Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych

W środę 4 października 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wszystkie stopy procentowe o 0,25 punktów procentowych. Podstawowa stopa referencyjna NBP spadła z poziomu 6,00 proc. do 5,75 proc.   

Narodowy Bank Polski podał, że po dwudniowych obradach 3 i 4 października 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych NBP o 0,25 punktów procentowych. Uchwała Rady Polityki Pieniężnej wchodzi w życie 5 października 2023 r. Poziom stóp procentowych po obniżce prezentuje się następująco: 

  • Stopa referencyjna 5,75 proc. w skali roku (wcześniej 6,00 proc.) 
  • Stopa lombardowa 6,25 proc. w skali roku (wcześniej 6,50 proc.) 
  • Stopa depozytowa 5,25 proc. w skali roku (wcześniej 5,50 proc.) 
  • Stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali roku (wcześniej 6,05 proc.) 
  • Stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali roku (wcześniej 6,10 proc.) 

Decyzja RPP zgodna z oczekiwaniami rynku  

Po zaskakującej decyzji Rady Polityki Pieniężnej we wrześniu i obniżeniu wysokości stóp procentowych aż o 0,75 punktów procentowych, październikowa decyzja RPP nie zaskoczyła rynku. Choć przewidywania nie były jednolite, to z 21 instytucji ankietowanych przez Parkiet (Ogólnopolski dziennik poświęcony GPW i rynkowi kapitałowemu), 11 z nich oczekiwało cięcia stóp procentowych o 0,25 p.p. czyli zgodnie z podjętą przez RPP decyzją.

Taki kierunek zmian sugerowała również wypowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego, według którego po wrześniowym dostosowaniu stóp procentowych do zmiennych uwarunkowań przyszłej inflacji, przestrzeń do dalszych obniżek znacząco się zawęziła.  

Obniżenie stóp procentowych ważne dla kredytobiorców 

Decyzja RPP w najbliższym czasie przełoży się na wysokość stawki WIBOR 3M i WIBOR 6M. Druga w tym roku obniżka stóp procentowych na pewno ucieszy osoby spłacające kredyty hipoteczne oparte o zmienną stopę procentową. Mogą się one wkrótce spodziewać niższych rat kredytowych.  

Mniej powodów do zadowolenia mają osoby, które korzystają z lokat i kont oszczędnościowych. Podobnie, jak to miało miejsce po decyzji RPP we wrześniu, kiedy oprocentowanie produktów oszczędnościowych oferowane przez banki spadło, można spodziewać się podobnej sytuacji również po decyzji RPP z 4 października 2023 r.  

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments