Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradnik kredytowy

Kredyty dla rolników – Kto oferuje najlepszą ofertę?

Kredyt dla rolnika to specjalny rodzaj kredytu dostępnego dla osób prowadzących działalność rolniczą. Prowadzenie dochodowej działalności rolniczej nie jest możliwe bez modernizacji i inwestycji. Dobrym źródłem dodatkowych środków na gospodarstwo rolne mogą stać się kredyty dla rolników – produkty stworzone z myślą o wsparciu rozwijających się gospodarstw rolnych. Czy są jakieś kredyty preferencyjne dla Polskich rolników? Jak i gdzie szukać najlepszych kredytów dla rolników?

Rolnicy korzystają z kredytów mniej chętnie od innych grup zawodowych, co wynika częściowo z możliwości uzyskania finansowania w formie dotacji, dopłat i gwarancji funduszy UE. Mimo to ponad 20% gospodarstw rolnych posiłkuje się aktualnie kredytem. Im większe i bardziej nowoczesne przedsiębiorstwa rolne tym chętniej sięgają po pieniądze z banku.

Sytuacja kredytowa rolników

Zdolność kredytowa rolników

Wbrew obiegowej opinii, osoby prowadzące działalność rolniczą należą dobrze zarabiającej części społeczeństwa. Duża część z nich posiada też na własność gospodarstwa rolne o znacznej wartości, które mogą stanowić zabezpieczenie kredytów hipotecznych. Dla banków rolnicy są więc raczej pożądanymi klientami, którym można bezpiecznie pożyczyć znaczne kwoty.

Wiele zależy jednak od dotychczasowej historii kredytowej rolnika oraz sytuacji prawnej samego gospodarstwa. Trudności z uzyskanie kredytów mogą mieć np. osoby, które nie rozliczyły się z dotacji europejskiej lub są jedynie dzierżawcami gruntów.

Istotnie wpływa na zdolność kredytową także sytuacja gdy właścicielami gospodarstwa rolnego jest wspólnie kilka osób. Wówczas kredyty hipoteczne mogą być zaciągane tylko za zgodą wszystkich współwłaścicieli. Nieuregulowanie spraw spadkowych i własności gospodarstwa jest istotną przyczyną, dla której banki odmawiają kredytów.

Czy rolnicy potrzebują kredytów?

Okazuje się jednak, że wcale nie tak łatwo jest sprzedać kredyt rolnikom. Branża ta ma możliwość korzystania z innych źródeł finansowania w tym funduszy europejskich i pomocy państwowej. W efekcie znaczna część gospodarstw rolnych nie posiłkuje się kredytami. Zwłaszcza drobne gospodarstwa unikają kredytów, korzystając z innych form finansowania.

Duże przedsiębiorstwa rolne opierają się na kredytach w podobnym stopniu co firmy działające w innych branżach.
Istnieje jednak szereg okoliczności, które mogą skłonić rolnika do zaciągnięcia kredytu:

  • Modernizacja gospodarstwa – Maszyny rolnicze i wyposażenie gospodarstwa to znaczny wydatek i przy okazji obiecująca inwestycja. Sfinansowanie ich kredytem wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.
  • Dokupienie ziemi rolnej – Powiększenie gospodarstwa rolnego jest inwestycją długoterminową, która początkowo wymaga znacznych nakładów. Działkę można dokupić posiłkując się kredytem hipotecznym o niskim oprocentowaniu.
  • Pokrycie strat – Gospodarstwa rolne są ubezpieczone, ale nie od każdej sytuacji. Przykładowo czasowa niezdolność właściciela do pracy lub absencja kluczowych pracowników może spowodować znaczne straty i konieczność posługiwania się kredytem.
  • Konieczność zwrotu dotacji itp. – Dotacja, która nie została prawidłowo rozliczona musi zostać zwrócona, choć prawdopodobnie środki zostały już wydane. Niestety w Polsce nieprawidłowe rozliczanie środków z funduszy UE to częsty problem.

Zarówno nieprzewidziana sytuacja, jak i chłodne wyliczenia mogą skłonić rolnika do zaciągnięcia kredytu. Zwłaszcza, że grupa ta może liczyć na produkty kredytowe dostosowane do swojej działalności.

Czy rolnicy mogą liczyć na kredyty na preferencyjnych warunkach?

Banki komercyjne mają swoje produkty skierowane wyłącznie do rolników i właścicieli nieruchomości rolnych. Oferują kredyty z nieco niższym kosztem całkowitym, ograniczenie niektórych formalności i dopasowanie terminów spłat do realiów branży rolnej. W praktyce różnice nie są duże, a opłacalność kredytów dla rolników jest porównywalna z tymi dla lekarzy czy wolnych zawodów. Dobre warunki wynikają tu przede wszystkim z solidnego zabezpieczenia jakie może zaoferować właściciel gospodarstwa rolnego, a nie samego faktu bycia rolnikiem.

Wpływ na zainteresowanie produktami tego typu ma również wielkość gospodarstwa: im jest większe, tym chętniej rolnicy poszukują dodatkowych środków. Przedsiębiorcy zajmujący się produkcją rolną mogą korzystać z bogatej oferty banków rządowych. Na tym możliwości się jednak nie kończą: wiele banków przygotowało specjalną ofertą dla tej grupy zawodowej.

Kredyt dla rolnika

Rolnictwo wyróżnia się na tle innych gałęzi gospodarki. Znaczne uzależnienie od warunków atmosferycznych wiąże się z większym ryzykiem, a sezonowość wpływa na nieregularność osiąganych dochodów. Z tego powodu kredyty dla rolników powinny uwzględniać specyfikę branży i być dostosowane do jej szczególnych potrzeb. Znajdziemy je w ofercie wielu instytucji – nie tylko małych banków spółdzielczych, ale również dużych banków o profilu uniwersalnym.

Zazwyczaj przybierają formułę zbliżoną do kredytów dla firm. Dla rolników chcących finansować inwestycje przewidziano kredyty inwestycyjne, natomiast dla tych, którzy zamierzają w ten sposób finansować bieżącą działalność, przygotowano kredyty obrotowe.
Preferencyjny kredyt dla rolnika

Rolnicy poszukujący środków na inwestycje nie muszą ograniczać się do standardowej oferty banków. Do ich dyspozycji pozostają również kredyty preferencyjne z dopłatami do oprocentowania pokrywanymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obecnie tego typu finansowanie można uzyskać w następujących bankach:

  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
  • SGB-Bank S.A.
  • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
  • Santander Bank Polska S.A.
  • Bank Pekao S.A.
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.

Kredyty preferencyjne dla rolników mogą zostać przeznaczone zarówno na zakup użytków rolnych, jak i nowych oraz używanych maszyn, urządzeń i wyposażenia. Co najważniejsze – mogą ubiegać się o nie osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Atrakcyjne oferty kredytów dla rolników

Prowadzenie gospodarstwa rolnego może stać się bardzo przychodową działalnością. Aby odnieść sukces, konieczne jest jednak znalezienie odpowiednich form finansowania. Oprócz własnych oszczędności oraz środków pochodzących z dopłat unijnych rolnicy mogą znaleźć również atrakcyjne oferty kredytów oferowanych przez banki. Szczególnie korzystne warunki proponują kredyty preferencyjne, w których partycypuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kredyty preferencyjne nie są to jedyne oferty adresowane do właścicieli gospodarstw. Mogą również liczyć na standardowe kredyty obrotowe oraz inwestycyjne, dostosowane do charakterystyki ich działalności. Wiele instytucji proponuje m.in. uzależnienie harmonogramu spłaty od uzyskiwanych dochodów lub umożliwia objęcie niewypłaconych dotacji unijnych czy należnego VATu kredytami pomostowymi.

Rodzaje kredytów dla rolników

Teoretycznie każdy kredyt konsumpcyjny, gotówkowy, hipoteczny czy inwestycyjny może być także kredytem dla rolnika. W praktyce banki mają rozwiązania dedykowane, optymalnie dostosowane do sytuacji branży. Dzielą się one na:

Kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości – Zbliżone do kredytów mieszkaniowych, kredyty w których zabezpieczeniem staje się kupowane gospodarstwo lub działka rolna. Kredyty takie wymagają wkładu własnego

Kredyty hipoteczne pod zastaw gospodarstwa – Kredyty zabezpieczone hipoteką na gospodarstwie rolnym lub jego części. Pozwalają uzyskać do 70% wartości gospodarstwa/nieruchomości. Mogą być alternatywą dla kredytów inwestycyjnych.

Kredyty inwestycyjne na działalność rolną – Kredyty celowe udzielane w celu zakupu maszyn, modernizacji infrastruktury produkcyjnej, zakup żywca lub inne niezbędne inwestycje w gospodarstwie. W przeciwieństwie do większości kredytów inwestycyjnych, banki nie wymagają w tym wypadku szczegółowego biznesplanu.

Kredyty gotówkowe i pożyczki dla rolników – Duża grupa produktów bankowych takich jak pożyczki sezonowe czy kredyt odnawialny. Często są to produkty bardzo podobne do tych, z których mogą korzystać przedsiębiorstwa innego typu

Kto oferuje kredyty dla rolników?

Kredyty dla rolników to szeroka kategoria produktów bankowych obejmująca zarówno doraźną pomoc finansową, jak też długoterminowe kredyty inwestycyjne zabezpieczone hipoteką. Największe banki mają po kilka produktów dedykowanych.

Kredyty dla rolników w BNP Paribas

BNP Paribas ma bogatą ofertę kredytów dla rolników i osób prowadzących działalność około rolną.

Kredyt hipoteczny AgroExpres – pozwala zaciągnąć kredyt hipoteczny pod zastaw gospodarstwa rolnego lub jego części. Można uzyskać nawet 70% wartości nieruchomość (nie więcej niż 2 000 000 zł), a spłatę rozłożyć na okres od 1 do 5 lat. Kredyt można wykorzystać na inwestycje, spłatę zadłużenia lub inny cel związany z prowadzeniem działalności rolnej. Co ciekawe, kredyt ma formę kredytu odnawialnego na rachunku co bardzo ułatwia jego nadpłacenie, ale też w razie czego ponowne wykorzystanie zwróconych już bankowi środków.
Kredyt hipoteczny Agro Lider – umożliwia pożyczenie do miliona zł na okres maksymalnie 15 lat. Zabezpieczeniem staje się hipoteka na gospodarstwie rolnym. Pożyczyć można nie więcej niż 70% wartości gospodarstwa.
Kredyt inwestycyjny Agro Progres – kredyt rolniczy na zakup maszyn czy rozbudowę urządzeń, który można zaciągnąć nawet na 30 lat. Wersja kredytu Agro Progres Premium zarezerwowana jest dla właścicieli większych gospodarstw.
Kredyt gotówkowy Agro – pozwala na pożyczenie maksymalnie 200 000 zł na rok. Potencjalnie kredyt można przedłużyć na kolejny okres, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Skorzystać z takiego kredytu mogą właściciele nieruchomości rolnych.
Kredyt krótkoterminowy Rzeczówka – W przypadku niewielkich wydatków związanych z prowadzeniem działalności rolnej, można wybrać kredyt z kilkumiesięcznym okresem spłaty.

Kredyty dla rolników w Credit Agricole

Jak sama nazwa wskazuje, bank Credit Agricole oferuje kredyty dla rolników, a także ściśle współpracuje instytucjami państwowymi i unijnymi w zakresie dofinansowań dla rynku rolnego.

Grunt na swoim – Kredyt hipoteczny na zakup gospodarstwa lub gruntów rolnych. Maksymalnie można pożyczyć nawet 5 milionów zł. Wymagany wkład własny wynosi 10% Harmonogram spłat rat zostanie dostosowany do indywidualnych terminów uzyskiwania przychodów, a samą spłatę można rozłożyć nawet na 20 lat, odraczając przy tym spłatę kapitału na dwa lata.

Kredyty dla rolników w Alior Bank

Alior bank posiada w swojej ofercie kredyt odnawialny dla rolników, oraz kredyty inwestycyjne. Bank współpracuje także z rządowymi i europejskimi systemami dofinansowań.

Kredyt obrotowy Agro – kredyt rolniczy przeznaczony dla osób prowadzących działalność rolną przez przynajmniej 12 miesięcy. Pozwala finansować bieżące wydatki gospodarstwa rolnego.

Kredyt inwestycyjny Agro – kredyt dzięki któremu można sfinansować zakup maszyn czy pojazdów, ale też każdą inwestycję podnoszącą wartość gospodarstwa.

Kredyt skupowy – Przeznaczony na finansowanie skupu produktów rolnych i ich przechowywania.

Kredyt dla rolnika – podsumowanie

Kredyty dla rolników są powszechnie dostępne. Oprócz wymienionych banków także pozostałe banki komercyjne mają przynajmniej po jednym produkcie dostosowanym do oczekiwań rolników. Warto więc porównać kilka ofert zanim skorzysta się z kredytu dla rolników.

Czytaj też: Kredyt na nowo otwartą działalność – czy mam szansę?

Czytaj też: Przelewy online – jak zrobić? które najlepsze?

 

Warto wiedzieć

  • Kredyty dla rolników to szeroka kategoria produktów
  • Banki traktują rolników jako pewnych kredytobiorców
  • Maksymalnie można pożyczyć do 5 000 000 zł

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Ile rolnik może dostać kredytu?

    Kwota zależy od zdolności kredytowej i rodzaju wybranego finansowania. W ramach kredytu z gwarancją rolną można pożyczyć nawet do 10 mln zł z zabezpieczeniem do 80% wartości kredytu i wysokością prowizji na poziomie 0% liczonej od kwoty gwarancji. 

  2. Czy rolnik dostanie kredyt?

    Tak. Rolnik może uzyskać kredyt hipoteczny (np. z przeznaczeniem na kupno gruntów rolnych, nieruchomości zabudowanej czy na remont), gotówkowy, a także inwestycyjny (np. na zakupu maszyn, modernizację infrastruktury produkcyjnej, zakup żywca lub inne niezbędne inwestycje w gospodarstwie). 

  3. Czy będąc na krusie można wziąć kredyt?

    Tak. Kredytobiorca jako jeden z dokumentów wymaganych przez bank do uzyskania kredytu będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami KRUS i podatkami. 

  4. Co to jest kredyt dla rolnika?

    Kredyt dla rolnika to specjalny rodzaj kredytu dostępnego dla osób prowadzących działalność rolniczą. Jego celem jest pomoc w finansowaniu różnych aspektów prowadzenia gospodarstwa rolnego, takich jak zakup nowego sprzętu, zwierząt, ziemi, a także finansowanie bieżących kosztów operacyjnych, jak np. zakup nasion, nawozów, paliwa czy kosztów związanych z utrzymaniem zwierząt.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
1 rok temu

Mąż jest rolnikiem,chce wziąć kredyt na zakup działki,zwykły kredyt.Czy może wnioskować o kredyt sam bez zgody współmalżonka,jeżeli jegi zdolność kredytowa mu na to pozwoli kwota 80 tysięcy?