Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Faktoring — czym jest, dla kogo jest oraz ile kosztuje?

„Zamień błyskawicznie fakturę sprzedażową na gotówkę” — wariacjami tego hasła firmy faktoringowe zachęcają przedsiębiorców do skorzystania ze swoich usług. Czy rzeczywiście faktoring może pomóc w prowadzeniu biznesu i czym tak naprawdę jest ta usługa? Postanowiliśmy to sprawdzić.

spotkanie biznesowe dwóch mężczyzn i kobieta
Źródło obrazka: strona promocji
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

 

Technologia jest obecna w każdym zakamarku naszego życia, a jedną z form tej obecności są fintechy (skrót z języka ang. financial technology). Powstające jak grzyby po deszczu firmy faktoringowe lubią nazywać się fintechami, bo zapewniają przedsiębiorców, że oferują rozwiązania innowacyjne dla prowadzenia biznesu. W dodatku nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby skorzystać z ich usług, a pieniądze w kilka minut trafią na firmowe konto. Taka jest własnie reklamowa twarz faktoringu.

Faktoring — co to takiego?

Faktoring jest tak naprawdę dość prostym narzędziem — w skrócie polega na tym, że faktor (bank lub inna instytucja finansowa) wykupuje od faktoranta (zwykle przedsiębiorstwa) jego nieprzeterminowane wierzytelności (faktury) z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Dzięki takiemu rozwiązaniu faktorant otrzymuje gotówkę zaraz po wystawieniu faktury, niezależnie od terminu jej płatności, a faktor zajmuje się odebraniem płatności od kontrahenta.

Podmioty faktoringu
Mechanizm działania faktoringu

Rodzaje faktoringu

Teoretycy zagadnień ekonomicznych uważają, że w praktyce można spotkać dwa główne rodzaje faktoringu pełny i niepełny, a wszystkie inne, alternatywne wersje, są uznawane jako faktoring mieszany. Faktoring pełny jest też najpopularniejszą formą, bo daje faktorantowi pewność tego, że nie będzie musiał oddawać faktorowi pieniędzy, jeśli kontrahent okaże się niewypłacalny.

Rodzaje faktoringu:

 • pełny (inaczej właściwy lub bez regresu) — polega na tym, że faktor przejmuje pełną kontrolę nad wierzytelnościami faktoranta. Przedsiębiorca dostaje od firmy faktoringowej gotówkę z faktury pomniejszoną o prowizję, a firma faktoringowa bierze pełną odpowiedzialność za to, aby kontrahent opłacił fakturę;
 • niepełny (inaczej z regresem) — polega na tym, że faktor przejmuje wierzytelności faktoranta, ale bez przejmowania ryzyka niewypłacalności kontrahenta. W praktyce polega to na tym, że jeśli kontrahent ostatecznie nie opłaci faktury, to faktorant będzie zmuszony zwrócić pieniądze faktorowi;
 • odwrócony (inaczej nazywany finansowaniem dostaw) — faktor płaci dostawcy za zobowiązania swojego klienta przed terminem płatności lub najdalej w dniu wymagalności wierzytelności;
 • mieszany — zawiera w sobie elementy faktoringu pełnego i niepełnego, co oznacza, że faktor może przenieść ryzyko niewypłacalności na faktoranta jedynie do określonej w umowie kwoty.
Jaki rodzaj faktoringu wybierają polskie firmy

Faktoring w Polsce i na świecie

Rynek polskiego faktoringu zaczął rozwijać się od 1990 roku, a pierwszą instytucją oferującą ten rodzaj narzędzia zarządzania należnościami był Bank Gospodarstwa Krajowego. Jednak prawdziwy boom na faktoring zaczął się w 2008 roku, kiedy banki wprowadziły restrykcyjne warunki kredytowe dla firm. Wielu przedsiębiorców, szczególnie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, musiało znaleźć sposób na to, aby płynność finansowa ich biznesów została utrzymana.

Branże które najchętniej korzystają z faktoringu w Polsce

Na świecie faktoring jest znany od XVIII wieku, a jako pierwsze wprowadziły go instytucje finansowe w USA. Jednak to Europa pokochała faktoring — wartość rynku faktoringu w Ameryce Północnej w 2016 roku wyniosła 104 396 mld USD, a w Europie 1 592 974 mld USD. W krajach europejskich najczęściej umowy faktoringowe zawierane są w Wielkiej Brytanii (377 mld EUR), Francji (248 mld EUR), Niemczech (209 mld EUR), we Włoszech (190 mld EUR) i Hiszpanii (115 mld EUR).

Światowa wartość faktoringu

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) opublikowanych w raporcie „Działalność faktoringowa przedsiębiorstw finansowych w 2017 roku”, polskie przedsiębiorstwa świadczące usługę faktoringu (badaniem zostało objętych 50 podmiotów — 39 przedsiębiorstw niebankowych oraz 11 banków komercyjnych) sfinansowały w 2017 roku wierzytelności o wartości 222 490 mln PLN, czyli o 17,1% więcej niż w 2016 roku — 190 032 mln PLN.

Z usług faktoringowych skorzystało 12 424 klientów, czyli o 10,2% więcej niż rok wcześniej. Faktorzy sfinansowali w 2017 roku 14 457 tys. faktur, a rok wcześniej było ich 11 867 tys. — wzrost 22%. To sprawia, że polski rynek faktoringowy zajmuje ósme miejsce w Europie — dane z końca 2016 roku. Warto dodać tu statystyki od Polskiego Związku Faktorów, które mówią, że obecnie z faktoringu w Polsce korzysta co najmniej 17 tys. klientów, którzy w 2018 roku powierzyli faktorom wierzytelności na łączną kwotę 243 mld PLN.

Faktoring a prawo

Jedynym międzynarodowym aktem prawnym, który reguluje kwestie bezpośrednio związane z faktoringiem, jest Konwencja o faktoringu międzynarodowym zawarta w Ottawie 22 maja 1988 roku. Dokument potwierdza ogólną definicję faktoringu, która mówi, że faktoring jest umową między faktorantem i faktorem, na podstawie której faktorant przenosi na faktora własność wierzytelności wynikających z umowy sprzedaży dóbr (produktów, towarów, usług) klientom.

Według konwencji ottawskiej, aby można było mówić o faktoringu, muszą być spełnione co najmniej dwa z tych warunków: finansowanie dostawcy, prowadzenie rozliczeń związanych z wierzytelnościami, inkaso i windykacja należności, przejęcie ryzyka wypłacalności dłużnika.

Polska jest jednym z wielu państw, które nie ratyfikowały konwencji ottawskiej, ale podmioty świadczące usługi faktoringowe przestrzegają jej założeń. W naszym kraju umowa faktoringowa jest z prawnego punktu widzenia umową nienazwaną, którą można zawrzeć na podstawie zasady swobody umów z art. 353 Kodeksu cywilnego.

Kiedy skorzystać z faktoringu?

Jest 5 głównych sytuacji, w których prowadzący działalność gospodarczą, korzystają z usług firm faktoringowych:

 1. Potrzeba dodatkowego finansowania, aby zwiększyć obroty.
 2. Brak zdolności kredytowej.
 3. Problemy z rozliczeniami ze strony kontrahentów.
 4. Kontrahenci wymagają dłuższych terminów płatności.
 5. Potrzeba ograniczenia lub zlikwidowania zatorów płatniczych.

Koszty faktoringu

Instytucje oferujące faktoring działają na wolnym rynku, więc nie sposób ustalić dokładnych kosztów usługi. W książce „Decyzje finansowe firmy. Metody analizy.” autorzy, Jacek Kowlczyk i Aleksander Kusak, piszą, że przedsiębiorcy często wybierają faktoring ze względu na cenę właśnie, która dla firmy jest kosztem uzyskania przychodu. Zwykle koszt faktoringu składa się z dwóch elementów: prowizji i odsetek.

 • Prowizja za przejęcie ryzyka niewypłacalności dłużników przy 30-dniowym finansowaniu mieści się najczęściej w przedziale od 0,1 do 1,5% wartości wierzytelności.
 • Prowizja za usługi dodatkowe, czyli księgowość, rozliczenia transakcji, doradztwo finansowe itd. mieści się najczęściej w przedziale od 0,3 do 2,5% wartości wierzytelności.
 • Odsetki od udzielonej pożyczki naliczane są od momentu przyjęcia wierzytelności do chwili jej zapłaty, według określonej stopy procentowej (może to być WIBOR lub stopa redyskontowa) — tu też czasem doliczana jest marża.
Zalety i wady faktoringu

Faktoring idealnym sposobem finansowania?

Czy dla firm, o ugruntowanej pozycji na rynku faktoring może być idealnym sposobem np. na wzrost konkurencyjności przez oferowanie dłuższych terminów na fakturach potencjalnym kontrahentom? To niewątpliwie jeden z plusów faktoringu, który może przyczynić się do rozwoju biznesu. Jednak warto przeprowadzić dokładną kalkulację kosztów i porównać ją np. z kosztami kredytu obrotowego, a potem wybrać najlepszą dla siebie opcję.

 

Czytaj też: Czym są zapowiadane Pracownicze Plany Kapitałowe?

Czytaj też: Cashback – łatwa wypłata gotówki ze sklepowej kasy

PORÓWNAJ KREDYTY

Powiązane tematy

osoby z różnych stron świata z flagami w dłoniach

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Polska jest coraz atrakcyjniejszym miejscem dla imigrantów zarobkowych. Jeszcze do niedawna obcokrajowcy praktycznie nie mieli możliwości zaciągania kredytów gotówkowych. Obecnie...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o