Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Kredyt na PIT – co trzeba wiedzieć?

Kredyt na PIT to ciekawa możliwość uzyskania finansowania dla osób, które potrzebują gotówki bez zbędnych formalności. Dołączenie rocznego zeznania podatkowego PIT do wniosku o finansowanie wydaje się prostym sposobem na potwierdzenie wysokości osiąganych dochodów. Jak w praktyce wygląda procedura otrzymania kredytu na PIT?

Jak podaje BIK, w okresie od stycznia do maja 2021 roku banki i SKOK-i udzieliły łącznie 1 166,5 tys. kredytów gotówkowych na kwotę 26,12 mld zł. W grupie tej swoje miejsce znalazły także oferowane zwykle w pierwszym półroczu nowego roku – kredyty na PIT. 

Kredyt na PIT – jak działa?

W praktyce kredyt na PIT niczym nie różni się od klasycznego kredytu gotówkowego. Jest to jednak propozycja sezonowa, pojawiająca się z ofertach banków po nowym roku, kiedy nadchodzi czas złożenia zeznania podatkowego.

Cechą charakterystyczną dla tego rozwiązania jest bez wątpienia mocne ograniczenie formalności: klient nie musi prosić swojego pracodawcę o wystawienie zaświadczenia o dochodach, a następnie dostarczać go do banku – wystarczy, że będzie miał dowód osobisty oraz dokument PIT – 11. Wniosek o kredyt na PIT można złożyć online lub osobiście w oddziale banku.

Kredyt na PIT – dla kogo?

PIT to atrakcyjny dla klienta sposób potwierdzenia wysokości uzyskiwanych dochodów, bo eliminuje konieczność wizyty w kadrach, a to ogranicza czas potrzebny do złożenia wniosku. Pracodawca (zarówno w przypadku umów o pracę czy umów cywilnoprawnych) ma obowiązek przesłać PIT -11 podatnikowi w wersji papierowej lub elektronicznej.

 • Dokument zawiera zarówno dane wskazujące źródło, jak i wysokość osiągniętych dochodów. Wydawać by się mogło, że takie informacje będą wystarczającą podstawą do udzielenia kredytu. Jednak w razie wątpliwości może być wymagane dostarczenie dodatkowych dokumentów.
 • PIT nie zawiera informacji, czy pracownik nadal kontynuuje współpracę z firmą, czy osiągnięte wynagrodzenie jest stałe oraz czy jego wysokość wynikała np. z dodatkowych uznaniowych premii.

Dodatkowo, nie wszystkie dokumenty traktowane są na równi – np. osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie ma szansy na uzyskanie finansowania okazując tylko deklarację PIT. Lepiej potraktowani mogą być klienci, którzy mają jedno pewne źródło dochodów – wynikające z umowy o pracę czy emerytury, niż kilka mniejszych, ale mniej stabilnych.

Kredyt na PIT – jaka kwota?

Na pierwszy rzut oka warunki kredytowe nie różnią się od tych proponowanych przy “normalnym” kredycie, gdzie trzeba przedstawić zaświadczenie o zarobkach.

Przy ocenie zdolności kredytowej klienta może się jednak okazać, że dane dostępne w rocznej deklaracji podatkowej wpłyną na określenie niższej zdolności kredytowej – bo nie zawierają najbardziej aktualnych informacji. To z kolei spowoduje ograniczenie w kwestii dostępnej kwoty kredytu oraz okresu spłaty.

Dlatego banki oprócz PIT mogą żądać jeszcze przedstawienia wyciągu z rachunku bankowego za okres kilku miesięcy – zwykle trzech. Dodatkowych dokumentów nie muszą składać osoby, którzy korzystają już z oferty danego banku i mają otwarte konto bankowe z odpowiednio długą historią.

Kredyt na PIT – inne wymagane dokumenty

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku kredytu na PIT banki w niektórych przypadkach mogą poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów. Każdy klient wnioskujący o ten rodzaju kredytu musi oczywiście posiadać dowód osobisty. Inne dokumenty, o które może poprosić bank to np.

 • wyciąg z konta z ostatnich trzech miesięcy,
 • zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające, że kredytobiorca jest aktualnie zatrudniony i  otrzymuje regularne wynagrodzenie.

Dodatkowo, wnioskując o kredyt na PIT trzeba oczywiście złożyć wniosek kredytowy. Jeśli wybierzemy opcję wnioskowania online, wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej banku. W przypadku osobistego wnioskowania w placówce banku, wniosek zostanie wydrukowany przez konsultanta, a klient musi go jedynie podpisać.

Kredyt na PIT – ile to kosztuje?

Koszty kredytu na PIT zwykle naliczane są tak samo jak w przypadku klasycznego kredytu gotówkowego. Przy ich podsumowaniu pod uwagę należy wziąć takie elementy jak:

 • oprocentowanie,
 • prowizja,
 • dodatkowe opłaty, np. za ubezpieczenie,
 • pozakredytowe koszty zobowiązania, np. opłaty związane z uruchomieniem i prowadzeniem rachunku osobistego (jeśli warunki kredytu wymagają otwarcia takiego konta).

Kredyt na PIT – w jakim banku?

Kredyty na PIT pojawiają się sezonowo w ofertach kilku banków. Do tej pory takie propozycje mogliśmy znaleźć w takich instytucjach jak:

Kredyt na PIT – terminy

Kredyt na PIT to oferta, która z reguły ma również ograniczenie czasowe. Dokument jest honorowany przez banki zwykle maksymalnie do końca czerwca. Choć zdarzają się wyjątki, gdy PIT jest traktowany jako równorzędny do zaświadczenia o zatrudnieniu dokument przez cały rok.

Z największą liczbą ofert kredytów na PIT można się spotkać na przełomie lutego i marca, czyli w okresie, kiedy upływa termin dostarczenia podatnikom: pracownikom czy osobom współpracującym na umowy cywilnoprawne, rozliczenia rocznego.

Kredyt na PIT bez BIK – czy to możliwe?

Niezależnie od tego, czy wnioskujemy o “zwykły” kredyt gotówkowy, czy też kredyt na PIT banki zawsze zwrócą się z zapytaniem na nasz temat do Biura Informacji Kredytowej. Zaciągnięcie kredytu na PIT bez BIK nie jest zatem możliwe.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli wnioskujemy o pożyczkę na PIT w firmach pozabankowych. Instytucje te nie muszą bowiem sprawdzać klienta akurat w BIK. Tym samym w takich miejscach możliwe jest pożyczenie pieniędzy i potwierdzenie dochodów za pomocą dokumentu PIT-11, bez jednoczesnej kontroli klienta w Biurze Informacji Kredytowej. 

Kredyt na PIT a kredyt gotówkowy – różnice

W praktyce kredyt gotówkowy i kredyt na PIT niewiele się od siebie różnią. Ewentualne różnice pomiędzy tymi dwoma produktami możemy wskazać w takich obszarach jak:

 • Sezonowość – kredyt na PIT dostępny jest zwykle od stycznia do czerwca danego roku, a z kredytu gotówkowego korzystać możemy przez cały rok.
 • Oprocentowanie – banki niekiedy reklamują się tym, że kredyt na PIT jest oprocentowany niżej niż standardowy kredyt gotówkowy.
 • Formalności – w przypadku kredytu na PIT często nie trzeba dostarczać do banku dodatkowych dokumentów

Kiedy bank odmawia kredytu na PIT?

Bank może odmówić kredytu na PIT np. w sytuacji niskiej zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Na niekorzyść wnioskującego działają także zaległości w spłacie innych zobowiązań finansowych.

Zapraszamy do pobrania poradnika

 • Czym jest zdolność kredytowa?
 • Co wpływa na zdolność kredytową?
 • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Czasami odmowa może być skutkiem błędów w PIT-11 lub innych dokumentach złożonych przez klienta. Choć zdarza się to rzadko, warto upewnić się, że przekazane przez nas dokumenty zawierają poprawne informacje np. o wysokości naszych zarobków. 

Kredyt na zapłatę podatku PIT

Większość ofert kredytowych banków dotyczy opisanych wyżej sytuacji, czyli możliwości udzielenia kredytu w oparciu o informację o dochodach zawartych w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Aktualnie w przypadku kredytów gotówkowych klienci nie muszą wskazywać celu na jaki przeznaczą uzyskane pieniądze.

W ofercie banków trudno znaleźć kredyt na podatek, który trzeba zapłacić w związku z rocznym rozliczeniem PIT. Osoba, której są potrzebne pieniądze na zapłatę podatku może skorzystać ze standardowej oferty banku. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, a warunki jakie może zaoferować bank wynikają bezpośrednio ze zdolności i wiarygodności kredytowej konkretnego kredytobiorcy.

Katarzyna Gaweł Katarzyna Gaweł

Kredyt na PIT – czy warto?

Kredyt na PIT to ciekawa możliwość uzyskania finansowania dla osób, które potrzebują gotówki bez zbędnych formalności. W szczególności, że całą procedurę można przejść przez internet, a decyzję o przyznaniu kredytu można uzyskać nawet tego samego dnia.

W każdym przypadku warto porównać oferty różnych banków – różnice w zakresie wysokości oprocentowania czy maksymalnej wysokości kredytu mogą być znaczące. W przypadku gotówki potrzebnej na zapłatę podatku fiskusowi lepiej złożyć wniosek o kredyt wcześniej i oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu związanego ze składaniem wyjaśnień dotyczących przyczyn opóźnienia czy zapłaty odsetek karnych za niedotrzymanie ustawowego terminu.

 

Źródło:

https://media.bik.pl/informacje-prasowe/675674/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2021-06-21

Warto wiedzieć:

 1. Kredyt na PIT to oferta sezonowa, dostępna zwykle w pierwszej połowie danego roku kalendarzowego.
 2. Warunki kredytu na PIT są bardzo zbliżone do standardowego kredytu gotówkowego. Główną różnicę widać na poziomie wymaganych dokumentów – w przypadku kredytu na PIT zwykle nie trzeba dostarczać jednocześnie zaświadczenia o dochodach. Nie jest to jednak regułą.
 3. Banki nie udzielają kredytów na PIT bez BIK.
 4. Koszty kredytu na PIT zwykle są zbliżone do opłat naliczanych w przypadku standardowego kredytu gotówkowego. W niektórych bankach można jednak spotkać się z niższym oprocentowaniem takiego zobowiązania.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy kredyt na PIT mogę dostać łatwiej niż kredyt gotówkowy?

  Procedura uzyskania kredytu na PIT jest niemal identyczna jak w przypadku standardowego kredytu gotówkowego. W przypadku kredytu na PIT zwykle nie trzeba jednak dostarczać zaświadczeń o dochodach, co generuje mniej formalności i tym samym ułatwia zdobycie potrzebnego finansowania.

 2. Dlaczego nie mogę znaleźć oferty kredytu na PIT?

  Kredyt na PIT to raczej oferta sezonowa. Banki zwykle zaczynają proponować takie rozwiązania początkiem nowego roku, kiedy nadchodzi czas rozliczenia podatkowego.

 3. Jakie są warunki spłaty kredytu na PIT?

  Kredyt na PIT płaci się według harmonogramu ustalonego w momencie zawarcia umowy kredytowej. Wpłaty rat dokonuje się na wskazany przez bank numer konta.

 4. Czy kredyt na PIT można zaciągnąć przez internet?

  Tak, większość banków umożliwia wnioskowanie o kredyt drogą elektroniczną.

 5. Kiedy mogę zostać poproszony o dostarczenie dodatkowych dokumentów?

  Bank poprosi o dodatkowe dokumenty np. w przypadku wątpliwości co źródła dochodu klienta.

PORÓWNAJ KREDYTY
Adam Rogoz
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments