Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Jak wyjść z długów na 5 sposobów? 

Pytanie: „Jak wyjść z długów?” zadają sobie miliony Polaków. Jak zlikwidować nadmierne zadłużenie i uniknąć egzekucji komorniczej? Co w pierwszej kolejności zrobić, aby umorzyć choćby część długów? Sprawdzamy, jak wyjść z długów i zapanować nad domowym budżetem, aby znów nie wpaść w spiralę zadłużenia.

Według Raportu InfoDług – przygotowanego na podstawie danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji KredytowejPolacy zamknęli rok 2022 mając niemal 79 mld zł przeterminowanych zobowiązań. Mówimy tu o długach na kwotę min. 200 zł, opóźnionych o co najmniej 30 dni. Prawie 2,8 mln Polek i Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą długów bankowych, ale nie tylko.

Najgorzej spłatę długów realizują osoby między 45. a 54. rokiem życia. W tej grupie, zaległość przeciętnego niesolidnego dłużnika wynosi 41 842 zł na osobę. Najmniej zaległej spłaty zadłużenia mają osoby od 18 do 24 lat – średnio 6 917 zł na osobę.

Od czego zacząć spłatę długów?

Zastanawiasz się, jak wyjść z długów? To proces, który wymaga starannej analizy, planowania i samodyscypliny.

Jeśli chcesz rozpocząć wychodzenie ze spirali zadłużenia i planujesz spłatę zobowiązań, te kroki mogą Ci pomóc wyjść z długów:

 • Przegląd finansów – pierwszym krokiem przy spłacie długów jest zrozumienie, ile i komu musisz oddać pieniędzy. Przejrzyj wszystkie swoje długi i zanotuj, ile wynosi każde zobowiązanie. Sprawdź, jakie są stawki procentowe oraz termin spłaty. Pamiętaj o wszystkich rodzajach długów, w tym karty kredytowe, pożyczki studenckie, pożyczki hipoteczne, pożyczki na samochód, itp.
 • Budżetowanie – następnie musisz zrozumieć, jak wydajesz swoje pieniądze. Przeanalizuj swoje wydatki i przychody, aby sprawdzić, gdzie są możliwości oszczędzania. Na podstawie tego możesz stworzyć budżet, który pozwoli ci zacząć oszczędzać na spłatę długów.
 • Ustal priorytety – niektóre długi mogą mieć wyższe stopy procentowe lub są bardziej pilne do spłaty. Rozważ ustalenie priorytetów dla spłaty tych długów. Czasem rozłożenie długu na więcej rat lub wydłużenie okresu spłaty może sprawić, że Twój domowy budżet będzie uratowany.
 • Plan spłaty długów – istnieje wiele strategii spłaty długów, np. metoda kuli śnieżnej. W tej metodzie chodzi o to, aby skupić się na spłacie najmniejszego długu, ale z największą możliwą ratą. To oznacza, że przeznaczasz najwięcej pieniędzy na spłatę najmniejszego długu, a minimalną kwotę na spłatę największego zadłużenia.
 • Kontrola wydatków – znajdź sposoby na zmniejszenie wydatków, tak aby więcej pieniędzy przeznaczyć na spłatę długów. Poszukaj oszczędności. To może obejmować zmniejszenie wydatków na rozrywkę, jedzenie na mieście, luksusowe towary, itp. Kiedy już opuścisz spiralę zadłużenia, w przyszłości, kontrola wydatków pomoże Ci zachować płynność finansową.
 • Poszukaj dodatkowych źródeł dochodu – np. dodatkowa praca, sprzedaż niepotrzebnych rzeczy itp.
 • Konsultacja z doradcą finansowym – jeżeli długi są przytłaczające, rozważ skonsultowanie się z doradcą finansowym lub konsultantem ds. zadłużenia. Możesz także rozważyć opcje takie jak konsolidacja długów.

Czy przy oddłużeniu warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Tak, skorzystanie z pomocy specjalisty może być bardzo pomocne przy oddłużeniu. Eksperci w tej dziedzinie, tacy jak doradcy finansowi lub prawnicy specjalizujący się w prawie upadłościowym, posiadają wiedzę i doświadczenie, które mogą pomóc Ci w zrozumieniu różnych możliwości i strategii oddłużenia.

Jakich jest 5 najpopularniejszych sposobów na spłatę zobowiązań?

Są  różne sposoby na spłatę zadłużenia, z których mogą korzystać osoby w trudnej sytuacji finansowej. My przyglądamy się piątce najpopularniejszych rozwiązań, które mogą pomóc w razie kłopotów finansowych:

 • zawarcie umowy z wierzycielem,
 • sprawdzenie zasadności długów,
 • konsolidacja zadłużenia,
 • uporządkowanie finansów osobistych,
 • upadłość konsumencka.

Jak zawrzeć ugodę z wierzycielem?

Właściwe zarządzanie długiem i negocjowanie ugody z wierzycielem może być skomplikowane, ale poniżej znajduje się uproszczony trzyetapowy proces, który może pomóc w tej sytuacji:

Krok 1: Przeanalizuj swoją sytuację finansową

Przed skontaktowaniem się z wierzycielem dobrze jest dokładnie zrozumieć stan Twojego budżetu. Przy analizie sytuacji finansowej określ, ile dokładnie jesteś winien i ile możesz realistycznie zapłacić. Sporządź plan budżetu, aby zrozumieć swoje przychody i wydatki, a następnie określ, ile możesz przeznaczyć na spłatę długu każdego miesiąca.

Krok 2: Skontaktuj się z wierzycielem

Skontaktuj się z wierzycielem. Wyjaśnij swoją sytuację i poinformuj go, że chcesz uregulować dług. Być może wierzyciel będzie w stanie zaproponować plan spłat lub zmniejszyć kwotę długu. Ważne jest, aby być szczerym i uprzedzić wierzyciela o wszelkich potencjalnych problemach, które mogą opóźnić spłatę.

Pamiętaj też, że im szybciej zaczniesz działać, tym wierzyciel może być bardziej skłonny do współdziałania, bo jemu też zależy na odzyskaniu pieniędzy.

Krok 3: Zawrzyj umowę

Jeśli wierzyciel zgadza się na ugodę, upewnij się, że wszystko jest zapisane na piśmie. Umowa powinna zawierać informacje o tym, ile masz zapłacić – najlepiej przygotować nowy harmonogram spłaty. Ustalcie wspólnie, ile ma wynosić miesięczna rata i przez jaki okres będziesz te raty spłacać. Przeczytaj wszystko uważnie przed podpisaniem. Jeśli nie jesteś pewien któregoś elementu umowy, możesz skonsultować się z prawnikiem lub doradcą finansowym.

Pamiętaj, że te kroki są ogólne i mogą nie pasować do każdej sytuacji. Jeśli masz poważne problemy finansowe, powinieneś rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego lub prawnika, którzy pomogą Ci ustalić plan działania, aby odzyskać płynność finansową.

Jak sprawdzić zasadność długów?

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twoje zaległe długi są zasadne, możesz podjąć kilka przykładowych kroków:

 1. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) – to instytucja, która gromadzi informacje o kredytach i zadłużeniu osób fizycznych w Polsce. Możesz sprawdzić swój raport BIK, aby zobaczyć, czy masz jakiekolwiek niespłacone długi.
 2. Krajowy Rejestr Długów (KRD) – to jest kolejna instytucja, która gromadzi informacje o długach. Można tam sprawdzić, czy jesteś wpisany jako dłużnik.
 3. Skontaktuj się z wierzycielem – jeżeli masz wątpliwości co do zasadności długu, skontaktuj się bezpośrednio z wierzycielem. Wierzyciel powinien być w stanie dostarczyć Ci szczegółowe informacje na temat pochodzenia i statusu długu.
 4. Zgłoś się do Rzecznika Praw Konsumenta – jeżeli wierzyciel nie jest w stanie dostarczyć Ci odpowiednich informacji, lub jeżeli uważasz, że Twoje prawa jako konsumenta zostały naruszone, możesz zgłosić się do Rzecznika Praw Konsumenta.
 5. Porada prawna – jeżeli Twoja sytuacja jest skomplikowana, może być pomocne skonsultowanie się z prawnikiem. Prawnik specjalizujący się w prawie konsumenta lub długach powinien być w stanie pomóc Ci zrozumieć Twoją sytuację i Twoje prawa. Pomoże Ci ustalić, czy Twoje zaległe zobowiązania są zasadne, a dodatkowo przygotować plan, jak wyjść z długów.

Jak skonsolidować długi?

Kredyt konsolidacyjny to specyficzny produkt bankowy, który jest wykorzystywany do uregulowania istniejących zobowiązań finansowych. To oznacza, że pieniądze pochodzące z tego kredytu nie mogą być wykorzystywane według własnego uznania – muszą być przeznaczone na spłatę wcześniej zaciągniętych długów.

Nie jest to jednak rozwiązanie dla osób mających trudności z terminową spłatą swoich kredytów i pożyczek. Ten rodzaj rozwiązania jest skierowany do osób, które już spłacają kredyty lub pożyczki.

Skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych może przynieść szereg korzyści, np.:

Uproszczenie zarządzania długiem – zamiast pilnować wielu terminów płatności, masz jedno zobowiązanie do obsługi. To może znacznie ułatwić zarządzanie finansami.

Potencjalne obniżenie stawki procentowej – często kredyt konsolidacyjny ma niższe oprocentowanie niż niektóre z długów, które konsoliduje. To oznacza, że w długim okresie możesz zaoszczędzić na odsetkach.

Obniżenie wartości miesięcznej płatności – konsolidując swoje długi, możesz być w stanie zmniejszyć swoje miesięczne płatności, co może pomóc poprawić przepływy pieniężne w Twoim budżecie domowym.

Wydłużenie okresu spłaty – w przypadku kredytu konsolidacyjnego, okres spłaty jest często dłuższy niż okresy spłaty długów, które konsoliduje.

Poprawa zdolności kredytowej – regularne spłacanie kredytu konsolidacyjnego może pomóc w poprawie Twojej historii kredytowej i zdolności kredytowej na przyszłość.

Jednak pamiętaj, że choć kredyt konsolidacyjny ma swoje zalety, to także niesie ze sobą pewne ryzyko i koszty, takie jak opłaty za wcześniejszą spłatę starych kredytów czy możliwość zwiększenia całkowitej kwoty do spłacenia przez wydłużenie czasu na spłatę.

Jak uporządkować finanse osobiste?

Ustal budżet. Początek uporządkowania finansów zaczyna się od stworzenia budżetu. Przeanalizuj swoje przychody i wydatki, zrozum, na co wydajesz pieniądze i gdzie możesz potencjalnie oszczędzić. Budżet pozwala Ci mieć kontrolę nad swoimi finansami i pomaga unikać niepotrzebnych wydatków.

Oszczędzaj. Po ustaleniu budżetu, staraj się co miesiąc odkładać pewną część swoich dochodów. Nawet małe kwoty są ważne, bo w przyszłości możesz uzbierać sporo. Dobrym celem jest dążenie do oszczędzania co najmniej 10-20% swoich miesięcznych dochodów.

Spłacaj długi. Jeśli masz długi, priorytetem powinno być ich spłacenie. Niespłacone zaciągnięte zobowiązanie to bardzo często kłopoty finansowe. Dług z wysokim oprocentowaniem powinien być spłacony jako pierwszy. Jeśli masz wiele długów, rozważ konsolidację zadłużenia, która może uprościć proces spłaty.

Inwestuj. Jeżeli masz dodatkowe środki, rozważ inwestowanie. Inwestycje mogą pomóc Twoim pieniądzom rosnąć z czasem, co jest ważne dla długoterminowego bezpieczeństwa finansowego. Możesz rozważyć różne formy inwestowania, takie jak akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, nieruchomości. Wszystko zależy od Twojej wiedzy finansowej i możliwości Twojego budżetu.

5. Edukuj się. Na koniec, staraj się stale uczyć na temat finansów. Świat finansów jest skomplikowany i zmienny, ale edukacja finansowa to klucz do zapanowania nad budżetem. Czytaj książki, blogi, oglądaj webinary, uczestnicz w kursach i szkoleniach – wszystko to pomoże Ci zrozumieć i zarządzać lepiej swoimi finansami.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Możesz całkowicie lub częściowo pozbyć się długów dzięki upadłości konsumenckiej. Upadłość konsumencka to proces prawny dostępny dla osób fizycznych, które nie są w stanie spłacić swoich długów.

Niewypłacalność to stan, w którym dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych (art. 11 ust. 1 ustawy o prawie upadłościowym i naprawczym) — na przykład nie ma pieniędzy na jednoczesny zakup środków codziennego użytku oraz spłatę pożyczki.

Upadłość konsumencka ma dwie główne funkcje:

 • oddłużenie niewypłacalnego konsumenta — całkowite lub częściowe umorzenie zadłużenia konsumenta w stosunku do jego wierzycieli, których konsument nie jest, ani nie będzie w stanie zapłacić;
 • windykację (odzyskanie) należności od niewypłacalnego konsumenta przez jego wierzycieli.

Główne zasady upadłości konsumenckiej:

 • Postępowanie nie powinno trwać dłużej niż 6-8 miesięcy.
 • Okres realizacji planu spłaty wierzycieli może wynosić maksymalnie do 7 lat.
 • Prawo upadłościowe gwarantuje zachowanie określonego w przepisach majątku ruchomego najpotrzebniejszego w życiu codziennym.
 • Upadłość dotyczy tylko długów powstałych przed ogłoszeniem upadłości.
 • Nie można liczyć na umorzenie lub rozłożenie na raty długów alimentacyjnych.
 • W postępowaniu upadłościowym nie zostaną umorzone długi, które stanowią rekompensatę za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci.
 • Umorzeniu nie podlegają długi, których źródłem jest orzeczenie przez sąd: grzywny, obowiązku naprawienia szkody, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, nawiązki, zobowiązania do naprawienia szkody.
 • Nie podlegają umorzeniu długi umyślnie zatajone.

Jak krok po kroku ogłosić upadłość konsumencką?

Sprawdź, czy kwalifikujesz się do ogłoszenia upadłości. Aby móc ogłosić upadłość konsumencką, musisz spełniać pewne kryteria. Musisz być osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Musisz także być w stanie udowodnić, że Twoja niewypłacalność nie jest wynikiem Twojego umyślnego działania.

1. Znajdź prawnika. Proces ogłoszenia upadłości jest skomplikowany i wymaga znajomości prawa. Dlatego zaleca się skonsultowanie się z prawnikiem lub doradcą, który może Ci pomóc w tym procesie. Oczywiście samemu także możesz zdecydować się na procedowanie upadłości konsumenckiej, ale to wymaga wiedzy nie tylko finansowej, ale również prawniczej.

2. Przygotuj wniosek o ogłoszenie upadłości. Musisz przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości, który zawiera szczegółowe informacje na temat Twojej sytuacji finansowej, w tym informacje o Twoich dochodach, wydatkach, długach i majątku.

3. Złóż wniosek w sądzie. Wniosek o ogłoszenie upadłości musi być złożony w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca Twojego zamieszkania. Musisz opłacić opłatę sądową za rozpatrzenie wniosku.

4. Oczekuj na decyzję sądu. Po złożeniu wniosku, sąd oceni Twoją sytuację finansową i podejmie decyzję o tym, czy ogłosić upadłość. Jeśli sąd zdecyduje się na ogłoszenie upadłości, zostanie ustanowiony syndyk, który zarządza Twoim majątkiem i rozdziela go między wierzycieli.

Jak wyjść z długów – o czym jeszcze pamiętać?

Przed podjęciem decyzji kredytowej – czy to o kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny – pamiętaj, że zobowiązujesz się do spłaty zobowiązań. Radzimy przede wszystkim roztropnie podejmować decyzje o zaciąganiu zobowiązań. Być może to oczywistość, ale rozsądne zarządzanie własnymi pieniędzmi pozwala uniknąć kłopotów finansowych, które mogą zrujnować domowy budżet.

Jak wyjść z długów? Bardzo duże znaczenie ma czas. Warto jak najszybciej zdecydować się na spłatę zadłużenia. Przy spłacie długów komorniczych masz już o wiele mniejsze pole manewru i możliwości np. dogadania się z wierzycielami. Spłata długów zostaje narzucona przez instytucje zewnętrzne.

Warto wiedzieć

 1. Dług to zobowiązanie finansowe wynikające z umowy lub prawnie wiążącego zobowiązania do zwrotu określonej kwoty pieniędzy, często z odsetkami, w określonym terminie.
 2. Restrukturyzacja zadłużenia i dogadanie się z wierzycielem to dobry sposób, aby rozpocząć spłatę zaległości.
 3. Jeśli chcesz uniknąć pętli długów i zmniejszyć comiesięczne sumy, które przeznaczasz na spłatę rat warto rozważyć pożyczkę konsolidacyjną.
 4. Długi komornicze to zobowiązania finansowe, które nie zostały spłacone i w związku z tym są egzekwowane przez komornika na podstawie wyroku sądu lub innego tytułu wykonawczego. Proces ten obejmuje możliwość zajęcia wynagrodzenia, konta bankowego, a nawet niektórych rodzajów majątku dłużnika, aby zaspokoić roszczenia wierzyciela.
 5. Całkowite lub częściowe umorzenie długów bankowych jest możliwe po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, ale sama upadłość wiąże się z utratą znacznej części majątku, a najczęściej z całkowitą utratą majątku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Kto mi pomoże wyjść z długów? 

  Doradcy finansowi, prawnicy specjalizujący się w prawie upadłościowym, organizacje non-profit pomagające w zarządzaniu długami, a nawet niektóre agencje rządowe mogą pomóc w procesie wyjścia z długów.

 2. Jak wyjść z pętli zadłużenia? 

  Wyjście z pętli zadłużenia wymaga zrozumienia swojej sytuacji finansowej, utworzenia realistycznego planu spłaty długów, zdyscyplinowanej kontroli wydatków, a często korzystania z pomocy profesjonalistów, takich jak doradcy finansowi.

 3. Jak można żyć z długami? 

  Życie z długami wymaga starannego planowania finansowego, utrzymania dyscypliny budżetowej, negocjacji z wierzycielami oraz podejmowania działań mających na celu stopniową spłatę zobowiązań.

 4. Jak wyjść z długów krok po kroku? 

  Wyjście z długów krok po kroku obejmuje zrozumienie i analizę całkowitego zadłużenia, stworzenie budżetu, ustalenie planu spłaty długów, zminimalizowanie wydatków, zwiększenie dochodów tam, gdzie to możliwe, a w niektórych przypadkach skorzystanie z pomocy doradców finansowych lub prawnych.

 5. Jak spłacić długi nie mając pieniędzy? 

  Nie da się spłacić długów bez pieniędzy. Można ogłosić upadłość konsumencką, ale do tego także są potrzebne pieniądze.

 6. Jak zebrać wszystkie długi w jeden? 

  Zgromadzenie wszystkich długów w jeden, często nazywane konsolidacją długów, zazwyczaj obejmuje zaciągnięcie jednego, większego kredytu na spłatę pozostałych zobowiązań, co pozwala skupić się na jednej, łatwiejszej do zarządzania płatności.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments