Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Kredyt dla rolnika – gdzie szukać?

Prowadzenie dochodowej działalności rolniczej nie jest możliwe bez modernizacji i inwestycji. Dobrym źródłem dodatkowych środków mogą stać się kredyty dla rolników – produkty stworzone z myślą o wsparciu rozwijających się gospodarstw rolnych.

mężczyzna na polu zboża w tle kombajn
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Jak wynika z raportu e-Agribus przeprowadzonego przez Martin & Jacobs, aż 60% rolników boryka się z problemami z brakiem środków na rozwój. Jednocześnie z kredytów korzysta zaledwie 22,6% z nich. Zdecydowana większość wybiera kredyty inwestycyjne (12,1% ogółu) oraz obrotowe (9,2%), natomiast 4,9% wybrało kredyt gotówkowy.

Wpływ na zainteresowanie produktami tego typu ma również wielkość gospodarstwa: im jest większe, tym chętniej rolnicy poszukują dodatkowych środków. Przedsiębiorcy zajmujący się produkcją rolną mogą korzystać z bogatej oferty banków rządowych. Na tym możliwości się jednak nie kończą: wiele banków przygotowało specjalną ofertą dla tej grupy zawodowej.

Kredyt dla rolnika

Rolnictwo wyróżnia się na tle innych gałęzi gospodarki. Znaczne uzależnienie od warunków atmosferycznych wiąże się z większym ryzykiem, a sezonowość wpływa na nieregularność osiąganych dochodów. Z tego powodu kredyty dla rolników powinny uwzględniać specyfikę branży i być dostosowane do jej szczególnych potrzeb. Znajdziemy je w ofercie wielu instytucji – nie tylko małych banków spółdzielczych, ale również dużych banków o profilu uniwersalnym.

Zazwyczaj przybierają formułę zbliżoną do kredytów dla firm. Dla rolników chcących finansować inwestycje przewidziano kredyty inwestycyjne, natomiast dla tych, którzy zamierzają w ten sposób finansować bieżącą działalność, przygotowano kredyty obrotowe.

Preferencyjny kredyt dla rolnika

Rolnicy poszukujący środków na inwestycje nie muszą ograniczać się do standardowej oferty banków. Do ich dyspozycji pozostają również kredyty preferencyjne z dopłatami do oprocentowania pokrywanymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obecnie tego typu finansowanie można uzyskać w następujących bankach:

  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
  • SGB-Bank S.A.
  • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
  • Santander Bank Polska S.A.
  • Bank Pekao S.A.
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.

Kredyty preferencyjne dla rolników mogą zostać przeznaczone zarówno na zakup użytków rolnych, jak i nowych oraz używanych maszyn, urządzeń i wyposażenia. Co najważniejsze – mogą ubiegać się o nie osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Kredyty Agro w Alior Bank

Bogatą ofertę kredytów dla rolników przygotował Alior Bank. Stały dostęp do nowych środków umożliwia kredyt obrotowy Agro w rachunku kredytowym, alternatywą jest również działająca na podobnych zasadach linia kredytowa Agro w rachunku bieżącym. Szczególnym produktem jest kredyt skupowy przeznaczany na finansowanie skupu i przechowywania sezonowych produktów rolnych.

Osoby poszukujące środków na inwestycje powinny z kolei zainteresować się ofertą kredytów inwestycyjnych dla rolników: Alior oferuje swoim klientom kredyt inwestycyjny Agro, umożliwiający finansowanie dowolnych przedsięwzięć inwestycyjnych, oraz kredyt Agro grunt na zakup użytków rolnych.

Kredyt dla rolnika w BNP Paribas

Jeszcze szerszy przekrój kredytów dla rolników przygotował bank BNP Paribas. Klienci poszukujący kredytów obrotowych znajdą w nim kilka produktów dostosowanych do szczególnych potrzeb. Kredyt Agro Ekspres cechuje się szybkim procedowaniem wniosku, jednocześnie może sięgać kwoty 2 000 000 zł z okresem kredytowania od roku do pięciu lat.

Rolnicy poszukujący funduszy na zakup środków produkcji rolnej powinni z kolei zainteresować się Kredytem Rzeczówka, którego spłata może być rozłożona nawet na 84 miesiące, a w niektórych wariantach nie jest konieczne przedstawienie jakiegokolwiek zabezpieczenia. Ciekawym produktem jest również Agro Lider. Kwotę do miliona złotych można spłacać przez okres 15 lat. Istnieje przy tym możliwość ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości należącej do osoby trzeciej.

Oferta kredytów inwestycyjnych dla rolników w BNP Paribas opiera się na dwóch produktach: Agro Progres umożliwia wypłatę wysokich kwot i ustalenie terminu spłaty nawet na 30 lat. Z kolei Agro Progres Premium, adresowany do właścicieli większych gospodarstw, daje możliwość bezgotówkowego rozliczania z dostawcami sprzętu i załatwiania wszystkich formalności bezpośrednio w oddziale banku.

Kredyt dla rolnika w Credit Agricole

Kolejnym bankiem, który w sposób szczególny spogląda na działalność rolniczą, jest Credit Agricole. Oferowany kredyt inwestycyjny dla rolników umożliwia uzyskanie stosunkowo taniego finansowania, z marżą wynoszącą 2% oraz zmienną stopą opartą na wartości WIBOR 3M. Okres spłaty może wynosić do 12 lat.

Jest to ciekawa oferta zwłaszcza dla rolników, którzy uzyskali unijne dofinansowania. W takim przypadku nie będzie konieczne wpłacenie wkładu własnego, natomiast część inwestycji, która podlega dotacji, zostanie sfinansowana poprzez kredyt pomostowy. Podobny mechanizm można wykorzystać również w przypadku oczekiwania na zwrot należnego podatku VAT.

Rolnicy, chcący zakupić grunt rolny lub nieruchomości, mogą z kolei skorzystać z kredytu Grunt to na swoim. Maksymalny koszt inwestycji wynosi 2 mln złotych, bank będzie przy tym wymagał jedynie 10% wkładu własnego. Harmonogram spłat rat zostanie dostosowany do indywidualnych terminów uzyskiwania przychodów, a samą spłatę można rozłożyć nawet na 20 lat, odraczając przy tym spłatę kapitału na dwa lata.

Atrakcyjne oferty kredytów dla rolników

Prowadzenie gospodarstwa rolnego może stać się bardzo przychodową działalnością. Aby odnieść sukces, konieczne jest jednak znalezienie odpowiednich form finansowania. Oprócz własnych oszczędności oraz środków pochodzących z dopłat unijnych rolnicy mogą znaleźć również atrakcyjne oferty kredytów oferowanych przez banki. Szczególnie korzystne warunki proponują kredyty preferencyjne, w których partycypuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nie jest to jednak jedyna oferta adresowana do właścicieli gospodarstw. Mogą również liczyć na standardowe kredyty obrotowe oraz inwestycyjne, dostosowane do charakterystyki ich działalności. Wiele instytucji proponuje m.in. uzależnienie harmonogramu spłaty od uzyskiwanych dochodów lub umożliwia objęcie niewypłaconych dotacji unijnych czy należnego VATu kredytami pomostowymi.

 

Czytaj też: Kredyt na nowo otwartą działalność – czy mam szansę?

Czytaj też: Przelewy online – jak zrobić? które najlepsze?

 

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

męskie dłonie trzymające smartfona

Co to jest linia kredytowa?

Linia kredytowa to wsparcie finansowe, które może uzyskać zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca. Nie jest to jednak tradycyjny kredyt...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o