Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

Pożyczka odnawialna. Komu opłaca się to rozwiązanie?

Brak środków na bieżące lub niespodziewane wydatki nie musi już spędzać snu z powiek. Jednym z rozwiązań, z jakich można skorzystać w takiej sytuacji, jest pożyczka odnawialna. Kiedy warto to zrobić i wybrać ją zamiast kredytu?

Tradycyjne chwilówki, pożyczki ratalne i kredyty gotówkowe mają sporą konkurencję w postaci pożyczek o charakterze odnawialnym. Główne argumenty przemawiające na ich korzyść to elastyczność, dowolność dysponowania środkami i uproszczona forma wnioskowania w firmach pozabankowych.

Pożyczka odnawialna. Czym jest?

Pożyczka odnawialna, nazywana również odnawialną linią pożyczkową, to produkt finansowy, którego podstawową rolą jest pomoc klientowi w zachowaniu płynności finansowej i umożliwienie sięgnięcia po dodatkowe środki w dowolnym momencie.

Definicja pożyczki odnawialnej

Pożyczka odnawialna to kwota w ramach ustalonego limitu, jaką pożyczkodawca zgadza się przyznać pożyczkobiorcy na konkretny termin w ramach ustalonego limitu. Jego wysokość określa się na podstawie oceny zdolności kredytowej klienta, a środki otrzymane w jego ramach pożyczkobiorca otrzymuje bezpośrednio na swój rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Ze środków można korzystać wielokrotnie, w dogodnym dla siebie czasie i przeznaczać je na dowolny cel. Sam limit odnawia się automatycznie pod warunkiem terminowej spłaty. Jak wygląda to w praktyce?

Przykład:

Przyjmijmy, że panu Nowakowi przyznano 5000 zł pożyczki odnawialnej. Wykorzystał z tego 1300 zł, zatem ma do dyspozycji jeszcze 3700 zł. Kiedy pan Nowak spłaci zadłużenie, ponownie będzie mógł wykorzystać całą kwotę 5000 zł.

Które firmy oferują pożyczki odnawialne? Porównanie ofert

Aktualnie na rynku znajdziemy zaledwie trzy firmy, które proponują swoim klientom pożyczki odnawialne.

Pożyczka odnawialna w Banknot.pl – odnawialna linia pożyczkowa

Właścicielem portalu Banknot.pl jest Yes Finance S.A. w restrukturyzacji. Można wnioskować tam o pożyczkę odnawialną w wysokości 500-5000 zł na 4 miesiące[1]. Jeśli ocena zdolności kredytowej przeprowadzona przez firmę wykaże, że klientowi nie przysługuje kwota, o jaką złożył wniosek, zostanie mu zaproponowany najwyższy dostępny w jego sytuacji limit.

Odnawialna Linia Pożyczkowa przyznawana jest po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Klient ma pełną dowolność odnośnie do tego, kiedy i jaką część wykorzystanej kwoty spłaca. Minimalna wysokość spłaty jest jednak określona w tzw. Wyciągu dostępnym po zalogowaniu się na konto założone w serwisie.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać Odnawialną Linię Pożyczkową w Banknot.pl?

 • Być w wieku 18-70 lat
 • Posiadać polskie obywatelstwo oraz być zameldowanym na terenie Polski
 • Posiadać konto w banku w Polsce jako jego jedyny właściciel (firma nie akceptuje rachunków w SKOK-ach)
 • Utworzyć konto Użytkownika w serwisie
 • Prawidłowo wypełnić wniosek i przejść proces weryfikacji tożsamości
 • Posiadać odpowiednią historię kredytową w bazach takich jak BIK i BIG

Pożyczka odnawialna w AXI – czyli pozabankowa karta kredytowa

AXI to międzynarodowa, zbliżeniowa karta kredytowa Mastercard Standard[2] z limitem do 3500 zł. Z powodzeniem można płacić nią za granicą i wypłacać środki z bankomatów. Pierwszy miesiąc korzystania nie wiąże się z żadnymi kosztami: RRSO wynosi 0%! Dodatkowo aż 80% przyznanego limitu można błyskawicznie otrzymać na wskazany rachunek bankowy.

Aby otrzymać kartę AXI, trzeba:

 • Mieć ukończone 21 lat
 • Posiadać udokumentowany dochód (minimum 1200 zł miesięcznie)
 • Posiadać ważny dowód osobisty
 • Nie mieć niespłaconych zobowiązań przeterminowanych o ponad 30 dni
 • Wejść na stronę i założyć Profil Osobisty AXI
 • Wypełnić wniosek, podając niezbędne dane osobowe i kontaktowe
 • Zaakceptować postanowienia regulaminu, wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz inne niezbędne zgody marketingowe
 • Potwierdzić swoją tożsamość

Pożyczka odnawialna w Kasie Stefczyka – Szybka Pożyczka Odnawialna

Odnawialną linię pożyczkową przygotował także dla swoich klientów najpopularniejszy ze SKOK-ów. Mowa oczywiście o istniejącej od 1993 roku Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej im. Franciszka Stefczyka[3]. O limit w wysokości maksymalnie 2000 zł można wnioskować tam telefonicznie, w placówce lub przez internet (wystarczy wówczas podać dane kontaktowe i zaczekać na telefon od konsultanta). W każdym przypadku przez cały proces krok po kroku przeprowadzają klienta pracownicy SKOK-u.

Pożyczka odnawialna w Kasie Stefczyka – jakie wymagania trzeba spełnić?

 • Warunkiem niezbędnym do wnioskowania o pożyczkę odnawialną jest posiadanie rachunku płatniczego w SKOK-u.
 • Trzeba również wypełnić Zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodzie[4].
 • Niezbędne będzie też uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Pożyczkodawca podkreśla jednak, że każdą sytuację rozpatruje indywidualnie i zachęca do kontaktu także w razie wątpliwości.

Pożyczka odnawialna. Wzór umowy

Umowa o przyznanie odnawialnej linii pożyczkowej niewiele odbiega od dokumentu określającego warunki przyznania jakiejkolwiek innej pożyczki. Jej poszczególne elementy są regulowane na mocy zapisów Kodeksu cywilnego[5]. Do najważniejszych należą:

 • Data i miejsce zawarcia umowy
 • Precyzyjne określenie stron umowy (kto jest pożyczkobiorcą, a kto pożyczkodawcą)
 • Wskazanie przedmiotu umowy (w tym wypadku będą to środki pieniężne)
 • Szczegółowe informacje o pożyczce (czas trwania umowy, wszelkie koszty związane z zaciągnięciem pożyczki odnawialnej, warunki spłaty, forma spłaty itd.)
 • Podstawowe informacje o pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy (nazwa, imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania/siedziby, numer telefonu, adres e-mail, numer konta bankowego itp.)
 • Szczegółowe informacje o pożyczce (czas trwania umowy, wszelkie koszty związane z zaciągnięciem pożyczki odnawialnej, szczegółowe warunki jej spłaty)
 • Warunki odstąpienia od umowy
 • Podpisy stron zawierających umowę

Pożyczka odnawialna a kredyt – różnice

Odnawialna linia pożyczkowa istotnie różni się od klasycznych kredytów. Najważniejsze rozbieżności między tymi produktami finansowymi to:

Nieruchomość
Stawka opłaty za jednego mieszkańca
Śmieci segregowaneŚmieci niesegregowane
do 4 lokali mieszkalnych16 zł30 zł
powyżej 4 lokali mieszkalnych14 zł30 zł

Pożyczka odnawialna a limit kredytowy

Odnawialna linia pożyczkowa działa na bardzo podobnych zasadach co limit kredytowy. Mimo wszystko między tymi dwoma produktami można wskazać kilka istotnych różnic. Oto najważniejsze z nich:

 • Limit kredytowy jest dostępny z poziomu konta bankowego. Oznacza to, że aby „naruszyć” środki przyznane w jego ramach, trzeba najpierw wydać pieniądze znajdujące się na koncie. Ze środków z pożyczki odnawialnej można skorzystać w dowolnym momencie. Aby to zrobić wystarczy zalogować się na konto/profil założony na stronie internetowej pożyczkodawcy.
 • Z uwagi na mniejszą liczbę formalności sam proces wnioskowania o odnawialną linię pożyczkową może nie być tak restrykcyjny jak w przypadku limitu kredytowego (pożyczkę odnawialną mogą otrzymać klienci, którzy nie mają szans na limit kredytowy).

Pożyczki odnawialne online – czy można zaciągać je przez internet?

Firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów i umożliwiają im złożenie wniosku o pożyczkę odnawialną w 100% online, bez nadmiaru formalności. Wystarczy odwiedzić stronę internetową danego pożyczkodawcy i postępować zgodnie z zawartymi na niej instrukcjami.

Pożyczka odnawialna – wady i zalety

W poniższej tabelce dostępne jest podsumowanie wad i zalet pożyczki odnawialnej.

Zalety pożyczki odnawialnej

 • Minimum formalności, szybki proces wnioskowania
 • Elastyczność, możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel i skorzystania z nich w dowolnym czasie
 • Pomaga w budowaniu pozytywnej historii kredytowej
 • Dostęp do środków w każdej chwili
 • Odsetki naliczane są zazwyczaj wyłącznie od wykorzystanej kwoty

Wady pożyczki odnawialnej

 • Stały dostęp do środków może zachęcać do większych, zupełnie niepotrzebnych wydatków
 • Częste korzystanie z tego produktu powoduje konieczność pamiętania o spłatach i może przyczynić się do powstania spirali zadłużenia
 • Dodatkowe opłaty (np. za prowadzenie konta w serwisie firmy udzielającej odnawialnej linii pożyczkowej)


[1]
Z pełną ofertą można zapoznać się na stronie pożyczkodawcy: https://banknot.pl/.

[2] Strona internetowa, na której można złożyć wniosek o kartę AXI znajduje się pod adresem: https://axi-card.pl/.

[3] Aby uzyskać więcej informacji na temat Szybkiej Pożyczki Odnawialnej w Kasie Stefczyka, wystarczy odwiedzić stronę: https://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/szybka-pozyczka-odnawialna.

[4] Wzór tego zaświadczenia można znaleźć tutaj: https://www.kasastefczyka.pl/dokumenty/zaswiadczenie-o-zatrudnieniu-i-dochodzie.pdf.

[5] Jednolity tekst tego aktu prawnego znajduje się na: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19640160093.

Podsumowanie

 1. Pożyczka odnawialna to inaczej kwota w ramach ustalonego limitu, jaką pożyczkodawca może przyznać pożyczkobiorcy na konkretny termin w ramach ustalonego limitu.
 2. Pożyczkobiorca (klient) może korzystać ze środków wielokrotnie, w dowolnym czasie i na dowolny cel.
 3. Pożyczki odnawialne oferowane przez firmy pozabankowe przyciągają przede wszystkim szybką dostępnością i prostym procesem wnioskowania, przez który można przejść, nie wychodząc z domu.
 4. Jak każdy produkt finansowy mają swoje wady i zalety, a ostateczna decyzja o tym, czy warto zależy od klienta.
Oceń artykuł
Oceń tą stronę

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments