Faktoring to rozwiązanie dla firm, którym zależy na utrzymaniu płynności finansowej. Co ciekawe z faktoringu mogą korzystać nie tylko duże firmy, ale również te mniejsze bez względu na wielkość obrotów. Na czym polega i ile kosztuje – to warto wiedzieć o faktoringu.
Według Polskiego Związku Faktorów liczba klientów firm zrzeszonych w PZF po IV kwartale 2021 r. wyniosła 26.000 – to o ponad 7000 więcej niż po IV kwartale 2020 r. Najbardziej popularną formą usługi jest w Polsce faktoring pełny. Wśród faktorów największymi obrotami może się pochwalić Pekao Faktoring (obroty ogólne liczone w mln zł wyniosły 72.898), dalej ING Commercial Finance (52.960) i BNP Paribas Faktoring (50.493).
Co to jest faktoring?
Faktoring to usługa finansowa, która polega na wykupie przez faktora (może to być bank lub wyspecjalizowana firma świadcząca usługę faktoringu) nieprzeterminowanych wierzytelności (potwierdzonych fakturami wystawionymi z tytułu świadczonych usług czy sprzedaży towarów) od przedsiębiorcy (faktoranta). Dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje pieniądze w krótkim terminie po wystawieniu faktury, bez względu na faktyczny termin jej płatności.
Źródła:
https://mfiles.pl/pl/index.php/Faktoring
faktoring.pl/analizy-i-statystyki/
Warto wiedzieć:
- Faktoring pozwala uzyskać pieniądze w krótkim czasie po wystawieniu faktury bez względu na termin jej płatności.
- W Polsce najbardziej popularny jest faktoring pełny, który przenosi ryzyko niewypłacalności kontrahenta na firmę faktoringową.
- W Polsce najczęściej z faktoringu korzystają firmy zajmujące się: produkcją, dystrybucją, detalem, transportem, usługami i budownictwem.
- Z faktoringu mogą korzystać zarówno duże firmy, jak i te mniejsze bez względu na wielkość obrotów.
- Instytucją zrzeszającą faktorów w Polsce jest Polski Związek Faktorów.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co wybrać faktoring czy kredyt?
To indywidualna decyzja, którą warto podjąć w oparciu o kalkulację kosztów obu rozwiązań i potrzeb firmy. Faktoring można uzyskać szybciej niż kredyt i bez konieczności badania zdolności kredytowej faktoranta, jednak może to być rozwiązanie droższe.
Na co zwrócić uwagę podpisując umowę faktoringu?
Podstawą są koszty. Warto sprawdzić czy oprócz standardowych odsetek czy prowizji faktor nie nalicza dodatkowych opłat np. za wypowiedzenie umowy lub dokonanie innych czynności.
Jak długo faktorant czeka na przelew za wystawioną fakturę?
Szczegółowa procedura związana z realizacją przelewów przez faktora powinna zostać określona w umowie. Najszybciej rozliczane będą faktury przekazane online np. za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.
Jaki jest okres oczekiwania na podpisanie umowy faktoringu?
Cała procedura związana z możliwością korzystania z faktoringu nie trwa długo. Przykładowo ING Commercial Finance Polska gwarantuje podjęcie decyzji w tym zakresie w ciągu 48h od momentu złożenia kompletnej dokumentacji.
Czym różni się kredyt od faktoringu?
W skrócie można wskazać, że udzielenie kredytu wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej a czasem także dodatkowych zabezpieczeń spłaty zobowiązania. Faktoring można uzyskać bez względu na zdolność kredytową i bez dodatkowych zabezpieczeń. Co więcej umowa faktoringu nie ma wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorcy. Obie umowy różnią się także wysokością kosztów.