Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

ROR – co to znaczy i dlaczego warto znać ten termin?

Źródło: Getty Images

Reklamujesz zakupiony przedmiot i sklep prosi Cię w formularzu o podanie ROR do ewentualnego zwrotu środków? Albo bank wymaga tego numeru, aby oddać Ci nadpłacony kredyt? Jesteśmy niemal pewni, że posiadasz ROR, tylko być może o tym nie wiesz. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co oznacza ten skrót.

Wg raportu Zwyczaje płatnicze Polaków 2020 przygotowanego przez NBP 88,5% rodaków ma ROR. Wśród posiadaczy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego dominują osoby w wieku od 25 do 54 lat. ROR służy im m.in. do przyjmowania przelewów, oszczędzania i wypłaty gotówki z bankomatów. Ciekawa jest korelacja pomiędzy posiadaniem ROR a wykształceniem. 100% osób z wyższym wykształceniem ma umowę o prowadzenie rachunku, podczas gdy tylko 55% z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym.

Co to jest ROR?

ROR jest skrótem od wyrażenia rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. A to z kolei jest oficjalna nazwa na konto osobiste dla osób fizycznych. Mówiąc prościej – ROR to zwykły, standardowy rachunek w banku, który posiada niemal każda osoba.

ROR to podstawowy produkt w banku. Banki prowadzą ROR-y na podstawie umowy o prowadzeniu rachunku zawieranej z klientem, czyli z Tobą. Środki zgromadzone na rachunku są dostępne a’vista. Co znaczy to ostatnie słowo? W bankowości tak mówi się o środkach, które pozostają do dowolnej dyspozycji właściciela. Jako właściciel ROR-u masz prawo wpłacać i wypłacać pieniądze, kiedy tylko chcesz, w jakiej ilości chcesz (oczywiście do wysokości dostępnego salda) i na co tylko chcesz.

W większości banków pod ROR możesz podpiąć:

  • konto walutowe – przydatne, jeżeli zarabiasz w innej walucie niż PLN lub często dokonujesz transakcji w obcej walucie,
  • rachunek oszczędnościowy – opłaca się, jeśli masz wolne środki i chcesz, aby były wyżej oprocentowane niż na ROR.

Uwaga!

Pomimo nazwy, Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy ROR jest najczęściej nieoprocentowany. Wobec tego trzymanie wszystkich oszczędności na ROR jest absolutnie nieopłacalne. Jeżeli pieniądze mają pracować na siebie, przelej je na konto oszczędnościowe lub załóż lokatę.

Z zasady masz prawo mieć dowolną liczbę ROR w dowolnej liczbie banków. W niektórych instytucjach mogą występować jednak regulaminowe limity, np. jedna osoba może posiadać najwyżej jeden rachunek, albo tylko jeden można otworzyć na promocyjnych warunkach.

Do czego służy ROR?

ROR jest powszechnie znanym, najprostszym kontem osobistym. Umożliwia on gromadzenie oszczędności i przeprowadzanie rozliczeń pieniężnych. Z ROR korzystasz za każdym razem, gdy:

  • wpływa Ci wynagrodzenie na konto lub wpłata innego rodzaju,
  • dokonujesz przelewów,
  • płacisz BLIK-iem powiązanym z danym kontem,
  • płacisz kartą debetową przypisaną do danego rachunku,
  • przeprowadzasz inną transakcję powodującą zmianę stanu konta.

Co ważne – za ROR płacisz nawet wtedy, kiedy się nim nie posługujesz (o ile umowa przewiduje opłatę za prowadzenie konta). Gdy założysz rachunek bankowy i nigdy z niego nie skorzystasz, opłata za jego prowadzenie naliczana jest zgodnie z cennikiem. W związku z tym warto rozwiązywać umowę o prowadzenie ROR zawsze wtedy, kiedy rachunek nie jest wykorzystywany. W razie potrzeby skorzystania z konta w danym banku, zawsze możesz je założyć.

Co mówi prawo?

Zgodnie z przepisami, każdy bank i SKOK musi oferować podstawowy rachunek płatniczy. Jest to oficjalna nazwa darmowego konta w banku, umożliwiającego wykonywanie darmowych przelewów (z rachunku i na rachunek), wypłacanie środków z bankomatu i płacenie kartą (do wysokości ustalonego limitu). Banki nie reklamują tego rodzaju konta z prostej przyczyny - ponieważ na nim nie zarabiają. Jednak wszystkie mają obowiązek mieć je w ofercie, co jest zapisane w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

Możliwość założenia podstawowego rachunku płatniczego dostępna jest dla ograniczonego kręgu osób. Mianowicie musi to być jedyne konto jego posiadacza. Podstawowy rachunek płatniczy to dobre rozwiązanie np. dla seniorów, którzy niezbyt aktywnie korzystają z konta i potrzebują go trzy, cztery razy w miesiącu – aby przyjmować na nie rentę lub emeryturę, opłacać rachunki i sporadycznie wypłacać środki.

Kto może założyć rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy?

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy może założyć każda pełnoletnia osoba. W większości banków są także specjalne rachunki przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży od lat 13. Dlaczego akurat w tym wieku, a nie np. od 10 lat? Ponieważ w polskim prawie osoba poniżej 13 roku życia nie posiada zdolności do czynności prawnych.

Po ukończeniu 13 lat młody człowiek zyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Ograniczona zdolność pozwala na zawieranie niektórych umów – w tym o prowadzenie rachunku. Zawarcie umowy wymaga jednak zgody opiekuna prawnego. Nie obawiaj się zatem, że Twój nastoletni syn lub córka otworzy ROR bez Twojej wiedzy – takie coś nie ma prawa się wydarzyć.

Niektóre instytucje mają w ofercie konta dla dzieci poniżej 13 roku życia. Jednak w rzeczywistości są to subkonta prowadzone w ramach ROR rodzica.

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego?

ROR możesz otworzyć w oddziale banku, przez internet lub infolinię. Jedyny dokument, którego potrzebujesz to dowód osobisty lub paszport. Jeżeli jesteś osobą niepełnoletnią, potwierdzisz swoją tożsamość legitymacją szkolną.

Ile kosztuje ROR?

Prowadzenie ROR przez bank z reguły jest płatne. Wysokość opłaty zależy od instytucji finansowej i od rodzaju rachunku. Im konto jest bardziej atrakcyjne (zawiera dodatkowe usługi takie jak ubezpieczenie na życie, dostęp do innych produktów bankowych na lepszych warunkach), tym jest droższe. Uśredniając – opłata za korzystanie z ROR wynosi od 5 zł do kilkudziesięciu złotych miesięcznie i obejmuje opłaty np. za obsługę karty.

W niemal każdym banku istnieje zwykle możliwość obniżenia opłaty za prowadzenie konta do zera. Do darmowego konta uprawnieni są klienci, którzy spełnią warunki bankowe. Zazwyczaj dotyczą one wysokości minimalnych wpływów lub minimalnej liczby transakcji wykonanych kartą.

Jak otworzyć ROR?

ROR założysz w każdym banku. Jest to bezpłatne i nie wymaga wielu formalności. Właściwie tylko musisz wypełnić wniosek (lub zrobi to za Ciebie pracownik w oddziale) i potwierdzić swoją tożsamość odpowiednim dokumentem. Na tej podstawie bank sporządzi umowę o prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

W umowie powinny się znaleźć:

  • Twoje dane osobowe (imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania),
  • dane banku,
  • waluta rachunku,
  • oprocentowanie lub informacja, gdzie można zapoznać się z oprocentowaniem (najczęściej: w Tabeli oprocentowania udostępnionej na stronie banku),
  • warunki wypowiedzenia umowy,
  • zgody i oświadczenia właściciela rachunku, czyli Twoje.

Jak otworzyć ROR online?

Założenie konta online polega na wypełnieniu formularza na stronie internetowej lub w aplikacji bankowej. Każda instytucja finansowa oczekuje podania podobnych danych. Na pewno wymagane będzie wpisanie:

  • Twojego imienia, nazwiska i numeru PESEL,
  • adresu zamieszkania i do korespondencji,
  • danych kontaktowych (adresu e-mail i numeru telefonu).

Bank musi też zweryfikować Twoją tożsamość. Zrobi to na podstawie zdjęcia Twojego dowodu osobistego i zdjęcia typu selfie lub poprzez przelew weryfikacyjny.

Uwaga – decyzją KNF od 2016 r. nie założysz rachunku na podstawie przelewu z banku, w którym otworzyłeś konto w taki sam sposób.

Część banków dopuszcza weryfikację poprzez kuriera – tzn. przyjeżdża do Ciebie kurier wraz z umową i porównuje dane z umowy z tymi, które są w Twoim dowodzie osobistym. Ta metoda wydłuża czas założenia konta do 2-3 dni od chwili wypełnienia wniosku.

Jak otworzyć ROR w placówce banku?

ROR możesz otworzyć też w każdym oddziale banku. Oczywiście musisz udać się do placówki tego banku, w którym zamierzasz zawrzeć umowę o ROR. W banku wypełniasz formularz z danymi osobowymi i pokazujesz pracownikowi paszport lub dowód osobisty.

Ten sposób na założenie konta jest szybki (o ile nie ma kolejki w instytucji) – jest ono otwarte od razu po wprowadzeniu przez pracownika danych do systemu bankowego.

Jak wybrać najlepszy rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy?

Główne warunki ROR w każdej instytucji finansowej są takie same. Każde konto jest podstawowym narzędziem do zarządzania finansami. Możesz na nie wpłacać pieniądze, wypłacać z niego środki, płacić kartą przypisaną do konta itd. Jednak nie warto decydować się na otwarcie przypadkowego rachunku, który jako pierwszy wyświetlił się w wyszukiwarce internetowej. Podejmując przemyślaną decyzję, możesz zaoszczędzić pieniądze i nerwy.

Przy wyborze ROR zwróć uwagę na:

  • wysokość opłaty za prowadzenie konta i ewentualne warunki obniżenia jej do zera,
  • opłatę za kartę płatniczą,
  • opłaty za wypłaty z bankomatów, obcych placówek, płatności BLIK-iem itp.,
  • warunki promocyjne,
  • sposoby kontaktowania się i godziny pracy konsultantów (w razie problemów, pytań),
  • możliwości i wygodę obsługi aplikacji bankowej (możesz podeprzeć się oceną użytkowników na Google Play lub App Store),
  • dostęp do innych produktów bankowych.

Dlaczego warto mieć ROR?

Konto w banku warto założyć ze względu na bezpieczeństwo i wygodę. Pieniądze zgromadzone na rachunku są gwarantowane (chronione) przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 000 euro. Jeżeli bank ogłosi upadłość lub zbankrutuje, BFG zwróci Ci środki do wysokości wspomnianej kwoty.

ROR to także duża wygoda w dostępie do środków. Nie musisz nosić pieniędzy w portfelu, lecz wypłacać je w bankomatach czynnych 24 h na dobę, czy płacić kartą w niemal każdym miejscu na świecie.

Należy też wspomnieć, że dla niektórych ROR to konieczność. Niektóre świadczenia (np. 800+) wypłacane są wyłącznie na rachunek bankowy. Nie da się ich odebrać w kasie urzędu czy przekazem pocztowym.

Co mówi prawo?

Prowadzona jest wobec Ciebie egzekucja komornicza, a pobierasz świadczenie niepodlegające egzekucji? Z zasady komornik nie powinien go zająć, ale w praktyce nie jest w stanie sprawdzić, z jakiego źródła pochodzą zajmowane środki. Rozwiązaniem dla Ciebie jest założenie specjalnego rachunku rodzinnego. Otworzysz go w każdym banku, ale pamiętaj, że wpłaty na to konto przyjmowane są wyłącznie z rachunków bankowych jednostek wypłacających świadczenia niepodlegające egzekucji (art. 52a prawa bankowego).

Rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy a konto oszczędnościowe – czym się różnią?

ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to podstawowe konto służące do bieżących rozliczeń. Z tego konta wypłacamy pieniądze, zlecamy przelewy, opłacamy zakupy kartą przypisaną do rachunku itp. ROR to produkt finansowy przygotowany z myślą o codziennym korzystaniu.

Natomiast konto oszczędnościowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone jest do gromadzenia oszczędności. Z tego powodu konto oszczędnościowe ma wyższe oprocentowanie niż ROR. Warunki konta oszczędnościowego mają motywować klientów, aby częściej wpłacali na nie środki, niż wypłacali. Dlatego banki zniechęcają do wypłat, stosując różnego rodzaju ograniczenia i wprowadzając wysokie opłaty. Np. w PKO BP tylko raz na miesiąc można bezpłatnie wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego, każda kolejna wypłata kosztuje 10 zł.

Źródła:

  • https://nbp.pl/wp-content/uploads/2022/09/zwyczaje_platnicze_Polakow_2020p.pdf
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111991175/U/D20111175Lj.pdf
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111991175/U/D20111175Lj.pdf

Co warto wiedzieć?

  1. ROR to skrót od rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, czyli od zwykłego konta w banku, które posiada niemal każdy z nas.
  2. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy może założyć dziecko w wieku od 13 do 17 lat (za zgodą rodziców) lub każda pełnoletnia osoba.
  3. Środki zgromadzone na ROR są nisko oprocentowane lub w ogóle nieoprocentowane. Oszczędności bardziej opłaca się wpłacić na konto oszczędnościowe niż przechowywać je na ROR.
  4. Wybierając ROR, należy sprawdzić wysokość opłat za jego prowadzenie, obsługę karty i ewentualne warunku obniżenia opłaty do zera.
  5. W każdym banku można założyć podstawowy rachunek płatniczy i rachunek rodzinny. Ten pierwszy to darmowe konto do wykonywania podstawowych transakcji finansowych. Z kolei ten drugi to specjalne konto do przyjmowania świadczeń niepodlegających egzekucji, do którego nie mają dostępu komornicy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. ROR - co to za skrót?

    ROR to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czyli zwykłe konto osobiste w banku. Ma je niemal każdy z nas i wykorzystuje, aby przyjmować płatności, wypłacać gotówkę i płacić kartą w sklepach.

  2. Ile wynosi oprocentowanie na rachunku rozliczeniowo - oszczędnościowym?

    ROR jest z reguły w ogóle nieoprocentowany. Jeżeli posiadamy wolne środki, bardziej opłaca się je wpłacić na rachunek oszczędnościowy niż przechowywać na ROR.

  3. Jakie informacje trzeba podać we wniosku o założenie konta osobistego?

    Najważniejsze są dane osobowe takie jak imię i nazwisko oraz nr PESEL wnioskującego. Banki proszą też o podanie adresu zamieszkania, do korespondencji i innych danych kontaktowych.

  4. Czy ROR jest rachunkiem płatniczym?

    Tak. ROR jest rachunkiem płatniczym. Służy zarówno do realizacji transakcji przychodzących (np. wpływ wynagrodzenia), jak i wychodzących (przelewy online, wypłata gotówki w bankomacie, płatności kartą w sklepie).

  5. Czy trzymanie pieniędzy na rachunku ROR jest bezpieczne?

    Tak. Środki zgromadzone na rachunku są gwarantowane do równowartości 100 000 euro przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments