Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Od ilu lat można mieć konto w banku?

Rynek bankowy pełen jest ofert kont osobistych. Co ciekawe, nie są one przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich. Konto w banku może posiadać także dziecko. Sprawdzamy od jakiego wieku można założyć konto osobiste i gdzie szukać najlepszych ofert. 

Jak podaje raport [email protected], pod koniec IV kwartału 2021 liczba rachunków z dostępem do bankowości elektronicznej wynosiła ponad 39 mln. Ponad 21 mln klientów aktywnie korzysta z posiadanej opcji bankowości elektronicznej, z czego ponad 78% z nich używa do obsługi swoich finansów aplikacji mobilnej danego banku. Do wspomnianej wyżej liczby rachunków osobistych wlicza się także konta prowadzone przez osoby niepełnoletnie. 

Od ilu lat można mieć konto w banku?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każda osoba która skończyła 13 rok życia, nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Tym samym może więc posiadać konto w banku, o ile wyrażą na to zgodę jej rodzice. 

Czy można mieć konto bankowe mając mniej niż 13 lat?

A co z dziećmi poniżej 13 roku życia? Takie osoby również mogą prowadzić konto osobiste, jednak nie jest to klasyczny rachunek bankowy, a jedynie jedno z kont przypisanych do rachunku rodzica. Tym samym rodzic ma pełną kontrolę nad całością środków finansowych zgromadzonych na takim koncie. 

Choć konta dla osób poniżej 13 to specyficzny rodzaj produktu, banki zachęcają zarówno dzieci jak i rodziców, aby skorzystali z tego rozwiązania. Aktualnie w wielu bankach komercyjnych można znaleźć specjalne rachunki dla najmłodszych oznaczone nazwą „junior”.  

Co jest potrzebne do założenia konta dla dziecka?

Aby otworzyć konto bankowe dla dziecka poniżej 13 roku życia, należy okazać w banku dokument potwierdzający tożsamość małoletniego klienta. Dokumentem tym może być dowód osobisty lub paszport, a także legitymacja szkolna. Często wystarczy także jeśli okażemy po prostu akt urodzenia dziecka. 

Kolejnym krokiem jest udowodnienie, że rzeczywiście jesteśmy rodzicami dziecka, dla którego chcemy założyć konto. W tym celu także możemy się posłużyć posiadanym aktem urodzenia naszej córki lub syna. Procedurę otwarcia konta bardzo ułatwi fakt, że rodzic i dziecko mają to samo nazwisko. Jeśli więc przykładowo matka posługuje się swoim panieńskim nazwiskiem, szybciej będzie jeśli konto dla dziecka otworzy ojciec, po którym dziecko nosi nazwisko 

Po spełnieniu tych formalności, konto dla dziecka zostanie otwarte w ramach rachunku rodzica, który podpisał umowę z bankiem. Co ważne, jeśli chcemy aby drugi rodzic także miał dostęp do tego rachunku, musimy udzielić mu pisemnego pełnomocnictwa. 

Jak założyć konto bankowe dla dziecka?

Aby otworzyć konto bankowe dla dziecka należy najpierw dokładnie porównać dostępne na rynku oferty. Uwagę warto zwrócić np. na takie kwestie jak: 

 • czy bank nalicza opłaty za korzystanie z takiego produktu, wykonywanie przelewów itp., 
 • czy w ramach konta dostępny jest jakiś system pozwalający dziecku na naukę oszczędzania, 
 • czy istnieje jakiś limit kwoty, którą można wypłacić z rachunku, 
 • czy bank oferuje aplikację mobilną, dzięki której dziecko może monitorować stan swojego konta. 

Warto wcześniej zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy od takiego konta i po co je zakładamy, a następnie zestawić nasze preferencje z rzeczywistą ofertą banków. 

Procedurę otwarcia konta dla dziecka można zwykle uruchomić online z poziomu swojej bankowości elektronicznej. Często jednak ostatecznych formalności trzeba będzie dopełnić osobiście w placówce banku. 

Będąc z banku rodzic musi potwierdzić tożsamość dziecka oraz fakt, że rzeczywiście są ze sobą spokrewnieni. Po podpisaniu umowy, konto dla dziecka zostaje uruchomione, a my możemy dokonać na nie pierwszej wpłaty. 

Po co zakładać konto bankowe dla dziecka?

Uruchomienie konta w banku dla dziecka może przynieść sporo korzyści całej rodzinie.  

Dla rodziców jest to bezpieczne miejsce, w którym mogą gromadzić środki z myślą o przyszłości dziecka lub np. wpłacać kieszonkowe. Co więcej, na konto to przelewów mogą dokonywać także dziadkowie lub inne osoby, które chcą podarować dziecku trochę gotówki. 

Dla dziecka własne konto bankowe to możliwość postawienia pierwszych kroków w gospodarowaniu swoimi finansami. Mając dostęp do konta za pomocą aplikacji mobilnej, dziecko widzi ile pieniędzy posiada na swoim koncie w danym momencie i czy stać go np. na zakup wymarzonej zabawki. Dysponując takim kontem, dziecko może też oszczędzać pieniądze lub po prostu zbierać fundusze na określony przez siebie cel. Aplikacje mobline przypisane do kont dla dzieci mają sporo ciekawych funkcji, które w interesujący sposób wprowadzają dziecko w świat bankowości. 

Konto bankowe dla dziecka – oferty

Aktualnie konto bankowe dla dzieci poniżej 13 roku życia oferują takie banki jak: 

Warto wiedzieć:

 1. Konto w banku może posiadać każda osoba powyżej 13 roku życia. Konto dla dziecka poniżej 13 roku życia można prowadzić w ramach rachunku posiadanego przez rodzica. 
 2. Aby potwierdzić tożsamość dziecka trzeba pokazać jego dokument ze zdjęciem lub akt urodzenia. 
 3. Najlepiej, aby rodzic zakładający konto dla dziecka miał to samo nazwisko. 
 4. Konto bankowe dla dziecka często można otworzyć z poziomu swojej bankowości elektronicznej. 
 5. Dziecko poniżej 13 roku życia nie może swobodnie korzystać ze zgromadzonych na swoim koncie pieniędzy. Środkami tymi w pełni dysponują rodzice. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy dziecko może mieć BLIK?

  Z płatności BLIKiem mogą korzystać dzieci powyżej 13 roku życia, o ile rodzice wyrazili zgodę na posiadanie przez dziecko konta osobistego. 

 2. Czy dziecko może mieć kartę płatniczą?

  Kartę płatniczą do konta może posiadać dziecko powyżej 13 roku życia.

 3. Czy komornik może zająć pieniądze zgromadzone na koncie dziecka?

  Nie, nawet jeśli środkami na koncie dysponuje rodzic, konto założone jest dla dziecka. Tym samym komornik nie może zająć tych środków w przypadku zadłużenia rodzica. 

 4. Czy dzieci mogą posiadać konto wspólne?

  Nie, konto dla dziecka z zasady jest rachunkiem prowadzonym indywidualnie.

 5. Czy dziadkowie mogą sami otworzyć konto dla wnuka?

  Jeśli dziadkowie nie są przedstawicielami ustawowymi dziecka, nie mogą założyć dla niego konta osobistego.

 6. Czy w wieku 12 lat można mieć konto bankowe?

  Tak, rodzice mogą założyć konto dziecim w wieku 12 lat. Wybór kont dla dzieci poniżej 13 roku życia jest jednak wciąż niezbyt wielki, ale banki uzupełniają swoją ofertę i nowe produkty pojawiają się coraz częściej.

 7. Czy 15-latek może mieć konto w banku?

  Tak, 15-latek może mieć konto w banku. Większość banków umożliwia osobom w wieku od 13 do 18 lat założenie konta osobistego. Do takiego rachunku banki dołączają kartę debetową, która działa normalnie, jak karta wydawana do kont dla dorosłych.

 8. Jakie konto dla 14-latka?

  Dla 14-latka można wybrać konto z bogatej oferty, np.: Konto Mobi dla nastolatka 13-17 lat (ING Bank Śląski), eKonto możliwości (mBank), Konto Przekorzystne dla Młodych (Bank Pekao), Konto dla Ciebie GO! (Credit Agricole), PKO Konto Pierwsze (PKO Bank Polski), Konto Jakie Chcę dla młodych (Santander Bank Polska).

 9. W jakim wieku można założyć konto w banku?

  Polskie prawo określa, że aby założyć konto w banku trzeba mieć ukończone 13 lat. W tym wieku osoba nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Tym samym 13-latek może posiadać konto w banku, o ile wyrażą na to zgodę rodzice. Niektórzy rodzice zakładają konto młodszym dzieciom, ale takich ofert wciąż nie ma zbyt wiele.

PORÓWNAJ KONTA
Katarzyna Gaweł
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments