Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Jak zamknąć konto w Banku Pekao S.A.?

Chcesz zamknąć konto w Banku Pekao S.A. i zastanawiasz się, jak się za to zabrać? Możesz to zrobić na kilka sposobów, a likwidacja rachunku nie musi wiązać się z wizytą w oddziale banku. Sprawdź, jak wygodnie zamknąć konto w Banku Pekao S.A., ile wynosi okres wypowiedzenia umowy i co stanie się z pieniędzmi pozostawionymi na rachunku?

Chęć zamknięcia konta bankowego może być spowodowana przez różne okoliczności. Wśród najpopularniejszych można wymienić niedopasowaną ofertę lub zbyt wysokie opłaty za prowadzenie rachunku, posiadanie karty debetowej i podstawowe operacje związane z zarządzaniem osobistym budżetem. Rzadziej spotykaną motywacją, jest zamknięcie konta założonego w promocji, zaraz po wypłacie przez bank obiecanego bonusu.

Bez względu na okoliczności warto wiedzieć, jak zlikwidować niepotrzebny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR). Szczególnie w sytuacji, kiedy każdego miesiąca generuje on dodatkowe koszty. Jeśli posiadasz konto w Banku Pekao S.A., i zamierzasz go zamknąć, to czynność ta nie powinna sprawić Ci większych kłopotów.

Jak zamknąć konto w Banku Pekao S.A. przez Internet?

Jeśli korzystasz z bankowości internetowej Pekao24 to możesz spróbować wykorzystać ten kanał w celu zamknięcia konta osobistego. Metoda ta pozwala zlikwidować rachunek ROR z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu, co zwalania Cię z konieczności wizyty w oddziale. Aby zamknąć konto w systemie bankowości internetowej wykonaj następujące kroki:

 1. Zaloguj się do Peako24.
 2. Złóż wniosek o zamknięcie konta.
 3. Zaczekaj na kontakt ze strony banku – konsultant zadzwoni do Ciebie w ciągu 3 dni roboczych od złożenia zgłoszenia.
 4. Po weryfikacji Twoich danych wypowiedzenie umowy rachunku bankowego zostanie przekazane do realizacji.

Składając wniosek zostaniesz poproszony o przekazanie m.in. danych osobowych, adresu zamieszkania, numeru PESEL i danych kontaktowych. Niestety taki sposób na zamknięcie konta nie jest dostępny dla każdego klienta Banku Pekao S.A. Aby sprawdzić, czy możesz zlikwidować rachunek przez Pekao24, po zalogowaniu się do systemu wybierz zakładkę „Oferty i wnioski”. Jeśli w sekcji związanej z możliwością zamknięcia konta znajduje się rachunek ROR, którego chcesz się pozbyć, to możesz skorzystać z tej ścieżki.

Pamiętaj, że samo złożenie zapytania o możliwość zamknięcia konta przez system Pekao24 nie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy rachunku. Realizacja Twojej dyspozycji będzie możliwa, kiedy bank skontaktuje się z Tobą i pozytywnie zweryfikuje złożony wniosek.

Jak zamknąć konto w Banku Pekao S.A. w aplikacji mobilnej?

Drugim sposobem, pozwalającym zamknąć konto w Banku Pekao S.A. przez Internet, jest bankowość mobilna. W takiej sytuacji musisz korzystać z aplikacji mobilnej PeoPay. Proces w dużej mierze opiera się na rozmowie z pracownikiem banku za pośrednictwem czatu dostępnego w aplikacji mobilnej. Metoda ta wymaga również przekazania danych, które są wymagane podczas zamykania konta w bankowości elektronicznej Pekao24.

Jak zamknąć konto w Banku Pekao S.A. w oddziale?

Bank Pekao S.A. umożliwia również zamknięcie rachunku ROR podczas wizyty w placówce (bank posiada w Polsce kilkaset oddziałów). Decydując się na taki wariant pamiętaj, aby zabrać ze sobą ważny dowód osobisty, na podstawie którego konsultant potwierdzi Twoją tożsamość. Możesz również zwrócić kartę debetową do konta – o ile taka została wydana.

Aby przyspieszyć cały proces możesz przygotować wcześniej wniosek o zamknięcie konta, ale nie jest to konieczne. Dyspozycję możesz bez przeszkód złożyć ustnie, a następnie podpisać dokument przygotowany przez pracownika banku. Nie zapomnij poprosić o potwierdzenie złożenia dyspozycji likwidacji konta – może być ono dowodem, jeśli bank nie zamknie rachunku po upływie okresu wypowiedzenia, który wynosi 30 dni od momentu złożenia dyspozycji.

W takcie zamykania konta w oddziale pracownik banku prawdopodobnie będzie starał się przedstawić Ci argumenty przemawiające za rezygnacją z likwidacji rachunku. W takiej sytuacji możesz spróbować wynegocjować korzystniejsze warunki prowadzenia konta, o ile widzisz w tym większy sens. Przy okazji możesz zrezygnować z innych produktów banku – zarówno powiązanych z kontem osobistym (np. debet na koncie), jak i zupełnie niezależnych (np. karta kredytowa).

Adresy najbliższych oddziałów i placówek partnerskich Banku Pekao S.A. oraz godziny ich otwarcia możesz sprawdzić za pomocą wyszukiwarki udostępnionej na stronie internetowej banku.

Jak zamknąć konto w Banku Pekao S.A. przez infolinię?

Jeśli najwygodniejszym sposobem zamknięcie konta jest dla Ciebie kontakt telefoniczny, to Bank Pekao S.A. udostępnia również taką opcję. W tym celu możesz zadzwonić na infolinię klienta indywidualnego pod numer:

 • 519 222 222 (czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu),
 • +48 22 591 22 20 (obsługa w języku ukraińskim, czynna w dni powszednie od 08:00 do 20:00).

Opłaty za połączenia są zgodne z taryfami operatora. Jeśli korzystasz z bankowości mobilnej, to możesz również połączyć się z konsultantem infolinii za pośrednictwem aplikacji PeoPay. Metoda ta nie wymaga dodatkowego wprowadzania Twojego numeru klienta i kodu PIN do serwisu telefonicznego tzw. TelePekao. Połączenie nawiążesz wybierając symbol słuchawki w górnym rogu ekranu telefonu, a następnie klikając w połączenie z infolinią.

Po przekazaniu dyspozycji w ciągu 3 dni roboczych skontaktuje się z Tobą pracownik banku, aby potwierdzić chęć zamknięcia konta. W celu identyfikacji może poprosić o przekazanie danych osobowych i kontaktowych. W trakcie rozmowy prawdopodobnie otrzymasz informację, kiedy rachunek zostanie zamknięty przez bank – jeśli nie pojawi się taka deklaracja to dopytaj o dokładny dzień likwidacji rachunku.

Jak zamknąć konto w Banku Pekao S.A. listownie?

Jeśli nie możesz zamknąć konta w Banku Pekao przez Internet, a mieszkasz znacznie bliżej placówki pocztowej niż najbliższego oddziału banku, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – możliwe jest wysłanie wypowiedzenia pocztą. Wniosek możesz skierować na adres banku, który prowadzi Twoje konto osobiste, lub na poniższy adres centrali:

Bank Pekao SA – Centrala

ul. Grzybowska 53/57

skrytka pocztowa 1008

00-844 Warszawa

Aby mieć pewność, że pismo dotarło do banku, wybierz list polecony ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Wiąże się to niestety z wyższą opłatą, ale zyskujesz dowód na korespondencyjne złożenie dyspozycji. W odróżnieniu od zamknięcia konta w oddziale musisz samodzielnie przygotować taki dokument (w razie wątpliwości możesz skontaktować się z infolinią banku). Wypowiedzenie umowy powinno zawierać następujące elementy:

 • Twoje imię i nazwisko,
 • numer PESEL,
 • adres zamieszkania,
 • dane kontaktowe,
 • miejscowość i datę sporządzenia dokumentu,
 • numer zamykanego rachunku,
 • numer rachunku, na który bank ma przelać nadwyżki pozostałe na zlikwidowanym koncie (po wcześniejszym pomniejszeniu o ewentualne opłaty),
 • prośbę o likwidację dostępu do bankowości internetowej po upłynięciu okresu wypowiedzenia (w tym czasie możesz m.in. zlikwidować zlecania stałe, polecenia zapłaty, skopiować dane przelewów, pobrać historię rachunku),
 • własnoręczny podpis zgodny ze złożonym na karcie wzorów podpisów (jeśli nie pamiętasz wzoru podpisu nie zamkniesz konta listownie).

W wypowiedzeniu można wycofać również zgody na przetwarzanie danych osobowych, które być może zostały przez Ciebie zaakceptowane w momencie zakładania konta. Sprawdź jednak wcześniej, czy zgody te nie zapewniają Ci zniżek lub innych preferencyjnych warunków w związku z korzystaniem z innych produktów banku.

Jeśli wraz z kontem rezygnujesz także z produktów kredytowych (pod warunkiem ich wcześniejszej spłaty), to możesz poprosić również o aktualizację danych, które przetwarzane są przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o konto w Banku Pekao S.A.?

Okres wypowiedzenia umowy o konto w Banku Pekao S.A. wynosi 30 dni liczonych od momentu, w którym skutecznie złożysz dyspozycję likwidacji ROR. Jest to okres, w którym możesz np. pobrać wszystkie niezbędne informacje związane z rachunkiem. Ważne jest zatem, aby likwidacja dostępu do bankowości internetowej nastąpiła po upływie okresu wypowiedzenia umowy.

W okresie wypowiedzenia bank może podjąć próbę przekonania Cię do rezygnacji z pomysłu zamknięcia konta. Jeśli powodem likwidacji rachunku ROR są nieatrakcyjne opłaty, to może być to dobry moment na wynegocjowanie lepszych warunków. Pamiętaj, że możesz zamknąć konto bez okresu wypowiedzenia, kiedy potrzeba ta spowodowana jest m.in. podwyższeniem opłat lub zmianami w regulaminach, na które się nie godzisz.

Co z pieniędzmi na rachunku po zamknięciu konta w Banku Pekao S.A.?

Najprostszym sposobem na zagospodarowanie pieniędzy z zamykanego konta byłaby wypłata lub przelew wszystkich środków na inny rachunek. Czynność ta może być jednak problematyczna. Wynika to z faktu, że w trakcie wypowiedzenia umowy bank może naliczyć opłaty np. za prowadzenie konta czy posiadanie karty debetowej. Jeśli „wyzerujesz” rachunek, to potencjalne obciążenia spowodują powstanie ujemnego salda i dyspozycja zamknięcia konta zostanie odrzucona przez bank.

Dlatego oszacuj kwotę, która pokryje potencjalne opłaty i pozostaw ją na rachunku. Możesz również poprosić o taką informację pracownika banku. Przy okazji sprawdź, czy Bank Pekao S.A. nie zamierza pobrać dodatkowej opłaty za ostatni przelew na inny numer konta, który został wskazany w wypowiedzeniu umowy rachunku.

Warto wiedzieć

 • Jeśli myślisz o zamknięciu konta w Banku Pekao S.A. to możesz złożyć dyspozycję w bankowości elektronicznej, mobilnej, listownie, dzwoniąc na infolinię lub w placówce banku.
 • Nie każdy klient ma możliwość złożenia wypowiedzenia umowy rachunku w Banku Pekao S.A. za pośrednictwem bankowości internetowej. Sprawdzisz to w zakładce „Oferty i wnioski” po wcześniejszym zalogowaniu się do systemu Pekao24.
 • Po złożeniu wniosku o zamknięcie konta oczekuj na kontakt telefoniczny ze strony banku. Samo złożenie wypowiedzenia umowy nie gwarantuje skutecznego zamknięcia rachunku.
 • Wskaż we wniosku o likwidację konta numer rachunku w innym banku, na który zostaną przekazane ewentualne nadwyżki z likwidowanego konta.
 • Opcja zamknięcia konta online jest najmniej czasochłonna, ale nie jest dostępna dla wszystkich klientów Banku Pekao S.A.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak zamknąć konto walutowe w Banku Pekao S.A.?

  Konto walutowe w Banku Pekao S.A., podobnie jak rachunek ROR, możesz zamknąć przez Internet, listownie, w oddziale lub dzwoniąc na infolinię banku. Niestety, nie każdy klient ma możliwość zamknięcia konta przez bankowość elektroniczną Pekao24 lub w aplikacji mobilnej PeoPay. 

 2. Jak zamknąć konto firmowe w Banku Pekao S.A.?

  Konto firmowe w Banku Pekao S.A. możesz zamknąć przez infolinię, listownie i w oddziale banku. Niektórzy przedsiębiorcy mają również możliwość złożenia wypowiedzenia online. Konto firmowe często prowadzone jest z produktami powiązanymi, z których często trzeba zrezygnować podczas likwidacji takiego rachunku.

 3. Czy można zamknąć konto w Banku Pekao S.A. bez okresu wypowiedzenia?

  Standardowy okres przy wypowiedzeniu umowy rachunku w Banku Pekao S.A. wynosi 30 dni od momentu złożenia stosownej dyspozycji. Jednak, jeśli bank zdecyduje się na zmianę tabeli opłat i prowizji lub zmiany w regulaminie, których nie akceptujesz, to możesz zamknąć konto bez okresu wypowiedzenia – w trybie natychmiastowym.

 4. Czy można zamknąć konto z komornikiem w Banku Pekao S.A.?

  Przy zamykaniu konta w Banku Pekao S.A. objętego egzekucją komorniczą trzeba zadbać, żeby saldo takiego rachunku nie było ujemne. W takiej sytuacji możesz zlikwidować rachunek – w tym konto firmowe. Możliwość ta wynika m.in. z art. 730. kodeksu cywilnego.

 5. Czy zamknięcie konta w Banku Pekao S.A. jest płatne?

  Za samo zamknięcie rachunku bank nie pobiera żadnych opłat. Pamiętaj jednak, że w okresie wypowiedzenia bank może obciążyć Cię opłatami za prowadzenie konta lub posiadanie karty debetowej. Warto zatem zostawić na likwidowanym rachunku środki na ewentualne opłaty. Nadwyżkę bank przekaże na drugie konto wskazane w Twojej dyspozycji.

Porównaj konta osobiste
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments