Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Lokaty

Najlepsze lokaty bankowe – jak dokonać skutecznego wyboru?

Należy powiedzieć to wprost – nastały trudne czasy dla entuzjastów oszczędzania na lokatach bankowych. Oprocentowanie depozytów spada, a inne formy pomnażania oszczędności, wiążą się z ryzykiem utraty ich części. Nie oznacza to jednak, że na depozytach terminowych nie można zarabiać. Wystarczy tylko wiedzieć, jak rozpoznać najlepsze lokaty bankowe.

W ostatnim okresie deflacja pozwalała częściowo złagodzić ból, związany z niewysokim oprocentowaniem lokat. Niższe zyski z depozytów rekompensowała rosnąca siła nabywcza naszych oszczędności. Niestety ostatni odczyt wskaźnika inflacji, nie pozostawia złudzeń. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 1,8%, co oznacza, że coraz mniej lokat chroni nasz kapitał przed utratą wartości. Nie wspominając o zarabianiu.

Rynek szybko reaguje na zachodzące zmiany. Coraz częściej pojawiają się propozycje inwestowania oszczędności w fundusze inwestycyjne lub w spółki giełdowe, regularnie wypłacające dywidendę. Rozwiązania te faktycznie mogą  dać wyższy zysk, ale szkopuł w tym, że wcale nie muszą. Osoby decydujące się na taką formę pomnażania kapitału, powinny dokładnie zapoznać się z ryzykiem przedstawionych rozwiązań. Zwolennicy tradycyjnych depozytów, ceniący sobie przede wszystkim bezpieczeństwo inwestycji, powinni jeszcze bliżej przyjrzeć się lokatom terminowym. Pomimo niesprzyjających warunków, nadal można na nich zarabiać. Zobaczcie czym powinny charakteryzować się najlepsze lokaty bankowe.

Okres, oprocentowanie, kapitalizacja – główne parametry lokaty bankowej

Poszukując bezpiecznej przystani dla naszych oszczędności, należy odpowiedzieć sobie na pytanie – na jaki okres ulokować środki finansowe? Jest to o tyle ważne, że w większości przypadków, karą za przedwczesne zerwanie depozytu, jest całkowita utrata naliczonych odsetek. Chlubnym wyjątkiem jest oferta banku BGŻOptima. Trzymiesięczna Lokata Bezkarna pomimo zerwania jej przed terminem, pozwala na zachowanie zgromadzonych wcześniej odsetek. Niestety trudno szukać podobnych rozwiązań. Osoby planujące większe wydatki, powinny zestawić je z terminem na jaki zakładają lokatę. Zminimalizuje to ryzyko utraty wypracowanych odsetek.

Kiedy okres depozytu jest znany, warto zwrócić uwagę na jego najbardziej eksponowany parametr, czyli oprocentowanie nominalne. Podawane jest ono zawsze w skali roku i nie uwzględnia okresu trwania lokaty, podatku Belki, kapitalizacji odsetek, ani pozostałych kosztów. To dlatego banki w medialnym przekazie chętnie eksponują tę wartość. Trzymiesięczna lokata oprocentowana na 4% w skali roku, w rzeczywistości oferuje stawkę w wysokości 1% i to przed potrąceniem podatku Belki. Zastanawiając się nad potencjalnym profitem, warto skorzystać z kalkulatora zysków z lokat, który znacznie ułatwi podjęcie właściwej decyzji.  

Ostatnim, ale równie ważnym czynnikiem, kształtującym zysk z lokaty jest kapitalizacja odsetek. Jest to nic innego, jak częstotliwość z jaką bank dopisuje odsetki do zgromadzonego na lokacie kapitału. Działa tu prosty mechanizm – im częstsza kapitalizacja odsetek, tym wyższy zysk z lokaty (oprocentowaniu podlega kapitał początkowy plus naliczone odsetki). To zapewne z tego powodu najczęściej spotykane są oferty z odsetkami dopisywanymi jednorazowo, na koniec okresu lokaty. Wyjątkiem jest trzymiesięczna Lokata na Start Plus Banku, gdzie odsetki wypłacane są z miesięczną częstotliwością.  

W poszukiwaniu zysku warto skorzystać z porównywarki lokat

Analizując główne parametry dostępnych na rynku depozytów, okazuje się, że nadal można nie tylko chronić swoje oszczędności przed utratą wartości, ale także skutecznie zarabiać. W ofertach banków znaleźć można liczne depozyty promocyjne, których oprocentowanie sięga nawet 4% w skali roku. Niestety propozycje te cechują pewne ograniczenia, a ich okres często nie przekracza 3 miesięcy. Wymusza to ciągłe poszukiwania nowych rozwiązań.

Analizując oferty warto wspomóc się porównywarką lokat bankowych, która skutecznie zawęży obszar potencjalnych poszukiwań. Narzędzie to pozwala wybierać spośród ofert, spełniających z góry określone kryteria. Pamiętać należy, że zyski z lokat bankowych pomniejszane są o tzw. podatkowi Belki, którego stawka wynosi 19%. Oferty gwarantujące uniknięcie tego obciążenia, należy weryfikować ze szczególną uwagą, gdyż może okazać się, że lokatami są wyłącznie z nazwy.

DARMOWE KONTO DLA KAŻDEGO – SPRAWDŹ CZY TO MOŻLIWE

PORÓWNAJ LOKATY
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments