Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – jak działa?

Banki kuszą klientów atrakcyjnymi ofertami kredytów i pożyczek. Niestety zbyt pochopne zaciąganie kolejnych zobowiązań może prowadzić do poważnych problemów finansowych. Dobrym sposobem na ułatwienie spłaty jest konsolidacja zadłużenia.

mężczyzna budujący most z drewnianych klocków
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Jak pokazują dane przedstawione w raporcie Kredyt Trendy za pierwsze półrocze 2019 roku, produkty kredytowe cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. W bazach Biura Informacji Kredytowej znajduje się ponad 15 mln. kredytobiorców i pożyczkobiorców, a średnio w każdym miesiącu zawiera się aż 790,6 tys. nowych transakcji kredytowych.

Niestety, ponad 100 tys. osób ma poważne problemy z regularną spłatą zadłużenia i zalega z opłatami powyżej 90 dni, natomiast 117,5 tys. kredytobiorców spotkało się w ostatnim okresie z pierwszymi trudnościami z dotrzymaniem terminów spłaty. W takim przypadku należy reagować jak najszybciej – jeżeli problemem jest nałożenie się na siebie wielu różnych zobowiązań, warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym.

Kredyt konsolidacyjny – jak działa?

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, który ma na celu połączenie wielu zobowiązań i zastąpienie ich nowym produktem. Mechanizm działania tego narzędzia jest bardzo prosty – pochodzące z niego środki automatycznie przeznaczane są na spłatę ujętych we wniosku kredytów.

Klient z kolei od tej pory spłaca jedno zobowiązanie, a więc reguluje co miesiąc wyłącznie jedną ratę. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej obsługiwać zadłużenie. Można także dostosować warunki spłaty do aktualnych możliwości i skorzystać z innych opcji, takich jak wnioskowanie o dodatkowe środki, które pozwolą na zasilenie domowego budżetu.

Kiedy warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym?

O zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego powinni pomyśleć przede wszystkim ci kredytobiorcy, którzy korzystają z wielu różnych produktów kredytowych i mają coraz większy problem z ich spłatą. Warto działać jak najszybciej i nie czekać do momentu, w którym wywiązywanie się z obowiązków dłużnika będzie niemożliwe.

Kredyt konsolidacyjny jest z punktu widzenia instytucji finansowej nowym zobowiązaniem i w procesie jego przyznawania klient zostanie poddany standardowej procedurze weryfikacji. Przede wszystkim ocenie podlega zdolność kredytowa. Negatywne wpisy w BIK mogą uniemożliwić uzyskanie finansowania lub znacząco pogorszyć oferowane warunki.

Łatwiejsza spłata, dodatkowe opcje

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego daje wiele korzyści bezcennych z punktu widzenia osoby, która boryka się z problemami z płynnością finansową:

  • Uporządkowanie zadłużenia – wiele różnych zobowiązań to nie tylko wysokie koszty, ale również chaos. Trudno w takiej sytuacji ocenić rzeczywiste wydatki, łatwo z kolei o pomyłki, które skutkują kolejnymi opóźnieniami w płatnościach. Jedna umowa kredytowa i jedna rata gwarantują przejrzystość i ułatwiają spłatę kredytu.
  • Niższe raty – choć w wyniku zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego suma zadłużenia wzrośnie, wydłużenie harmonogramu spłaty pozwoli odetchnąć domowemu budżetowi. Większa liczba rat obniży ich wartość, więc decydując się na kredyt konsolidacyjny, będziemy płacić mniej niż w przypadku wielu różnych zobowiązań.
  • Dodatkowa gotówka – większość banków daje swoim klientom możliwość uzyskania dodatkowych środków na dowolny cel podczas wnioskowania o kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych. Zastrzyk gotówki oprocentowanej niżej od standardowych kredytów konsumpcyjnych może pomóc w radzeniu sobie ze spłatą pożyczek. Będzie także zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zaciąganie kolejnego zobowiązania.

Co można skonsolidować?

Kolejną zaletą kredytów konsolidacyjnych jest duża liczba produktów, które można konsolidować. Oprócz standardowych kredytów gotówkowych, ratalnych, zadłużenia kart kredytowych czy rachunków bieżących coraz więcej banków oferuje również konsolidację pożyczek zaciągniętych w firmach spoza sektora bankowego, czyli popularnych chwilówek. Warto dobrze poznać ofertę konkretnej instytucji i dostosować wybór do indywidualnych uwarunkowań.

Konsolidacja długów – nie zawsze warto

Chociaż w wielu przypadkach kredyt konsolidacyjny okaże się wybawieniem dla osób borykających się z zadłużeniem, nie zawsze tak będzie. Przede wszystkim należy podejść do niego jak do zupełnie nowego zobowiązania i skrupulatnie ocenić proponowane przez bank warunki. Atrakcyjne oprocentowanie zwykle nie uwzględnia wszystkich kosztów.

Tymczasem wysoka prowizja za udzielenie kredytu może znacząco wpłynąć na opłacalność całego przedsięwzięcia. Należy również poddać analizie realne koszty i charakterystykę poszczególnych zadłużeń: może okazać się, że rezygnacja z konsolidacji niektórych z nich będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Problemy ze spłatą zobowiązań finansowych to z pewnością jedne z najbardziej stresujących sytuacji w życiu. W ich obliczu najgorsza jest jednak bierność. Warto przemyśleć przede wszystkim zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych. Dzięki niemu wiele różnych zobowiązań (takich jak kredyty konsumpcyjne, zadłużenie z tytułu kart kredytowych i rachunków bieżących, a nawet pożyczki oferowane przez firmy spoza sektora bankowego) zostaje zastąpionych nowym kredytem.

Jest to nie tylko znaczne ułatwienie organizacyjne – możliwość wydłużenia okresu spłaty przekłada się na obniżenie spłacanej co miesiąc raty, większość banków proponuje również swoim klientom możliwość uzyskania dodatkowych środków. O kredyt konsolidacyjny warto ubiegać się jak najwcześniej – o jego przyznaniu decydować będzie bowiem ocena zdolności kredytowej.

 

Czytaj też: Bogaci czy biedni — siła nabywcza Polaków

Czytaj też: Czym jest i jak działa odwrócony kredyt hipoteczny?

PORÓWNAJ KREDYTY

Powiązane tematy

osoby przekazujące sobie woreczek z symbolem dolara

Smartney – opinie i recenzja

Będąc w potrzebie finansowej można zgłosić się po zastrzyk gotówki do banku lub firmy pozabankowej. Ze względu na ogromny wybór...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o