Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Konto firmowe z księgowością online – czy warto się zdecydować?

Konto firmowe z księgowością online jest odpowiedzią banków na zróżnicowane oczekiwania przedsiębiorców. Właściciel takiego rachunku zyskuje dostęp do użytecznych narzędzi oraz wsparcie profesjonalnych księgowych zaraz po zalogowaniu do bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Sprawdź, na co zwracać uwagę wybierając konto z księgowością online oraz ile kosztuje taka przyjemność.

Zakładaniu pierwszej działalności gospodarczej towarzyszy często niepewność oraz niezliczona ilość pytań. Przynajmniej jedno z nich dotyczy księgowości – próbować prowadzić ją samodzielnie, czy powierzyć ten obowiązek profesjonalistom? Konto firmowe z księgowością może ułatwić zarówno stawianie pierwszych kroków w biznesie, jak i wspomóc działalność firm o ugruntowanej pozycji na rynku.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą, to przepisy na nakładają na Ciebie obowiązku zakładania konta firmowego. Nie oznacza to jednak, że nie musisz posiadać żadnego rachunku bankowego. Konto będzie potrzebne Ci do m.in. rozliczania się z organami skarbowymi i kontrahentami oraz odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Zgodnie z przepisami jesteś mikroprzedsiębiorcą, jeśli co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

 • zatrudniałeś średniorocznie mniej niż 10 pracowników na podstawie umów o pracę;
 • roczny obrót ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych w Twojej firmie nie przekroczył równowartości 2 mln euro w złotych polskich albo
 • suma aktywów bilansu finansowego sporządzonego na koniec jednego z 2 przytoczonych lat nie przekroczyła równowartości 2 mln euro w złotych polskich.

Ponadto płatności na rachunek bankowy wymagane są w sytuacji, kiedy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca lub jednorazowa wartość transakcji przekracza 15.000 zł. Brak obowiązku zakładania konta osobistego powoduje, że mikroprzedsiębiorcy mogą w celach firmowych wykorzystywać swoje konto osobiste.

Krok ten może być motywowany chęcią maksymalnego ograniczenia kosztów. Z drugiej strony część banków oferuje rachunki firmowe, które prowadzone są bezpłatnie. Znajdziesz je w rankingu kont firmowych. Wykorzystywanie rachunku osobistego do celów firmowych ma też istotne wady. Zaliczamy do nich m.in.:

 • chaos podczas kontroli ze strony organów skarbowych – operacje firmowe i prywatne są pomieszane;
 • podatkowanie przychodów z odsetek na rachunku;
 • brak wygodnego i szybkiego dostępu do narzędzi i usług przygotowanych z myślą o przedsiębiorcach.

W nawiązaniu do ostatniego punktu, korzystając z konta prywatnego do celów firmowych, nie masz dostępu np. do modułów pozwalających z poziomu bankowości internetowej generować faktury oraz usprawniać obieg dokumentów w Twojej firmie.

Czym jest konto firmowe z księgowością online?

Konto firmowe z księgowością online jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców, którzy nie chcą poświęcać czasu i energii na śledzenie zmian w przepisach i samodzielne rozliczenia z fiskusem. Doskonale wiesz, że prowadząc firmę, obowiązek przygotowywania dokumentów oraz poprawnego rozliczania się z urzędem skarbowym i ZUS-em spoczywa na Twoich barkach. Do niedawna czynności te mogłeś powierzyć biuru rachunkowemu lub samodzielnemu księgowemu.

Obecnie swój kawałek tortu postanowiły wykroić banki, które dokładają do oferowanych kont firmowych użyteczne narzędzia oraz możliwość skorzystania ze wsparcia profesjonalnego księgowego. Rozwiązania te pozwalają z poziomu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej m.in.:

 • wystawiać faktury i wysyłać je od razu do kontrahentów;
 • sprawdzać kontrahentów na białej liście podatników VAT;
 • szybciej finansować faktury sprzedażowe;
 • generować dokumenty księgowe np. księgę przychodów i rozchodów (KPiR);
 • bezpiecznie archiwizować dokumentację księgową;
 • zarządzać kadrami i płacami;
 • sprawdzać zbliżające się płatności np. do urzędu skarbowego i ZUS;
 • prowadzić ewidencję środków trwałych;
 • analizować sytuację finansową Twojej firmy.

Konta firmowe z księgowością oferowane są najczęściej w kilku różnych pakietach, co pozwala dopasować zakres usług księgowych do bieżących potrzeb firmy. Pakiety podstawowe mogą być bezpłatne. Obejmują one najczęściej fakturowanie i monitoring płatności. Wyższe pakiety obejmować już mogą bezpośrednie wsparcie merytoryczne i konsultacje z księgowymi, obsługę KPiR i ryczałtu ewidencjonowanego oraz prowadzenie spraw kadrowo-płacowych w Twojej firmie.

Na co zwracać uwagę wybierając konto firmowe z księgowością?

Jest duża szansa, że rozpoczynając działalność gospodarczą, zwracasz szczególną uwagę na koszty. Z tego powodu bierzesz pod lupę również opłaty związane z prowadzeniem konta firmowego oraz dostępem do innych przydatnych usług np. poprawiających płynność finansową. Duża konkurencja na rynku powoduje, że możesz znaleźć oferty, dzięki którym nie poniesiesz opłat za:

 • prowadzenie konta firmowego;
 • przelewy do urzędu skarbowego i ZUS;
 • kartę debetową wydaną do konta firmowego (najczęściej po spełnieniu dodatkowych warunków);
 • wypłaty z bankomatów krajowych (najczęściej po spełnieniu dodatkowych warunków).

Kolejnym elementem, który w zasadzie jest ważniejszy od kryterium potencjalnych kosztów, jest dopasowanie oferowanych usług do profilu Twojej działalności gospodarczej. Przykładowo, jeśli zamierzasz zatrudniać pracowników, to wsparcie specjalistów od spraw kadrowo-płacowych, może być warte dużo więcej, niż miesięczna opłata za pakiet.

Jeśli przewidujesz zwiększenie zapotrzebowania na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej lub planujesz inwestycje w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, to sprawdź, jakie rozwiązania w tym zakresie oferują poszczególne banki. Ostatecznie może okazać się, że wybrane konto firmowe z księgowością online jest droższe niż u konkurentów, ale bank prowadzący ten rachunek oferuje niższe koszty finansowania, co z nawiązką rekompensuje różnicę w cenie.

Banki starają się też wyraźnie wyróżnić swoją ofertę, dlatego często oferują konta firmowe z księgowością w promocjach. Dzięki temu za spełnienie określonych warunków możesz otrzymać premię pieniężną lub inną nagrodę. Pamiętaj jednak, żeby przy wyborze najlepszego konta firmowego z księgowością online, nie kierować się wyłącznie wartością potencjalnego bonusu.

Które banki oferują konta firmowe z księgowością?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą to konto firmowe z księgowością online znajdziesz w ofercie większości banków uniwersalnych działających na krajowym rynku. Właściwy wybór pozwoli Ci założyć rachunek, który będzie spełniać wszystkie lub większość potrzeb Twojej firmy. Aby ułatwić Ci to zadanie, sprawdziliśmy oferty kont firmowych z księgowością w wybranych bankach (stan na 5.12.2023 r.).

Konto firmowe z księgowością w Santander Bank Polska

W Santander Bank Polska możesz założyć rachunek, który oferowany jest pod nazwą – Konto Firmowe Godne Polecenia. Propozycja skierowana jest zarówno dla jednoosobowych działalności gospodarczych, jak dla innych podmiotów tj. spółki i stowarzyszenia. Podstawowe opłaty związane z tym rachunkiem prezentują się następująco:

 • 0 zł za prowadzenie konta firmowego – jeśli zrobisz co miesiąc przelew do ZUS na min. 200 zł;
 • 0 zł za przelewy do ZUS i US – w systemie Elixir w bankowości internetowej;
 • 0 zł za prowadzenie jednego dodatkowego konta walutowego – w USD (dolar amerykański), EUR (euro) lub GBP (funt brytyjski);
 • 0 zł za 10 pierwszych przelewów internetowych w miesiącu – w systemie Elixir.

Księgowość online w ramach Konta Firmowego Godnego Polecenia dostępna jest dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, którzy rozliczają się na podstawie uproszczonej księgowości. Masz możliwość przetestowania przez 30 dni eKsięgowości oferowanej przez Santander Bank Polska, w ramach której możesz m.in.:

 • prowadzić księgowość samodzielnie lub ze wsparciem księgowej;
 • szybko i wygodnie wystawiać i wysyłać faktury;
 • korzystać ze wsparcia księgowego i technicznego inFakt;
 • sprawdzać wysokość i terminy nadchodzących opłat;
 • generować i wysyłać pliki JPK_VAT.

Po okresie wspomnianych 30 dni możesz zdecydować się na jeden z poniższych pakietów:

 • Plan Podstawowy od 5 zł netto miesięcznie – obejmuje wystawianie faktur, dodawanie kosztów, prowadzenie księgowości, wysyłkę deklaracji i JPK.
 • Plan Optymalny od 15 zł netto miesięcznie – obejmuje dodatkowo opłacanie kosztów, ZUS i podatków prosto z aplikacji, szybkie płatności na Twoich fakturach, dostęp do salda bankowego z inFaktu.
 • Plan Premium od 25 zł miesięcznie – zawiera wszystkie usługi z niższych pakietów plus automatyczne oznaczanie faktur, kosztów, podatków jako opłacone z Twojego konta bankowego, automatyczne rozczytywanie danych z faktur oraz wsparcie księgowych.

Konto firmowe z księgowością w Banku Pekao S.A.

Konto Przekorzystne Biznes w Banku Pekao S.A. zostało przygotowane z myślą o firmach z uproszczoną rachunkowością, wspólnotach mieszkaniowych, zarządcach wspólnot oraz stowarzyszeniach i fundacjach o rocznych przychodach netto nie wyższych niż 5 mln zł.

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to założysz ten rachunek przez internet bez konieczności wychodzenia z domu. Podstawowe opłaty związane z Kontem Przekorzystnym Biznes prezentują się następująco:

 • 0 zł za prowadzenie konta firmowego;
 • 0 zł za obsługę karty debetowej do konta firmowego (pod warunkiem, że wykonasz ze jej pomocą transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 500 zł miesięcznie);
 • 0 zł za wypłaty gotówki z bankomatów Banku Pekao S.A.;
 • 0 zł za wpłaty gotówki we wpłatomatach Banku Pekao S.A. do 100.000 zł miesięcznie (powyżej tej kwoty pojawia się prowizja 0,2%);
 • 0 zł za dostęp do pakietu księgowego self-service przez 2 lata;
 • 0 zł za nielimitowane wystawianie faktur krajowych i zagranicznych na platformie księgowej online dostępnej w bankowości internetowej Pekao24;
 • 0 zł za przelewy krajowe w aplikacji mobilnej PeoPay;
 • 0 zł za 15 pierwszych przelewów krajowych w Pekao24 (w tym w bankowości telefonicznej);
 • 0 zł za przelewy krajowe do ZUS i US (lub inne podatkowe) w Pekao24.

Połącznie bankowości internetowej z systemem księgowym online pozwoli Ci prowadzić rozliczenia swojej firmy na portalu Pekao24. Z Księgowości z Żubrem możesz skorzystać, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. Rozwiązanie zostało zaprojektowane w intuicyjny sposób i nie wymaga profesjonalnej wiedzy. Dzięki księgowości online w Banku Pekao S.A. możesz m.in.:

 • wystawiać i przechowywać faktury;
 • wysyłać faktury bezpośrednio z systemu;
 • kontrolować koszty;
 • przygotowywać deklaracje podatkowe;
 • skorzystać ze wsparcia profesjonalnego księgowego;
 • prognozować przychody swojej firmy w danym miesiącu.

Aby lepiej dopasować zakres oferowanych usług do potrzeb przedsiębiorców, Księgowość z Żubrem oferowana jest w wariantach pozwalających na samodzielne prowadzenie rozliczeń firmy, jak i w pakietach ze wsparciem profesjonalnej księgowej. W ramach pierwszego rozwiązania wyróżniamy pakiety:

 • Fakturowanie za 0 zł netto miesięcznie;
 • Księgowość self-service za 9 zł netto miesięcznie;
 • Biznes za 45 zł miesięcznie.

Jeśli zdecydujesz się rozliczać firmę ze wsparciem profesjonalnego księgowego, to możesz wybrać jeden z poniższych pakietów:

 • Ryczałt (obejmuje pełną obsługę księgową dla firm rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z jedną stawką ryczałtu) za 159 zł netto miesięcznie.
 • Komfort (obejmuje pełną obsługę księgową dla firm rozliczających się poprzez KPiR) za 219 zł netto miesięcznie.
 • VIP (pełna obsługa księgowa dla wymagających klientów) za 429 zł netto miesięcznie.

Konto firmowe z księgowością w Alior Banku

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to Alior Bank przygotował dla Twojej firmy rachunek iKonto Biznes. Podstawowe opłaty związane z tą ofertą prezentują się następująco:

 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta podstawowego;
 • 0 zł za korzystanie z bankomatów – nielimitowane wypłaty z bankomatów zlokalizowanych w oddziałach Alior Banku oraz pierwsza w miesiącu wypłata z bankomatu sieci Planet Cash i Euronet (nie dotyczy wypłat dokonanych kartą wielowalutową);
 • >
 • 0 zł za internetowe przelewy krajowe Elixir, przelewy do ZUS i US oraz internetowe przelewy transgraniczne/SEPA w trybie zwykłym przy opcji kosztowej SHA (opłaty za przelew dzielone są między Ciebie i odbiorcę transferu);
 • 0 zł za korzystanie z karty Mastercard z Plusem do końca 2024 r.

Alior Bank oferuje swoim klientom firmowym również darmową księgowość online. Daje ona możliwość m.in. wystawiania faktur, automatycznego przygotowania deklaracji PIT-5 i VAT-7, prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów oraz monitorowania płatności kontrahentów.

W ramach księgowości online w Alior Banku możesz liczyć również na porady i wsparcie ekspertów oraz otrzymasz dostęp do ofert specjalnych i rabatów dla firm. Dokumentacja Twojej firmy przechowywana jest w jednym miejscu z dostępem po zalogowaniu. Księgowość online Alior Banku dostępna jest na portalu zafirmowani.pl.

Konto firmowe z księgowością w Nest Banku

BIZnest Konto jest rachunkiem oferowanym zarówno osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, jak i małym firmom prowadzonym w ramach spółek osobowych, spółek prawa handlowego oraz innych podmiotów. Podstawowe opłaty związane z BIZnest Kontem prezentują się następująco:

 • 0 zł za prowadzenie pierwszego konta firmowego;
 • 0 zł za wszystkie internetowe krajowe przelewy Elixir;
 • 0 zł za przelewy do ZUS i US;
 • 0 zł za pierwszą kartę debetową Visa;
 • 0 zł za wpłaty i wypłaty BLIKIEM z bankomatów;
 • 0 zł za wpłaty i wypłaty z bankomatów Euronet w Polsce.

Bank na swojej stronie internetowej deklaruje, że darmowość powyższych usług jest bezterminowa i bezwarunkowa. Nest Bank oferuje również swoim klientom portal Obsługa faktur ułatwiający zarządzanie fakturami w firmie. Dzięki temu narzędziu możesz zapewnić swojemu księgowemu szybki i wygodny dostęp do faktur kosztowych i przychodowych.

Decydując się na Obsługę faktur w Nast Banku zyskujesz również dostęp do następujących funkcjonalności:

 • fakturowanie – możesz wystawiać faktury sprzedażowe z własnym logo;
 • wgrane faktury – przechowujesz wszystkie faktury w jednym miejscu i masz je zawsze pod ręką;
 • kontroler płatności – możesz na bieżąco sprawdzać, którzy kontrahenci zalegają z płatnościami i wysyłać im monity mailem lub SMS-em;
 • pulpit – wszystkie najważniejsze informacje widoczne są na pierwszym ekranie po zalogowaniu;
 • samodzielna księgowość – możesz wprowadzać faktury kosztowe w odpowiednią zakładkę oraz generować automatyczne deklaracje podatkowe i ZUS, pliki JPK oraz odbierać powiadomienia o zobowiązaniach do uregulowania;
 • osobista księgowa – jeśli nie czujesz się na siłach, to możesz skorzystać ze wsparcia doświadczonej księgowej lub biura rachunkowego;
 • asystent finansowy – zapewni Ci głębszy wgląd w sytuację finansową firmy oraz zaprognozuje stan gotówki na najbliższe 4 tygodnie;
 • biała lista podatników VAT – szybko sprawdzisz, czy Twój kontrahent zarejestrowany jest jako czynny podatnik VAT.

Opłaty i prowizje miesięczne za wybrane funkcjonalności, dostępne w ramach Obsługi faktur, prezentują się następująco (stan na 5.12.2023 r.):

 • 0 zł – fakturowanie;
 • 0 zł w promocji przez 2 miesiące, potem 9 zł – samodzielna księgowość obejmująca fakturowanie, wgrane faktury, KPiR i deklaracje oraz dostęp dla księgowej;
 • 0 zł w promocji przez 2 miesiące, potem 45 zł – obsługa faktur dla przedsiębiorców obejmująca fakturowanie, wgrane faktury, KPiR i deklaracje, kontroler płatności, moje koszty, asystenta finansowego i dostęp dla księgowej;
 • 0 zł w promocji przez 2 miesiące, potem 200 zł – obsługa faktur dla spółek obejmująca fakturowanie, wgrane faktury, kontroler płatności, moje koszty, asystenta finansowego, obieg dokumentów i budżetowanie;
 • od 159 zł – osobista księgowa (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych);
 • od 219 zł – osobista księgowa (księga przychodów i rozchodów);
 • od 485 zł – osobista księgowa (pełna księgowość).

Ile kosztuje prowadzenie konta firmowego z księgowością online?

Banki za samo założenie i prowadzenie konta firmowego czasami nie pobierają żadnych opłat, co doskonale obrazują opisane przez nas oferty. Jest to jednak tylko mały element układanki składającej się na kompleksowe zarządzania finansami w Twojej firmie. Duże znaczenie mają usługi księgowe do konta firmowego, które oferowane są najczęściej w pakietach.

Wybierasz zatem interesujący Cię zakres usług i każdego miesiąca opłacasz abonament za całość. Najprostsze pakiety dla początkujących przedsiębiorców są zazwyczaj bezpłatne, ale oferują też najmniejsze możliwości. Z reguły jest to generowanie dokumentów księgowych, wystawianie faktur krajowych i zagranicznych oraz dostęp do prostego terminarza płatności.

Pamiętaj, że ceny za usługi księgowe dostępne wraz z kontem firmowym są najczęściej cenami netto i trzeba do nich doliczyć VAT w wysokości 23%.

Droższe pakiety, które mogą kosztować nawet kilkaset złotych netto miesięcznie, zapewniają wsparcie specjalistów w prowadzeniu księgowości firmy, doradztwo podatkowe i ściąganie płatności. Obsługa taka może być prowadzona jest bez limitów dokumentów.

Najwyższe pakiety przygotowane są także dla spółek prawa handlowego (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) na pełnej księgowości, których wymagania są z reguły dużo większe. Z drugiej strony podmioty tego typu obsługiwane są przez wewnętrzne działy księgowości lub przez biura rachunkowe, więc banki muszą mocno spersonalizować ofertę, aby przekonać do swoich usług klientów tego typu.

Warto wiedzieć

 • Konto firmowe z dostępem do księgowości pozwala na m.in. rozliczanie faktur, automatyczne rozrachunki, prowadzenie terminarza płatności, przygotowywanie deklaracji podatkowych, monitoring zobowiązań publiczno-prawnych, naliczanie odpisów amortyzacyjnych oraz prowadzenie ewidencji środków trwałych.
 • Konto firmowe to standardowy rachunek bankowy, który przeznaczony jest dla przedsiębiorców. Główne różnice pomiędzy ofertami wynikają z zakresu usług dostępnych w ramach poszczególnych rachunków.
 • Koszt usług księgowych może być ustalony na podstawie miesięcznego limitu dokumentów i jego przekroczenie może wiązać się z dodatkową opłatą.
 • Jeśli nie wiesz, gdzie szukać kont firmowych to sprawdź dostępne w internecie zestawienia i rankingi rachunków dla przedsiębiorców.
 • Dostęp do wielu użytecznych usług, oszczędność czasu i możliwość skorzystania z pomocy dedykowanej księgowej to tylko wybrane zalety konta firmowego z księgowością online.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje księgowość w banku?

  Koszt usług księgowych świadczonych w ramach konta firmowego zależy m.in. od oferty konkretnego banku, rodzaju i skali prowadzonej działalności gospodarczej, sposobu organizacji firmy oraz Twojej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Możliwe, że są czynności, które możesz zrealizować samodzielnie, ale z uwagi na liczne ryzyka warto pomyśleć o wsparciu profesjonalnych księgowych.

 2. Dlaczego warto założyć konto firmowe z księgowością?

  Konto firmowe z księgowością może odczuwalnie ułatwić Ci prowadzenie firmy. Intuicyjne narzędzia oraz wsparcie profesjonalnych księgowych pozwoli Ci nie tylko oszczędzić czas, który możesz wykorzystać na poprawę efektywności prowadzonego biznesu, ale także ograniczyć ryzyko związane np. z niewłaściwą interpretacją przepisów.

 3. Gdzie można założyć konto firmowe z księgowością?

  Konto firmowe z księgowością dostępne jest w większości banków uniwersalnych obsługujących przedsiębiorców. Rachunki te mogą różnić się pomiędzy sobą opłatami i zakresem usług, dlatego warto wcześniej wnikliwie porównać dostępne oferty.

 4. Ile kosztuje księgowa na miesiąc?

  To zależy m.in. od jej doświadczenia, renomy na rynku, oferowanego oprogramowania księgowego i gotowości do współpracy online. Nie bez znaczenia jest też liczba dokumentów księgowych, jakie będziesz przekazywać każdego miesiąca do rozliczenia. W przypadku małych firm opłaty zaczynają się od około 150 zł netto miesięcznie.

 5. Jakie są zalety konta firmowego z księgowością?

  Wśród głównych zalet konta firmowego z księgowością wymienić można m.in. relatywnie niskie koszty obsługi księgowej, możliwość korzystania z przydatnych narzędzi zaraz po zalogowaniu się do bankowości internetowej, możliwość realizacji dyspozycji za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej w smartfonie, wsparcie doświadczonej księgowej, oddzielenie finansów firmy od finansów osobistych. 

Porównaj konta firmowe
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments