Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty hipoteczne

Bezpieczny kredyt 2% w Pekao S.A. – jak uzyskać?

Jak uzyskać Bezpieczny kredyt 2% w Banku Pekao? Jakie są założenia rządowego programu, który ma pomóc w zakupie pierwszego mieszkania lub domu? Na co Pekao S.A. zwraca uwagę w kwestii kredytu hipotecznego na 2%? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Nabycie pierwszego domu lub mieszkania to zazwyczaj duże przedsięwzięcie, szczególnie dla młodszych osób. Dlatego warto zainteresować się ofertą Pekao S.A., który proponuje Bezpieczny kredyt 2% w ramach rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Ten kredyt hipoteczny może stanowić ścieżkę do posiadania własnego domu lub mieszkania. Jakie są jednak szczegółowe warunki Bezpiecznego kredytu hipotecznego 2% w Pekao?

Bank Pekao S.A. zawsze aktywnie uczestniczył w programach rządowych wspierających politykę mieszkaniową w Polsce. Naszym zadaniem jest być blisko klientów i pomagać im w realizacji założonych celów, a posiadanie własnego mieszkania bądź domu często wpisuje się w ten zakres. Oferta Bezpiecznego kredytu przygotowana przez Pekao jest atrakcyjna i dostępna w całej Polsce. 10 lipca wprowadzimy do oferty także Konto Mieszkaniowe, które ułatwi klientom odkładanie środków na zakup mieszkania w przyszłości. To produkt, który pozwoli zacząć już teraz gromadzić kapitał na wkład własny na atrakcyjnych warunkach.

Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A.

 

Czym jest program Bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2% jest kredytem hipotecznym na zakup pierwszego mieszkania lub domu, budowę domu, a także dokończenie budowy. Ten rodzaj finansowania został objęty rządowym programem dopłat przez pierwsze 10 lat spłaty kredytu. Dopłaty finansowane są ze środków Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, utworzonego w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego. Bezpieczny kredyt 2% jest częścią programu Pierwsze Mieszkanie.

Program Pierwsze Mieszkanie:

Jakie są założenia Bezpiecznego kredytu 2% w Pekao S.A.?

Najważniejsze warunki i założenia, które Bank Pekao wymienia przy Bezpiecznym kredycie 2%:

 • Kwota kredytu hipotecznego:
  500 tys. zł – dla jednej osoby,
  600 tys. zł – w przypadku małżeństwa lub gdy w skład gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko.
 • Minimalny okres spłaty kredytu to 15 lat a maksymalny 30 lat.
 • Waluta kredytu: PLN
 • Maksymalny wkład własny: 200.000 zł
  Jeśli wkładem własnym jest jedynie nieruchomość gruntowa lub łączna kwota środków pieniężnych i premii mieszkaniowej wypłaconych jest wyższa – brak limitu na maksymalny wkład własny, ale łączna wysokość wkładu własnego kredytobiorcy oraz tego kredytu nie może być wyższa niż 1 000 000 zł.
 • Minimalny wkład własny – nie musisz mieć wkładu własnego. Różnicę pomiędzy wymaganym 20% wkładem własnym a wkładem wniesionym jest objęta gwarancją spłaty części kredytu oferowanej przez BGK w ramach portfelowej linii gwarancyjnej RFM-BK). Za udzielenie gwarancji pobierana jest jednorazowo prowizja dla BGK w wysokości 1% kwoty gwarancji.
 • Po okresie dopłat możesz wnioskować o zmianę oprocentowania na stałe, które będzie obowiązywało przez okres kolejnych 5 lat (60 rat kredytu).
 • Oprocentowanie stałe kredytu oznacza, że w okresie obowiązywania stałej stopy procentowej, oprocentowanie Twojego kredytu nie zmieni się, co eliminuje ryzyko wzrostu oprocentowania kredytu w tym okresie. Stała stopa procentowa będzie obowiązywała przez okres pierwszych 5 lat (60 rat kredytu) z koniecznością przedłużenia na kolejne 5-letnie okresy (jeśli chcesz otrzymywać dopłaty do rat) – zgodnie z obowiązującą ofertą naszego banku.

Co stałe oprocentowanie oznacza dla Ciebie?

 • Będziesz mieć pewność, że w okresie obowiązywania stałej stopy procentowej nie zmieni się wysokość oprocentowania i raty Twojego kredytu – chronisz się przed ryzykiem zmiany stopy procentowej.
 • Dużo łatwiej będzie Ci przewidywać wydatki.
 • Jeśli w okresie obowiązywania stałej stopy procentowej zmienią się wartości wskaźników referencyjnych, nie wpłynie to na wysokość oprocentowania Twojego kredytu.
 • Będziesz znać w dniu podpisania umowy kredytu – ustaloną z góry – wysokość marży dla oprocentowania zmiennego po okresie obowiązywania stałej stopy procentowej (o ile nie będzie przedłużona na kolejny okres).

Kredyt udzielany jest na postawie umowy o współpracy podpisanej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Udzielenie kredytu jest możliwe, jeśli masz odpowiednią zdolność kredytową. Całkowita kwota kredytu hipotecznego zależy od Twojej sytuacji finansowej.

Co więcej, bank przeprowadzi analizę Twojej zdolności kredytowejkorzystając z naszego kalkulatora możesz sam ją obliczyć online zanim wybierzesz się do Alior Banku.

Jakie są zalety i wady Bezpiecznego kredytu 2% w Pekao S.A.?

Zalety:

 • Dopłaty do pierwszych 120 rat kapitałowo-odsetkowych, w przez pierwszy okres kredytowania, kiedy te raty są największym obciążeniem budżetu domowego.
 • Stałe oprocentowanie kredytu (gwarancja stałej stopy procentowej) – stałe w okresie pierwszych 120 miesięcy spłaty kredytu, a jego wysokość ustalana jest na okres 60 miesięcy, dzięki czemu nie wzrośnie miesięczna rata i koszty kredytu.
 • Brak wymaganego wkładu własnego – możliwość kredytowania 100% ceny nieruchomości. Różnica pomiędzy wymaganym wkładem własnym, a faktycznie wniesionym przez kredytobiorcę jest zabezpieczona gwarancją spłaty udzielaną przez BGK w ramach Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.
 • Brak limitów cenowych za 1 m2 kredytowanej nieruchomości, co pozwala na większą dostępność nieruchomości na rynku.
 • W okresie dopłat do rat kredyt spłacany w ratach malejących, a po okresie dopłat w stałych ratach, chyba że klient zdecyduje się utrzymać dotychczasowy sposób spłaty.
 • Kredyt może być udzielony do 31.12.2027 r.

Wady:

 • Limit wieku. Kredytobiorca nie może mieć więcej niż 45 lat.
 • Limit kwoty kredytu. Maksymalna wysokość kredytu, dla jednej osoby to 500 tys. zł, a w przypadku dwóch osób dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł.
 • Warunki dopłaty. Aby uzyskać dopłatę do finansowania w ramach programu Bezpieczny kredyt 2%, należy spełnić jego podstawowe warunki, w tym nie posiadać tytułu własności lub spółdzielczego prawa do innej nieruchomości.
 • Zmiana oprocentowania po 10 latach. Po upływie 10 lat oprocentowanie kredytu może wzrosnąć, co może zwiększyć koszty spłaty kredytu.

Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny 2%?

Bezpiecznym kredytem 2 procent możesz pokryć całość albo część wydatków służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych swojego gospodarstwa domowego. Kredyt 2% Pekao S.A. możesz przeznaczyć na:

 • Na zakup mieszkania lub domu i pokrycie kosztów jego wykończenia lub remontu.
 • Na budowę domu i jego wykończenie.
 • Na kupno domu w trakcie jego budowy i jej dokończenie.

Kto może otrzymać Bezpieczny kredyt 2% w Pekao S.A.?

Bezpieczny kredyt mieszkaniowy mogą otrzymać: 

 • osoby indywidualne, małżeństwa lub pary wychowujące co najmniej jedno wspólne dziecko,
 • osoby, które w dniu złożenia wniosku o jego udzielenie nie ukończyły 45 lat (w przypadku dwóch kredytobiorców co najmniej jeden z nich nie ukończył 45 lat),
 • osoby, które w dniu złożenia wniosku o udzielenie tego kredytu nie są ani nie były stroną umowy innego kredytu udzielonego na zakup nieruchomości mieszkalnej, zawartej w okresie 36 miesięcy przed dniem złożenia tego wniosku o kredyt,
 • osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego nie posiadają i nie posiadały przed udzieleniem kredytu prawa własności nieruchomości mieszkalnej ani też nie przysługiwało im spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszanego/domu.

Ile zaoszczędzisz biorąc Bezpieczny kredyt 2% w Pekao S.A.?

To, ile możesz zaoszczędzić biorąc Bezpieczny kredyt 2% w Banku Pekao, zależy przede wszystkim od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej. W tabeli znajdziesz kalkulację Bezpiecznego kredytu 2% w porównaniu ze standardową ofertą kredytu hipotecznego oferowanego przez Pekao S.A.

Bezpieczny kredyt 2%Standardowa oferta (Rodzinny kredyt mieszkaniowy)
Okres obowiązywania umowy27 lat27 lat
Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów)335 094 zł335 094 zł
Całkowity koszt kredytu278 320,65 zł602 910,58 zł
Całkowita kwota do zapłaty 613 414,65 zł938 004,58 zł
Wysokość ratyPierwsza rata kapitałowo-odsetkowa ( przy założeniu dopłaty BGK w wysokości 1 435,32 zł) w wysokości 1 592,73 zł, pierwsza rata kapitałowo-odsetkowa ( po zakończonym okresie dopłaty BGK, przy założeniu że ostatnia rata będzie ratą wyrównującą) w wysokości 2 081,71 zł.Równa rata kapitałowo-odsetkowa w wysokości 2 864,43 zł.
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)4,72%10,04%

Kalkulacje zostały dokonane na reprezentatywnym przykładzie i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Obliczenia nie mają także charakteru doradczego. Po szczegóły udaj się do banku, gdzie otrzymasz wyliczenia odpowiadające Twojej sytuacji finansowej – dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej banku.

O czym jeszcze pamiętać wybierając Bezpieczny kredyt w Pekao S.A.?

Przede wszystkim pamiętaj, że terminowa spłata kredytu mieszkaniowego jest Twoim obowiązkiem. Ważne jest także, aby dokładnie przeanalizować swoją zdolność kredytową i zrozumieć, jak zobowiązanie kredytowe wpłynie na Twoje finanse w długim okresie. Dlatego sprawdź, jak całkowity koszt kredytu wpłynie na Twój domowy budżet. Możesz obliczyć, czy miesięczna wysokość raty kredytu będzie dla Ciebie łatwa do spłaty, czy nie.

Wybierając Bezpieczny Kredyt 2% w Banku Pekao, warto pamiętać, że nie jest to tylko kwestia atrakcyjnego oprocentowania. Kluczowe jest zrozumienie, że po 10 latach oprocentowanie może wzrosnąć, co może wpłynąć na wysokość rat.

Warto wiedzieć

 1. Bezpieczny kredyt 2% jest kredytem na zakup pierwszego mieszkania lub domu, budowę domu, a także dokończenie budowy, objęty programem dopłat przez pierwsze 10 lat spłaty kredytu.
 2. Z Bezpiecznego kredytu 2% mogą skorzystać również cudzoziemcy, którzy chcą kupić nieruchomość w Polsce. Warunkiem skorzystania z programu jest prowadzenie przez cudzoziemca gospodarstwa domowego: w Polsce albo poza Polską, jeżeli prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadającą polskie obywatelstwo, a Bezpieczny Kredyt 2% jest mu udzielany wspólnie z tą osobą.
 3. W Bezpiecznym Kredycie 2% nie przewidziano limitów ceny m2 mieszkania. Jedynymi ograniczeniami są maksymalna kwota kredytu oraz maksymalna kwota wkładu własnego.
 4. Kredytobiorca będzie musiał zwrócić dopłaty, gdy: został prawomocnie skazany za przestępstwo określone w art. 297 par. 1 lub 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny popełnione w związku udzieleniem kredytu, w ramach którego dokonano na rzecz Kredytobiorcy kwoty udzielonych dopłat do kredytu – zwrot w całości wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od każdej z dopłat.
 5. Obowiązkowym zabezpieczeniem mieszkaniowego kredytu hipotecznego jest hipoteka na nieruchomości (lub innym przedmiocie) oraz przelew praw z umowy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych nieruchomości obciążonej hipoteką (innego przedmiotu hipoteki), stanowiącej zabezpieczenie kredytu, w całym okresie kredytowania.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie banki udzielają kredytu 2%?

  Lista banków, które podpisały umowy z BGK o współpracy w zakresie Bezpiecznego kredytu 2%: dokonywania dopłat i udzielania gwarancji wkładu własnego. Alior Bank S.A. Bank PEKAO S.A. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie BPS S.A. PKO Bank Polski S.A. SGB-Bank S.A.

 2. Kiedy kredyt na 2 procent?

  W wielu bankach już możesz otrzymać kredyt na 2 procent. Czas oczekiwania na decyzję kredytową zależy od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej.

 3. Gdzie złożyć wniosek o kredyt 2 procent?

  Wniosek o kredyt na 2 procent możesz w tym momencie złożyć w tych bankach: Alior Bank S.A. Bank PEKAO S.A. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie BPS S.A. PKO Bank Polski S.A. SGB-Bank S.A. Warto rozważyć złożenie wniosku w banku, w którym masz już jakieś produkty finansowe, np. rachunek osobisty lub kartę kredytową.

 4. Jakie jest obecne oprocentowanie kredytu?

  Przy standardowych ofertach kredytowych oprocentowanie wynosi ok. 9%. Przy czym Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) jest wyższa.

 5. Jak działa kredyt 2 procent?

  Głównym założeniem Bezpiecznego kredytu 2 procent jest to, że przez pierwszych 10 lat kredytobiorca będzie spłacać kredyt oprocentowany na 2% (w rzeczywistości ok. 5%).

 6. Na czym polega wykup mieszkania komunalnego?

  Wykup mieszkania komunalnego polega na przeniesieniu własności nieruchomości z gminy na osobę, która dotychczas ją wynajmowała. Proces ten odbywa się zgodnie z określonymi warunkami i zazwyczaj obejmuje zapłatę określonej kwoty przez wynajmującego, który staje się następnie właścicielem mieszkania.

Porównaj kredyty hipoteczne
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments