Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Jak bank sprawdza zatrudnienie kredytobiorcy?

Jednym z podstawowych wymogów, stawianych przed potencjalnym kredytobiorcą, jest konieczność udokumentowania uzyskiwanych dochodów. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, w jaki sposób banki weryfikują ten parametr.

 

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że na koniec czerwca 2018 roku blisko 8,2 mln osób spłacało kredyt ratalny lub gotówkowy. Wspomniana liczba robi ogromne wrażenie. Biorąc pod uwagę, że zadłużać się mogą wyłącznie osoby pełnoletnie oznacza to bowiem, iż co czwarty dorosły Polak spłaca jakieś zobowiązanie.

Zadłużamy się na potęgę

Drugą istotną kwestią jest stale rosnące zadłużenie Polaków z tytułu posiadanych kredytów konsumpcyjnych. Dane Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że na koniec 2018 roku przekroczyło ono granicę 153 mld złotych. Warto zwrócić uwagę, że jeszcze w lutym 2013 roku wspomniany parametr oscylował w okolicy 101 mld złotych. Z tego wynika, że w ciągu zaledwie 6 lat poziom długu naszych rodaków wzrósł o ponad 50 procent.

wartość kredytów konsumpcyjnych w Polsce

 

Powyższa sytuacja jest wynikiem rozbuchanej konsumpcji. Drugim powodem rosnącego zadłużenia Polaków są niskie koszty kredytów wynikające z atrakcyjnego oprocentowania. Warto wspomnieć, że stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego, będąca podstawą ustalania oprocentowania zobowiązań udzielanych przez banki, od 4 lat znajduje się na najniższym poziomie w historii polskiego rynku finansowego (1,50%).

Sposoby dokumentowania dochodu

Kredyt gotówkowy to jedno z najpopularniejszych rozwiązań umożliwiające szybkie pozyskanie pieniędzy, które można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny. Jego największą zaletą jest duża dostępność, gdyż jest on udzielany przez wszystkie banki. Trzeba jednak pamiętać, że osoba zainteresowana zaciągnięciem jakiegokolwiek zobowiązania musi posiadać stałe źródło dochodów. Jest to kluczowy parametr wpływający na zdolność kredytową wnioskodawcy.

Banki udzielając kredytów gotówkowych zazwyczaj stosują cztery metody weryfikacji dochodów przyszłego kredytobiorcy. Należą do nich:

  • Zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach – to najczęściej stosowana metoda. Polega ona na uzyskaniu od pracodawcy dokumentu potwierdzającego wysokość zarobków. Rozwiązanie to jest stosowane przez wszystkie banki, ale część instytucji może wymagać zaświadczenia wystawionego na specjalnym formularzu.
  • Oświadczenie o zatrudnieniu i dochodach – to rozwiązanie skierowane jest tylko do najlepszych kredytobiorców czyli osób, które już posiadają historię kredytową (zaciągały lub mają zaciągnięte jakieś zobowiązania) i regulują swoje zadłużenie bez żadnych opóźnień.
  • Wyciąg z konta osobistego, na które wpływa wynagrodzenie klienta – to rozwiązanie najczęściej stosowane jest, kiedy zobowiązanie ma być zaciągnięte w banku prowadzącym ROR potencjalnego kredytobiorcy. Stosowane są tu uproszczone procedury kredytowe – wniosek złożyć można za pośrednictwem bankowość elektronicznej. Dzięki temu bank jest w stanie szybko sprawdzić w jakiej wysokości i z jakiego źródła klient otrzymuje wynagrodzenie.
  • PIT za poprzedni rok, czyli formularz rozliczenia podatku z urzędem skarbowym – to metoda często stosowana na równi z zaświadczeniem o dochodach. Dokument ten jest łatwo dostępny gdyż rozliczenie podatku jest obligatoryjne dla wszystkich osób uzyskujących jakiekolwiek przychody.

Na rynku bankowym można spotkać różne „zgrzewki” wymienionych powyżej metod. Przykładowo, bank w celu potwierdzenia dochodu może zażądać od klienta oświadczenia o dochodach wraz z dołączonym PITem za poprzedni rok kalendarzowy.

Kontrola zatrudnienia kredytobiorcy

Warto pamiętać, że w przypadku zaświadczeń i oświadczeń o osiąganych dochodach bank może skontaktować się z pracodawcą w celu potwierdzenia prawidłowości przekazanych danych. Dopiero po uzyskaniu odpowiednich informacji wydają decyzję o przyznaniu finansowania. Powyższa operacja ma na celu zabezpieczenie interesów banku oraz wyłapanie wszelkich nieprawidłowości w przedstawionych przez klienta dokumentach.

Brać kredyt? Tak, ale z głową…

Kredyty gotówkowe to szybkie źródło pozyskania gotówki, którą można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z takiego rozwiązania warto pamiętać, że nie są one udzielane za darmo. Banki w zamian za udostępnienie pieniędzy klientom pobierają szereg różnych opłat. Dlatego też decyzje o zaciągnięciu zobowiązań powinny być dokładnie przeanalizowane.

 

Czytaj też: Najlepszy kredyt gotówkowy – 10 000 złotych

Czytaj też: Chargeback – czy płacący kartą mają lepiej?

PORÓWNAJ KREDYTY
Adam Rogoz
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments