Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Jak zamknąć konto w mBanku – krok po kroku?

Mimo iż utrzymanie kilku kont bankowych jest bezpłatne, stale otrzymujemy zapytania o przeniesienie lub zamknięcie konta. Dlatego w dalszej części tłumaczymy krok po kroku jak zamknąć konto w mBanku.

Czwarty pod względem wielkości bank w Polsce – mBank – ułatwia swoim klientom zarówno otwarcie, jak i zamkniecie konta bankowego.

Jak zamknąć konto w mBanku przez Internet krok po kroku?

Pierwszym krokiem koniecznym do zamknięcia konta w banku jest uporządkowanie powiązanych z nim produktów bankowych.

  • Upewnij się, że nie korzystasz z innych produktów mBanku, do których konto jest wymagane lub gwarantuje promocyjne warunki. – Typowe produkty, o których zapominają osoby zamykające konta bankowe to kredyty, lokaty oszczędnościowe i produkty inwestycyjne. Nie są one zależne od posiadania konta w mBanku, ale promocyjne warunki korzystania z nich już tak.
  • Spłać kartę kredytową i debet na koncie powiązane z kontem w mBanku. – Bank nie zgodzi się na rozwiązanie z nim umowy dopóki nie odzyska swoich pieniędzy. Po zamknięciu konta możesz mieć kredyty (nawet hipoteczny), ale nie kartę kredytową i debet na koncie.
  • Wypłać kwoty zgromadzone na kontach walutowych powiązanych z zamykanym kontem. – Zaniechanie w tym zakresie nie spowoduje utraty środków, a jedynie wypłatę ich po zakończeniu okresu wypowiedzenia. Konta walutowe należy zamknąć wraz z kontem podstawowym (rachunkiem osobistym).
  • Ureguluj zaległe opłaty dotyczące produktów powiązanych. – Podobnie jak w przypadku zadłużenia na koncie, brak dokonania opłat uniemożliwia zamkniecie konta.
  • Złóż wniosek o przeniesienie środków dziecka na inne konto dla młodych (na swoje nie możesz). Jeśli z Twoim kontem powiązane jest konto dziecka, skontaktuj się z infolinią banku i wyjaśnij sprawę.

Jeśli nie korzystasz z dodatkowych rozwiązań mBanku, lub są one niepowiązane z zamykanym kontem, możesz przejść do uporządkowania swoich finansów.

  • Przelej swoje środki z konta w mBanku na inne konto lub wypłać je w gotówce.
  • Pozostaw na koncie kwotę wystarczającą na pokrycie ewentualnych opłat.

W jaki sposób rozwiązać umowę z mBankiem?

Teraz możesz już śmiało zamknąć konto bankowe. Wybierz sposób w jaki rozwiążesz umowę. Możesz:

  • Udać się do oddziału mBanku i na miejscu wypełnić formularz zamknięcia konta.
  • Skontaktować się z infolinią mBanku na numer 783 300 800 (z telefonu komórkowego) lub +48 426 300 800 i złożyć dyspozycję zamknięcia rachunku.
  • Wysłać wypowiedzenie umowy rachunku listem poleconym.
  • Zalogować się do aplikacji/serwisu mBanku i wybrać kolejno: Pomoc (prawy górny róg) -> Inna sprawa -> Kategorie -> Rachunki -> Wypowiedzenie umowy

Alternatywnie możesz wybrać mało intuicyjną ścieżkę Produkty -> Usługi -> Nowa usługa -> Wypowiedzenie umowy, która doprowadzi Cię do tego samego formularza.

Wypełniając formularz zamknięcia konta wpisz numer konta, na jaki mBank ma przelać pozostałe na Twoim zamykanym koncie środki. Jak wspomnieliśmy wyżej, powinny to być raczej drobne kwoty pozostawione w celu uregulowania opłat. Bank na pewno nie zostawi ich dla siebie, ale przeleje je dopiero w momencie rozwiązania umowy. Okres wypowiedzenia umowy ROR-u wynosi 1 miesiąc.

Uwaga: Zamknięcie konta firmowego w mBanku może wymagać wizyty w oddziale lub kontaktu z linią telefoniczną. Bank będzie wymagał osobistego podpisu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Wiesz już jak zamknąć konto w mBanku. W dalszej części wyjaśniamy szczegóły tej operacji i odpowiadamy na kilka pytań, z którymi spotykaliśmy się ze strony naszych czytelników i użytkowników porównywarek Rankomat.

Jak zamknąć kartę do konta w mBanku?

Kartę do konta w mBanku łatwo zamkniesz za pomocą serwisu transakcyjnego. Pamiętaj, że najpierw musisz spłacić całe wynikające z niej zadłużenie. Niezadłużoną kartę możesz zamknąć w następujący sposób:

  • Zaloguj się do serwisu mBanku,
  • Wybierz zakładkę MOJE FINANSE
  • W zakładce tej znajdziesz KARTY
  • Wybierz kartę, którą chcesz zamknąć (jeśli masz tylko jedną, zostanie ona wybrana automatycznie)
  • Zaznacz ZASTRZEŻ KARTĘ.
  • Podaj powód zastrzeżenia karty (żeby nie było wątpliwości, że z niej rezygnujesz)
  • Potwierdź, że zastrzegasz kartę.

Karta zostanie dezaktywowana. Prawdopodobnie linia mBanku skontaktuje się z Tobą, ale zamknięcie karty będzie już ważne.

Możesz też zamknąć kartę wypowiadając jej umowę osobiści w oddziale banku, za pośrednictwem infolinii lub listu poleconego. Najszybciej będzie to jednak zrobić w serwisie transakcyjnym.

Jak osobiście zamknąć konto w mBanku?

Żeby osobiście zamknąć konto w mBanku potrzebujesz udać się do oddziału tego banku z dowodem osobistym. Likwidacja konta wymaga wypełnienia formularza rezygnacyjnego, udowodnienia swojej tożsamości za pomocą dowodu osobistego i potwierdzeniu zamknięcia konta podpisem.

Warto pamiętać, że mBank jest bankiem silnie nastawionym na obsługę klienta online – osobiste wykonywanie operacji jest w tym banku bardziej czasochłonne.

Czy mogę listownie rozwiązać umowę z mBankiem?

Można wykorzystać list polecony, wysyłając go na adres banku, w celu rozwiązania umowy rachunku bankowego z mBankiem. W liście powinny znaleźć się:

  • Wypowiedzenie umowy (należy podać numer umowy lub nr rachunku),
  • Dane właściciela konta,
  • Numer rachunku,
  • Numer konta, na jakie mają być przelane nadmiarowe środki.

Nie polecamy tej metody jako czasochłonnej i zwiększającej ryzyko pomyłki.

Jak zamknąć konto w mBanku poprzez infolinię?

Dodzwoń się na infolinię mBanku pod numer 783 300 800 (z telefonu komórkowego) lub +48 426 300 800. Poinformuj konsultanta, że zamierzasz zamknąć konto w mBanku. Wypowiedzenie umowy będzie wymagało wypełnienia formularza przez telefon. Konsultant spyta Cię o powód rezygnacji, wyjaśni Ci co z pozostawionymi środkami, poprosi o numer nowego konta, na które środki te mają być przelane. Na koniec odczyta Ci informację o tym co ewentualnie musisz uporządkować do dnia upływu terminu wypowiedzenia i poprosi o potwierdzenie rezygnacji.

Wypowiedzenie umowy rachunku przez infolinię jest drugim najłatwiejszym sposobem zamknięcia konta w mBanku, zaraz po rozwiązaniu umowy online.

Ile trwa zamknięcie konta w mBanku?

Czas potrzebny na zamknięcie konta w mBanku zależny jest od sposobu jaki wybierzesz. Zamknięcie konta przez infolinię lub serwis transakcyjny to ok. 15 minut. Potem biegnie już tylko termin wypowiedzenia umowy, wynoszący 1 miesiąc.

Decydując się na zamknięcie konta w oddziale banku musisz doliczyć czas dojazdu, a w przypadku listu poleconego czas usługi pocztowej.

Zamkniecie konta w mBanku w trybie natychmiastowym

Do zamknięcia konta w banku w trybie natychmiastowym masz prawo jeśli bank zmieni na Twoją niekorzyść tabelę opłat i prowizji. Przy każdej takiej zmianie masz prawo do natychmiastowego zamknięcia konta i nie ponoszenia z tego tytułu żadnych opłat. W praktyce samo prowadzenie rachunku jest darmowe, więc nawet jeśli bank zmieni opłaty za wykonywane z konta operacje, nie opłaca Ci się korzystać z tej opcji. Zwłaszcza, że nie pomoże Ci ona zamknąć konta gdy opcja ta jest zablokowana przez niespłacone zadłużenie.

Bank ma obowiązek poinformować Cię o możliwości rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym, co robi na ogół wysyłając wiadomość mailową.

Jak odwołać zgody marketingowe udzielone mBankowi?

Zgody marketingowe udzielone mBankowi możesz edytować w aplikacji mBanku. Zaloguj się do serwisu bankowego i znajdź zakładkę PANEL USTAWIEŃ. Znajdziesz tam pole ZGODY, w którym możesz edytować udzielone bankowi zgody marketingowe.

Zgody można też zmienić przechodząc w panelu do zakładki mOKAZJE.

Powyższy sposób jest zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy, ale masz też możliwość:

  • Skontaktować się z infolinią mBanku i wydać dyspozycję odwołania zgód marketingowych.
  • Udać się do placówki mBanku i osobiście odwołać zgody marketingowe.

Bardzo rzadko zdarza się, żeby mBank spamował niepotrzebnymi wiadomościami. Zgody marketingowe nie wygasają jednak automatycznie po rozwiązaniu umowy z bankiem. Na szczęście jeśli zapomnisz je odwołać rezygnując z konta bankowego w mBanku, to możesz to zrobić w każdej chwili. Polecamy odwołać zgody w momencie wypowiadania umowy – wystarczy poinformować o takim zamiarze konsultanta infolinii, lub zmienić w PANELU USTAWIEŃ.

Jak wyłączyć bankowość internetową w mBanku?

Wyłączenie bankowości internetowej bez zamykania konta w mBanku jest jedyną czynnością, której nie można przeprowadzić całkowicie online. Jeśli chcesz to zrobić musisz skontaktować się z infolinią mBanku lub udać do oddziału terenowego.

Polecamy jednak przemyśleć decyzję – bankowość internetowa jest dużo wygodniejsza od tradycyjnej, a mBank jest nowoczesną instytucję nastawioną na obsługę klienta online. Rezygnując z bankowości internetowej tracisz większość zalet powiązanych z ofertą tego banku. Nie zyskujesz natomiast niczego nowego – brak bankowości elektronicznej ogranicza jedynie Twój dostęp do produktów bankowych. Bank w dalszym ciągu ma prawo kontaktować się z Tobą elektronicznie.

Co ze środkami pozostałymi na koncie?

Środki pozostałe na koncie w momencie jego zamknięcia (zakończenia okresu wypowiedzenia umowy) nie są tracone. Bank przelewa je na konto podane przez Ciebie w we wniosku o zamknięcie konta. Ewentualnie możesz wypłacić pozostałe środki w gotówce w oddziale banku, ale nie jest to optymalne rozwiązanie.

Musisz wybrać jakiś sposób odbioru pozostałych środków w trakcie wypełniania formularza zamykającego konto. Z tego powodu polecamy założyć inne konto, przed zakończeniem współpracy z mBankiem. Najlepsze oferty kont bankowych znajdziesz na stronie rankomat.pl.

O czym jeszcze pamiętać zamykając konto w mBanku? 

Zamykając konto w baku pamiętaj o miesięcznym terminie wypowiedzenia umowy. Zwłaszcza jeśli masz ustawione przelewy cykliczne, odwołaj je zanim zamkniesz konto w mBanku. W przeciwnym wypadku mogą one zostać wykonane, co uszczupli kwotę pozostawioną na pokrycie opłat bankowych i w efekcie opóźni zamknięcie konta.

Weź pod uwagę, że nie możesz zamknąć konta w mBanku jeśli jesteś uprawnionym dysponentem tego rachunku. Nie możesz zamknąć konta:

  • Zajętego przez komornika,
  • Zablokowanego przez Krajową Administrację Skarbową lub prokuraturę,
  • Wspólnego z inną osobą bez zgody tej osoby.

Blokada konta to wyjątkowo rzadki przypadek, jeśli jednak Ci się zdarzy, nie będziesz mieć możliwości używania konta, ani zamknięcia go.

Sprawdź też na wszelki wypadek wyciąg z konta z ostatnich 3 miesięcy, przypomnisz sobie dzięki temu o:

  • Konieczności poinformowania pracodawcy, ZUSu, urzędu skarbowego, klientów i zleceniodawców o zmianie numeru konta. Jeśli ktoś wpłaca Ci środki, lepiej żeby wiedział jakie konto jest aktualne.
  • Ustawionych przez siebie przelewach cyklicznych. Likwidacja konta spowoduje przerwanie np. subskrypcji lub comiesięcznych wpłat na organizację charytatywną. Musisz to ustawić na swoim nowym koncie raz jeszcze.Możliwe, że korzystasz z mBanku w sprawach urzędowych (EPUAP, e-Urząd) – zamknięcie konta nie będzie miało wpływu na bieg Twoich spraw. To dwa zupełnie różne serwisy i bankowego używasz w tej sytuacji jedynie do potwierdzenia swojej tożsamości.

Warto wiedzieć

  1. Możesz mieć dowolnie dużo RORów – nie musisz ich zamykać.
  2. Konto w mBanku możesz zamknąć online w mniej niż 15 minut.
  3. Przed zamknięciem konta musisz spłacić powiązane z nim zadłużenie.
  4. Okres wypowiedzenia wynosi w przypadku zamknięcia konta 1 miesiąc.
  5. Pieniądze pozostałe na koncie zostaną przelane na wskazane przez Ciebie inne konto.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak zamknąć konto w mBank przez Internet? 

    Zalogować się do serwisu transakcyjnego. Wybrać kolejno: Pomoc (prawy górny róg) -> Inna sprawa -> Kategorie -> Rachunki -> Wypowiedzenie umowy. Potem należy wypełnić formularz. Alternatywnie: Produkty -> Usługi -> Nowa usługa -> Wypowiedzenie umowy

  2. Ile kosztuje zamknięcie konta w banku? 

    Nic nie kosztuje, ale trzeba uregulować zaległe opłaty.

  3. Ile trwa zamykanie konta bankowego mBank? 

    Ok. 15 minut jeśli skorzystasz z infolinii, aplikacji mobilnej lub serwisu transakcyjnego. Potem biegnie już tylko termin wypowiedzenia wynoszący 1 miesiąc.

  4. Czy można zamknąć konto w banku przez Internet? 

    Tak, w każdym nowoczesnym banku jest to możliwe.

  5. Co jest potrzebne do zamknięcia konta w mBanku? 

    Dowód osobisty jeśli dokonujesz zamknięcia osobiści, dane do logowania jeśli robisz to za pośrednictwem serwisu transakcyjnego.

  6. Po jakim czasie bank zamyka nieużywane konto? 

    Bank ma prawo zamknąć nieużywane konto, jeśli:

    • Kwota na koncie nie wystarcza do spłaty opłat powiązanych z kontem, a klient nie spłaca należności wobec banku (opłat za prowadzenie rachunku/karty) przez przynajmniej kilka miesięcy.

    • Od ostatniej operacji minęło 10 lat, a klient został poinformowany o tym, że konto zostanie zamknięte. W połowie tego czasu (po 5 latach) bank powinien upewnić się czy klient żyje.

    W praktyce bank nie zamyka kont swoich klientów bez ich wiedzy, a najczęściej nie robi tego wcale.

Porównaj konta osobiste
Michał Mucha
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments