Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty Kredytyowe

Jakie są rozmiary karty kredytowej?

Karty płatnicze są tak powszechne, że choć widzimy je codziennie realizując płatności bezgotówkowe czy wypłacając pieniądze z bankomatu, to właściwie rzadko zastanawiamy się nad ich wyglądem. Czy zastanawialiście się, jakie są rozmiary karty kredytowej?

W Polsce według danych Narodowego Banku Polskiego na koniec września 2020 r. łączna liczba kart kredytowych wyniosła prawie 5,5 mln sztuk. Natomiast wartość kredytów zaciągniętych za ich pośrednictwem wyniosła 14,659 mld zł. Portal Cashless podaje, że dzienna liczba transakcji kartą kredytową realizowana w Polsce sięga 11 mln. Liczba transakcji w Stanach Zjednoczonych to 90 mld sztuk rocznie, a w Europie 63 mld w ciągu roku.

Czytając tekst dowiesz się:

  • Jakie są rozmiary karty kredytowej i z czego to wynika?
  • Jakie dane znajdują się na karcie kredytowej?
  • Jakie fizyczne cechy posiadają karty kredytowe?
  • Czy są banki lub instytucje, które wydają karty kredytowe o innych rozmiarach lub nieregularnym kształcie?
  • Jaka jest historia karty kredytowej?

Jakie są rozmiary karty kredytowej i z czego to wynika?

Wymiary karty kredytowej są ściśle ustandaryzowane i wynoszą:

  • 85,60 mm szerokości,
  • 53,98 mm wysokości,
  • 0,76 mm grubości.

Taka wielkość wszystkich kart płatniczych, nie tylko kredytowych, została określona przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną normą ISO/IEC 7810, która definiuje fizyczne parametry dowodów osobistych i kart identyfikacyjnych. Standard określony normą ISO wskazuje cztery wymiary kart: ID-1, ID-2, ID-3 oraz ID–000. W stosunku do kart bankomatowych, stosuje się format ID-1.

Taką samą wielkość mają również wydane w niektórych krajach prawa jazdy m.in. w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Kanadzie czy Norwegii, a także dowody osobiste m.in. w Polsce, Belgii, Brazylii, Chorwacji i Peru. Zaokrąglone krawędzie o promieniu 3,18 mm, to również nie przypadek – określenie tego parametru zostało zdefiniowane przez Standard ISO/IEC 7813.

Jakie dane znajdują się na karcie kredytowej?

Na karcie kredytowej, zarówno na awersie jak i na rewersie plastiku, znajdują się następujące dane:

  • nazwa banku,
  • logo organizacji płatniczej,
  • imię i nazwisko posiadacza karty,
  • numer karty,
  • data ważności karty: miesiąc i rok,
  • numer CVV2/CVC2,
  • miejsce na podpis posiadacza karty,
  • informacja o rodzaju karty: debetowa lub kredytowa.

Jakie fizyczne cechy posiadają karty kredytowe?

Wśród elementów, które występują na karcie płatniczej, w tym również karcie kredytowej, można wskazać:

Pasek magnetyczny

Znajduje się na rewersie karty kredytowej. Pierwszy pasek magnetyczny został opracowany przy pomocy IBM i zdecydowanie skrócił czas autoryzacji (do 1 minuty), a tym samym proces przetwarzania płatności.

Chip

Mikroprocesor zwany inaczej chipem zabezpieczającym znajduje się na awersie karty kredytowej. Chip przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo użytkowania karty kredytowej i chroni przed tzw. skimmingiem czyli skopiowaniem danych z paska magnetycznego, wykonania “klonu” karty i realizacji transakcji bez zgody i na niekorzyść właściciela „plastiku”.

Moduł zbliżeniowy

Oznaczenie dotyczące płatności zbliżeniowej znajduje się zarówno na awersie, jak i rewersie karty płatniczej. Karty zbliżeniowe w Polsce zostały wprowadzone w 2008 r. Zapewniają jeszcze łatwiejszą i szybszą realizację płatności w placówkach handlowo-usługowych. Aktualnie zbliżeniowo, bez konieczności potwierdzenia transakcji PINem, można płacić do kwoty 100 zł.

Czy są banki lub instytucje, które wydają karty kredytowe o innych rozmiarach lub nieregularnym kształcie?

Standaryzacja wymiarów wszystkich kart płatniczych, w tym również kredytowych, ma na celu zapewnienie możliwości korzystania z tego rodzaju narzędzia, w każdym miejscu na świecie. Dzięki temu wypłata gotówki w bankomacie kartą wydaną przez bank w Polsce może być zrealizowana zarówno w Polsce, Francji, Stanach Zjednoczonych czy Chinach.

Norma ISO reguluje nie tylko same wymiary kart płatniczych, w tym kredytowych, ale także parametry fizyczne, które odnoszą się m.in. do ich trwałości, niezmienności parametrów w reakcji na różne temperatury i wilgotność, odporności na zginanie czy podatność na zapalenie.

Przed ujednoliceniem wyglądu kart kredytowych, mogły się one nieznacznie różnić między sobą. Podobny wygląd wynikał z niewielkiej liczby instytucji, które wydawały karty. Aktualnie na rynku kart płatniczych nadal można znaleźć takie, które wyglądają pod każdym względem wyjątkowo.

Karty kredytowe o wyjątkowym wyglądzie i kształcie

Realizacją pomysłów ciekawej personalizacji kart płatniczych zajmuje się firma Oberthur Technologies. W ich portfolio można znaleźć taką perełkę jak metalowa karta kredytowa w kształcie głowy lwa, która oferowana była przez Lions Bank. Wykonana ze stopu cynku, niklu i miedzi karta waży aż 25 gramów.

Inną przykuwającą wzrok kartą kredytową jest jest Dubai First Royale MasterCard. Na jej brzegach znajduje się wzór wykonany z 24-karatowego złota, a na środku „plastiku” znajduje się 0,235 karatowy diament. Karta ta nie posiada limitu kredytowego, także jej właściciel może spełnić za jej pomocą niemal każdą zachciankę. Na świecie jest mniej niż 200 posiadaczy takiej karty.

Historia karty kredytowej

Anegdota dotycząca powstania idei karty kredytowej mówi, że w pierwszej połowie XIX wieku pewien amerykański biznesmen Frank McNamara udał się do restauracji na obiad przez przypadek zostawiając portfel w domu. Jako stały klient lokalu uniknął konieczności odpracowania długu “na zmywaku”, składając swój podpis na wizytówce i zaciągając w ten sposób kredyt.

Dzięki temu rachunek za obiad mógł uregulować w późniejszym terminie. Choć niektóre źródła podają, że biznesmena z opresji uratowała żona, płacąc rachunek za niego, to faktem pozostaje, że Frank McNamara razem ze swoim wspólnikiem założył pierwszą organizację płatniczą – Diners Club International. Pierwsze karty kredytowe były wykorzystywane do płacenia za posiłki w restauracjach, zakupy w sklepie czy paliwo na stacji benzynowej.

Kiedy i gdzie powstała pierwsza plastikowa karta kredytowa?

Historia pierwszej plastikowej karty kredytowej również zaczyna się w Stanach Zjednoczonych. W 1958 r. Bank of America wydał kartę z funkcją kredytu odnawialnego. Dostępny limit kredytowy wynosił wówczas 300 dolarów.

Karty kredytowe w Europie i w Polsce

Pierwsza karta kredytowa w Europie została wydana w 1966 r. przez bank Barclays z Wielkiej Brytanii. Natomiast w Polsce możliwość wykorzystania karty kredytowej o zasięgu krajowym, jako dodatkowego źródła pieniędzy pojawiła się dopiero w 1995 r. Pierwszą kartę kredytową w Polsce wydał Bank Polska Kasa Opieki S.A.

Podsumowanie

Kształt i rozmiary karty kredytowej zostały całkiem dokładnie określone w ramach norm ISO. Właściwie można uznać, że karty płatnicze o wyjątkowych właściwościach i wyglądzie – takie jak karta kredytowa Lion’s Banku czy karty ze stopu złota lub inkrustowane diamentami, są dostępne jedynie dla najbogatszych klientów banków. Aktualna personalizacja popularnego plastiku, dla osób które posiadają zwykłą, a nie ponadprzeciętną zdolność kredytową, skierowana jest bardziej na wybór interesującej klienta kolorystyki czy indywidualnego nadruku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Ile cm ma karta płatnicza?

    Standardowa karta płatnicza ma wymiary 85.60 mm x 53.98 mm, co jest ustandaryzowane przez organizację ISO/IEC 7810 w formacie ID-1. Zatem, możemy powiedzieć, że karta płatnicza ma około 8,56 cm na 5,4 cm.

  2. Jakie są rodzaje kart płatniczych?

    Rodzaje kart płatniczych obejmują karty debetowe, kredytowe, przedpłacone i ładowane. Każdy z tych typów ma swoje unikalne cechy i różnią się m.in. sposobem rozliczania transakcji i zasadami udzielania kredytu.

  3. Jakie są karty kredytowe?

    Karty kredytowe to rodzaj kart płatniczych, które pozwalają na robienie zakupów na kredyt. Najpopularniejsze karty kredytowe to te wydawane przez Visa, Mastercard oraz American Express, choć wiele innych firm również oferuje tego typu produkty.

  4. Jakie są karty płatnicze w Polsce?

    W Polsce najpopularniejsze są karty debetowe, które są związane z rachunkiem bieżącym i pozwalają na wydawanie posiadanych na nim środków. W ostatnich latach zyskują na popularności również karty kredytowe, które pozwalają na płacenie na kredyt, oraz karty przedpłacone, na które wcześniej wpłaca się określoną kwotę.

  5. Jak wygląda karta kredytowa?

    Karta kredytowa wygląda podobnie jak inna karta płatnicza – ma prostokątny kształt i na niej znajdują się takie elementy jak numer karty, data ważności, nazwa banku, logo sieci płatniczej (np. Visa czy MasterCard), chip oraz pasek magnetyczny. Z tyłu karty zazwyczaj umieszczony jest trzycyfrowy kod CVC/CVV oraz podpis posiadacza.

  6. Co to znaczy CVC?

    CVC, czyli Card Verification Code, to trzycyfrowy kod zabezpieczający, który jest używany w transakcjach internetowych. Znajduje się on z tyłu karty kredytowej lub debetowej i pomaga zapewnić, że osoba dokonująca transakcji jest fizycznym posiadaczem karty.

Porównaj karty kredytowe
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments