Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradnik kont bankowych

Od ilu lat można mieć konto w banku?

Rynek bankowy pełen jest ofert kont osobistych. Co ciekawe, nie są one przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich. Konto w banku może posiadać także dziecko. Sprawdzamy od jakiego wieku można założyć konto osobiste i gdzie szukać najlepszych ofert. 

Konto osobiste to wygodne narzędzie, bez którego aktualnie trudno wyobrazić sobie zarządzanie posiadanym finansami. Naukę oszczędzania i zarządzania choćby kieszonkowym w ramach konta osobistego i oszczędnościowego można zacząć dość wcześnie. Banki pozwalają bowiem na otwarcie rachunku osobistego również dzieciom. Zdecydowanie większe możliwości w zakresie wpłaty i wypłaty środków będą miały jednak nastolatki niż dzieci poniżej 13 roku życia.

Od ilu lat można mieć konto w banku?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każda osoba która skończyła 13 rok życia, nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Co w praktyce oznacza większą decyzyjność i niezależność. Jednym z jej przejawów jest możliwość podjęcia decyzji o założeniu rachunku bankowego przez nastolatka. Takie działanie wymaga jednak zgody rodzica. Dlatego, aby dopełnić wszystkich formalności, dziecko musi udać się do banku ze swoim opiekunem prawnym.  

Czy można mieć konto bankowe mając mniej niż 13 lat?

A co z dziećmi poniżej 13 roku życia? Takie osoby również mogą mieć konto osobiste, jednak nie jest to klasyczny rachunek bankowy, a jedynie jedno z kont przypisanych do rachunku rodzica. Tym samym rodzic ma pełną kontrolę nad całością środków finansowych zgromadzonych na takim rachunku. 

Choć konta dla osób poniżej 13 lat, to specyficzny rodzaj produktu, banki zachęcają zarówno dzieci, jak i rodziców, aby skorzystali z tego rozwiązania. Aktualnie w wielu bankach komercyjnych można znaleźć tego typu rachunki dla najmłodszych, najczęściej prowadzone bezpłatnie i z niewielkim oprocentowaniem dla gromadzonych środków. Zachętą do otwarcia takiego rachunku mogą być dodatkowe bonusy, również te finansowe oferowane na start.

Dzieci w wieku 6 –7 lat mogą otrzymać kartę debetową i za jej pomocą opłacać drobne zakupy np. z limitem 20 zł na dzień. Natomiast możliwość dostępu do aplikacji mobilnej banku daje im szansę m.in. na sprawdzenie historii transakcji.

Natomiast konto bankowe dla dziecka poniżej 6 lat może służyć przede wszystkim rodzicom, do odkładania pieniędzy dla swojej pociechy na przyszłość. Bank nie wyda karty płatniczej do konta dla dziecka poniżej 6 lat a rodzic sprawdzi historię wpływów na konto oraz wykona wszelkie inne czynności związane z otwartym rachunkiem z poziomu swojej bankowości elektronicznej.

Co jest potrzebne do założenia konta dla dziecka?

Aby otworzyć konto bankowe dla dziecka poniżej 13 roku życia, należy okazać w banku dokument potwierdzający tożsamość małoletniego klienta. Dokumentem tym może być dowód osobisty lub paszport, a także legitymacja szkolna. Często wystarczy także jeśli okażemy po prostu akt urodzenia dziecka. 

Kolejnym krokiem jest udowodnienie, że rzeczywiście jesteśmy rodzicami dziecka, dla którego chcemy założyć konto. W tym celu także możemy się posłużyć posiadanym aktem urodzenia naszej córki lub syna. Procedurę otwarcia konta bardzo ułatwi fakt, że rodzic i dziecko mają to samo nazwisko. Jeśli więc przykładowo matka posługuje się swoim panieńskim nazwiskiem, szybciej będzie jeśli konto dla dziecka otworzy ojciec, po którym dziecko nosi nazwisko. 

Po spełnieniu tych formalności, konto dla dziecka zostanie otwarte w ramach rachunku rodzica, który podpisał umowę z bankiem. Co ważne, jeśli chcemy, aby drugi rodzic także miał dostęp do tego rachunku, musimy udzielić mu pisemnego pełnomocnictwa. 

Otwarcie rachunku dla dziecka, które ukończyło 13 lat wymaga obecności dziecka podczas wizyty w banku w momencie zakładania konta. Natomiast wszystkie formalności z otwarciem rachunku dla dzieci poniżej 13 roku życia, rodzic załatwi sam. Potrzebne będą tylko wymagane przez bank dokumenty.

Jak założyć konto bankowe dla dziecka?

Aby otworzyć konto bankowe dla dziecka warto wcześniej dokładnie porównać dostępne na rynku oferty. Istotne będą takie informacje jak:

  • czy bank nalicza opłaty za korzystanie z takiego produktu, wykonywanie przelewów itp., 
  • czy w ramach konta dostępny jest jakiś system pozwalający dziecku na naukę oszczędzania, 
  • czy istnieje jakiś limit kwoty, którą można wypłacić z rachunku, 
  • czy bank oferuje aplikację mobilną, dzięki której dziecko może monitorować stan swojego konta,
  • czy konto jest oprocentowane i na jakich warunkach,
  • czy bank oferuje dodatkowe bonusy z tytułu otwarcia rachunku dla dziecka.

Warto wcześniej zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy od takiego konta i po co je zakładamy, a następnie zestawić nasze preferencje z rzeczywistą ofertą banków. 

Procedurę otwarcia konta dla dziecka można zwykle uruchomić online z poziomu swojej bankowości elektronicznej. Często jednak ostatecznych formalności trzeba będzie dopełnić osobiście w placówce banku. 

Będąc z banku rodzic musi potwierdzić tożsamość dziecka oraz fakt, że rzeczywiście są ze sobą spokrewnieni. Po podpisaniu umowy, konto dla dziecka zostaje uruchomione, a my możemy dokonać na nie pierwszej wpłaty. 

Po co zakładać konto bankowe dla dziecka?

Uruchomienie konta w banku dla dziecka może przynieść sporo korzyści całej rodzinie.  

Dla rodziców jest to bezpieczne miejsce, w którym mogą gromadzić środki z myślą o przyszłości dziecka lub np. wpłacać kieszonkowe. Co więcej, na konto to przelewów mogą dokonywać także dziadkowie lub inne osoby, które chcą podarować dziecku trochę gotówki. 

Dla dziecka własne konto bankowe to możliwość postawienia pierwszych kroków w gospodarowaniu swoimi finansami. Mając dostęp do konta za pomocą aplikacji mobilnej, dziecko widzi ile pieniędzy posiada na swoim rachunku w danym momencie i czy stać go np. na zakup wymarzonej zabawki.

Dysponując takim kontem, dziecko może też oszczędzać pieniądze lub po prostu zbierać fundusze na określony przez siebie cel. Aplikacje mobilne przypisane do kont dla dzieci mają sporo ciekawych funkcji, które w interesujący sposób wprowadzają dziecko w świat bankowości. 

Konto bankowe dla dziecka – oferty

Aktualnie konto bankowe dla dzieci poniżej 13 roku życia oferują m.in. takie banki jak: 

Warto wiedzieć:

  1. Konto w banku może posiadać każda osoba powyżej 13 roku życia. Konto dla dziecka poniżej 13 roku życia można prowadzić w ramach rachunku posiadanego przez rodzica.
  2. Aby potwierdzić tożsamość dziecka trzeba pokazać jego dokument ze zdjęciem: dowód osobisty, paszport legitymację lub akt urodzenia.
  3. Otwarcie rachunku dla dziecka powyżej 13 lat wymaga obecności w banku zarówno rodzica, jak i dziecka. 
  4. Konto bankowe dla dziecka często można otworzyć z poziomu swojej bankowości elektronicznej. 
  5. Dziecko poniżej 13 roku życia nie może swobodnie korzystać ze zgromadzonych na swoim koncie pieniędzy. Środkami tymi w pełni dysponują rodzice.  

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy dziecko może mieć BLIK?

    Z płatności BLIKiem mogą korzystać dzieci nawet poniżej 13 roku życia, o ile rodzice wyrazili zgodę na posiadanie przez dziecko konta osobistego i włączenie tej funkcjonalności. 

  2. Czy dziecko może mieć kartę płatniczą?

    Kartę płatniczą do konta może posiadać dziecko już od 6 roku życia z limitem płatności ustalonym przez rodzica – zwykle niewielkim np. 20 zł dziennie.

  3. Czy komornik może zająć pieniądze zgromadzone na koncie dziecka?

    Nie, nawet jeśli środkami na koncie dysponuje rodzic, konto założone jest dla dziecka. Tym samym komornik nie może zająć tych środków w przypadku zadłużenia rodzica. 

  4. Czy dzieci mogą posiadać konto wspólne?

    Nie, konto dla dziecka z zasady jest rachunkiem prowadzonym indywidualnie.

  5. Czy dziadkowie mogą sami otworzyć konto dla wnuka?

    Jeśli dziadkowie nie są przedstawicielami ustawowymi dziecka, nie mogą założyć dla niego konta osobistego.

  6. Czy w wieku 12 lat można mieć konto bankowe?

    Tak, rodzice mogą założyć konto dzieciom w wieku 12 lat. Wybór kont dla dzieci poniżej 13 roku życia jest jednak wciąż niezbyt wielki, ale banki uzupełniają swoją ofertę i nowe produkty pojawiają się coraz częściej.

  7. Czy 15-latek może mieć konto w banku?

    Tak, 15-latek może mieć konto w banku. Większość banków umożliwia osobom w wieku od 13 do 18 lat założenie konta osobistego. Do takiego rachunku banki dołączają kartę debetową, która działa na podobnych zasadach, jak karta wydawana do kont dla dorosłych.

  8. Jakie konto dla 14-latka?

    Oferta kont osobistych dla dzieci w wieku 14 lat jest całkiem szeroka. Konto dla dziecka w wieku powyżej 13 roku życia można znaleźć w większości banków komercyjnych. Warto zwrócić uwagę na ewentualne koszty prowadzenia takiego rachunku, wysokość proponowanego oprocentowania czy oferowane funkcjonalności dodatkowe np. możliwość korzystania z aplikacji banku. 

  9. W jakim wieku można założyć konto w banku?

    Rachunek w banku można założyć już dla małego dziecka. Dzieci, które ukończyły 6-7 lat mogą mieć dostęp do karty płatniczej i płacić za pierwsze samodzielne niewielkie zakupy. Jednak pełny nadzór nad takim kontem mają rodzice. Osoba, która ukończyła 13 lat wraz z uzyskaniem ograniczonej zdolności do czynności prawnych może, za zgodą rodzica, otworzyć własny rachunek bankowy i korzystać z niego w ustalonych przez opiekuna prawnego ramach.    

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments