Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? To, do kogo należy konto bankowe, objęte jest tajemnicą bankową. Sprawdzić właściciela konta bankowego mogą jedynie uprawnione organy państwowe. W większości wypadków brak tej informacji nie wpływa jednak na sytuację konsumenta produktów bankowych.
- 1. Czy da się sprawdzić właściciela rachunku bankowego?
- 2. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego zanim zlecę przelew?
- 2.1. Kto może sprawdzić dane właściciela konta bankowego?
- 2.2. Jak ustalić właściciela konta bankowego, jeśli jest oszustem?
- 3. Pomyłka w przelewie – jak ustalić do kogo trafiły pieniądze?
- 3.1. Jak uchronić się przed pomyłkami przy zlecaniu przelewów?
- 4. Czy można odzyskać pieniądze po błędnym przelewie?
- 4.1. Czy łatwo odzyskać przelew bankowy?
- 5. Jak sprawdzić właściciela konta – o czym jeszcze pamiętać?
- 6. Warto wiedzieć
W numerze konta zawarte są pewne informacje. Znajdziesz tam kraj, w którym prowadzone jest konto, oraz bank, w którym zostało ono założone. Nie wystarczy ono jednak do identyfikacji jego użytkownika.
Czy da się sprawdzić właściciela rachunku bankowego?
Przepisy prawa bankowego uniemożliwiają sprawdzenie, do kogo należy konto bankowe. Objęte jest to tajemnicą bankową i bank, który udostępniłby taką informację, naraziłby się na poważne konsekwencje. Byłoby to także sprzeczne z przepisami o ochronie danych osobowych, zwłaszcza z rozporządzeniem RODO.
Osoba fizyczna nie może sprawdzić, do kogo należy rachunek bankowy. Nie może zrobić tego także firma, ani inna organizacja. Do uchylenia tajemnicy bankowej potrzebny byłby nakaz sądowy lub decyzja prokuratury. Nawet te instytucje nie mogą jednak ujawnić otrzymanych od banku danych i są związane szeregiem przepisów ograniczających interwencje w konta bankowe.
Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie zdarzyła Ci się sytuacja, w której poznanie właściciela konta po samym jego numerze byłoby dla Ciebie korzystne. Pamiętaj jednak, że w taki sam sposób ktoś mógłby sprawdzić Twoje dane po numerze konta i na pewno ułatwiłoby to zadanie przestępcom wyspecjalizowanym w okradaniu kont bankowych.
Jak sprawdzić właściciela konta bankowego zanim zlecę przelew?
Nie masz możliwości sprawdzenia właściciela konta bankowego, znając jego numer. Możesz natomiast, znając właściciela, zapytać go, czy to aby na pewno jego numer konta. Jeśli przykładowo otrzymasz fakturę VAT od firmy, z którą faktycznie współpracujesz, ale która wygląda podejrzanie – zadzwoń do tej firmy.
Po pierwsze unikniesz dzięki temu pomyłki lub nie padniesz ofiarą oszusta. Po drugie poinformujesz firmę, że ktoś się pod nią podszywa. W interesie takiej firmy będzie złożenia zawiadomienie na policję/do prokuratury.
Sprawdzaj też numery kont, na które dokonujesz przelewów – firmy mają swoje konta na stronach. Osoby, którym wysyłasz pieniądze, mogą przesłać Ci numer konta w wiadomości szyfrowanej/na szyfrowanym komunikatorze.
Staraj się unikać wprowadzania numeru konta ręcznie – jest on na tyle długi, że bardzo łatwo o pomyłkę, zwłaszcza zamienienie dwóch cyfr miejscami. Jeśli wykonujesz przelew do odbiorcy, który już wcześniej otrzymywał od Ciebie środki, skorzystaj z opcji ponowienia przelewu. Nawet gdy wybierzesz taką opcję, możesz wybrać inną kwotę, a nie możesz się pomylić.
Szczególną uwagę przykładaj do sprawdzenia numeru kont jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i kupujesz od innych firm. Jeśli przelejesz kwotę na niewłaściwy numer konta, nie tylko będziesz borykać się z odzyskaniem kwoty, ale też urząd skarbowy wyrzuci Ci fakturę z kosztów uzyskania przychodu.
Kto może sprawdzić dane właściciela konta bankowego?
Potencjalnie sprawdzić właściciela konta bankowego mogą policja, prokuratura, sąd, ewentualnie organy administracji skarbowej. Wszystkie instytucje potrzebują do takiego działania uzasadnienia i nie mogą dzielić się zdobytymi informacjami z osobami nieuprawnionymi.
Sprawdzanie numeru konta odbywa się według ściśle określonych reguł i z zasady nie powinno być nadużywane. Przynajmniej teoretycznie, bo Krajowa Administracja Skarbowa nie ma oporów przed ich sprawdzaniem. Aktualnie nawet Urząd Skarbowy ma prawo wglądu we wszystkie konta podatników.
Niestety ze względu na poziom zabezpieczeń w instytucjach państwowych, najłatwiejszym sposobem uzyskania dostępu do czyjegoś konta bez danych do logowania jest zhackowanie systemów administracji skarbowej.
Warto też pamiętać, że nawet po państwowym ustaleniu do kogo należy konto, trzeba jeszcze znaleźć właściciela rachunku bankowego. Może to być osoba, która w ogóle z danego konta nie korzysta, nie ma aplikacji bankowej i nawet nie przebywa w kraju. Jest nawet szansa, że błędny przelew dotarł na konto założone przez osobę, która już nie żyje, a której spadkobiercy nigdy tego konta nie przejęli.
Jak ustalić właściciela konta bankowego, jeśli jest oszustem?
Jeśli zostało się oszukanym, należy zgłosić sprawę na policję/prokuraturę. Próba samodzielnego odnalezienia sprawcy skazana jest na niepowodzenie. Organy ścigania mają odpowiednie uprawnienia, by sprawdzić, kto jest właścicielem i zablokować konto oszusta. Kluczowy jest czas, ponieważ oszuści często korzystają z całego ciągu kont, z których wykonują przelewy do kolejnych, by w końcu wypłacić gotówkę, lub zamienić ukradzioną kwotę na kryptowaluty.
Z oszustami wyłudzającymi pieniądze przez Internet najlepiej walczyć szybkim informowaniem organów ścigania i banków.
W 2021 r. na Listę Ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami aktualizowaną przez CERT Polska trafiło 33 tys. domen. Najczęstszym sposobem działań oszustów było wyłudzanie danych logowania do portalu Facebook – takich niebezpiecznych stron było trzy razy więcej niż w 2020 r.
Phishing to rodzaj ataku cybernetycznego, którego celem jest wyłudzenie poufnych informacji, takich jak dane logowania, hasła, dane bankowe czy dane osobowe, poprzez podszycie się pod zaufaną osobę lub instytucję. Atakujący stosują różne metody manipulacji, aby nakłonić ofiarę do ujawnienia wrażliwych informacji.
Pomyłka w przelewie – jak ustalić do kogo trafiły pieniądze?
Nie ma powodu ustalania, do kogo trafiły pieniądze. W operacji odzyskania pomyłkowo przelanych środków pośredniczy bank i nie ma możliwości, by pośrednictwo to pominąć.
Dopiero gdyby „obdarowany” odmówił zwrotu przelanej kwoty, bank zostanie zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej i będzie mógł przekazać odpowiednie dane do prokuratury. Prawo bankowe przestaje chronić przestępcę, gdy nie już mamy wątpliwości, że przywłaszczył on sobie cudze pieniądze. Do tego momentu nie ma możliwości ustalenia, do kogo trafiły pieniądze.
Jak uchronić się przed pomyłkami przy zlecaniu przelewów?
Najlepiej korzystać z bramek płatniczych i innych rozwiązań pozwalających dokonywać przelewów bez wpisywania numeru konta. Wykonując przelew na konto, warto skorzystać z bankowości elektronicznej, co umożliwi skopiowanie numeru konta i wklejenie go w odpowiednim polu przelewu bankowego bez ryzyka pomyłki.
W przypadku niewielkich kwot bardzo dobrym rozwiązaniem są przelewy BLIK na telefon – wystarczy wówczas wpisać 9 cyfrowy numer telefonu (który można wybrać z listy kontaktów na telefonie/karcie) zamiast długiego numeru rachunku. Przy takich transakcjach płatniczych trudno wpłacić pieniądze na niewłaściwy rachunek.
Płacąc podmiotom profesjonalnym (faktury, zakupy internetowe), warto wybrać sposób płatności proponowany na stronie sprzedawcy, zamiast tradycyjnego przelewu wymagającego wpisania numeru konta.
Największe ryzyko popełnienia omyłki występuje przy ręcznym wypełnieniu zlecenia przelewu, np. na poczcie. Polecamy unikać tego typu płatności i zamiast nich opierać się na bardziej nowoczesnych rozwiązaniach. Tak czy inaczej, zawsze warto dwa razy sprawdzić numer rachunku.
Czy można odzyskać pieniądze po błędnym przelewie?
Po wykonaniu błędnego przelewu możliwe jest odzyskanie wpłaconej kwoty. Będzie to jednak proces czasochłonny. Jeśli wykonało się nieprawidłowy przelew, należy skontaktować się z infolinią banku i zgłosić problem.
Należy również uzasadnić, dlaczego przelew był oczywistą pomyłką. Będzie to łatwe w przypadku odbiorcy przypadkowego, ale trudniejsze gdy wysłało się omyłkowo przelew do stałego odbiorcy. Telefon należy wykonać do swojego banku, bank odbiorcy nie będzie w stanie nic tu poradzić.
Po dokonaniu zgłoszenia trzeba uzbroić się w cierpliwość. Najpierw bank zbada sprawę, potem wyśle upomnienie do odbiorcy omyłkowego przelewu z żądaniem jego zwrotu. Jeśli osoba, która otrzymała przelew, nie zwróci go, bank przekaże informacje umożliwiające wszczęcie sądowego postępowania o bezpodstawne wzbogacenie.
Czy łatwo odzyskać przelew bankowy?
Przeważnie osoby, które otrzymały pomyłkowy przelew, zawracają go w ciągu kilku dni, ale wyjątki się zdarzają. Sporo zależy od uczciwości danej osoby i tego czy aktywnie korzysta ona z bankowości elektronicznej.
Warto pamiętać, że w wielu usługach płatniczych odzyskanie środków jest jeszcze trudniejsze niż w przypadku tradycyjnego przelewu. Tu, oprócz wystosowania w imieniu banku płatnika prośby o zwrot, może pojawić się konieczność wykonania dodatkowych kroków.
Mimo iż każdemu z nas kiedyś zdarzy się omyłkowy przelew, nie ma łatwych sposobów jego cofnięcia i ze względu na bezpieczeństwo transakcji – nie powinno być. Nie chcesz, żeby ktoś cofał przelew z Twoim wynagrodzeniem, zapłatą za usługę czy jakąkolwiek inną wpłatę na Twoje konto, więc nie możesz oczekiwać, że w odwrotnej sytuacji będzie możliwe cofnięcie Twojego przelewu.
Jak sprawdzić właściciela konta – o czym jeszcze pamiętać?
Nie możesz sprawdzić, kto jest właścicielem konta bankowego. Zazwyczaj jednak wiesz, do kogo chcesz przelać pieniądze i możesz uzyskać od niego informację o jego numerze konta. Firmy i instytucje podają numery konta na stronach www, a w razie wątpliwości można skontaktować się z ich infolinią i potwierdzić dane.
Osoby fizyczne, którym chcesz przelać środki, mogą przesłać Ci swój numer konta w poufnej informacji (np. szyfrowane komunikatory typu Signal), albo wskazać, na jaki numer telefonu wykonasz przelew BLIK.
Szukanie właściciela konta na własną rękę może być uznane za próbę wyłudzenia danych wrażliwych lub nawet stalking.
Pilnować należy swojego konta, a nie cudzych.
Warto wiedzieć
- Znając numer konta bankowego, możesz sprawdzić bank i kraj prowadzenia konta, ale nie jego właściciela.
- Dane właścicieli kont objęte są tajemnicą bankową i przepisami RODO.
- W przypadku pomyłkowego przelewu należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem (tym z którego konta robiło się przelew).
- Jeśli padniesz ofiarą oszusta, natychmiast zgłoś to na policję i poinformuj swój bank o sytuacji. Najpierw policja, potem bank.
- Możesz zmniejszyć ryzyko pomyłki, korzystając z bramek płatniczych, BLIK i płatności na stronie sprzedawcy.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jak zdobyć dane właściciela konta?
Nie zdobywać. Próba zdobycia danych właściciela konta może być uznana za stalking.
Jak sprawdzić kto jest właścicielem nr konta bankowego?
Nie sprawdzać. Próba będzie naruszać przepisy prawa bankowego i RODO.
Kto jest właścicielem rachunku?
Prawo bankowe komplikuje sytuację i czyni ją mało intuicyjną. Z jednej strony teoretycznym właścicielem konta bankowego jest bank, a klient jest jedynie jego użytkownikiem. Z drugiej zaś bank jest dłużnikiem klienta i musi mu wypłacić pieniądze na każde wezwanie. Nie ma więc błędu w określeniu klienta banku jako właściciela rachunku bankowego.
Kto jest posiadaczem rachunku bankowego?
Posiadaczem rachunku bankowego jest osoba określona w umowie z bankiem o prowadzenie rachunku bankowego.
Czy po numerze konta można sprawdzić bank?
Tak. W numerze tym zawsze zawarte są: kraj, w którym prowadzone jest konto, bank, w którym jest prowadzone, rodzaj konta. Jeśli bank został przejęty przez inny, nowy bank prawdopodobnie zachowa stare numery kont, które będą wskazywać, że zostały założone w przejętym banku.
Jak oszuści okradają konta bankowe?
Jest wiele sposobów dokonywania oszustw z użyciem konta. Najbardziej popularne to skłanianie ofiary do dokonania dobrowolnego przelewu (np. za pomocą fałszywej FV, wezwania do zapłaty nieistniejącego długu, metodą „na policjanta” itp.) na konto, z którego pieniądze natychmiast przelewane są dalej.
Dzisiaj przelałam z mojego konta na doładowanie telefonu,i nie wiem czy dotarło do T-Mobile,zawsze było tak że otrzymałam wiadomość że konto zostało doładowanie a teraz nie otrzymałam żadnej wiadomości? Dzwoniłam do swojego banku odpowiedź była,że mam poczekać do jutra ponieważ wysłała elixir,poczekam do jutra .
Zostałam chyba oszukana przez nieuczciwego pozyczkodawcow, który żąda wciąż nowych wpłat , a pożyczki nie chce dac , wplacalam pieniądze na różne rzhunki bankowe,jak moge to zgłosić ,aby odzyskac utracone pieniądze