Kredyt z MDM – do rozdania jest ostatnie 381 mln zł

wycięta z papieru rodzina i dom na dłoni ze złotymi monetami
Źródło obrazka: depositphotos

W styczniu ruszy ostatni nabór wniosków o dofinansowanie z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Jego zaletą, w przeciwieństwie do rozpoczynającego się programu Mieszkanie Plus, jest możliwość samodzielnego wyboru miejsca zamieszkania. To ostatnia szansa na dofinansowanie wkładu własnego. 

 

Celem programu Mieszkanie dla Młodych jest ułatwienie młodym singlom lub małżeństwom (górna granica wieku wnioskodawcy to 35 lat, a w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego ze współmałżonków) zdobycie pierwszego lokum. Nie ma znaczenia, czy będzie to dom czy mieszkanie, ani czy zakup przeprowadzony zostanie na rynku pierwotnym czy wtórnym.

Ważne, by nieruchomość spełniała określone w przepisach rygory dotyczące powierzchni (im większa rodzina, tym większa dopuszczalna powierzchnia) oraz ceny metra kwadratowego. Ze względu na regionalne różnice kosztów budowy metra kwadratowego nieruchomości każdy region ma swój wskaźnik. Jest on publikowany co kwartał przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ważne, aby wnioskodawca nigdy nie był, nawet w przeszłości, właścicielem żadnego lokalu mieszkalnego.

Odstępstwo od powyższych reguł dotyczy jedynie rodzin wielodzietnych, z trójką lub większą liczbą dzieci w wieku do 25 lat, uczących się. W ich przypadku nie ma limitu wieku wnioskodawców, ani zakazu posiadania lokalu mieszkalnego. Możliwe jest więc uzyskanie rządowej pomocy na zakup większego mieszkania i wynajmowanie lub sprzedanie dotychczasowego.

Surowe limity

W założeniach programu dokładnie opisano limity powierzchni lokalu mieszkalnego dla różnych grup wnioskodawców. Maksymalna powierzchnia mieszkania to 75 m.kw., a domu – 100 m. kw. Jedynie w przypadku rodzin z trójką dzieci limit powierzchni wzrasta w obu przypadkach o kolejne 10 m.kw. Co istotne, limity dotyczą powierzchni użytkowej. Nie są do nich wliczane pomieszczenia gospodarcze typu pralnia, suszarnia czy kotłownia.

Precyzyjnie opisane są też wysokości maksymalnego dofinansowania wkładu własnego (może on wynieść maksymalnie 50 proc. wartości kupowanej nieruchomości) jakie można otrzymać. Wysokość dofinansowania zależy również od sytuacji wnioskodawcy. Mniejsze wsparcie otrzyma singiel i samotne małżeństwo (10 proc. dofinansowania wkładu własnego), a odpowiednio więcej rodzina z jednym (15 proc.), dwojgiem (20 proc.) czy trojgiem dzieci (30 proc.).

Istotne, że kredyt hipoteczny musi być zaciągnięty na okres minimum 15 lat. Można z niego sfinansować jedynie zakup lokalu mieszkalnego. Ewentualny remont czy kupno garażu muszą być sfinansowane ze środków własnych lub kredytu zaciągniętego poza programem.

Dodatkowe wsparcie

Warto wiedzieć, że jeśli w rodzinie uczestniczącej w programie Mieszkanie dla Młodych, w okresie 5 lat od zawarcia umowy kupna lokalu mieszkalnego urodzi się trzecie lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko, to może ona otrzymać dodatkowe wsparcie. Wniosek o spłatę części kredytu trzeba złożyć w okresie 6 miesięcy od narodzenia lub przysposobienia dziecka. Wypłaty dodatkowego wsparcia na spłatę kredytu realizowane są na bieżąco.

Kto otrzyma dofinansowanie?

W tym przypadku sprawdzi się powiedzenie kto pierwszy ten lepszy. Banki uczestniczące w programie Mieszkanie dla Młodych zaczną przyjmować wnioski po Nowym Roku i będą je rozpatrywały na bieżąco. Brak uchybień formalnych będzie oznaczał uruchomienie środków oraz przekazanie ich na konto dewelopera czy innego podmiotu sprzedającego nieruchomość. Można się spodziewać, że dostępna pula dofinansowania wyczerpie się w ciągu kilku dni.

W internecie znaleźć można masę porad i wskazówek dotyczących przygotowania wniosku o dofinansowanie. Wiele podmiotów stara się odpowiedzieć na pytanie – jak zwiększyć szanse wyścigu o ostatnie 381 mln zł wsparcia? Działania firm doradczych opisać można w zaledwie kilku słowach: wybierz mieszkanie spełniające kryteria programu, a my pomożemy ci w przygotowaniu wniosku. Dalej musisz radzić sobie sam – udaj się do banku i złóż odpowiednie dokumenty. To wszystko.

Program kontra program

Skąd taka wielka determinacja, by „załapać się” na środki z programu Mieszkanie dla Młodych, skoro na horyzoncie majaczy już zakrojona na szeroką skalę akcja– Mieszkanie Plus? Obecny program ma jedną istotną przewagę – to beneficjent zupełnie samodzielnie wybiera lokalizację lokalu, którego właścicielem zostanie po spłacie kredytu. Może kierować się swoimi upodobaniami, bliskością miejsca pracy czy dostępnością infrastruktury (sklepy, placówki oświatowe, komunikacja miejska, tereny zielone, itp.), albo i innymi, ważnymi dla siebie, kryteriami. Ograniczeniem są jedynie koszt metra kwadratowego i limit powierzchni nieruchomości.

Mieszkanie Plus

W programie Mieszkanie Plus powstaną zupełnie nowe lokale z przeznaczeniem na wynajem (z opcją wykupu po 30 latach). Ich najemcy otrzymają je w standardzie „pod klucz”, z osobnymi licznikami za poszczególne media. W lokalu będzie dopuszczone prowadzenie działalności gospodarczej przez jednego z małżonków, ale nie będzie można dokonywać samodzielnie przeróbek we wnętrzu. Na dodatek ustawa przewiduje, że najemca mieszkania będzie musiał się notarialnie zrzec praw lokatorskich. Oznacza to, że w przypadku eksmisji trafi na bruk i nie będzie mu przysługiwał lokal zastępczy.

Programem Mieszkanie Plus rządzą ścisłe rygory dotyczące kosztu budowy metra kwadratowego, którego istotnym składnikiem jest cena gruntu, na którym powstanie budynek. Można się więc spodziewać, że lokale w ramach przyjętych wytycznych budowane będą na obrzeżach miejscowości oraz na terenach mniej atrakcyjnych dla inwestorów komercyjnych, często pozbawionych infrastruktury, terenów zielonych, może niekiedy w pobliżu ruchliwych dróg czy linii kolejowych.

Reguły ubiegania się o przydział lokalu w ramach programu Mieszkanie Plus są opisane w ustawie bardzo ogólnie – niskie dochody, nieposiadanie mieszkania czy domu, niepełnosprawność dziecka. Szczegółowe zasady określają samorządy, które przystąpią do programu. Mogą dodać do tego katalogu swoje wymogi, np. rozliczanie podatku dochodowego w danej gminie czy zatrudnienie w firmie której zależy samorządowi.

Ostatnia szansa

Ciekawe, czy kolejki chętnych ustawią się przed bankami przyjmującymi wnioski dopiero 2 stycznia o poranku, czy może najbardziej zdeterminowani pojawią się przed placówkami wcześniej, spędzą przed nimi noc, a może nawet Nowy Rok. W końcu to ostatnia szansa, aby sięgnąć po dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, a doświadczenia ostatnich lat nie dają złudzeń – środki rozejdą się w mgnieniu oka.

 

Szczegółowe informacje dotyczące programu Mieszkanie dla Młodych:
Strona Banku Gospodarstwa Krajowego poświęcona programowi Mieszkanie dla Młodych
Często zadawane pytania dotyczące programu MDM
Banki przyjmujące wnioski o dofinansowanie w ramach programu MDM (lista na dole strony)

 

Powiązane tematy

Komentarze: