Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty płatnicze

Jak aktywować kartę mBank?

Banki pozwalają aktywować nowe i wznowione karty płatnicze na wiele sposobów. Często możesz zrobić to zdalnie w aplikacji mobilnej, bankowości internetowej lub podczas wypłaty gotówki z bankomatu. Sprawdź, jak aktywować kartę w mBanku i nadać jej kod PIN.

Jeśli masz już konto w banku to jest duża szansa, że korzystasz również karty debetowej pozwalającej wygodnie dysponować pieniędzmi, które zgromadziłeś na swoim rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR). Jednak, jeśli zamierzasz dopiero skorzystać z takiego rozwiązania i zainteresowała Cię oferta mBanku, to podpowiadamy, jak aktywować w nim kartę debetową. Poradnik będzie również przydatny w sytuacji, kiedy czekasz na wznowienie lub duplikat karty płatniczej.

Na czym polega aktywacja karty?

Część osób pamięta zapewne procedury związane z dostarczaniem kart płatniczych przez niektóre banki. W pierwszej kolejności na wskazany adres wysyłana była nowo zamówiona lub wznowiona karta. Aby zwiększyć bezpieczeństwo kod PIN wysyłany był później w osobnej kopercie. Aktualnie w wielu bankach możesz aktywować kartę zdalnie bez konieczności oczekiwania na dodatkową przesyłkę.

Nie inaczej jest w mBanku, gdzie możesz przeprowadzić całą operację m.in. w internetowym systemie transakcyjnym, w aplikacji mobilnej mBanku i telefonicznie. W podobny sposób możesz aktywować nie tylko karty debetowe, ale również karty kredytowe i inne karty z oferty mBanku, które wymagają podjęcia takich działań.

Przykładowo zgodnie z regulaminem kart kredytowych dla osób fizycznych i klientów Private Banking w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. kratę kredytową można aktywować w:

 • serwisie transakcyjnym (strona internetowa, aplikacja mobilna),
 • biurze obsługi klienta (mLinia, ekspert online, mLinia na klik)
 • oddziale banku.

Jak aktywować kartę w serwisie transakcyjnym mBanku?

Zdalna metoda aktywacji karty w mBanku jest bardzo uproszczona i nie wymaga podejmowania dużego wysiłku. Dotyczy to zarówno kart standardowych, jak i kart wirtualnych, które wydawane są wyłącznie w postaci cyfrowej (zdematerializowanej). Aby aktywować kartę w serwisie transakcyjnym mBanku:

 1. Zaloguj się do serwisu transakcyjnego.
 2. Wybierz zakładkę Moje finanse > Karty.
 3. Postępuj zgodnie z instrukcją wyświetloną na ekranie.
 4. Potwierdź aktywację karty za pomocą jednorazowego hasła SMS lub w autoryzuj operację w aplikacji mobilnej.

Cały proces jest intuicyjny i aktywacja karty płatniczej przez Internet nie powinna przysporzyć Ci dużych trudności. Zaraz po aktywacji karty możesz nadać jej również kod PIN.

Jak aktywować kartę w aplikacji mobilnej mBanku?

Aktywacja nowej lub odnowionej karty w aplikacji mobilnej mBanku wygląda podobnie, jak aktywacja w serwisie transakcyjnym. W pierwszym kroku zaloguj się do aplikacji mobilnej na swoim smartfonie. W zależności od urządzenia może to zrobić m.in. wpisując kod PIN, skanując odcisk palca lub korzystając z identyfikacji twarzy. Następnie znajdź zakładkę Produkty > Karty. Na kolejnych etapach:

 1. Wybierz kartę płatniczą do aktywacji.
 2. Wybierz opcję „Aktywuj kartę”.
 3. W odpowiednie pole wpisz 16-cyfrowy numer karty i nadaj jej PIN, jeśli jest to konieczne.
 4. Zatwierdź operację w aplikacji mobilnej.

To wszystko. Karta płatnicza jest aktywowana i gotowa m.in. do użycia w punktach usługowo-handlowych wyposażonych w terminale POS, do płatności w Internecie oraz do wypłaty gotówki z bankomatów.

Jak aktywować kartę mBanku przez telefon?

Aktywacja karty w mBanku możliwa jest również przez telefon. Decydując się na taką metodę otrzymujesz do wyboru dwie opcje. Pierwsza to automatyczna aktywacja karty dzięki technologii IVR (ang. interactive voice response), która opiera się na systemie rozpoznawania mowy. Druga opcja skierowana jest do osób o bardziej tradycyjnym podejściu do bankowości, które cenią sobie kontakt z konsultantem banku.

Jeśli zdecydujesz się na aktywację karty płatniczej z wykorzystanie systemu IVR to w pierwszej kolejności konieczne jest wykonanie połączenie z mLinią (to nazwa infolinii mBanku). Następnie zostaniesz poproszony przez automat o wykonywanie kilku następujących po sobie czynności.

Konieczne będzie przedstawienie informacji identyfikujących Cię jako klienta mBanku. Następnie po kliknięciu cyfrę 2 system przekieruje Cię w miejsce pozwalające aktywować kartę w mBanku. W tym celu musisz przekazać jeszcze dane przypisane do samej karty.

Wybierając kontakt z konsultantem mLinii zyskujesz komfort rozmowy z człowiekiem, co powinno odczuwalnie ułatwić komunikację. Niestety wariant ten może wiązać się z koniecznością długiego oczekiwania na połączenie z pracownikiem banku. Po aktywacji karty trzeba też ustalić kod PIN. Ze względów bezpieczeństwa możesz to zrobić w systemie IVR lub bankowości elektronicznej mBanku.

Czy można aktywować kartę mBanku w bankomacie?

Zarówno na stronie internetowej mBanku, jak i w regulaminach kart kredytowych i kart debetowych dla klientów bankowości detalicznej nie znaleźliśmy informacji dotyczących aktywacji karty płatniczej w bankomacie. Podobnie nie dokonasz aktywacji podczas pierwszej płatności kartą w terminalu POS z wykorzystaniem mikroczipa – operacja taka wymaga wsunięcia karty do szczeliny terminala i autoryzacji transakcji kodem PIN.

Jak nadać PIN do karty w mBanku?

Numer PIN ma na celu utrudnienie dostępu do pieniędzy zgromadzonych na Twoim koncie bankowym, w obliczu utraty karty płatniczej. Czterocyfrowy numer zabezpieczający ustalasz dla każdej nowo wydanej i wznowionej karty. Nie ma także przeszkód, aby zmienić kod PIN w dowolnym czasie np. jeśli obawiasz się, że mógł wpaść w niepowołane ręce. Zmiany możesz dokonać:

 1. Za pomocą serwisu transakcyjnego mBanku w sekcji: Moje finanse > Karty > nazwa karty, do której chcesz zmienić PIN > numer PIN i zmień PIN.
 2. W aplikacji mobilnej klikając odpowiednio w zakładki: Finanse -> Karty -> nazwa karty, której PIN chcesz zmienić-> menu (czerwony przycisk) -> Zmiana PIN -> ustaw nowy PIN i potwierdź podany PIN.
 3. Dzwoniąc na mLinię.

Określając numer PIN wybierz skomplikowany ciąg cyfr. Choć może być on początkowo trudny do zapamiętania, to ograniczy ryzyko kradzieży pieniędzy w Twojego konta. Nie zaleca się wybierania kombinacji cyfr typu 1111, 0000, 1234, 4321. Rok Twoich urodzin też nie jest najbezpieczniejszą opcją.

Spotykaną praktyką jest również zapisywanie numeru PIN na kartce i przechowywanie jej w pobliżu, a nawet w tym samym portfelu, co kartę płatniczą. Takie działanie jest wręcz zaproszeniem złodzieja na Twoje konto. Wizyta może być bardzo kosztowna, jeśli nie ustawiłeś wcześniej bezpiecznego limitu transakcji bezgotówkowych i limitu wypłat z bankomatów.

 

Źródła:

 1. https://www.mbank.pl/indywidualny/karty/aktywacja-KD/
 2. https://www.mbank.pl/bezpieczenstwo/przewodnik/
 3. https://www.mbank.pl/pomoc/dokumenty/oferta-indywidualna/karty/karty-kredytowe/regulamin/

Warto wiedzieć

 • Karty debetowe i kredytowe w mBanku możesz aktywować za pomocą serwisu transakcyjnego, w aplikacji mobilnej oraz przez mLinię (infolinia mBanku).
 • Możesz wyrobić kartę debetową do swojego konta w mBanku, ale nie musisz, jeśli jej nie potrzebujesz.
 • Zbliżeniowe płatności kartą nie wymagają autoryzacji kodem PIN, jeśli kwota do zapłaty jest niższa od 100 zł.
 • Różne sposoby aktywacji karty w mBanku pozwalają wybrać najwygodniejszą dla Ciebie opcję.
 • Czterocyfrowy kod PIN do karty płatniczej w mBanku możesz ustalić w systemie transakcyjnym, w aplikacji mobilnej lub dzwoniąc na mLinię.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak aktywować kartę Junior w mBanku?

  Niepełnoletni klienci mBanku posiadający eKonto Junior mogą posiadać kartę płatniczą podpiętą pod taki rachunek. Jej aktywację może przeprowadzić rodzic lub opiekun prawny dziecka w systemie bankowości elektronicznej lub w aplikacji mobilnej mBanku.

 2. Ile jest czasu na aktywację karty w mBanku?

  Nie ma określonego czasu, w którym trzeba aktywować kartę w mBanku. Trzeba jednak sprawdzić, czy za nieaktywną kartę bank pobiera opłaty miesięczne lub opłatę roczną.

 3. Jak sprawdzić czy karta mBanku jest aktywna?

  Aby sprawdzić, czy karta mBanku jest aktywna trzeba zalogować się do serwisu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej, znaleźć zakładkę karty i wybrać odpowiedni „plastik”. Powinna pojawić się tam informacja, czy karta jest aktywna, czy wymaga dopiero aktywacji.

 4. Jak zmienić PIN do karty mBanku?

  PIN do karty mBanku można zmienić logując się do serwisu transakcyjnego, aplikacji mobilnej banku lub dzwoniąc na infolinię. Pamiętaj, żeby czterocyfrowy kod nie był zbyt prosty do rozszyfrowania.

 5. Jak aktywować kartę mBanku w aplikacji?

  Zaloguj się do aplikacji mobilnej mBanku, wybierz kartę płatniczą do aktywacji, kliknij w pole „Aktywuj kartę” oraz wpisz16-cyfrowy numer karty i nadaj jej PIN, jeśli to konieczne. Na końcu zatwierdź całą operację.

Porównaj konta osobiste
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments