Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Nest Bank przelewy – sesje Elixir przychodzące i wychodzące

Masz konto osobiste w Nest Banku i chcesz sprawdzić, czy standardowy przelew w złotych polskich trafi na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia. A może to właśnie Ty czekasz na pieniądze i chcesz wiedzieć, kiedy środki zasilą Twoje konto. Analiza sesji Elixir pozwoli Ci sprawdzić, o której godzinie dotrze przelew.

W każdym banku standardowe przelewy krajowe w złotych polskich księgowane są w ramach sesji Elixir – trzech przychodzących i trzech wychodzących. Problem w tym, że w każdym banku obowiązują inne godziny sesji. Utrudnia to określenie dokładnej godziny zaksięgowania przelewu. Sprawdź, jak realizowane są przelewy w Nest Banku i co zrobić, aby przyspieszyć przekazywanie pieniędzy.

Czym są sesje w Nest Banku?

Jeśli zlecasz przelew w złotych polskich (PLN) ze swojego konta w Nest Banku na rachunek w innym banku i chcesz wiedzieć, kiedy pieniądze trafią na rachunek odbiorcy, to odpowiedź znajdziesz sprawdzając godziny sesji Elixir. Z racji tego, że to Ty inicjujesz przelew pieniędzy, w pierwszej kolejności powinny zainteresować Cię tzw. sesje wychodzące. Dzięki nim dowiesz się, o której godzinie Twój przelew trafi do międzybankowego systemu rozliczeń Elixir.

Po zleceniu przelewu nie masz już środków na swoim koncie, ale nie ma ich również odbiorca. Środki te są przetwarzane i rozliczane w systemie Elixir. Godzinę przekazania pieniędzy na wskazany rachunek sprawdzisz weryfikując tzw. sesje przychodzące w banku odbiorcy przelewu.

W sytuacji, kiedy to Ty czekasz na standardowy przelew Elixir w złotych polskich, możesz oszacować godziny księgowania sprawdzając w pierwszej kolejności sesje wychodzące w banku nadawcy i sesje przychodzące w swoim banku.

Jeśli zlecasz w Nest Banku krajowy przelew w złotych polskich na własne rachunki lub na rachunki obce, ale prowadzone przez ten sam bank, to środki zostaną zaksięgowanie niemal w czasie rzeczywistym – o ile złożysz dyspozycję do godziny 21:00.

Ile jest sesji Elixir?

Każdego dnia roboczego obowiązują po 3 sesje przychodzące i 3 sesje wychodzące. Jest ich zatem w sumie sześć. Te pierwsze mówią, o której godzinie przelew powinien trafić na Twoje konto. Sesje wychodzące informują natomiast, o której godzinie zlecony przez Ciebie przelew trafi do systemu Elixir w celu przetworzenia i rozliczenia, aby ostatecznie trafić na wskazany rachunek odbiorcy. Co ważne, standardowe przelewy w złotych polskich realizowane są wyłącznie w dni robocze – od poniedziałku do piątku.

Możesz zatem zetknąć się z sytuacją, w której zlecisz przelew, który „opuści” Twój bank w ostatnią sesją wychodzącą w piątek wieczorem lub zaraz przed dniem wolnym od pracy. W takim scenariuszu księgowanie środków na rachunku odbiorcy nastąpi dopiero w pierwszy dzień roboczy rano lub zaraz przed południem. Tłumaczy to, dlaczego standardowe przelewy Elixir zlecone w piątek wieczorem trafiają do odbiorcy dopiero w poniedziałek.

Liczba sesji Elixir w dniu roboczym
Sesje wychodząceSesje przychodzące
Sesja ISesja I
Sesja IISesja II
Sesja IIISesja III

Jeśli czas odgrywa najważniejszą rolę, to możesz zrealizować przelew natychmiastowy tzw. Ekspress Elixir. Niestety w większości przypadków jest to rozwiązanie płatne. Możesz też zlecić przelew BLIK na numer telefonu, ale pod warunkiem, że odbiorca pieniędzy korzysta z takiej opcji przekazywania pieniędzy.

Jak wygląda harmonogram sesji Elixir?

Szczegóły na temat systemu płatności międzybankowych znajdziesz na stronie internetowej Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR). Sprawdzisz również listę wszystkich banków uczestniczących w systemie Elixir. KIR przeprowadza rozliczenia w systemie od poniedziałku do piątku – z wykluczeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Operacje realizowane są według poniższego harmonogramu.

Harmonogram sesji Elixir
EtapSesja nr 1Sesja nr 2Sesja nr 3
Otwarcie wejścia16:00
(dzień poprzedni)
9:30
(dzień rozliczeniowy)
13:30
(dzień rozliczeniowy)
Zamknięcie wejścia9:3013:3016:00
Przetwarzanie, rozliczenie9:30  – 10:3013:30 – 14:3016:00 – 17:00
Rozrachunek10:30  – 11:0014:30 – 15:0017:00  – 17:30
Wyjścieod 11:00od 15:00od 17:30
Raportypo 11:00po 15:00po 17:30

Pamiętaj, że 24 grudnia i w ostatnim dniu roboczym w roku KIR realizuje tylko 1. i 2. sesję rozliczeniową Elixir.

W jakich godzinach księgowane są przelewy Elixir w Nest Banku?

Jeśli masz już konto osobiste w Nest Banku i chcesz zlecić przelew Elixir, ale wcześniej chcesz sprawdzić, kiedy pieniądze zostaną przekazane z Twojego konta do systemu międzybankowego, to godziny sesji wychodzących znajdziesz w poniższej tabeli.

Nest Bank sesje wychodzące Elixir
I sesja wychodząca Elixir8:00
II sesja wychodząca Elixir12:00
III sesja wychodząca Elixir14:30

Natomiast jeśli spodziewasz się zasilenia swojego konta i wiesz, że przelew od nadawcy jest już rozliczany w międzybankowym systemie Elixir, to godziny sesji przychodzących prezentuje poniższa tabela.

Nest Bank sesje przychodzące Elixir
I sesja przychodząca Elixir10:30
II sesja przychodząca Elixir14:50
III sesja przychodząca Elixir17:00

Jeśli porównasz godziny sesji obowiązujące w Nest Banku z harmonogramem stosowanym przez KIR, to zauważysz, że sesje wychodzące w banku Nest Banku realizowane się wcześniej niż sesje rozliczeniowe w systemie międzybankowym, a sesje przychodzące później.

W Nest Banku możesz zaplanować krajowy przelew Elixir w złotych polskich z przyszłą datą realizacji. Zostanie on wykonany w następnym dniu roboczym. W przypadku zlecenia stałego, w zależności od wybranej opcji, przelew zostanie zrealizowany w dniu roboczym poprzedzającym lub następującym po dniu wolnym.

Jak księgowany jest przelew zagraniczny w Nest Banku?

Zagraniczny przelew walutowy na wybrany rachunek w Polsce i na świecie możesz zlecić w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej, bankowości telefonicznej i w placówce Nest Banku. W ten sposób możesz wykonać zarówno tradycyjny przelew SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) lub SEPA (ang. Single Euro Payments Area) – przelew ten jest realizowany ramach Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro, na który składa się łącznie 36 państw (wszystkie należące do Unii Europejskiej plus Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria i Islandia).

W jakich godzinach realizowane są przelewy wychodzące SWIFT w Nest Banku?

Zlecając w Nest Banku przelew zagraniczny SWIFT w euro (EUR), dolarze amerykańskim (USD) i funcie brytyjskim (GBP) do godziny 10.00 zostanie on zrealizowany w tym samym dniu roboczym. Jeśli złożysz dyspozycję po tej godzinie lub w dniu wolnym od pracy to przelew zostanie zrealizowany w następnym dniu roboczym.

Sytuacja będzie wyglądać inaczej, kiedy zdecydujesz się na przelew zagraniczny SWIFT w jednej z następujących walut:

 • franku szwajcarskim (CHF),
 • koronie czeskiej (CZK),
 • koronie duńskiej (DKK),
 • forincie węgierskim (HUF),
 • jenie japońskim (JPY),
 • koronie norweskiej (NOK),
 • leju rumuńskim (RON),
 • koronie szwedzkiej (SEK).

W takim scenariuszu przelew zagraniczny zlecony do godziny 15.00 zostanie zrealizowany następnego dnia roboczego. Natomiast jeśli złożysz dyspozycję po tej godzinie lub w dniu wolnym od pracy, realizacja zlecenia nastąpi w drugim dniu roboczym.

W jakich godzinach realizowane są przelewy wychodzące SEPA w Nest Banku?

Przelew SEPA może być dobrym rozwiązaniem, kiedy planujesz zlecić przelew w euro do jednego z krajów Unii Europejskiej, a także Norwegii, Lichtensteinu, Szwajcarii i Islandii. Pamiętaj, że taki transfer możesz zlecić zarówno z konta walutowego, jak i z rachunku prowadzonego w złotych polskich. W drugim przypadku konieczne będzie jednak przewalutowanie z PLN na EUR po kursie, który niekoniecznie musi Ci odpowiadać.

Europejski przelew SEPA możesz zlecić przez bankowość internetową, w aplikacji mobilnej, telefonicznie lub w oddziale Nest Banku. Jeśli zrobisz to do godziny 13:00 to transfer środków nastąpi w tym samym dniu roboczym. Zlecając przelew po tej godzinie lub w dniu wolnym od pracy – zrealizowany będzie w kolejnym dniu roboczym.

Pamiętaj, że przelew SEPA musi być wysyłany w opcji kosztowej SHA, co oznacza, że Ty pokrywasz koszty przelewu Nest Banku, a obiorca ponosi opłaty pobierane przez jego bank. Przy okazji warto wspomnieć, że zlecając przelewy zagraniczne masz do wyboru jeszcze dwie opcje podziału kosztów:

 • OUR – obciąża tylko nadawcę przelewu, więc pokrywasz zarówno opłaty w Nest Banku, w bankach pośredniczących, jak i banku odbiorcy.
 • BEN – wszystkie opłaty obciążają tylko beneficjenta przelewu.

Jakie dane są potrzebne do przelewu w Nest Banku?

Bez względu na kanał, w którym zamierzasz zlecić przelew, zawsze będziesz potrzebować konkretnych danych odbiorcy płatności. W przeciwnym wypadku przelew nie zostanie zrealizowany. W przypadku przelewów krajowych Elixir w złotych polskich Nest Bank oczekiwać będzie wskazania:

 • nazwy odbiorcy przelewu – najczęściej będzie to imię i nazwisko, ale może być to również np. nazwa firmy;
 • numeru konta bankowego – polskie rachunki bankowe składają się z 26 cyfr;
 • kwoty przelewu;
 • tytułu przelewu – ułatwi to zarówno Tobie, jak i odbiorcy płatności identyfikację przelewu i odnalezienie go w przyszłości, jeśli pojawi się taka potrzeba.

A co w sytuacji, kiedy znajdujesz się poza granicami Polski i chcesz wykonać przelew na konto w Nest Banku? W takim scenariuszu musisz podać:

 • numer konta w formacie IBAN – składa się on z numeru konta, który poprzedzony jest kodem kraju. Dla Polski będzie to „PL”;
 • kod BIC/SWIFT Nest Banku;
 • nazwę odbiorcy przelewu;
 • adres odbiorcy przelewu;
 • tytuł przelewu.

Ile kosztują przelewy w Nest Banku?

Opłaty za przelewy dla posiadaczy Nest Konta dla klientów indywidualnych zależą od kanałów ich realizacji. Jeśli zlecisz transfer przez bankowość internetową lub mobilną, to większości przepadków operacja taka będzie bezpłatna. We wskazanych kanałach zapłacisz wyłącznie za przelewy natychmiastowe (4 zł za sztukę) i przelewy SWIFT (30 zł za sztukę).

Musisz przygotować się na znacznie wyższe opłaty, jeśli zdecydujesz się zlecić przelew w oddziale Nest Banku lub przez infolinię. Taka polityka cenowa służy zapewne zachęcaniu klientów Nest Banku do samodzielnej realizacji operacji w bankowości internetowej i mobilnej. Dzwoniąc na infolinię lub odwiedzając placówkę za przelew krajowy Elixir oraz przelew do ZUS i US w PLN zapłacisz po 10 zł, za przelew natychmiastowy 14 zł, za przelew SEPA w EUR 10 zł, a za przelew SWIFT 0,2%, min. 30 zł, max. 200 zł (opłaty zweryfikowane 29.11.2023 r.).

Opłaty za przelewy w Nest Banku (stan na 29.11.2023 r.)
Rodzaj przelewuNest Konto
Przelew wewnętrzny (bez względu na kanał realizacji)0 zł
Przelew krajowy Elixir w PLN zlecony przez bankowość internetową lub mobilną0 zł
Przelew krajowy Elixir w PLN zlecony w oddziale lub telefonicznie10 zł
Przelew natycmiastowy w PLN zlecony przez bankowość internetową lub mobilną4 zł
Przelew natycmiastowy w PLN zlecony w oddziale lub telefonicznie14 zł
Przelew do ZUS i US w PLN zlecony przez bankowość internetową lub mobilną0 zł
Przelew do ZUS i US w PLN zlecony w oddziale lub telefonicznie10 zł
Przelew SEPA w EUR zlecony przez bankowość internetową lub mobilną0 zł
Przelew SEPA w EUR zlecony w oddziale lub telefonicznie10 zł
Przelew SWIFT zlecony przez bankowość internetową lub mobilną30 zł
Przelew SWIFT zlecony w oddziale lub telefonicznie0,2%
min. 30 zł
max. 200 zł

Jedynym przelewem, za który nie zapłacisz bez względu na to, w jakim kanale zlecisz płatność, jest przelew wewnętrzny pomiędzy rachunkami w Nest Banku. Co ciekawe, przelew wewnętrzny zostanie zrealizowany natychmiastowo, jeśli zlecisz go do godziny 21:00.

Warto wiedzieć

 • Księgowanie przelewów w Nest Banku odbywa się podczas 6 sesji Elixir, na które składają się 3 sesje przychodzące i 3 sesje wychodzące.
 • Możliwość realizacji przelewów natychmiastowych zapewnia uczestnictwo banku nadawcy i odbiorcy w systemie Express Elixir.
 • Sesje przychodzące i wychodzące pozwalają ustalić godziny księgowania przelewów.
 • Klienci Nest Banku mogą zlecać przelewy przez bankowość internetową, aplikację mobilną, telefonicznie lub bezpośrednio w oddziale banku.
 • Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, w którym KIR przeprowadza operacje.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Kiedy dojdzie przelew w Nest Banku?

  W Nest Banku każda sesja Elixir odbywa się o określonych godzinach. Jeśli masz konto w Nest Banku i czekasz na przelew, to powinny interesować Cię sesje wychodzące w banku nadawcy i sesje przychodzące w Twoim banku. Jeśli zlecasz przelew, to zwróć uwagę na sesje wychodzące z Nest Banku i sesje przychodzące w banku odbiorcy przelewu. 

 2. Czy przelew może przyjść po godzinie 18?

  W przypadku standardowych przelewów krajowych w złotych polskich może zdarzyć się, że płatność księgowana w ramach ostatniej sesji Elixir pojawi się na Twoim rachunku po godzinie 18:00. Natomiast przelewy natychmiastowe, przelewy wewnętrzne i przelewy BLIK na numer telefonu mogą bez przeszkód pojawić się na Twoim koncie po godzinie 18:00.

 3. Czy przelewy z Nest Banku docierają w weekendy?

  Krajowe przelewy Elixir w złotych polskich nie są księgowane w weekendy, więc w żaden sposób nie dotrą na Twoje konto. Jeśli zależy Ci na czasie to możesz zlecać przelewy natychmiastowe lub przelewy BLIK na numer telefonu, które w znakomitej większości przypadków realizowane są w soboty i niedziele.

 4. Jak sprawdzić, czy nadawca wysłał przelew?

  Nie ma żadnego systemu ani aplikacji pozwalającej sprawdzić, czy nadawca wysłał przelew. Jedynym wyjściem z sytuacji jest poproszenie o przedstawienie potwierdzenia wykonania takiej operacji. Zalecana jest jednak duża ostrożność, bo aktualnie bez problemu można sfałszować taki dokument. Bezpieczniej jest zaczekać, aż środki pojawią się na Twoim koncie.

 5. Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek?

  Jeśli mówimy o standardowych przelewach Elixir w złotych polskich, to wiele zależy od godziny złożenia zlecenia. Jeśli wyślesz taki przelew rano, to powinien bez przeszkód dotrzeć na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Jeśli jednak złożysz dyspozycję późnym popołudniem to płatność najpewniej dotrze do odbiorcy dopiero w poniedziałek rano. 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments