Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63
Poradniki

Kredyt na PIT – kto honoruje?

Minimum formalności to, obok niskiego oprocentowania, spory atut oferty dla osoby, która ubiega się o kredyt. Dołączenie rocznego zeznania podatkowego PIT do wniosku o finansowanie to, wydaje się, prosty sposób na potwierdzenie wysokości osiąganych dochodów. W praktyce pojawiają się jednak ograniczenia.

Dane statystyczne pokazują, że kredyty gotówkowe cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Według raportu Kredyty i pożyczki osób prywatnych – prognoza BIK na 2020 r. Podsumowanie 2019 r. – liczba kredytów gotówkowych w 2019 r. była o 1,9% wyższa niż tych udzielonych w 2018 r. Oznacza to, że banki i SKOKi udzieliły łącznie 7,45 mln szt. kredytów konsumpcyjnych.

Jednak prawie połowa wartości udzielonych kredytów gotówkowych była związana głównie z konsolidacją – a to oznacza zwykle wyższą kwotę finansowania i więcej dokumentów, które trzeba przedstawić w ramach procedury kredytowej. W jakich warunkach i dla kogo bank proponuje kredyt z minimum formalności – czyli kredyt na PIT? Trzeba się liczyć z tym, że oferta będzie ograniczona.

Potwierdzenie wysokości dochodów – dlaczego to ważne?

Przepisy prawa bankowego nakładają na instytucje finansowe obowiązek badania wiarygodności i zdolności kredytowej klienta przed udzieleniem finansowania. Ma to chronić zarówno potencjalnego kredytobiorcę przed nadmiernym zadłużeniem, jak i bank przed zawarciem umowy, z której klient nie będzie mógł się wywiązać.

Ocena zdolności kredytowej obejmuje wiele czynników m.in. dotychczasową historię kredytową w rejestrze Biura Informacji Kredytowej, sytuację rodzinną czy stan majątkowy. Dla potwierdzenia wysokości osiąganych dochodów banki zwykle wymagają dostarczenia zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu. Innym akceptowanym przez banki dokumentem, który potwierdza wysokość dochodów – jest roczne zeznanie podatkowe PIT.

Zapraszamy do pobrania poradnika

  • Czym jest zdolność kredytowa?
  • Co wpływa na zdolność kredytową?
  • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Kredyt na PIT – oferta nie dla każdego

PIT to atrakcyjny dla klienta sposób potwierdzenia wysokości uzyskiwanych dochodów, bo eliminuje konieczność wizyty w kadrach, a to ogranicza czas potrzebny do złożenia wniosku. Pracodawca (zarówno w przypadku umów o pracę czy umów cywilnoprawnych) ma obowiązek przesłać PIT – 11 podatnikowi w wersji papierowej lub elektronicznej.

Dokument zawiera zarówno dane wskazujące źródło jak i wysokość osiągniętych dochodów. Wydawać by się mogło, że takie informacje będą wystarczającą podstawą do udzielenia kredytu. Jednak zwykle, w razie wątpliwości wymagane jest dostarczenie dodatkowych dokumentów.

PIT nie zawiera informacji, czy pracownik nadal kontynuuje współpracę z firmą i czy osiągnięte wynagrodzenie jest stałe oraz czy jego wysokość wynikała np. z dodatkowych uznaniowych premii.

Dodatkowo nie wszystkie dokumenty traktowane są na równi – np. osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie ma szansy na uzyskanie finansowania okazując tylko deklarację PIT. Lepiej potraktowani mogą być klienci, którzy mają jedno pewne źródło dochodów – wynikające z umowy o pracę czy emerytury, niż kilka mniejszych, ale mniej stabilnych.

Kredyt na PIT – nie na każdą kwotę

Kolejne ograniczenie dotyczy wysokości zaciąganego kredytu i okresu kredytowania. Na pierwszy rzut oka warunki kredytowe nie różnią się od tych proponowanych przy “normalnym” kredycie, gdzie trzeba przedstawić zaświadczenie o zarobkach. Przy ocenie zdolności kredytowej klienta może się jednak okazać, że dane dostępne w rocznej deklaracji podatkowej wpłyną na określenie niższej zdolności kredytowej – bo nie zawierają najbardziej aktualnych informacji.

Dlatego banki oprócz PIT mogą żądać jeszcze przedstawienia wyciągu z rachunku bankowego za okres kilku miesięcy – zwykle trzech. Dodatkowych dokumentów nie muszą składać osoby, którzy korzystają już z oferty danego banku i mają otwarte konto bankowe z odpowiednio długą historią.

Ograniczenia czasowe – bank nie zawsze zaakceptuje deklarację PIT

Kredyt na PIT to oferta, która z reguły ma również ograniczenie czasowe. Dokument jest honorowany przez banki zwykle maksymalnie do końca czerwca. Choć zdarzają się wyjątki, gdy PIT jest traktowany jako równorzędny do zaświadczenia o zatrudnieniu dokument przez cały rok.

Z największą liczbą ofert kredytów na PIT można się spotkać na przełomie lutego i marca, czyli w okresie, kiedy upływa termin dostarczenia podatnikom: pracownikom czy osobom współpracującym na umowy cywilnoprawne, rozliczenia rocznego.

Kredyt na PIT- tu go znajdziesz

Millennium Bank

Oferta skierowana do klientów indywidualnych – szybko, wygodnie i bez zbędnych formalności można pożyczyć od 1000 zł do nawet 150.000 zł. Wniosek można złożyć zarówno online, jak i w placówce banku.

Dokument, który może złożyć osoba zatrudniona na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną to do wyboru: PIT za ostatni rok, wyciąg z przelewami wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące lub zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu. Dodatkowo bank w ramach oferty standardowej daje Gwarancję Najniższego Oprocentowania – jeśli klient w ciągu 30 dni od zawarcia umowy znajdzie tańszą ofertę, bank obniży oprocentowanie i zwróci różnicę zapłaconych odsetek.

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-06-25

Santander Consumer Bank

To oferta kredytu dla klientów indywidualnych. Bank obiecuje decyzję o przyznaniu finansowania nawet w 15 minut od złożenia wniosku z wszystkimi potrzebnymi załącznikami. Wystarczy wypełnić formularz na stronie banku, zadzwonić na infolinię lub przyjść do oddziału.

Dokumentem potwierdzającym osiągane dochody – zarówno dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie, umowę o pracę, emerytów czy prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – może być PIT. Kwota kredytu oraz okres spłaty ustalany jest indywidualnie w oparciu o zdolność kredytową klienta.

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-06-25

Getin Bank

Oferuje kredyt gotówkowy do 200.000 zł na dowolny cel. Maksymalny okres kredytowania to 10 lat. Oprocentowanie 7,99% w skali roku. Wymagane dokumenty to dokument tożsamości i dokument potwierdzający wysokość i źródło dochodu.

W przypadku emerytów wystarczy PIT-40A, natomiast osoby zatrudnione na umowę o pracę do PITu-11 muszą dołączyć potwierdzenie wpływu wynagrodzenia za ostatni miesiąc.

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-06-25

Kredyt na zapłatę podatku PIT

Większość ofert kredytowych banków dotyczy opisanych wyżej sytuacji, czyli możliwości udzielenia kredytu w oparciu o informację o dochodach zawartych w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Aktualnie w przypadku kredytów gotówkowych klienci nie muszą wskazywać celu na jaki przeznaczą uzyskane pieniądze.

W ofercie banków trudno zatem znaleźć kredyt na podatek, który trzeba zapłacić w związku z rocznym rozliczeniem PIT. Osoba, której są potrzebne pieniądze na zapłatę podatku może skorzystać ze standardowej oferty banku. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, a warunki jakie może zaoferować bank wynikają bezpośrednio ze zdolności i wiarygodności kredytowej konkretnego kredytobiorcy.

Podsumowanie

Kredyt na PIT to ciekawa możliwość uzyskania finansowania dla osób, które potrzebują gotówki bez zbędnych formalności. W szczególności, że całą procedurę można przejść przez internet, a decyzję o przyznaniu kredytu można uzyskać nawet tego samego dnia.

W każdym przypadku warto porównać oferty różnych banków – różnice w zakresie wysokości oprocentowania czy maksymalnej wysokości kredytu mogą być znaczące. W przypadku gotówki potrzebnej na zapłatę podatku fiskusowi lepiej złożyć wniosek o kredyt wcześniej i oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu związanego ze składaniem wyjaśnień dotyczących przyczyn opóźnienia czy zapłaty odsetek karnych za niedotrzymanie ustawowego terminu.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments