Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Promocje

Sposób na ochronę przed cyberprzestępcami od Alior Banku – pożyczka z Alertami BIK

Pandemia koronawirusa sprawiła, że jeszcze więcej rzeczy niż dotąd robimy w cyberprzestrzeni – częściej kupujemy on-line, dłużej pracujemy zdalnie, w wirtualnym świecie załatwiamy liczne sprawy urzędowe. Wiedzą o tym cyberprzestępcy, którzy zastawiają na nieostrożnych swoje sieci. Aż 67% Polaków uważa, że w ostatnich miesiącach znacznie wzrosło ryzyko wyłudzenia danych w Internecie – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Zagrożenie to dostrzegają również banki, które prowadzą różne akcje informacyjne, przypominają o zasadach bezpieczeństwa dotyczących korzystania z bankowości elektronicznej oraz podczas dokonywania zakupów online. Wprowadzane są też dodatkowe zabezpieczenia, pojawiają się kolejne usługi ograniczające ryzyko kradzieży tożsamości bądź pozwalające podjąć szybkie i skuteczne działania w przypadku pojawienia się niepokojących sygnałów.

Bezpieczny duet w walce z cyberprzestępcami

Alior Bank nie tylko edukuje swoich klientów jak dbać o bezpieczeństwo w wirtualnym świecie, ale i przychodzi z bardzo konkretną propozycją – możliwością bezpłatnego korzystania z Alertów BIK.

Konsekwentnie poszerzamy zakres usług ułatwiających zarządzanie finansami. Wiemy również, jak w obecnych czasach ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom i umożliwiamy klientom składającym wniosek o pożyczkę lub kredyt konsolidacyjny, skorzystanie z Alertów BIK przez okres 12 miesięcy za darmo. Współpraca z BIK podkreśla dbałość Alior Banku o ofertę nie tylko w kontekście produktu, ale także zapewnia bezpieczeństwo klientów i edukację w świecie finansów

Paweł Kapias, Dyrektor Działu Kredytów Niezabezpieczonych w Alior Banku

W ramach trwającej do 30 listopada 2021 r. promocji pod hasłem „Alerty BIK w Alior Banku”, każda osoba, która zawrze z bankiem umowę o pożyczkę bądź kredyt konsolidacyjny, może otrzymać na rok zupełnie bezpłatnie dostęp do usługi Alerty BIK. Ważne, by do dnia przekazania kodu rabatowego, co stanie się w ciągu 6 dni roboczych od daty wypłaty pieniędzy (licząc od dnia następnego), nie odstąpiła od zawartej umowy.

Kod do aktywowania usługi jest przekazywany na podany bankowi numer telefonu i można go wykorzystać w ciągu 14 dni od daty jego otrzymania (po tym okresie straci ważność). Podkreślmy, że jeśli jest kilku współkredytobiorców, to każdy z nich otrzymuje kod na swój użytek.

SPRAWDŹ AKTUALNE PROMOCJE

Alerty BIK

Alerty BIK to niezwykle przydatna usługa zapewniająca ochronę w sytuacji utraty dokumentu tożsamości lub wykorzystania danych osobowych przez osoby trzecie. Warunkiem korzystania z Alertów jest założenia konta na stronie BIK. Jako, że dane zgromadzone w BIK-u objęte są tajemnicą bankową, to konieczne jest potwierdzenie tożsamości. Cały proces trwa kilka minut. W pierwszym kroku należy podać serię i numer dowodu osobistego, numer PESEL, adres, polski numer telefonu, e-mail oraz wykonać przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł ze swojego rachunku bankowego (nie może to być konto założone także przelewem weryfikacyjnym). Po otrzymaniu e-maila z linkiem aktywacyjnym trzeba jeszcze wpisać kod autoryzacyjny z wiadomości sms oraz ustanowić dane do logowania.

SPRAWDŹ AKTUALNE PROMOCJE

Informacja w różnych sytuacjach

Mając aktywną usługę Alerty BIK, otrzymujemy informację o każdej próbie pożyczenia pieniędzy na nasze nazwisko, a także w chwili, gdy nasze dane personalne są sprawdzane w Rejestrze Dłużników BIG Info Monitor. W pierwszym przypadku jest to sygnał, że ktoś złożył wniosek kredytowy na nasze dane osobowe w banku lub firmie pożyczkowej. W drugim, informacja o sprawdzaniu naszej wiarygodności i rzetelności przez wspomniane instytucje albo przez jakiegoś usługodawcę (np. firmę telekomunikacyjną, dostawcę Internetu czy telewizji) przed podpisaniem umowy abonamentowej.

Alerty BIK działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki nim można natychmiast zareagować, jeśli to nie my podejmujemy działania sygnalizowane przez Biuro Informacji Kredytowej. Korzystanie z nich ma niezwykle istotne znaczenie zwłaszcza obecnie, gdy tak wiele rzeczy realizujemy online i jesteśmy narażeni na kradzież danych osobowych, bądź ich wyciek, co może doprowadzić do dostania się ich w niepowołane ręce.

Gdy otrzymamy Alert z niepokojącą informacją, trzeba jak najszybciej zalogować się na swój profil na stronie BIK, by poznać szczegóły ostrzeżenia a potem skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta BIK. Jeśli jego pracownik uzna, że zachodzi możliwość wyłudzenia lub usiłowania wyłudzenia kredytu, przekaże do instytucji, z której pochodziła informacja wiadomość o kwestionowaniu zapytania.
Warto wiedzieć, że Alerty BIK pomagają w kontroli swoich finansów. Są one bowiem wysyłane także wtedy, gdy do BIK wpłynie informacja o zaległości w spłacie kredytu (również tego, którego jesteśmy poręczycielem) bądź w BIG InfoMonitor zostanie odnotowane opóźnienie dotyczące innych zobowiązań, np. rachunku za telefon czy gaz.

Brak wiadomości z BIK przez dłuższy czas mógłby rodzić obawy, że usługa została wyłączona. Dlatego raz w miesiącu wysyłane jest potwierdzenie, że nie odnotowano nowego kredytu ani nie wpłynęło żadne zapytanie o dane osoby, która wykupiła usługę Alerty BIK.

Ostrożność i rozwaga

Zgodnie ze znanym powiedzeniem lepiej zapobiegać niż leczyć, dobrze jest stosować na co dzień podstawowe zasady bezpieczeństwa, by zminimalizować ryzyko kradzieży tożsamości: używać trudnych do odgadnięcia haseł do różnego rodzaju kont internetowych i co pewien czas zmieniać je na nowe, nigdy nie klikać w linki od nieznanych nadawców i nie pobierać aplikacji z nieautoryzowanych serwisów.

Pamiętajmy, że doradcy bankowi, policjanci czy pracownicy innych służb nigdy nie dzwonią z prośbą o uzupełnienie danych osobowych, przekazanie kodów/haseł dostępu do bankowości elektronicznej czy innych portali.

Ostrożność, rozwaga, zasada ograniczonego zaufania, to naprawdę skuteczne sposoby chronienia się przed kłopotami.

SPRAWDŹ AKTUALNE PROMOCJE

Oceń artykuł
5

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments