Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty hipoteczne

Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP – jak uzyskać? 

Jak uzyskać Bezpieczny kredyt 2% w PKO Banku Polskim? Jakie są założenia rządowego programu, który ma pomóc w zakupie pierwszego mieszkania lub domu? Na co PKO BP zwraca uwagę w kwestii kredytu hipotecznego na 2%? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Rządowy program Bezpieczny kredyt 2% jest dobrym rozwiązaniem dla osób planujących zakup pierwszej nieruchomości i wprowadzi realne zmiany w dostępności do kredytów hipotecznych. Od 3 lipca można składać wnioski w oddziałach PKO Banku Polskiego prowadzących obsługę hipoteczną. Jest ich łącznie 516 w całym kraju. Dodatkowo, wnioski będzie można składać w 94 agencjach banku.

Dariusz Szwed, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, kierujący pracami Zarządu

Czym jest program Bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2% to część programu Pierwsze Mieszkanie – drugą częścią jest Konto Mieszkaniowe. Bezpieczny kredyt 2% rząd przygotował dla tych, którzy chcą kupić pierwsze mieszkanie lub dom. Kredyt można przeznaczyć m.in. na zakup mieszkania lub domu, budowę i wykończenie domu, a nawet zakup działki wraz z budową na niej domu.

Jakie są założenia Bezpiecznego kredytu 2% w PKO Banku Polskim?

Za pośrednictwem PKO Banku Polskiego możesz starać się o Bezpieczny kredyt 2%. Pamiętaj, że bank przeprowadzi standardową analizę Twojej zdolności kredytowej – od tego będzie zależeć to, czy otrzymasz finansowanie w ramach tego programu.

Główne warunki i założenia programu Bezpieczny kredyt 2% w PKO Banku Polskim:

 • Minimalny okres kredytowania to 15 lat.
 • Maksymalna kwota kredytu hipotecznego na 2% to 500 tys. zł dla singla lub 600 tys. zł dla małżeństwa, pary z dzieckiem lub singla z dzieckiem.
 • Jeśli masz wkład własny, jego wartość nie może przekroczyć 200 tys. zł – chyba że wkładem własnym jest wyłącznie niezabudowana działka albo działka z rozpoczętą budową przed 1 lipca 2023 r., wtedy:
  • wartość tego wkładu i wysokość Twojego kredytu nie mogą przekroczyć łącznie 1 mln zł,
  • kredyt na dokończenie budowy możesz otrzymać do 31 grudnia 2025 r. – do 100 tys. zł dla singla albo 150 tys. zł dla małżeństwa, pary z dzieckiem lub singla z dzieckiem.
 • Podczas korzystania z dopłat, kredyt spłacasz w ratach malejących.
 • Po zakończeniu dopłat raty malejące są zamieniane na równe – jeśli zechcesz, możesz złożyć wniosek i dalej spłacać kredyt w ratach malejących.
 • Jest 1% opłaty prowizyjnej na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego, jeśli skorzystasz z gwarancji w ramach Rządowego programu Bezpieczny kredyt 2% (od kwoty kredytu objętej gwarancją).
 • Brak limitu ceny za 1m2.
 • Umowę w ramach Rządowego programu Bezpieczny kredyt 2% możesz zawrzeć do końca 2027 r., a w niektórych przypadkach do końca 2025 r.
 • Zabezpieczenie kredytu: standardowym zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na finansowanej nieruchomości oraz przelew wierzytelności pieniężnej z umowy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych nieruchomości.

Jakie korzyści daje staranie się o Bezpieczny kredyt 2% w PKO Banku Polskim?

 • Dopłata do rat kredytu – przez pierwsze 120 rat możesz korzystać z dopłat z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.
 • Oprocentowanie stałe – w czasie korzystania z dopłat otrzymujesz kredyt ze stałą stopą procentową, którą ustala się na 5 lat.
 • Możliwość otrzymania kredytu bez wkładu własnego – PKO Bank Polski sfinansuje nawet 100% wydatków związanych z kredytowanym celem jeśli Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) obejmie gwarancją część Twojego kredytu.
 • Całkowita kwota kredytu do 600 tys. zł – maksymalnie 500 tys. zł dla singla lub 600 tys. zł dla małżeństwa, pary z dzieckiem lub singla z dzieckiem.

Na co można przeznaczyć Bezpieczny kredyt 2%?

Bezpieczny kredyt 2% w PKO Banku Polskim możesz przeznaczyć na:

 • zakup mieszkania lub domu z ewentualnym wykończeniem,
 • budowę i wykończenie domu oraz zakup działki budowlanej pod budowę domu,
 • wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej,
 • dokończenie budowy domu, w tym jego wykończenie.

Kto może otrzymać Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP?

W przypadku kredytu 2%, wnioski mogą składać: singiel, małżeństwo albo para, która wychowuje co najmniej 1 dziecko. Dodatkowe ograniczenia są następujące:

 • w dniu złożenia wniosku nie masz ukończonych 45 lat – ten warunek musi spełniać przynajmniej 1 osoba, która stara się o Bezpieczny kredyt 2%,
 • do dnia udzielenia kredytu żadne z Was:
  • nie ma na własność mieszkania ani domu jednorodzinnego,
  • nie ma spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego,
 • nie jesteś stroną ani byłą stroną umowy kredytu hipotecznego zawartej w ciągu 36 miesięcy przed dniem złożenia tego wniosku.

Ile zaoszczędzisz biorąc Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP?

To, ile możesz zaoszczędzić biorąc Bezpieczny kredyt 2% w PKO Bank Polskim, zależy przede wszystkim od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej. W tabeli znajdziesz kalkulację Bezpiecznego kredytu 2% w porównaniu ze standardową ofertą kredytu hipotecznego oferowanego przez PKO Bank Polski.

 

Bezpieczny kredyt 2%Standardowa oferta (Własny Kąt hipoteczny)
Okres obowiązywania umowy25 lat25 lat
Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów)290 000 zł289 406 zł
Całkowity koszt kredytu219 581,56 zł478 147,35 zł
Całkowita kwota do zapłaty509 581,56 zł767 553,35 zł
Wysokość ratyPierwsza rata malejąca z dopłatą wyniesie 1 483,09 zł, od 11. roku raty równe wyniosą po 1 760,66 zł i ostatnia rata wyniesie 1 704,78 zł.Dwanaście pierwszych rat wynosi 2 066,28 zł. Od 2. roku raty wyniosą po 2 224,62 zł, od 6. roku po 2 340,82 zł i ostatnia rata wyniesie 1 755,08 zł.
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)4,96%9,41%

Kalkulacje zostały dokonane na reprezentatywnym przykładzie i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Obliczenia nie mają także charakteru doradczego. Dodatkowe założenia: LTV (kwota kredytu do wartości zabezpieczenia) 96,3%. Po szczegóły udaj się do banku, gdzie otrzymasz wyliczenia odpowiadające Twojej sytuacji finansowej – dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej banku.

O czym jeszcze pamiętać wybierając Bezpieczny kredyt w PKO BP?

Jeśli jesteś zainteresowany tym kredytem, możesz umówić się na wizytę w oddziale banku przez formularz kontaktowy lub serwis internetowy iPKO. Możesz też od razu wybrać się oddziału, który obsługuje kredyty hipoteczne.

Dodatkowo w sobotę, 8 lipca, wszystkie placówki PKO Banku Polskiego będą wyjątkowo otwarte w godzinach 10-14. Klienci będą mogli złożyć wniosek o kredyt w oddziałach prowadzących obsługę hipoteczną, a w pozostałych doradcy udzielą wszystkich informacji związanych z Rządowym programem Bezpieczny kredyt 2% i umówią na spotkanie we wskazanym przez Ciebie, najbliższym oddziale prowadzącym bankowość hipoteczną.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla wypłaconego jednorazowo Bezpiecznego kredytu 2% w PKO Banku Polskim zabezpieczonego hipoteką wynosi 4,96% – o szczegóły i założenia pytaj pracowników PKO Banku Polskiego.

Warto wiedzieć

 1. Bezpieczny kredyt 2% jest programem rządowym, który umożliwia zaciągnięcie kredytu hipotecznego z niskim oprocentowaniem.
 2. Program jest dostępny dla osób, które nie posiadają jeszcze własnego mieszkania lub domu i nie ukończyły 45 roku życia.
 3. W ramach programu, przez pierwsze 10 lat raty kredytu są pomniejszane o dopłaty z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.
 4. Aby ubiegać się o kredyt w ramach programu Bezpieczny kredyt 2%, musisz spełnić kilka warunków.
 5. PKO Bank Polski sfinansuje nawet 100% wydatków związanych z kredytowanym celem jeśli Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) obejmie gwarancją część Twojego kredytu.
 6. Ubezpieczenie spłaty kredytu to hipoteka na finansowanej nieruchomości oraz przelew wierzytelności pieniężnej z umowy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych nieruchomości.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie banki dają kredyt 2%? 

  Na dzień 6 lipca 2023 następujące banki przystąpiły do programu Bezpieczny kredyt 2%: PKO Bank Polski, Pekao S.A., Alior Bank oraz Santander BP. Wkrótce dołączy do nich więcej instytucji.

 2. Jakie jest oprocentowanie kredytu w PKO BP? 

  To zależy od rodzaju kredytu. W przypadku Bezpiecznego Kredytu 2% RRSO wynosi 4,96%.

 3. Czy kredyt 2% to kredyt hipoteczny? 

  Tak, Bezpieczny kredyt 2% to kredyt hipoteczny. Jest to część rządowego programu wspierającego młode osoby, które chciałyby kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny.

 4. Ile wynosi rata kredytu 250 tys.? 

  Rata kredytu 250 tys. zł zależy od wielu czynników, takich jak okres kredytowania, oprocentowanie i marża banku.

 5. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt na mieszkanie? 

  Wymagane zarobki, aby dostać kredyt na mieszkanie, zależą od wielu czynników, takich jak kwota kredytu, okres kredytowania, oprocentowanie, marża banku i Twoje miesięczne wydatki. Banki zazwyczaj wymagają, aby Twoje miesięczne zobowiązania kredytowe nie przekraczały około 30-40% Twojego miesięcznego dochodu.

 6. Jakie zarobki na kredyt 2%? 

  Aby otrzymać kredyt 2% na 600 tys. zł, para musi łącznie uzbierać dochód rozporządzalny na poziomie ponad 10 tys. zł.

 7. Czy warto wnioskować o Bezpieczny Kredyt 2% w banku PKO? 

  Warto wnioskować o Bezpieczny Kredyt 2% w banku PKO, jeśli spełniasz wymagania programu, jeśli planujesz zakup pierwszego mieszkania lub domu, a dodatkowo jesteś w stanie sprostać zobowiązaniom płatniczym.

Porównaj kredyty hipoteczne
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments