Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat. Jak założyć konto małemu dziecku?

Konto bankowe do dziecka poniżej 13 lat to sposób na oszczędzanie i wstęp do nauki zarządzania własnym budżetem. Sprawdź co jest potrzebne do założenia rachunku dla małego dziecka i jak to zrobić.  

Praktyczne nauczanie finansów można już zacząć od najmłodszych lat. Miejsce skarbonki może zastąpić konto oszczędnościowe dla dziecka, które pozwala na pełną kontrolę wydatków przez rodzica. Umożliwia też łatwe przekazanie kieszonkowego co miesiąc.

Dostępna oferta bankowa daje możliwość założenia rachunku dla dziecka tuż po jego urodzeniu, jako sposób na gromadzenie finansów na jego przyszłość, co umożliwia zarówno rachunek bieżący, jak i pierwsze konto oszczędnościowe dla małego dziecka. 

Czym jest i jak działa konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat? 

Rachunek bankowy dla dziecka poniżej 13 lat to produkt bankowy podobny w działaniu do rachunku osobistego osoby dorosłej. Jego założenie wymaga jednak osobistego zaangażowania rodziców. Dzieje się tak dlatego, że dziecko poniżej 13 lat nie posiada zdolności do czynności prawnych, dlatego wszelkie decyzje podejmuje i dokonuje jego przedstawiciel ustawowy. W tym również otwiera konto osobiste czy pierwsze konto oszczędnościowe dla dziecka.

Konto bankowe dla małego dziecka w wieku od 6 -7 lat służy przede wszystkim jego nauce zarządzania własnym budżetem. Jeśli decydujemy się na otwarcie rachunku tuż po urodzeniu dziecka, to konto będzie pełniło rolę skarbonki, w której gromadzone są środki na przyszłość.

Od ilu lat dziecko może mieć konto bankowe?

Rachunek bankowy dla dziecka można założyć już w momencie jego urodzenia. Oferty bankowe dostępne na rynku dla młodszych dzieci obejmują zakres wieku od narodzin do momentu ukończenia przez nie 13 roku życia. Od 13 do 18 lat to oferta skierowana dla nastolatków.   

Rachunek bankowy dla małego dziecka początkowo trzeba raczej traktować jako sposób na gromadzenie oszczędności na przyszłość. Możliwość realnego korzystania ze zgromadzonych środków dziecko ma dopiero później za pomocą karty debetowej wydanej do konta.

Nadal jednak kontrola wydatków pod postacią ustalania limitów wypłaty pieniędzy z bankomatu czy maksymalnej kwoty dziennych transakcji jest realizowana przez rodzica lub opiekuna prawnego. Rodzic ma również podgląd konta dziecka bez ograniczeń za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej banku.

Sześcio- lub siedmioletnie dziecko może już sprawdzić historię swoich transakcji w ramach aplikacji na smartfona. Może też korzystać, najczęściej razem z rodzicem, ze specjalnych materiałów edukacyjnych przygotowanych przez bank do nauki zarządzania finansami.

Jakie są rodzaje kont bankowych dla dzieci poniżej 13 lat?

Rodzice dzieci w wieku poniżej 13 lat mają do dyspozycji wybór między dwoma rodzajami kont dla swoich pociech: rachunkiem bieżącym i kontem oszczędnościowym

Oba rachunki działają na podobnej zasadzie, jak te dla dorosłych, choć oczywiście z pewnymi ograniczeniami dla dziecka. 

Konto oszczędnościowe dla dziecka jest oprocentowane zawsze, ale rachunek bieżący również może przynieść niewielki zysk: odsetki jednak najczęściej będą naliczane do określonego w ofercie salda rachunku: 

 • np. tylko do 3.000 zł – 3% w skali roku, a środki powyżej tej kwoty nie będą oprocentowane. 

Środkami, które są gromadzone na rachunku bieżącym zwykle można dysponować za pomocą karty debetowej. Limity dziennych transakcji może określić rodzic w granicach wskazanych przez bank. 

Specyfika rachunków dla małych dzieci wymaga pełnej kontroli rodzica nad gromadzonymi i wydawanymi środkami. Ograniczenia wynikają z przepisów prawa.  

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta w banku dla dziecka? 

Założyć konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat może tylko rodzic lub opiekun prawny dziecka. Dlatego do jego otwarcia potrzebny będzie zarówno dokument tożsamości dziecka, jak i osoby dorosłej. 

Standardowo dla osoby pełnoletniej będzie to dowód osobisty. Dla potwierdzenia tożsamości dziecka konieczny będzie jeden z poniższych dokumentów:

 • legitymacja szkolna
 • dowód osobisty
 • paszport
 • akt urodzenia

Przy czym w przypadku legitymacji szkolnej bank może jeszcze dodatkowo poprosić o akt urodzenia, który obejmuje wskazanie z imienia i nazwiska rodziców dziecka, dla potwierdzenia pokrewieństwa. 

Jak założyć konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat? 

Możliwe są dwie opcje. Rachunek bankowy można założyć:

 • online – ale tylko w przypadku, jeśli rodzic zakłada konto w swoim banku, po zalogowaniu się do swojej bankowości internetowej,
 • osobiście w placówce banku – w każdym przypadku.  

Założenie konta dla dziecka poniżej 13 nie wymaga jego obecności w oddziale banku – jeśli taką opcję otwarcia konta wybrał rodzic. Wystarczą tylko wymagane dokumenty potwierdzające tożsamość dziecka akceptowane przez bank. 

Jakie banki oferują konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat?

Oferta rachunków bankowych dla dzieci poniżej 13 lat jest mniej bogata, niż ta skierowana do nastolatków. Jednak dostępne opcje są interesujące zarówno z punktu widzenia gromadzenia oszczędności, jak i nauki zarządzania własnymi finansami przez dziecko.

Rachunek bankowy dla dziecka poniżej 13 roku życia znajadują się m.in. w ofercie:

Konto Jakie Chcę dla dzieci 0-12 lat w Santander Bank Polska

Konto dla dziecka można otworzyć online lub w oddziale banku. Rachunek prowadzony jest bezpłatnie, a ulokowane środki do 3.000 zł są oprocentowane – aktualnie w wysokości 1,5% w skali roku. Nadwyżki ponad kwotę 3.000 zł nie podlegają oprocentowaniu. 

Rodzic, który otworzył konto bankowe dla dziecka ma dostęp do historii rachunku czy salda przez całą dobę i 7 dni w tygodniu. Pieniędzy z rachunku dziecka nie można przelewać w ramach bankowości internetowej. Środki można wypłacić jedynie w placówce banku i to do kwoty 5.000 zł miesięcznie. Dziecko poniżej 13 lat nie otrzyma karty debetowej. 

Do otwarcia rachunku nie jest potrzebna obecność dziecka w placówce banku – wystarczy jego dowód osobisty lub paszport. 

Rachunek ma charakter edukacyjny, który pomoże w nauce zarządzania pierwszymi  finansami. Naukę ułatwi dostęp do portalu edukacyjnego Finansiaki.   

PKO Junior – konto dla dziecka do 13 roku życia w banku PKO BP

Do otwarcia rachunku potrzebny będzie dowód osobisty rodzica, numer PESEL dziecka oraz jeden z niżej wymienionych dokumentów, konieczny do potwierdzenia tożsamości:

 • akt urodzenia
 • dowód osobisty
 • legitymacja szkolna

Rachunek można otworzyć w oddziale banku, w serwisie internetowym iPKO lub za pośrednictwem kuriera. 

Rachunek bieżący dla dziecka jest oprocentowany – aktualnie do kwoty 2.500 zł w wysokości 3% w skali roku i 1% dla nadwyżki ponad kwotę 2.500 zł. Wystarczy jednak założyć konto oszczędnościowe, żeby gromadzić dodatkowe oszczędności oprocentowane łącznie 8% w skali roku (oprocentowanie zmienne 6% + bonus 2%  za regularne oszczędzanie) dla środków do kwoty 10.000 zł. 

Z rachunku można korzystać za pośrednictwem serwisu internetowego i aplikacji mobilnej PKO Junior oraz za pomocą karty do bankomatu wydanej do konta. 

Konto PKO Junior można otworzyć z rachunkiem osobistym dla osoby dorosłej. Na stronie banku można zapoznać się z materiałami edukacyjnymi, które wspomogą naukę zarządzania pierwszymi oszczędnościami dziecka. 

eKonto Junior dla najmłodszych poniżej 13 lat w mBanku

Rachunek można otworzyć online – do potwierdzenia danych osobowych dziecka potrzebny będzie jeden z dokumentów: legitymacja szkolna, dowód osobisty, paszport lub akt urodzenia.

Konto dla dziecka jest dostępne dla klientów mBanku – co oznacza, że rodzic musi posiadać swój rachunek, żeby otworzyć rachunek dla swojej pociechy. Posiadaczem rachunku jest rodzic, który może nim zarządzać w podobny sposób, jak rachunkiem głównym. Dziecko może natomiast sprawdzić historię swoich transakcji przy pomocy aplikacji mBank Junior. 

Zarówno otwarcie i prowadzenie konta oraz wypłaty z bankomatu są darmowe. 

Ciekawostką jest możliwość otwarcia rachunku z kartą lub opaską MasterCard dla dziecka. Ta druga opcja jest płatna i kosztuje 25 zł.

Konto dla Samodzielniaka w wieku od 0 do 12 lat i od 13 do 18 lat w Banku BNP Paribas

Konto dla Samodzielniaka to właściwie opcja założenia rachunku dla dwóch grup wiekowych. W przypadku młodszych dzieci wszystkie czynności związane z założeniem rachunku są realizowane przez opiekuna prawnego, najczęściej rodzica, nawet bez obecności dziecka. 

Otwarcie konta wymaga jedynie przygotowania dokumentów koniecznych do potwierdzenia tożsamości zarówno dziecka, jak i rodzica. Będą to odpowiednio dowód osobisty osoby dorosłej oraz dowód, paszport lub legitymacja szkolna dziecka. Konto dziecka otworzyć w systemie bankowości internetowej GOonline lub stacjonarnie w Centrum klienta Banku.

Transakcje przy użyciu karty płatniczej mogą wykonywać jedynie dzieci w wieku od 7 do 13 lat, bez możliwości korzystania z płatności internetowych i bez dostępu do bankowości mobilnej i internetowej. 

Otwarcie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne, a gromadzenie oszczędności jest możliwe dzięki Lokacie dla Samodzielniaka oprocentowanej na 4,5% w skali roku z 3-miesięcznym okresem lokacyjnym.

Pakiet PeoPay KIDS dla dzieci w Pekao SA

Pakiet zawiera:

Aplikację PeoPay KIDS – jest to jeden z serwisów bankowości elektronicznej Banku przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat, aplikacja daje dziecku możliwość sprawdzenia historii transakcji.

Skarbonki – można zakładać w ramach konta oszczędnościowego Mój Skarb. Ta opcja jest dostępna dla dzieci w wieku od 0 do 18 lat. 

Karta PeoPay KIDS – wydawana do konta Przekorzystnego dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Dzienne limity na koncie ustawia rodzic. 

Dzięki otwarciu Konta Przekorzystnego i konta oszczędnościowego Mój Skarb można zyskać kwotę 200 zł. Wystarczy tylko spełnić proste warunki określone przez bank.

Prowadzenie rachunku bieżącego i oszczędnościowego jest darmowe, podobnie jak wypłata gotówki z bankomatu. Środki można wypłacać za pomocą karty debetowej z domyślnym limitem 20 zł na dzień (maksymalny limit transakcji można ustawić do 500 zł na dzień). 

Oszczędzanie możliwe jest na koncie oszczędnościowym Mój Skarb z oprocentowaniem 7% w skali roku przez 6 miesięcy do wysokości 3.000 zł.

Rachunek dla dziecka można otworzyć w aplikacji Peopay lub serwisie internetowym Pekao24 i z tego miejsca zarządzać funkcjonalnościami konta.

Jakie konto dla dziecka wybrać: rachunek bieżący czy oszczędnościowy?

To oczywiście indywidualna decyzja rodzica, jaki rachunek dla małego dziecka wybierze, choć wydaje się, że początkowo to właśnie rachunek oszczędnościowy będzie korzystniejszy. Miesięczne limity wypłat praktycznie nie mają tu żadnego znaczenia,  w szczególności dla małych dzieci, które jeszcze nie dysponują same gromadzonymi oszczędnościami.

Zaletą konta oszczędnościowego będzie oprocentowanie wyższe niż na rachunku bieżącym. Ciekawa jest też możliwość wyznaczenia celu na jaki zbierane są pieniądze – działa to podobnie do skarbonki, do której wrzucamy pieniądze oszczędzając np. na nowy zestaw Lego. Tylko na rachunku oszczędnościowym dodatkowo naliczone zostaną odsetki. 

Starsze dziecko, w wieku sześciu – siedmiu lat, może już uczyć się praktycznie zarządzać swoim budżetem w ramach otrzymywanego od rodziców kieszonkowego. Dlatego rachunek bieżący na pewno będzie praktyczniejszy. Tym bardziej, że odmiennie od RORów dla dorosłych, konto dla dziecka może być również oprocentowane

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem może okazać się jednak posiadanie i korzystanie z obu rachunków, tym bardziej że konto oszczędnościowe bardzo często można po prostu otworzyć jako subkonto rachunku bieżącego.

Warto wspomnieć, że prowadzenie rachunku bieżącego, jak i rachunku oszczędnościowego zwykle będzie bezpłatne.

 O czym jeszcze warto wiedzieć?

Choć rachunek bankowy dla dziecka działa na podobnych zasadach jak rachunek osobisty osoby dorosłej, to jednak warto zwrócić uwagę na pewne kwestie, które wskazują na trochę inną specyfikę tego produktu.  

 • Dostęp do środków gromadzonych na rachunku dziecka, ma tylko ten rodzic, który założył konto. Poszerzenie dostępu wymaga dodatkowego działania. W przypadku rachunku wspólnego sprawa jest prostsza, bo wystarczy ustalenie odpowiednich uprawnień. W przypadku jeśli rachunek dziecka jest przypisany do rachunku indywidualnego rodzica, wówczas konieczne jest złożenie pełnomocnictwa w banku do tego rachunku dla drugiego rodzica. 
 • Z rachunku nie można wypłacić od razu całej zgromadzonej kwoty, ale tylko taką która nie przekracza czynności zwykłego zarządu. W praktyce najczęściej będzie to około 5.000 zł na miesiąc. O zgodę na wypłatę wyższej kwoty trzeba zwrócić się do Sądu rodzinnego. 
 • Dziecko poniżej 13 lat nie posiada zdolności do czynności prawnych, więc to rodzic reguluje kwestie związane z dostępem do rachunku bankowego, wraz z ustaleniem limitów ewentualnych transakcji i korzystaniem z funkcjonalności rachunku. 
 • Konto dla dziecka może otworzyć tylko jego przedstawiciel ustawowy, co w praktyce oznacza, że najczęściej będzie to rodzic, ale już nie babcia czy dziadek. Za to każdy z rodziców może otworzyć osobny rachunek dla swojego dziecka. 
 • Prowadzenie konta dziecka najczęściej nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla rodzica.

Warto wiedzieć

 1. Rachunek bankowy dla dziecka można założyć już noworodkowi. Taki rachunek będzie służył do odkładania pieniędzy dla dziecka na przyszłość.
 2. Konto bankowe dla małych dzieci to oferta skierowana do rodziców dzieci w wieku od 0 do momentu ukończenia 13 lat. 
 3. Rodzice dzieci poniżej 13 lat moją możliwość założenia rachunku bieżącego i rachunku oszczędnościowego dla swojego dziecka.
 4. Rachunek bankowy dla dziecka można założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub osobiście w placówce banku. W tym drugim przypadku rodzic może samodzielnie otworzyć rachunek – obecność dziecka w wieku poniżej 13 lat w banku nie jest konieczna. 
 5. Z rachunku dziecka nie można wypłacić w ciągu miesiąca kwoty większej niż ta zastrzeżona dla zwykłego zarządu – czyli około 5.000 zł.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Co to są konta bankowe dla dzieci?

  Własne konto dla dziecka to rachunek działający na podobnych zasadach jak konto osobiste dorosłego, tyle że adresowane do osób, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Pozwala gromadzić środki, realizować przelewy oraz wypłacać pieniądze za pomocą karty debetowej. Rachunek bankowy dla dziecka można założyć tylko za zgodą i przy udziale rodzica lub opiekuna prawnego.  Otwarcie konta i jego prowadzenie najczęściej jest bezpłatne.  

 2. Czy można otworzyć konto bankowe dla młodszego dziecka?

  Tak. Dziecko może mieć otwarty rachunek w banku od momentu swoich narodzin.  Rodzic może otworzyć rachunek dla dziecka za pomocą swojej bankowości elektronicznej, nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Drugi sposób to osobista wizyta w banku. Dziecko poniżej 13 lat nie musi być przy tym obecne. Potrzebny będzie jedynie dokument potwierdzający tożsamość małoletniego. 

 3. Czy w wieku 12 lat można mieć konto bankowe?

  Tak. Dziecko poniżej 13 lat może mieć zarówno rachunek bieżący, z którego może korzystać najczęściej za pomocą karty do bankomatu, jak i konto oszczędnościowe. 

 4. Co jest potrzebne do założenia konta w banku dla dziecka?

  Wymagane formalności ograniczają się do przedstawienia dokumentów tożsamości dziecka i rodzica. W przypadku osoby dorosłej konieczny będzie dowodu osobistego (paszport również powinien być akceptowany przez bank).  Tożsamość dziecka można potwierdzić przy pomocy: aktu urodzenia, dowodu, paszportu lub legitymacji szkolnej.

 5. Jak założyć konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat?

  Rachunek można otworzyć przez internet, za pośrednictwem bankowości elektronicznej rodzica lub osobiście w placówce banku. W przypadku osobistej wizyty w banku, obecność dziecka w wieku do 13 lat nie jest konieczna. 

 6. Jakie konto dla 7 latka?

  Dla dziecka w wieku 7 lat rodzic może otworzyć w banku zarówno rachunek bieżący, jak i konto oszczędnościowe. 

Porównaj konta osobiste
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments