Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty

Kredyt na fotowoltaikę – Poradnik oraz Ranking najlepszych ofert 2023!

Kredyt na fotowoltaikę to kredy bankowy, zaciągnięty w celu sfinansowania zakupu paneli fotowoltaicznych, montażu paneli czy wykonania przyłącza fotowoltaiki do sieci energetycznej. Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala znacznie obniżyć rachunki za elektryczność. Jak każda inwestycja, wymaga jednak nakładów. Na szczęście można zaciągnąć kredyt na fotowoltaikę, w tym taki, który korzysta z dofinansowania. 

Do końca 2021 moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 8,1 GW. Tylko w ostatnim roku zainstalowano ponad 36 tysięcy instalacji. Znaczna część z nich była finansowna kredytem. 

Co to jest kredyt na fotowoltaikę? 

Kredyt na fotowoltaikę to kredy bankowy, zaciągnięty w celu sfinansowania  

  • Zakupu paneli fotowoltaicznych, 
  • Montażu paneli, 
  • Wykonania przyłącza fotowoltaiki do sieci energetycznej, 

Kredyt taki może występować pod różnymi nazwami, w zależności od tego, czy można go zaciągnąć także na inne cele, takie jak: 

  • Zakup, montaż lub budowa innych instalacji opartych na energii odnawialnej (np. pompa ciepła), 
  • Modernizacja budynku pod kątem energetycznym (np. wymiana pieca), 
  • Budowa większego obiektu opartego na energii fotowoltaicznej (np.. Stacja ładowania pojazdów elektrycznych off-grid). 

Z tego powodu kredyt na fotowoltaikę może pojawiać się jako np. kredyt na odnawialne źródła energii, lub na modernizację energetyczną. 

Zawsze będzie jednak wyglądał podobnie. Klient banku znajduje potrzebuje wyceny instalacji, którą chce sfinansować. Udaje się z nią do banku, otrzymuje kredyt, potwierdza za pomocą faktur faktyczne dokonanie transakcji, a pożyczoną kwotę spłaca w ciągu następnych kilku lat.  

Jakie są ceny zakupu i montażu fotowoltaiki? 

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależny jest przede wszystkim od nominalnej mocy zestawu, a więc też ilości paneli, które będą zamontowane. Niewielka, przydomowa instalacja fotowoltaiczna kosztuje wraz z montażem ok. 15 000 zł (dane na kwiecień 2022). Za instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kW, która zaspokoi potrzeby małego zakładu przemysłowego, trzeba zapłacić ok. 40 000 zł.  

Ceny mogą różnić się w zależności od lokalizacji, trudności prac montażowych i wybranych paneli. Raczej nie można ich uniknąć wykonując prace samodzielnie, ponieważ montaż paneli wymaga odpowiednich uprawnień.  

Aktualne ceny zestawów fotowoltaicznych, wraz z montażem, można sprawdzić korzystając z naszej porównywarki.  

Typowy dom mieszkalny potrzebuje instalacji o mocy 3-4 kW.  

Jak sfinansować zakup instalacji fotowoltaicznej? 

Kredyt na fotowoltaikę nie jest jedynym sposobem sfinansowania inwestycji. Nawet zakładając brak środków na zakup zestawu za gotówkę, można skorzystać z opcji takich jak: 

  • Zakup na raty, 
  • Kredyt gotówkowy (bez określonego celu), 
  • Kredyt inwestycyjny (dla firm), 
  • Dofinansowanie z środków UE, 
  • Zakup z odsuniętą płatnością.  

W praktyce zarówno odsunięcie płatności, jak i zakup na raty są bardzo podobne do kredytu na fotowoltaikę. Kupujący płaci dodatkowo za możliwość odsunięcia płatności w czasie. Jest to o tyle dobre, że panele fotowoltaiczne zaczynają przynosić realne oszczędności od dnia podłączenia, więc zamiast płacić wysokie rachunki, można spokojnie spłacać raty. 

Finansując zakup instalacji fotowoltaicznej warto pamiętać, że kredyt na fotowoltaikę można połączyć z dotacją. Dotacja pokrywa maksymalnie połowę kosztu instalacji (liczone z montażem), a drugą połowę można sfinansować kredytem.  

Fotowoltaika na raty 

To rozwiązanie jest możliwe tylko w przypadku gdy firma oferująca panele fotowoltaiczne zajmuje się jednocześnie montażem. Musi też mieć w swojej ofercie sprzedaż ratalną. Ogranicza to liczbę dostępnych ofert do dużych firm, mogących pozwolić sobie na opóźnione płatności.  

Rozwiązanie to jest dobre dla osób, które mogą zapłacić jednorazowo za montaż, a jedynie same panele fotowoltaiczne kupują na raty. Możliwości jest wówczas nieco więcej. Zdarzają się nawet oferty z całkowicie przesuniętą płatnością. 

Jeśli kredytującym w sprzedaży paneli na raty nie jest dystrybutor paneli, a bank, to sprzedaż na raty staje się po prostu kredytem na fotowoltaikę. Różnica jest taka, że w tego typu sprzedaży ratalnej, klient nie może wybrać najlepszej oferty bankowej.  

Kredyt gotówkowy na fotowoltaikę 

Kredyt gotówkowy pozwala sfinansować dowolne przedsięwzięcie, na jakie wystarcza zdolność kredytowa kredytobiorcy. Nie jest jednak rozwiązaniem zoptymalizowanym pod kątem fotowoltaiki i przez to może być droższy.  

Możesz skorzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego na naszej stronie i sprawdzić, czy ogólnodostępne kredyty gotówkowe nie mają lepszych warunków niż kredyt dedykowany fotowoltaice.  

Przewaga kredytów gotówkowych tkwi w ich popularności – łatwo je porównać, wybrać najtańszy i wypełnić wniosek przez internet.  

Kredyt inwestycyjny na fotowoltaikę 

Fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości i ogranicza koszty związane ze zużyciem energii. Oznacza to, że może być określona jako inwestycja przez dowolną firmę, która posiada odpowiednią nieruchomość. Prawo własności nie jest tu wymagane, instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana na nieruchomości dzierżawionej wieczyście lub wziętej w najem długoterminowy. Każda firma, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności może też zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na fotowoltaikę.  

Kredyt inwestycyjny może być dobrym rozwiązaniem, gdy przedsiębiorstwo dokonuje szerszej rozbudowy swoich nieruchomości. Nawet wówczas może jednak opłacać się wydzielenie inwestycji fotowoltaicznej, po to by uzyskać do niej dopłatę.  

Dopłaty do fotowoltaiki 

Mimo iż dotacje na instalacje fotowoltaiczne nie są już tak korzystne jak jeszcze kilka lat temu, zdecydowanie warto z nich skorzystać.  

Mój prąd 

15 kwietnia 2022 zaczyna się nabór nowych wniosków do programu Mój Prąd, który pozwala sfinansować do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji fotowoltaicznych.  

Program działa od 2019 i jest przeznaczony wyłącznie osób fizycznych. Zasady są proste, dotację można wykorzystać wyłącznie na przydomową instalację fotowoltaiczną opartą na odnawialnych źródłach energii: fotowoltaikę, mikrowiatrak. 

Dotacja z programu Mój prąd jest bezwrotna, ale można ją uzyskać dopiero po udowodnieniu poniesionych już kosztów na instalację fotowoltaiczną. Oznacza to, że najpierw trzeba zapłacić całość, żeby potem móc odzyskać 50%. Dlatego warto połączyć kredyt na fotowoltaikę z dopłatą.  

Czyste powietrze 

Drugim wartym rozważenia programem pomocowym jest Czyste powietrze, który również pozwala sfinansować połowę kosztu fotoinstalacji.  

Jest to znacznie szerszy program pomocowy, przeznczony zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw, organizacji czy jednostek samorządu terytorialnego. Środki z niego można przeznaczyć na kilka różnych rozwiązań ekologicznych. Oprócz fotowoltaiki można finansować tym programem wymianę ogrzewania, modernizację budynku, pompę ciepła czy kolektor słoneczny. 

Dodatkowo w ramach programu można wnioskować o kredyt na fotowoltaikę. W optymalnej sytuacji 50% inwestycji finansuje się dotacją, a drugie 50% spłaca jako kredyt. 

Czyste powietrze daje więc znacznie większe możliwości niż Mój Prąd, ale jest też programem znacznie bardziej skomplikowanym i wymagającym dodatkowych dokumentów.  

Dwa najważniejsze programy pomocowe nie mogą być łączone i nie da się z nich skorzystać, jeśli na fotowoltaikę uzyskało się dodatkowe dopłaty np. od gminy. Można natomiast łączyć dopłatę z kredytem. 

Dofinansowany kredyt na fotowoltaikę 

Programy pomocowe dla osób inwestujących w instalacje fotowoltaiczne nie ograniczają się do bezzwrotnych dotacji. W ramach programów Czyste powietrze, Agroenergia (dla rolników) i Energia + (dla firm) można uzyskać pożyczkę, której największą zaletą jest oprocentowanie 0%. Pozwala to w praktyce rozłożyć płatność za zakup i montaż fotowoltaiki na raty 0%.  

Podobne rozwiązanie oferuje część operatorów energetycznych, np. Tauron. W praktyce dofinansowane kredyty na fotowoltaikę są do siebie bardzo podobne: 

  • Trzeba spełnić warunki wstępne uprawniające do pomocy (np. brak zaległości podatkowych), 
  • Należy wybrać odpowiednią ofertę sprzedaży paneli i ich montażu (urzędy odrzucą wniosek bez tego wyboru, lub z ofertą od firmy niemającej uprawnień), 
  • Zapłacone faktury za montaż i panele należy przedstawić podmiotowi udzielającemu pożyczki, 
  • Pożyczkę lub kredyt ratalny spłaca się w ciągu kilku lat, oprocentowanie wynosi od 0% do 0,2%, nie ma dodatkowej prowizji.  

Dofinansowany kredyt ratalny na fotowoltaikę jest korzystnym rozwiązaniem dla większości osób inwestujących w fotowoltaikę. W razie czego można go spłacić przed terminem bez żadnej dodatkowej prowizji. Można powiedzieć, że jest to darmowe finansowanie inwestycji. 

Czy dopłaty do fotowoltaiki mają wady? 

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej wiąże się z dwoma czynnikami, które nie występują w przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego.  

Wymagają spełnienia odpowiednich warunków – Ubiegając się o dopłatę lub dofinasowany kredyt ratalny trzeba przedstawić prawo do nieruchomości, gdzie panele będą zainstalowane. Konkretny program może stawiać wymagania dotyczące: niezalegania z daninami państwowymi, wyboru odpowiedniej oferty (np. z długoletnią gwarancją), przedstawienia dokumentacji i dowodu zapłaty.  

Ponadto środki na dany program są jednak ograniczone, więc otrzymaniu dotacji może zadecydować termin nadesłania wniosku, lub drobny błąd podczas jego wypełnienia, przez co wniosek zostanie odesłany do poprawy.  

Kwalifikują się do limitu pomocy de minimis – W polskich przepisach występuje ograniczenie środków jakie może uzyskać osoba fizyczna lub firma od państwa. Do limitu tego liczą się nie tylko faktyczne dopłaty, ale też niektóre ulgi podatkowe i dofinansowywane kredytu. Ktoś kto korzysta z różnych typów dopłat musi planować korzystanie z pomocy państwowej/unijnej, by nie przekroczyć limitu i nie stracić szansy na najbardziej potrzebną dotację. 

Komercyjne kredyty na fotowoltaikę 

Banki udzielają kredytów celowych na zakup paneli fotowoltaicznych i traktują je bardzo podobnie do kredytów inwestycyjnych. Oznacza to, że konkretna oferta może być korzystniejsza dla kredytobiorcy niż w przypadku kredytu gotówkowego. W kalkulatorze kredytowym rankomat można wybrać jako cel zakup fotowoltaiki, by je wyszukać.  

Kredyt na fotowoltaikę w BOŚ – EKOkredyt 

Bank Ochrony Środowiska udziela kredytów celowych na finansowanie instalacji fotowoltaicznych. EKOkredyt można połączyć z kosrzystaniem z dotacji i BOŚ stara się ułatwić tę procedurę. 

  • Finansowanie na: 1 – 120 miesięcy 
  • Maksymalna kwota: 100 000 zł 
  • RSSO: 9.88% (kwiecień 2022) 
  • Możliwość sfinansowania 100% inwestycji 
  • Prowizja: 0% 
  • Warunki promocyjne: EKOkredyt Energia ze Słońca 
  • Bank ułatwia skorzystanie z dotacji państwowych na fotowoltaikę 

Kredyt na fotowoltaikę w Alior Banku – Czyste powietrze 

Kredyt z Alior Banku nazywa się identycznie jak jeden z rządowych programów pomocowych – Czyste powietrze. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ kredyt ten może być przyznany na bardzo zbliżone wydatki do tych, które można sfinansować z programu Czyste powietrze. Jest to więc rozwiązanie dopasowane do potrzeb osób, które skorzystały z dotacji, ale poszukują komercyjnego kredytu lub z jakiegoś powodu nie mogą skorzystać z pomocy państwowej.  

  • Finansowanie na: 3 – 120 miesięcy 
  • Maksymalna kwota: 100 000 zł 
  • RSSO: 7,43% (kwiecień 2022) 
  • Możliwość sfinansowania 100% inwestycji 
  • Prowizja: 0% 
  • Bank ułatwia skorzystanie z dotacji państwowych na fotowoltaikę 

Kredyt na fotowoltaikę w Credit Agricole 

Kredyt Agricole oferuje kredyty na dowolne odnawialne źródła energii, a więc także na fotowoltaikę i magazyny energii (akumulatory) do niej. Podobnie jak w przypadku innych banków także oferta Credit Agricole może być łatwo łączona z dofinansowaniem z środków publicznych.  

  • Finansowanie na: maks. 120 miesięcy 
  • Maksymalna kwota: 120 000 zł 
  • Możliwość sfinansowania 100% inwestycji 
  • Prowizja: 0% 
  • Bank ułatwia skorzystanie z dotacji państwowych na fotowoltaikę 

Podsumowanie 

Kredyt ratalny na fotowoltaikę można uzyskać w największych polskich bankach. Oferta jest tak dostosowana, by kredytobiorcy mogli jednocześnie skorzystać z dopłat i programów pomocowych takich jak Czyste powietrze czy Mój prąd. Dzięki temu inwestycja w panele fotowoltaiczne jest znacznie bardziej opłacalna i mniej ryzykowna niż wynikałoby jedynie z przeliczenia kosztów i uzysków energii. Warto więc skorzystać z kredytu na fotowoltaikę, część kwoty spłacić od razu dzięki dotacji, a pozostały kapitał zwrócić w ratach rozłożonych na kilka lat, podczas których panele będą generować rzeczywiste oszczędności. Ceny energii elektrycznej na pewno będą rosły, więc własna instalacja fotowoltaiczna na pewno się zwróci. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy wszystkie kredyty na fotowoltaikę są dofinansowane?

    Nie. Natomiast wszystkie można łączyć z pomocą ze strony państwa i funduszy UE. 

  2. Czy kredyty na fotowoltaikę są ubezpieczone?

    Tak, banki wymagają ubezpieczenia spłaty kredytu jeśli kredytobiorca planuje korzystać z pomocy państwowej.

  3. Po jakim czasie zwraca się instalacja fotowoltaiczna?

    Okres zwrotu z inwestycji waha się od ok. 7 lat (wykorzystanie dotacji i nieoprocentowanego kredytu, zużycie wyłącznie na własne potrzeby) do ok. 15-20 lat (źle dobrana instalacja, całość finansowana z własnych środków lub kredytu gotówkowego bez dopłat)

  4. Gdzie uzyskać najtańszy kredyt na fotowoltaikę?

    Najtańszy kredyt na fotowoltaikę możesz znaleźć w naszym kalkulatorze kredytów gotówkowych. Kredyt gotówkowy to świetne rozwiązanie na sfinansowanie tego typu rzeczy.

  5. W jakim banku wziąć kredyt na fotowoltaikę?

    Kredyt na fotowoltaikę oferuje m.in. Alior Bank – Czyste Powietrze:

    • można uzyskać do 100.000 zł
    • z okresem kredytowania od 3 do 120 miesięcy
    • bez prowizji za udzielenie finansowania
    • z dotacją na spłatę części kapitału

    Ofert na finansowanie zielonej energii jest jednak więcej. Warto porównać szczegóły kilku propozycji. 

  6. Czy warto brać kredyt na fotowoltaikę?

    Kredyt na fotowoltaikę może być dobrym rozwiązaniem na sfinansowanie inwestycji, jeśli własne środki są niewystarczające. Kredyt można połączyć z dofinansowaniem np. z programu Czyste Powietrze, Mój Prąd 3.0 lub innych i w ten sposób obniżyć wysokość  kosztów. 

  7. Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę?

    Standardowe warunki kredytu na fotowoltaikę trzeba sprawdzić w ofercie konkretnego banku. Oczywiście, żeby pożyczyć pieniądze trzeba złożyć wniosek. Jednym z warunków kredytu będzie posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. 

  8. Jak sfinansować fotowoltaikę?

    Możliwości sfinansowania instalacji fotowoltaicznej jest kilka. Pierwszy i najtańszy to oczywiście z własnych środków. Rozwiązaniem też jest kredyt na fotowoltaikę w połączniu z dofinansowaniem w ramach ogólnopolskich programów typu Mój Prąd, Czyste Powietrze. Dodatkowe możliwości ograniczenia kosztów daje także ulga termomodernizacyjna. 

PORÓWNAJ KREDYTY
Michał Mucha
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments