Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Ile kosztuje przelew natychmiastowy i jak go wykonać? 

Chcesz szybko przelać pieniądze i zastanawiasz się, ile kosztuje przelew natychmiastowy? Czy możesz zrealizować taką transakcję z poziomu aplikacji mobilnej banku lub bankowości elektronicznej, a może potrzebujesz uruchomienia dodatkowych usług. Wyjaśniamy, czym jest przelew ekspresowy i jak go zrealizować.

Zlecenie przelewu natychmiastowego (Express Elixir, BlueCash) to opcja skierowana np. do klientów indywidualnych. Korzystając z bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej banku możesz realizować natychmiastowe przelewy. Odbiorca przelewu otrzyma środki w kilka sekund lub minut. Przyjrzyjmy się bliżej, jak działają przelewy ekspresowe i sprawdźmy, ile kosztuje przelew błyskawiczny.

Czym jest przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy to rodzaj usługi bankowej, która umożliwia szybkie, niemal natychmiastowe przekazywanie środków finansowych pomiędzy kontami bankowymi różnych osób lub instytucji. W przeciwieństwie do tradycyjnych przelewów, które mogą trwać od kilku godzin do nawet kilku dni roboczych, przelewy natychmiastowe są realizowane w ciągu kilku sekund lub minut.

Przelewy natychmiastowe są dostępne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, co sprawia, że są one wygodną i elastyczną opcją dla osób, które potrzebują szybko przesłać pieniądze. Usługi te są dostępne w większości banków, a ich koszt zwykle zależy od indywidualnych polityk banków oraz od kwoty przelewu.

Aby wykonać przelew natychmiastowy, wystarczy zalogować się do swojego konta bankowego online lub za pomocą aplikacji mobilnej, wybrać odpowiednią opcję przelewu natychmiastowego, podać dane odbiorcy oraz kwotę i potwierdzić transakcję. W ciągu kilku sekund lub minut środki zostaną przesłane na konto odbiorcy.

W polskich bankach szybkie przelewy oferowane są w ramach dwóch systemów: Express Elixir oraz BlueCash. Krajowa Izba Rozliczeniowa obsługuje pierwszy z nich, natomiast drugi system jest prowadzony przez prywatną firmę Blue Media.

Jakie są rodzaje przelewów natychmiastowych?

Rodzaje przelewów natychmiastowych zależą od różnych czynników, takich jak zakres terytorialny, waluta, rodzaj banku, a także kanał komunikacji, np.:

 1. Przelewy krajowe – przelewy natychmiastowe realizowane w obrębie jednego kraju. W przypadku takich przelewów, środki są przesyłane z konta jednego klienta banku do konta innego klienta w kraju, zwykle w walucie lokalnej.
 2. Przelewy międzybankowe – są to natychmiastowe transakcje pomiędzy różnymi bankami. Wiele systemów płatniczych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, umożliwia natychmiastowe przekazywanie środków pomiędzy różnymi instytucjami finansowymi.
 3. Przelewy wewnątrzbankowe – szybkie transakcje realizowane w obrębie tego samego banku, zwykle między klientami tego banku. Ponieważ wszystkie konta są obsługiwane przez tę samą instytucję, takie przelewy zazwyczaj odbywają się błyskawicznie i często bez dodatkowych opłat.
 4. Przelewy mobilne – przelewy natychmiastowe realizowane za pomocą aplikacji mobilnych banków lub dedykowanych aplikacji do płatności, takich jak PayPal, Venmo czy Revolut. Te aplikacje umożliwiają użytkownikom szybkie przesyłanie środków za pomocą smartfonów lub innych urządzeń mobilnych.
 5. Przelewy P2P (Peer-to-Peer) – przelewy natychmiastowe realizowane bezpośrednio między osobami fizycznymi za pomocą platform P2P, które łączą użytkowników bez konieczności korzystania z pośrednika, takiego jak bank. Przykłady platform P2P to Zelle, TransferWise czy Circle Pay.
 6. Przelewy natychmiastowe w ramach systemów płatniczych – w niektórych krajach, systemy płatnicze, takie jak SEPA Instant Credit Transfer (SCT Inst) w Europie, Faster Payments w Wielkiej Brytanii czy RTP (Real-Time Payments) w Stanach Zjednoczonych, umożliwiają bankom obsługę natychmiastowych przelewów w ramach tych systemów.

W jaki sposób działają przelewy ekspresowe?

Zlecając zwykły przelew, zostanie on wysłany z Twojego banku podczas najbliższej sesji wychodzącej Elixir, a na rachunek odbiorcy wpłynie podczas sesji przychodzącej. W związku z tym, jeśli zleciłeś przelew w poniedziałek rano, prawdopodobnie zostanie zrealizowany tego samego dnia wieczorem. Natomiast, jeśli przelew został wysłany w piątek po południu, dotrze do odbiorcy dopiero w następny dzień roboczy.

Jak działa przelew natychmiastowy? Ich realizacja odbywa się niemal natychmiast. Pieniądze nie oczekują na sesje wychodzące i przychodzące, ale są przekazywane na rachunek odbiorcy od razu – w kilka sekund lub minut. Działa to całą dobę, także w nocy, w weekendy i święta, czyli 24/7, przez 365 dni w roku.

Po jakim czasie odbiorca otrzyma przelew ekspresowy?

Przelew ekspresowy jest realizowany zazwyczaj w ciągu kilku sekund lub kilkunastu minut od momentu zlecenia transakcji przez nadawcę, a środki są przekazywane na rachunek odbiorcy niemal natychmiastowo po zakończeniu procesu weryfikacji transakcji. Ostateczny czas realizacji zależy jednak od konkretnego banku i jego systemów, a także od ewentualnych problemów technicznych lub formalnych, które mogą spowodować opóźnienia w transakcji.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Sprawdziliśmy, ile kosztują przelewy natychmiastowe w wybranych bankach w Polsce. W zestawieniu porównaliśmy koszty dla klientów indywidualnych i uwzględniliśmy dwa systemy płatności Express Elixir i BlueCash.

BankKoszt przelewu natychmiastowego dla klienta indywidualnegoMaksymalna kwota pojedynczego przelewu
ING Bank Śląski dla konta Direct, Mobi, Komfort, PRP, Klasyczne, Student: 5 zł

dla konta Active 0 zł/5 zł – Stawka 0 zł obowiązuje dla pierwszych 5 przelewów zleconych w Moim ING w okresie rozliczeniowym liczonym od 29 dnia danego miesiąca do 28 dnia kolejnego miesiąca, każdy kolejny przelew za opłatą 5 zł
Express ELIXIR – maksymalna kwota przelewu 100 000 zł

BlueCash – maksymalna kwota przelewu 100 000 zł
PKO Bank PolskiSerwis internetowy iPKO/aplikacja mobilna IKO: 4,99 zł

Oddział/agencja PKO Banku Polskiego: 11,99 zł

Serwis telefoniczny: 11,99 zł
Przelew natychmiastowy (w tym także przelew do ZUS, przelew natychmiastowy w ramach mechanizmu płatności podzielonej tzw. split payment): 3 000 zł

Przelew natychmiastowy na rachunek organu administracji skarbowej (np. Urzędu Skarbowego) prowadzony przez Narodowy Bank Polski: 50 000 zł w serwisie iPKO i aplikacji mobilnej IKO, 3 000 zł w agencji PKO Banku Polskiego
mBank 5 zł10 000 zł
Bank Pekao SA 5 zł5 000 zł
Bank BGŻ BNP Paribas 5 zł100 000 zł
Bank Millennium 9,9 zł10 000 zł
Bank Pocztowy 2,5 zł – zlecony przez aplikację mobilną

5 zł – zlecony przez bankowość internetową

5 zł – zlecony telefonicznie za pośrednictwem konsultanta
20 000 zł
Santander Bank Polska 0 złExpress ELIXIR – maksymalna kwota przelewu 5 000 zł

BlueCash – maksymalna kwota przelewu 20 000 zł
VeloBank5 zł10 000 zł

 

Jak zrealizować przelew natychmiastowy?

Konkretny proces zlecenia przelewu natychmiastowego zależy od Twojego banku, niemniej opisane przez nas kroki powtarzają się w większości instytucji.

1. Zaloguj się do swojego banku internetowego lub aplikacji mobilnej.

2. Wybierz opcję przelewów, zazwyczaj znajdującą się w menu głównym.

3. Wybierz opcję „Przelew natychmiastowy” lub „Szybki przelew” – nazwa może różnić się w zależności od banku.

4. Wprowadź dane odbiorcy:

 • numer rachunku bankowego odbiorcy,
 • imię i nazwisko lub nazwę firmy odbiorcy przelewu,
 • adres odbiorcy (opcjonalnie, w zależności od banku).

5. Wpisz kwotę przelewu oraz walutę (jeśli jest opcja wyboru).

6. W polu „Tytuł przelewu” wprowadź informacje, które mają pojawić się na wyciągu bankowym odbiorcy, np. cel przelewu, numer faktury itp.

7. Sprawdź, czy wszystkie dane są poprawne. Jeśli tak, potwierdź przelew, klikając odpowiedni przycisk (np. Wyślij, Zatwierdź czy Potwierdź).

8. W zależności od banku, może być konieczne wprowadzenie jednorazowego kodu potwierdzającego transakcję, który otrzymasz w SMS-ie, e-mailu lub za pośrednictwem tokena/aplikacji.

9. Po wprowadzeniu kodu i potwierdzeniu przelewu, powinieneś zobaczyć informację o pomyślnym zrealizowaniu przelewu natychmiastowego.

10. W przypadku sukcesu, środki powinny dotrzeć na konto odbiorcy w ciągu kilku sekund, a maksymalnie minut.

Które banki realizują przelewy natychmiastowe?

Krajowa Izba Rozliczeniowa wymienia następujące banki, które obsługują przelewy ekspresowe – za pośrednictwem system Express Elixir lub BlueChash: Aion Bank, Alior Bank S.A., Bank BPS S.A., Bank Millennium S.A., Bank Nowy S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Pekao S.A., Bank Pocztowy S.A., Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas Bank Polska S.A., Citi Handlowy, Credit Agricole, ING Bank Śląski S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy, mBank, Narodowy Bank Polski, neoBANK, Nest Bank S.A., PKO Bank Polski, Santander Bank Polska SA, SGB-Bank S.A. i VeloBank.

Jakie są zasady przy przelewach ekspresowych?

Konkretne zasady przy przelewach ekspresowych dotyczą danego banku. Jednak przede wszystkim przelew ekspresowy to usługa bankowa umożliwiająca szybkie przesyłanie środków pomiędzy kontami różnych banków. Realizowane są zwykle w ciągu kilku sekund/minut, nawet poza godzinami pracy banków.

Czy są ograniczenia kwotowe przy przelewach natychmiastowych?

Bank określa najwyższą kwotę jednorazowego przelewu, ale nie może ona przekraczać ustalonego pułapu. Dla zwyczajnych przelewów natychmiastowych obowiązuje obecnie limit 100 000 zł. Dla transferów na rzecz organów celno-skarbowych limit wynosi 250 000 zł.

Czy przelew natychmiastowy można zrealizować w weekend?

Tak, natychmiastowe przelewy są zazwyczaj dostępne również w weekendy. Dzięki systemom takim jak Express Elixir czy BlueCash, pieniądze mogą być przesyłane między bankami w ciągu kilku sekund, niezależnie od dnia tygodnia czy pory dnia. Jednak warto sprawdzić indywidualne warunki i godziny obsługi w swoim banku, gdyż mogą występować różnice w dostępności usługi.

Czy przelew natychmiastowy można zlecić za granicę?

Szybkie przelewy, takie jak Express Elixir czy BlueCash, są zazwyczaj ograniczone do transakcji krajowych, czyli między bankami działającymi w obrębie tego samego kraju. Jeśli chcesz zlecić przelew za granicę, musisz skorzystać z innych opcji, takich jak przelewy SWIFT, SEPA (dla krajów europejskich) lub korzystać z usług specjalistycznych firm zajmujących się międzynarodowymi transferami pieniężnymi. Warunki i czas realizacji takich przelewów zależą od banku i kraju docelowego.

Kiedy warto skorzystać z przelewu natychmiastowego?

Przelew natychmiastowy warto wykorzystać w sytuacjach, gdy szybkie przesłanie środków jest kluczowe, np.:

Płatności za pilne zakupy, usługi czy rachunki – jeśli musisz uregulować należność w krótkim czasie, aby uniknąć dodatkowych opłat czy problemów, przelew błyskawiczny gwarantuje szybkie zaksięgowanie środków na koncie odbiorcy.

Spłata zobowiązań finansowych – jeśli zbliża się termin spłaty pożyczki, kredytu czy innego zadłużenia, przelew natychmiastowy pozwoli na uniknięcie opóźnień i ewentualnych konsekwencji związanych z przekroczeniem terminu płatności.

Wsparcie bliskich w sytuacjach awaryjnych – jeśli ktoś z rodziny czy znajomych potrzebuje natychmiastowej pomocy finansowej, przelew błyskawiczny pozwoli przekazać środki szybko i bez zbędnych formalności. To rozwiązanie przydaje się szczególnie wtedy, kiedy Twój bliski ma konto w innym banku.

Transakcje między osobami prywatnymi – jeśli dokonujesz zakupu od osoby prywatnej, np. przez portal ogłoszeniowy, przelew ekspresowy może usprawnić proces transakcji i zwiększyć zaufanie między stronami.

Transakcje w weekendy czy święta – w przypadku potrzeby dokonania przelewu w dni wolne od pracy banków, przelew ekspresowy umożliwia przesłanie środków bez konieczności czekania na następny dzień roboczy.

Przelew natychmiastowy – o czym jeszcze pamiętać?

Przy korzystaniu z przelewów ekspresowych warto pamiętać o kilku kwestiach, które mogą mieć wpływ na przebieg i koszty transakcji:

 1. Opłaty bankowe – większość banków nalicza opłaty za realizację przelewów natychmiastowych. Przed przeprowadzeniem takiej transakcji sprawdź, jakie są koszty i czy są one dla Ciebie korzystne.
 2. Limity czasowe – natychmiastowe przelewy są zazwyczaj dostępne przez całą dobę, ale czas realizacji może być nieco dłuższy w nocy, w weekendy czy święta. Sprawdź w swoim banku, jakie są zasady dotyczące realizacji tego typu transakcji.
 3. Limity kwotowe – bank określa maksymalną kwotę pojedynczego przelewu, lecz nie może ona przekroczyć ustalonych limitów – dla zwykłych przelewów natychmiastowych wynoszących obecnie 100 000 zł, a dla przelewów kierowanych do organów celno-skarbowych limit wynosi 250 000 zł.
 4. Dostępność usługi – większość banków w Polsce oferuje przelewy błyskawiczne, ale zanim zlecisz tego typu transakcję, sprawdź, czy bank odbiorcy działa w systemie Express Elixir lub BlueCash.

Warto wiedzieć

 1. Przelew natychmiastowy to usługa bankowa umożliwiająca szybkie, zazwyczaj w ciągu kilku minut, przesłanie środków pomiędzy kontami różnych banków, niezależnie od dnia tygodnia czy pory dnia.
 2. W polskich bankach szybkie przelewy oferowane są w ramach dwóch systemów: Express Elixir oraz BlueCash. Krajowa Izba Rozliczeniowa obsługuje pierwszy z nich, natomiast drugi system jest prowadzony przez prywatną firmę Blue Media.
 3. Aby wykonać przelew ekspresowy, wystarczy zalogować się do swojego konta bankowego online lub za pomocą aplikacji mobilnej, wybrać odpowiednią opcję.
 4. Dzięki nawiązaniu współpracy z Narodowym Bankiem Polskim jest możliwe wykonywanie przelewów natychmiastowych do ZUS i organów administracji skarbowej.
 5. Bank określa najwyższą kwotę jednorazowego przelewu, ale nie może ona przekraczać ustalonego pułapu. Dla zwyczajnych przelewów natychmiastowych obowiązuje obecnie limit 100 000 zł, podczas gdy dla transferów na rzecz organów celno-skarbowych limit wynosi 250 000 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak długo idzie przelew ekspresowy? 

  Przelew natychmiastowy zazwyczaj trwa kilka sekund do kilku minut, w zależności od banków uczestniczących w transakcji.

 2. Ile wynosi opłata za przelew natychmiastowy? 

  Opłata za przelew natychmiastowy różni się w zależności od banku, ale zwykle wynosi od kilku do kilkunastu złotych.

 3. W jakich godzinach jest realizowany przelew natychmiastowy? 

  Godziny realizacji przelewu natychmiastowego zależą od danego banku, jednak zazwyczaj jest to możliwe do zrealizowania 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, nawet w dni wolne od pracy.

 4. Do jakiej kwoty można zrobić przelew natychmiastowy? 

  Bank ustala maksymalną wartość pojedynczego przelewu, która jednak nie może przekroczyć ustalonego limitu – w przypadku standardowych przelewów natychmiastowych wynosi on obecnie 100 000 zł, natomiast dla przelewów do organów celno-skarbowych limit wynosi 250 000 zł.

 5. Dlaczego przelew ekspresowy nie doszedł? 

  Powodów niedostarczenia przelewu ekspresowego może być wiele, np. błędne dane odbiorcy, problem z systemem bankowym, awaria bankowości mobilnej lub opóźnienie w procesie przetwarzania.

 6. Czy można cofnąć przelew natychmiastowy? 

  W przypadku przelewu natychmiastowego (takiego jak Express Elixir, BlueCash, BLIK) lub przelewu wewnętrznego, czyli pomiędzy rachunkami w jednym banku, po kliknięciu w przycisk „wyślij przelew” transakcja zostaje zrealizowana natychmiastowo i nie ma możliwości jej zatrzymania.

 7. Co to jest przelew Express Elixir?

  Przelew Express Elixir to jedna z form realizacji przelewu natychmiastowego, czyli specjalnej usługi bankowej, która umożliwia przesłanie środków pieniężnych z jednego rachunku bankowego na inny w ciągu kilku sekund, zazwyczaj do maksymalnie 15 minut. Przelew taki może zostać zrealizowany 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, nawet w dni wolne od pracy.

Porównaj konta osobiste
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments