniczną lub bankowość telefoniczną (IVR) to usługa ta zostanie zrealizowana przez Bank Pocztowy bezpłatnie (stan na 19.12.2023 r.).

Jak wygląda harmonogram sesji Elixir?

Przelewy w elektronicznym systemie rozliczeń międzybankowych są przetwarzanie i rozliczane przez Krajową Izbę Rozrachunkową. Operacje nie są jednak przeprowadzane w sposób dowolny. Obowiązuje tutaj szczegółowy harmonogram, który prezentujemy w poniższej tabeli.

Harmonogram sesji Elixir
EtapSesja nr 1Sesja nr 2Sesja nr 3
Otwarcie wejścia16:00
(dzień poprzedni)
9:30
(dzień rozliczeniowy)
13:30
(dzień rozliczeniowy)
Zamknięcie wejścia9:3013:3016:00
Przetwarzanie, rozliczenie9:30  – 10:3013:30 – 14:3016:00 – 17:00
Rozrachunek10:30  – 11:0014:30 – 15:0017:00  – 17:30
Wyjścieod 11:00od 15:00od 17:30
Raportypo 11:00po 15:00po 17:30

Przelew w systemie Elixir zostanie zrealizowany, kiedy spełnione zostaną poniższe warunki:

 • będzie to standardowy przelew krajowy w złotych polskich;
 • bank nadawcy i bank odbiorcy przelewu należą do systemu Elixir;
 • kwota pojedynczego przelewu nie może przekroczyć 1.000.000 zł (jeśli tak się stanie to konieczne jest zlecenie przelewu w systemie SORBNET).

Pamiętaj, że 24 grudnia i w ostatnim dniu roboczym w roku Krajowa Izba Rozliczeniowa realizuje tylko 1. i 2. sesję rozliczeniową Elixir.

W jakich godzinach są sesje przychodzące i wychodzące w Banku Pocztowym?

W Banku Pocztowym, tak jak w każdym innym banku korzystającym z elektronicznego systemu rozliczeń międzybankowych Elixir, masz do czynienia z 3 sesjami przychodzącymi i 3 sesjami wychodzącymi. Pamiętaj jednak, że dokładną godzinę księgowania przelewów poznasz sprawdzając również godziny sesji obowiązujące w banku odbiorcy lub nadawcy transferu. Godziny sesji obowiązujące w Banku Pocztowym prezentuje poniższa tabela.

Bank Pocztowy sesje przychodzące i wychodzące Elixir
Sesje przychodzące ElixirSesje wychodzące Elixir
I sesja Elixir - po godzinie 11:00I sesja Elixir - do godizny 9:00
II sesja Elixir - po godzinie 15:00II sesja Elixir - do godziny 13:00
III sesja Elixir - po godzinie 17:30III sesja Elixir - do godziny 15:00

Zestawiając sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Banku Pocztowym z harmonogramem stosowanym Krajową Izbę Rozliczeniową, zauważysz, że sesje wychodzące w Banku Pocztowym realizowane się wcześniej niż sesje rozliczeniowe w systemie międzybankowym, a sesje przychodzące później lub o tej samej godzinie.

Czy Bank Pocztowy oferuje przelewy zagraniczne?

Jeśli planujesz zlecić przelew zagraniczny w walucie obcej to w Banku Pocztowym to masz do wyboru dwie możliwości realizacji takiego transferu. Są to:

 1. Europejski przelew SEPA (ang. Single Euro Payments Area) – jest realizowany w ramach Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro, na który składa się łącznie 36 państw (wszystkie należące do Unii Europejskiej plus Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria i Islandia).
 2. Przelew SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) – możesz go zlecić do większości krajów na świecie w wielu walutach obcych (nie tylko w euro).

Pamiętaj, że sposób realizacji przelewów zagranicznych różni się od rozliczeń przelewów krajowych w rozliczanych w systemie Elixir.

Czy Bank Pocztowy oferuje przelewy natychmiastowe?

Klienci Banku Pocztowego, którym zależy na szybkim przekazaniu pieniędzy na rachunek odbiorcy, mogą zlecić przelew natychmiastowy. Aby skorzystać z takiego rozwiązania muszą być spełnione dwa poniższe warunki:

 • bank odbiorcy przelewu musi również działać w systemie Express Elixir (sprawdzisz to w tym miejscu) lub w systemie płatności Blue Cash (sprawdzisz to w tym miejscu);
 • przelew krajowy musi być zlecony w złotych polskich.

W Banku Pocztowym możesz korzystać z przelewów natychmiastowych przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, dzięki czemu możesz przesłać pieniądze o dowolnej porze dnia i nocy. Jest to niezwykle użyteczne w sytuacji, kiedy np. w ostatniej chwili przypomnisz sobie o spłacie raty kredytu lub konieczności opłacenia rachunku za energię.

Bank Pocztowy informuje na swojej stronie internetowej, że księgowanie przelewów natychmiastowych na rachunkach odbiorców trwa do 15 minut. Aby wykonać przelew Express Elixir z Banku Pocztowego wykonaj następujące kroki:

 1. Zaloguj się do bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej.
 2. Kliknij czerwony przycisk „Wykonaj przelew” lub wybierz zakładkę „Płatności”.
 3. Wybierz przelew natychmiastowy, uzupełnij pola formularza i kliknij przycisk „Dalej”.
 4. Wpisz jednorazowy kod SMS – otrzymasz go na numer telefonu zarejestrowany wcześniej w Banku Pocztowym.
 5. Kliknij przycisk „Zatwierdź”.

Na końcu otrzymasz informację o przyjęciu dyspozycji wykonanego przelewu. Możesz dostać również nowy kod SMS klikając ikonę „Wyślij ponownie SMS”, która znajduje się na dole ekranu. Bank Pocztowy daje również możliwość zlecenia przelewu natychmiastowego przez infolinię.

Dopuszczalna kwota przelewu natychmiastowego w Banku Pocztowym mieści się w przedziale od 1 zł do 20.000 zł.

Jakie dane są potrzebne do przelewu w Banku Pocztowym?

Krajowy przelew w złotych polskich w Banku Pocztowym możesz zlecić przez bankowość elektroniczną, aplikację mobilną, usługę bankowości telefonicznej (IVR), telefonicznie ze wsparciem konsultanta, odwiedzając oddział banku lub placówkę pocztową. W tym celu musisz dysponować zestawem poniższych informacji:

 • nazwa odbiorcy przelewu – najczęściej będzie to imię i nazwisko lub nazwa firmy;
 • numer konta bankowego odbiorcy – polskie rachunki bankowe składają się z 26 cyfr;
 • kwota przelewu – pamiętaj, że saldo Twojego rachunku musi pokrywać kwotę przelewu i ewentualnych opłat;
 • tytuł przelewu – ułatwi to identyfikację przelewu lub odnalezienie go w przyszłości w historii rachunku.

Inny zestaw danych wymagany jest, kiedy planujesz zlecić przelew zagraniczny. W takiej sytuacji musisz znać:

 • numer konta odbiorcy w formacie IBAN – składa się on z 26-cyfrowego numeru konta, który poprzedzony jest kodem kraju. Dla Polski będzie to „PL”;
 • kod BIC/SWIFT banku odbiorcy przelewu;
 • kwotę przelewu zagranicznego – jeśli przelew zamierzasz zlecić z konta prowadzonego w złotych polskich to musisz liczyć się z kosztami przewalutowania;
 • nazwę odbiorcy przelewu;
 • adres odbiorcy przelewu;
 • tytuł przelewu.

Kod SWIFT Banku Pocztowego to: POCZPLP4.

Ile kosztują przelewy w Banku Pocztowym?

Wiesz już, jak księgowane są przelewy w Banku Pocztowym, więc przyszedł czas, aby sprawdzić, ile kosztują ich poszczególne rodzaje. Opłata za pojedynczy przelew zależy od m.in. waluty, sposobu złożenia dyspozycji i szybkości przekazania środków.

Sprawdziliśmy, jaki jest koszt wybranych przelewów dla posiadaczy Konta w Porządku Start (rachunek dla osób w wieku od 13 do 25 roku życia) i Konta w Porządku (flagowy rachunek Banku Pocztowego dla osób od 26 roku życia). Zestawienie opłat znajdziesz w poniższej tabeli (stan na 20.12.2023 r.).

Opłaty za przelewy w Banku Pocztowym (stan na 20.12.2023 r.)
Rodzaj przelewuKonto w Porządku StartKonto w Porządku
Przelew zewnętrzny przez bankowość elektroniczną lub telefoniczną (IVR)0 zł0 zł
Przelew zewnętrzny przez bankowość telefoniczną (konsultant)6 zł6 zł
Przelew zewnątrzny w oddziale banku lub w placówce pocztowej6 zł6 zł
Przelew SEPA przez bankowość elektroniczną0 zł0 zł
Przelew SEPA w oddziale banku lub drogą korespondencyjną6 zł6 zł
Przelew natychmiastowy przez bankowość mobilną5 zł5 zł
Przelew natychmiastowy przez bankowość elektroniczną lub telefoniczną (IVR)5 zł5 zł
Przelew natychmiastowy przez bankowość telefoniczną (konsultant)6 zł6 zł
Przelew SWIFT w oddziale banku0,25%, min. 25 zł, max. 200 zł

Jak widać, klienci Banku Pocztowego korzystający z elektronicznych kanałów dostępu i zlecający przelewy samodzielnie mogą liczyć na niższe opłaty. Przykładowo standardowy przelew zewnętrzny w złotych polskich zlecony przez bankowość elektroniczną lub telefoniczną (IVR) jest bezpłatny. Ten sam przelew zlecony telefonicznie z udziałem konsultanta, w oddziale banku lub w placówce pocztowej kosztuje już 6 zł.

Tego typu polityka cenowa wpisuje się w szerszy trend i ma na celu zachęcać klientów banków do samodzielnej realizacji przelewów oraz innych operacji za pomocą kanałów elektronicznych. Pamiętaj, że przy realizacji przelewów zagranicznych mogą pojawić się koszty banków pośredniczących, które nie zależą od Banku Pocztowego. Dlatego zlecając transfer zagraniczny zwróć uwagę na opcje podziału kosztów. Wyróżniamy tu 3 opcje:

 • Opłata dzielona (SHA) – pokrywasz opłaty w Banku Pocztowego, a beneficjent przelewu koszty banków pośredniczących i swojego banku.
 • Opłata obciąża tylko nadawcę przelewu (OUR) – pokrywasz zarówno opłaty w Banku Pocztowym, jak i w pozostałych bankach.
 • Opłata obciąża tylko odbiorcę przelewy (BEN) – odbiorca pokrywa wszystkie koszty przelewu zagranicznego.

Dodatkowe opłaty, które mogą pojawić się podczas przelewów zagranicznych, albo obciążą Twój rachunek, albo pomniejszą kwotę transferu. Zwróć na to uwagę, kiedy otrzymany przelew od zagranicznego nadawcy będzie niższy od spodziewanej kwoty.

 

 

Źródła:

 • https://www.pocztowy.pl/indywidualni/taryfa-oplat
 • https://www.kir.pl/nasza-oferta/banki/rozliczenia/elixir
 • https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

Warto wiedzieć

 • Bank Pocztowy oferuje m.in. standardowe przelewy Elixir, przelewy natychmiastowe (Express Elixir), przelewy na numer telefonu, przelewy europejskie SEPA, przelewy zagraniczne SWIFT i przelewy w systemie SORBNET.
 • Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, w którym Krajowa Izba Rozliczeniowa przetwarza i rozlicza krajowe przelewy w złotych polskich.
 • Przyjmowanie i obieranie przelewów natychmiastowych w Banku Pocztowym odbywa się w trybie ciągłym – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
 • Przelewy realizowane są w systemie Elixir w dni robocze od poniedziałku do piątku. W ostatnim dniu roboczym w roku oraz 24 grudnia Krajowa Izba Rozliczeniowa realizuje tylko 1. i 2. sesję rozliczeniową Elixir.
 • Sesje przelewów w systemie Elixir pozwalają oszacować, o której godzinie krajowy przelew w złotych polskich trafi na rachunek bankowy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Kiedy są przelewy w Banku Pocztowym?

  Godziny księgowania przelewów krajowych w złotych polskich poznasz analizując sesje w systemie Elixir. I tak I sesja wychodząca jest o godzinie 9:00, II sesja wychodząca jest o godzinie 13:00, a III sesja wychodząca jest o godzinie 15:00. Z kolei I sesja przychodząca jest o godzinie 11:00, II sesja przychodząca jest o godzinie 15:00, a III sesja przychodząca jest o godzinie 17:30. Zasady te nie dotyczą przelewów zagranicznych.

 2. Jak długo idzie przelew z Banku Pocztowego?

  To zależy od rodzaju przelewu. Standardowy przelew krajowy w złotych polskich rozliczany jest zgodnie z harmonogramem sesji Elixir. Jeśli zlecisz go w dzień roboczy rano, to powinien trafić na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Jeśli zrobisz to później to przelew może być zaksięgowany na rachunku odbiorcy w kolejnym dniu roboczym. Jeśli zależy Ci na czasie to Bank Pocztowy oferuje również przelewy natychmiastowe i przelewy na numer telefonu.

 3. Czy Bank Pocztowy ma szybkie przelewy?

  Tak. Bank Pocztowy oprócz standardowych przelewów Elixir oferuje swoim klientom przelewy natychmiastowe. Są one realizowane za pomocą systemów Express Elixir oraz Blue Cash. Przelew ekspresowy realizowany jest do 15 minut. Aby zrealizować taki transfer bank nadawcy i bank obiorcy muszą korzystać ze wspomnianych systemów.

 4. Jak sprawdzić, czy nadawca wysłał przelew?

  Możesz poprosić nadawcę przelewu o przekazanie potwierdzenia wykonania takiej operacji. Taki dokument można bez problemu wygenerować w systemie bankowości elektronicznej. Zalecana jest jednak duża ostrożność, bo stosunkowo łatwo można sfałszować takie potwierdzenie. Lepiej zaczekaj, aż środki zostaną zaksięgowane na Twoim koncie.

 5. Na jaką kwotę można realizować przelewy Elixir w Banku Pocztowym?

  Pojedynczy przelew Elixir w Banku Pocztowym nie może przekroczyć kwoty 1.000.000 zł. Jeśli chcesz wykonać przelew na większą kwotę, to musisz zlecić go za pomocą systemu SORBNET.

Porównaj konta osobiste
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments