Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty hipoteczne

Wakacje kredytowe 2024. Ustawa z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która umożliwia przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok. Osoby spłacające kredyt mieszkaniowy będą mogły zawiesić spłatę rat dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia. To istotne wsparcie kredytobiorców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa ma wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

 

 

Zgodnie z informacjami przekazanymi wcześniej przez resort finansów, z rządowych wakacji kredytowych będzie mogło skorzystać maksymalnie 562 tys. kredytobiorców.

Kto będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych w 2024 roku?

Dostęp do wakacji kredytowych w 2024 roku jest bardziej ograniczony w porównaniu do poprzedniego programu wsparcia. Stosunek wysokości raty kredytu mieszkaniowego do miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego – obliczonych jako średnia za poprzednie trzy miesiące – musi przekraczać 30 proc.

Innymi słowy, rata kredytu mieszkaniowego musi konsumować co najmniej 30 proc. łącznych miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. Relacja ta określana jest za pomocą wskaźnika RdD (rata do dochodu) i obliczana za pomocą poniższego wzoru:

 

Wskaźnik RdD = Rata kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) / Łączny miesięczny dochód gospodarstwa domowego

 

Uwaga!

Rodzina utrzymująca co najmniej trójkę dzieci skorzysta z rządowych wakacji kredytowych bez względu na kryterium RdD.

Drugim warunkiem ograniczającym dostępność wakacji kredytowych w 2024 roku jest wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego, która nie może przekraczać 1,2 mln zł.

Możliwość zawieszenia 4 rat kredytu mieszkaniowego w 2024 roku

Kredytobiorcy spełniający kryterium rządowego wsparcia będą mogli zawiesić spłatę łącznie 4 rat kapitałowo-odsetkowych swojego kredytu mieszkaniowego. Odroczenie spłaty będzie odbywać się według poniższego harmonogramu:

 • zawieszenie 2 rat kapitałowo-odsetkowych w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2024 r.,
 • zawieszenie 2 rat kapitałowo-odsetkowych w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r.

Zmiany w zasadach działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK)

Na pomoc w ramach FWK będą mogli liczyć kredytobiorcy mieszkaniowi (również walutowi), u których miesięczna rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego (wcześniej 50 proc.). Nastąpi też podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającego do wsparcia z dwukrotności do dwuipółkrotności kryteriów określonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Zmiany przewidują również:

 • zwiększenie maksymalnej pomocy z 2 tys. zł do 3 tys. zł miesięcznie;
 • wydłużenie okresu wypłaty wsparcia z 36 na 40 miesięcy;
 • wydłużenie okresu spłaty wsparcia lub pożyczki od FWK z 144 rat do 200 rat.

Spłata pomocy z FWK udzielonej w formie pożyczki będzie mogła być rozłożona na 200 miesięcznych rat (wcześniej 144 raty). Łączna wartość pożyczki na spłatę zadłużenia ma wynieść 120 tys. zł.

 

Źródła:

 1. https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/prezydent-podpisal-nowelizacje-ustawy-o-wsparciu-kredytobiorcow,85347
 2. https://www.gov.pl/web/finanse/ustawa-przedluzajaca-wakacje-kredytowe-na-2024-r-podpisana-przez-prezydenta

Co warto wiedzieć?

 • W ramach rządowych wakacji kredytowych w 2024 roku można zawiesić spłatę łącznie 4 rat kapitałowo-odsetkowych kredytu mieszkaniowego. 
 • Spłata pomocy udzielonej w formie pożyczki przez FWK będzie mogła być rozłożona na 200 miesięcznych rat. 
 • Stosunek wysokości raty kredytu mieszkaniowego do miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego – obliczonych jako średnia za ostatnie trzy miesiące – musi przekraczać 30 proc.    
 • Aby skorzystać z rządowych wakacji kredytowych w 2024 roku wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego nie może przekroczyć 1,2 mln zł. 
 • Łączna wartość pożyczki z FWK na spłatę zadłużenia ma wynieść 120 tys. zł. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile razy można zawiesić spłatę kredytu?

  Możliwe jest zawieszenie 2 rat kapitałowo-odsetkowych w okresie od 1 czerwca do 30 sierpnia 2024 r. oraz 2 rat kapitałowo-odsetkowych w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r.

 2. Jak obliczyć, czy dostanę wakacje kredytowe 2024?

  Pierwszym warunkiem jest obliczenie wskaźnika RdD (rata do dochodu), który wymaga podzielenia raty kredytu mieszkaniowego przez łączny miesięczny dochód gospodarstwa domowego (średnia z 3 ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku). Wynik musi przekraczać 30 proc. Drugim warunkiem jest wartość kredytu mieszkaniowego, która nie może być wyższa niż 1,2 mln zł.

 3. Jak skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK)?

  Aby skorzystać ze środków z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców trzeba złożyć wniosek o udzielenie pomocy w banku, w którym zaciągnięty jest kredyt mieszkaniowy.

 4. Jakie są konsekwencje wakacji kredytowych?

  Zawieszone raty w ramach wakacji kredytowych przenoszone są w harmonogramie na koniec okresu kredytowania. Oznacza to dłuższą spłatę zaciągniętego zobowiązania hipotecznego. Odroczone raty nie są umarzane przez bank.

 5. Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

  Wniosek o rządowe wakacje kredytowe 2024 trzeba złożyć w swoim banku kredytującym. W zależności od funkcjonalności oferowanych przez bank można zrobić to pisemnie lub przez usługę bankowości elektronicznej. Bank potwierdza przyjęcie wniosku w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania.

Porównaj kredyty hipoteczne
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments