Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Jak zamknąć konto w ING Banku Śląskim – krok po kroku?

Zastanawiasz się, jak zamknąć konto w ING Banku Śląskim? Czy zlecając dyspozycję zamknięcia rachunku, poniesiesz jakieś koszty? Czy konto walutowe zamyka się tak samo jak konto firmowe lub konto osobiste? W tym artykule przeprowadzamy Cię przez proces zamknięcia konta w ING Banku Śląskim.

Banki w Polsce oferują klientom różnorodne metody zamknięcia konta. Niestety, informacje dotyczące tego procesu nie zawsze są klarowne lub łatwo dostępne. Czasami proces zamknięcia konta jest skomplikowany, a w skrajnych przypadkach może odwiedzenia notariusza.

ING Bank Śląski cieszy się uznaniem ze względu na przejrzystość i atrakcyjność oferty kont osobistych, a także za funkcje oferowane przez swoją aplikację mobilną – Konto Direct pozwala korzystać z oferowanych przez bank udogodnień. Otwarte Konto Oszczędnościowe to kolejny atut. Produkty banku często zajmują wysokie pozycje w rankingach, takich jak ranking aplikacji mobilnych, ranking kont oszczędnościowych czy ranking kont osobistych.

Czy zatem proces zamykania konta w ING Banku Śląskim jest tak przejrzysty, jak oferta banku? Sprawdźmy!

Z czym wiąże się zamknięcie konta bankowego?

Zamykając konto, zakończysz również korzystanie ze wszystkich kart i usług powiązanych z tym kontem, takich jak ubezpieczenia (przypisane do konta lub karty), cykliczne, stałe opłaty czy przyszłe przelewy.

Po zamknięciu stracisz dostęp do historii transakcji w Moim ING, ale zachowasz dostęp do samej bankowości. Możesz pozostawić możliwość korzystania z innych produktów z oferty banku lub zamknąć także bankowość.

Wyciągi i potwierdzenia transakcji będą dostępne w bankowości internetowej lub w oddziałach banku. Jeśli Twoje konto jest powiązane z kredytem, z którego spłacasz raty, zmień sposób spłaty. W zależności od produktu może być konieczne wprowadzenie zmian w umowie kredytowej.

Przed zamknięciem konta z limitem zadłużenia (tzw. debetem) upewnij się, że spłaciłeś całą należność.

Jak krok po kroku zamknąć konto w ING w bankowości internetowej?

Najpopularniejszym sposobem, aby zamknąć konto w ING Banku Śląskim, jest skorzystanie z bankowości internetowej. Dzięki temu konto zamkniesz nie tylko wygodnie, ale też szybko.

Krok 1.

W bankowości elektronicznej zaloguj się do Mojego ING, wejdź w szczegóły swojego konta i wybierz opcję Zamknij konto na dole strony.

Krok 2.

Bank sprawdzi, czy możesz szybko zamknąć konto przez Internet. Jest to możliwe, jeśli nie masz powiązanych z nim produktów kredytowych lub zajęcia egzekucyjnego. W tym kroku dowiesz się także, które zamkniesz razem z kontem.

Krok 3.

Saldo zamknięcia konta zostanie pomniejszone o naliczone prowizje i prognozowane opłaty.

Krok 4.

Jeśli saldo konta osobistego jest dodatnie (są na nim pieniądze), bank poprosi Cię o wskazanie sposobu wypłaty tych pieniędzy. Możesz je:

  • przelać na inne konto w naszym banku,
  • przelać na konto w innym banku w Polsce,
  • wypłacić w oddziale banku z punktem obsługi kasowej.

Jeśli saldo Twojego konta osobistego jest ujemne i masz w banku inne konto, z którego możesz przelać należność, możesz je wybrać. W innym wypadku możesz wpłacić zaległość w oddziale banku z punktem obsługi kasowej lub przelać na numer konta, który otrzymasz od banku po zamknięciu rachunku.

Krok 5.

W zależności od stanu Twojego konta, bank poprosi Cię o potwierdzenie kodem autoryzacyjnym przelewu i zamknięcia konta lub samej dyspozycji zamknięcia konta.

Jak zamknąć kartę do konta w ING Banku Śląskim?

W przypadku karty debetowej wystarczy, że wejdziesz w jej szczegóły w Moim ING i wybierzesz opcję Zamknij kartę.

Aby zamknąć kartę kredytową możesz wykonać następujące czynności:

  1. Skontaktuj się z bankiem:

– Możesz zadzwonić na infolinię banku (klienci indywidualni: +48 32 357 00 69) i poprosić o anulowanie karty.

– Zaloguj się do bankowości internetowej Moje ING lub aplikacji mobilnej i za pośrednictwem bankowości internetowej zamknij kartę.

  1. Jeśli masz stałe zlecenia lub powtarzające się płatności powiązane z kartą, upewnij się, że zostały przeniesione na inną kartę lub anulowane.
  2. Po zamknięciu karty możesz także ją zniszczyć, przecinając na przykład przez pasek magnetyczny oraz chip. Pamiętaj, żeby zniszczyć również podpis na karcie.

Jak osobiście zamknąć konto w ING?

W Banku ING możesz zamknąć konto podczas jednej wizyty w placówce bankowej. Rozpocznij od znalezienia najbliższego oddziału, korzystając z wyszukiwarki na stronie internetowej banku. Gdy wybierasz się do placówki, nie zapomnij zabrać dowodu tożsamości – zwykle jest to dowód osobisty. Na miejscu, poinformuj pracownika, że chcesz zamknąć rachunek bankowy, a on przeprowadzi Cię przez cały proces.

Warto skorzystać z okazji i wycofać wcześniej udzielone zgody marketingowe oraz poprosić o zakończenie dostępu do bankowości elektronicznej. Możesz również sprawdzić, czy posiadasz inne aktywne produkty bankowe przypisane do zamykanego konta i, jeśli to konieczne, zamknąć je od razu.

Czy mogę listownie rozwiązać umowę z ING?

Zamknięcie konta w ING Banku Śląskim drogą korespondencyjna także jest możliwe. Wystarczy, że prześlesz pisemną dyspozycję na adres banku. Najbezpieczniej jest wysłać ten dokument listem poleconym, z potwierdzeniem odbioru, aby mieć pewność, że dotarł do odbiorcy.

Pismo możesz pobrać na stronie banku ING lub napisać samodzielnie, ale pamiętając, aby zawrzeć następujące dane:

  • swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL),
  • serię i numer dowodu osobistego oraz datę ważności dokumentu,
  • kontakt do siebie – numer telefonu i/lub adres e-mail,
  • numer rachunku bankowego, który chcesz zamknąć,
  • numer rachunku bankowego, na który mają zostać przelane środki z nadwyżki,
  • wycofanie zgód marketingowych – jeśli nie chcesz otrzymywać od banku treści reklamowych.

Własnoręcznie podpisany wniosek wyślij na adres banku: ING Bank Śląski S.A. ul. Sokolska 34, 40-086 Katowice.

Jak zamknąć konto w ING Banku Śląskim poprzez infolinię?

Kolejnym sposobem na zamknięcie konto w ING jest skorzystanie z infolinii banku. Klienci indywidualni mogą dzwonić pod ten numer: +48 32 357 00 69 – infolinia jest czynna 24/7 (koszt połączenia według stawek operatora).

Co ciekawe ING Bank Śląski uruchomił infolinię dla obcokrajowców:

  • usługa w języku angielskim – działa codziennie od 8:00 do 22:00,
  • usługa w języku rosyjskim (przede wszystkim dla uchodźców z Ukrainy) – działa w dni robocze od 9:00 do 17:00.

Jak zamknąć konto w ING poprzez infolinię? Nie zamkniesz konta przez infolinię. Telefonicznie możesz otrzymać informacje, jak zamknąć rachunek, ale nie złożysz dyspozycji. Jak wspominaliśmy, możesz to zrobić w placówce banku lub za pomocą bankowości internetowej.

Ile trwa zamknięcie konta w ING?

Zwykle w ING Banku Śląskim nie ma okresu wypowiedzenia, więc zamykanie konta następuje ze skutkiem natychmiastowym. Mówimy o sytuacji, kiedy składasz dyspozycję zamknięcia rachunku w bankowości internetowej i masz jasną sytuację finansową.

Kiedy nie zrealizuję zamknięcia konta w ING lub jest to utrudnione?

Jeżeli Twoje konto jest związane z kredytem, pożyczką hipoteczną, pożyczką odnawialną, znajduje się na nim w toku egzekucja komornicza lub jesteś współkredytobiorcą (pożyczki lub limitu zadłużenia), zamknięcie konta możesz zrealizować wyłącznie w oddziale banku.

W przypadku kont z powiązanymi dodatkowymi produktami, takimi jak pożyczka lub limit zadłużenia, konieczne może być zmodyfikowanie sposobu spłaty (numeru konta), często poprzez aneks do umowy kredytowej. Przed zamknięciem konta z limitem zadłużenia, należy go spłacić i zakończyć. Pamiętaj również o poczekaniu na rozliczenie transakcji dokonanych kartą do konta.

Konta osób poniżej 18. roku życia mogą być zamykane wyłącznie przez rodzica lub prawnego opiekuna w placówce bankowej.

Jak odwołać zgody marketingowe udzielone ING Bankowi Śląskiemu?

Najszybciej zgody marketingowe odwołasz poprzez bankowość internetową:

  1. Zaloguj się do bankowości internetowej Moje ING lub aplikacji mobilnej.
  2. Przejdź do ustawień swojego konta lub do sekcji z danymi osobistymi.
  3. Znajdź sekcję dotyczącą zgód marketingowych i odznacz odpowiednie opcje lub wybierz opcję anulowania zgód.
  4. Zapisz zmiany.

Alternatywnie, możesz:

  1. Skontaktować się z infolinią ING Banku Śląskiego i poprosić o odwołanie zgód marketingowych.
  2. Udać się do najbliższego oddziału ING Banku Śląskiego i poprosić pracownika banku o pomoc w odwołaniu zgód marketingowych.

Jak wyłączyć bankowość internetową w ING?

Jeśli chcesz zamknąć konto w ING i wyłączyć bankowość internetową, zaloguj się w Moim ING i znajdź sekcję Pomoc i kontakt – w prawym dolny rogu Twojego ekranu. Tam wybierz Bankowość internetową i kliknij rozwijane pole Jak zamknąć bankowość internetową? Na samym dole jest przycisk Zamknij bankowość internetową.

Pamiętaj, że są sytuacje, w których nie zamkniesz bankowości internetowej poprzez Moje ING:

  • Jeśli masz otwarte konto Direct lub konto Mobi musisz najpierw zamknąć konto w placówce bankowej, lub zmienić typ konta na Komfort w bankowości  – wniosek Zmień typ konta znajdziesz na szczegółach konta.
  • Posiadasz konto firmowe ING i w ramach tego samego loginu nie masz konta osobistego, bankowość zamkniesz tylko w placówce bankowej.
  • Jeśli nie masz jeszcze 18. lat, bankowość możesz zamknąć w placówce bankowej, ale musi być przy tym obecny Twój rodzic lub opiekun.

Pamiętaj, że zamykając samą bankowość, nie zamykasz jednocześnie innych produktów i usług, które masz w banku ING. Stracisz do nich dostęp przez Internet, a wszystkie dyspozycje będziesz musiał realizować w placówce bankowej.

Co ze środkami pozostałymi podczas zamykania konta?

ING Bank Śląski pobiera opłaty za konto i kartę, także w okresie rozliczeniowym, w którym konto zostaje zamknięte. Jednocześnie, nie nalicza żadnych dodatkowych opłat związanych z zamknięciem konta. Oznacza to, że jeśli opłaty te zostały już pobrane w danym miesiącu, możesz śmiało wyzerować saldo i wypłacić wszystkie środki przed złożeniem dyspozycji.

Jeśli na koncie pozostanie jakaś suma, nie musisz się przejmować. Bank przekaże te środki na konto wskazane przez Ciebie. W sytuacji, gdy nie wskażesz metody wypłaty, pieniądze zostaną przelane na konto techniczne, a później wypłacone w oddziale banku.

O czym jeszcze pamiętać zamykając konto w ING Banku Śląskim?

ING Bank Śląski oferuje szybkie zamknięcie konta bankowego – za pośrednictwem bankowości internetowej Moje ING. Zamknąć konto w tym banku możesz także listownie lub odwiedzając placówkę.

Pamiętaj, że jeśli masz kredyt w ING Banku Śląskim i chcesz zamknąć konto, to wizyta w placówce będzie obowiązkowa. To bywa pomocne, bo pracownik banku ING może doradzić Ci, co zrobić dalej ze spłatą zobowiązania.

Warto wiedzieć

  1. Zamknięcie konta w ING następuje w większości przypadków od ręki i jest bezpłatne.
  2. Likwidacja rachunku w ING oznacza, że wraz z nim zostaną zamknięte wszystkie karty i usługi powiązane z tym kontem, takie jak ubezpieczenia (do konta lub karty), powtarzające się, stałe płatności lub przelewy z przyszłą datą wykonania.
  3. Konto osobiste rozliczeniowe (złotówkowe/walutowe) prowadzone w ING Banku Śląskim możesz zamknąć także placówce lub listownie.
  4. Konto w ING może zamknąć posiadacz, współposiadacz lub pełnomocnik.
  5. Jeśli na zamykanym koncie jest saldo dodatnie, możesz wskazać dowolny rachunek w kraju prowadzony w tej samej walucie, na który bank ma przelać pieniądze. Jeśli na zamykanym koncie jest saldo ujemne, możesz w procesie zamknięcia rachunku uzupełnić je przelewem z innego rachunku w banku, do którego masz uprawnienie. Możesz też wypłacić pieniądze z konta lub spłacić prowizje w formie gotówkowej po zamknięciu rachunku, w punkcie obsługi kasowej ING Banku Śląskiego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Ile kosztuje zamknięcie konta w ING? 

    Bank nie nalicza opłat za samo zamknięcie konta bankowego. Jedyne potencjalne koszty to opłaty za prowadzenie rachunku lub karty za okres rozliczeniowy, w którym zostanie zamknięte konto.

  2. Jak zamknąć konto w ING w aplikacji? 

    Jeśli chcesz zamknąć konto w ING za pomocą aplikacji, wystarczy, że się zalogujesz i wybierzesz rachunek, który planujesz zamknąć. Następnie przejdź do informacji o koncie i kliknij opcję zamykania konta.

  3. Ile kosztuje zamknięcie konta w banku? 

    Koszt zamknięcia konta bankowego różni się w zależności od banku, ale często jest to usługa bezpłatna.

  4. Czy można zamknąć konto w banku przez Internet? 

    Tak, w większości banków zamkniesz konto przez Internet lub w aplikacji mobilnej.

  5. Czy bank zamyka nieużywane konto? 

    Bank może zamknąć nieużywane konto po uprzednim powiadomieniu klienta, zgodnie z regulaminem i warunkami umowy bankowej.

  6. Czy konto w ING jest darmowe? 

    Konto Direct jest darmowe, jeśli chodzi o prowadzenie rachunku – z wyjątkiem wpłaty/wypłaty w punkcie obsługi kasowej i przelewu w oddziale banku. Nie płacisz też za krajowe przelewy przez Internet (z wyjątkiem przelewów natychmiastowych: Express ELIXIR, BlueCash, SORBNET) i kartę Visa zbliżeniową, jeśli zrobisz nią transakcje na minimum 300 zł miesięcznie.

Porównaj konta osobiste
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
7 miesięcy temu

Dzień dobry państwu chciałem zamknąć konto bankowe u was nie używam tego konta i nie mam dokumentów