Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Jak wysłać przelew do banku w USA?

Zdarza się, że chcemy lub musimy przekazać pieniądze do banku w innym kraju, np. w USA. W pierwszej chwili rodzą się pytania o wysokość opłaty i jak w ogóle zrobić taki przelew. Rzeczywiście, to dodatkowo kosztuje (choć nie tak dużo jak może się wydawać), ale jest bardzo proste. Przeczytaj artykuł i bez trudu przelewaj pieniądze do Stanów Zjednoczonych.

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych mieszka około 10 milionów Polaków. To ponad 1/4 tego, co w Polsce. Nic więc dziwnego, że transfer pieniędzy pomiędzy krajami kwitnie. Czasem potrzebujemy przekazać gotówkę rodzinie z USA, a nieraz kupimy coś w internecie od amerykańskiego sprzedawcy. Gdzie i jak mogę zlecić przelew zagraniczny do USA to pytania, które pojawiają się często, a w tym artykule znajdziecie na nie odpowiedź.

W jaki sposób można wysłać pieniądze do USA?

Przelewy do Stanów Zjednoczonych jeszcze 20 lat temu kojarzyły się z egzotyką, z której korzystają wyłącznie biznesmeni robiący międzynarodowe interesy. Dziś już nikogo nie dziwią. Wielu z nas ma w USA bliskie osoby, czy dokonuje tam zakupów. Przelewy w tamten rejon świata dla niektórych są codziennością.

Jeżeli dla Ciebie to nie jest „chleb powszedni”, ale jednorazowo musisz zlecić przelew zagraniczny do USA, nie obawiaj się. Nie jest to trudne ani nie wymaga posiadania konta walutowego. Jedyna niedogodność polega na tym, że przelewy zagraniczne są droższe niż pomiędzy polskimi bankami, ale i to można obejść, o czym się dowiesz z tego artykułu.

Poniżej przykładowe sposoby na przelewy gotówkowe do USA.

 • Przelew z własnego rachunku bankowego – zrobisz go, bez względu na to, w jakim polskim banku masz konto. Przelewy do USA odbywają się w systemie SWIFT. Nie musisz nigdzie wskazywać nazwy tego systemu, aby mógł zostać zrealizowany przelew. To się odbywa automatycznie: podajesz amerykański numer konta i bank wie, żeby wykorzystać system SWIFT do jego wykonania. Po prostu dobrze wiedzieć, że coś takiego jest.

Funkcjonuje jeszcze system SEPA, ale służy on do przekazywania środków w euro pomiędzy krajami UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, co automatycznie wyklucza USA.

 • W oddziale banku – udaj się do placówki banku i powiedz, że chcesz dokonać przelewu do USA. Oczywiście, jeżeli będzie to inny bank niż ten, w którym masz konto i dostępne środki, musisz pamiętać, żeby zabrać ze sobą gotówkę. Pamiętaj, że musi Ci jej wystarczyć na przewalutowanie i opłatę za przelew.

Uwaga!

Do zlecenia przelewu zagranicznego do USA nie musisz posiadać konta walutowego w dolarach amerykańskich (USD). Możesz dokonać przelewu z rachunku prowadzonego w złotówkach, a na konto odbiorcy trafią dolary. W tym procesie bank dokonuje przewalutowania, czyli przelicza PLN na USD. Aktualny kurs wymiany sprawdzisz na stronie internetowej banku.

Jak wysłać przelew bankowy do USA?

Poszukując informacji na temat wykonywania przelewów międzynarodowych, zetkniesz się zapewne z pojęciami: przelew walutowy i zagraniczny. Nie ma oficjalnej definicji tych określeń, poza tym, że dotyczą one przekazywania pieniędzy do innego kraju świata.

Niektóre banki używają tych terminów jako synonimy, ale są takie, które je rozróżniają. Otóż dla części instytucji finansowych pod nazwą przelewu walutowego kryje się przelew wykonany z konta walutowego, czyli prowadzonego w walucie obcej (w naszym przypadku: w dolarach).

Taki przelew polega na tym, że z Twojego rachunku prowadzonego w USD bank pobiera wskazaną przez Ciebie kwotę (np. 1 000 dolarów) i dokładnie taka suma (w USD) trafia do banku odbiorcy. Nie ponosisz kosztów przewalutowania (ale prawdopodobnie zapłacisz za wykonanie operacji), ponieważ wszystko odbywa się w obrębie jednej waluty. Do dokonania tego rodzaju przelewu zagranicznego wymagane jest posiadanie rachunku walutowego, co się nie opłaca, jeżeli ma to być jednorazowa transakcja.

Z kolei przelew zagraniczny to każdy przelew wykonany do banku w innym kraju. Można zatem powiedzieć, że każdy przelew walutowy jest przelewem zagranicznym, ale nie każdy przelew zagraniczny – walutowym.

Do przelewu zagranicznego nie potrzebujesz rachunku walutowego. Możesz go wykonać ze zwykłego konta prowadzonego w złotówkach. Zlecisz go z poziomu bankowości internetowej lub z aplikacji. Zazwyczaj opcja do przelewu zagranicznego znajduje się tam, gdzie wykonujesz przelewy krajowe, tylko musisz rozwinąć listę rodzajów przelewów.

Poniżej instrukcja, jak wykonać przelew zagraniczny z konta w PLN prowadzonego przez Bank Millenium S.A.

 1. Zaloguj się do aplikacji i wybierz ikonkę Przelew.
 2. Na górze ekranu rozwiń listę i wskaż Przelew zagraniczny.
 3. Wypełnij potrzebne dane. Wpisz kwotę i zwróć uwagę, aby wybrać odpowiednią walutę transakcji. Możesz przelać USD, PLN, EUR lub środki w innej walucie. Z Twojego konta zejdą złotówki, a odbiorca otrzyma walutę, którą wskazałeś w dyspozycji przelewu.
 4. Klinik Dalej i wyślij pieniądze poprzez autoryzację operacji.

Jakie dane są potrzebne do przelewu do USA?

Aby wykonać przelew do Stanów Zjednoczonych, musisz podać standardowe dane, tj.:

 • imię, nazwisko i adres odbiorcy,
 • numer konta – numery rachunków w USA mają nietypową dla nas liczbę cyfr: od 9 do 12 a zdarzają się i dłuższe,
 • tytuł przelewu.

Formularze do przelewów zagranicznych różnią się w zależności od instytucji finansowej. Twoja może wymagać podania numeru BIC/SWIFT, ale niektóre banki automatycznie wyszukują ten numer na podstawie numeru rachunku.

Ile kosztuje przelew do USA?

Przelewy zagraniczne są oczywiście płatne. Przeglądając taryfę opłat i prowizji szukaj cen za przelew SWIFT lub przelew walutowy. Dlaczego? Cenniki banków zazwyczaj nie wymieniają kosztów przelewu do konkretnego kraju, więc nie spodziewaj się, że znajdziesz pozycję „cena przelewu do USA”. Przyjęło się, że banki w oficjalnej dokumentacji stosują rozróżnienie na przelew SEPA, przelew SWIFT i przelew walutowy.

Uwaga!

Ty, przelewając środki do USA, dokonujesz albo przelewu SWIFT, albo walutowego. Jeżeli płacisz z konta w złotówkach - płacisz SWIFT, a jeżeli z konta w USD (lub w innej walucie obcej) - robisz przelew walutowy.

Koszt przelewu zależy od banku. Np. w mBank S.A. trzeba zapłacić 3,5% kwoty przelewu i minimum 25 zł a maximum 200 zł.

Pamiętaj, że przy przelewie SWIFT obowiązuje przewalutowanie. Tzn. bank pobiera z Twojego konta złotówki, a na konto odbiorcy trafiają dolary. W trakcie tej operacji bank dokonuje przewalutowania po kursie obowiązującym w danej instytucji finansowej. Zdarza się, że kursy wymiany są mało korzystne.

Przykład

Joanna dokonała płatności 100 dolarów poprzez przelew SWIFT. Sprawdziła w Google, jaki jest średni kurs dolara i oszacowała, że bank powinien pobrać jej z konta około 400 zł. Niestety, kurs w jej banku był wyjątkowo niekorzystny i z rachunku, wraz z opłatą za przelew zagraniczny, zeszło jej niemal 500 zł.

Jaki jest kurs wymiany złotówki na dolara przy przelewie zagranicznym?

Kurs wymiany zależy od kursu waluty w chwili realizacji zlecenia przelewu. Do realizacji zlecenia nie dochodzi natychmiast po zatwierdzeniu operacji, gdyż banki mają wewnętrzny harmonogram sesji. Np. w Santander Bank Polska S.A. przelewy zlecone do południa w dzień roboczy wychodzą w tym samym dniu. Z kolei zatwierdzone po godz. 12, w sobotę lub w święto – dopiero kolejnego dnia roboczego.

Kurs wymiany sprawdzisz w tabeli kursów na stronie swojego banku. Pamiętaj jednak, że tabele zmieniają się nawet kilka razy dziennie. Zlecając przelew zagraniczny np. w piątek o godz. 18, zostanie on zrealizowany dopiero w poniedziałek po aktualnym (na chwilę realizacji zlecenia) kursie.

W większości banków (np. w ING Banku Śląskim S.A.) przed zatwierdzeniem przelewu w obcej walucie pokazuje się informacja, ile z Twojego konta zejdzie w złotówkach. Są to tylko szacunki, ale przy stosunkowo niedużych kwotach przelewu, różnica pomiędzy szacowaną sumą a faktyczną, powinna być niewielka.

Kto płaci za przelew do USA?

To, kto pokrywa opłatę za przelewy zagraniczne, zależne jest od banku. Koszty przelewu mogą zostać podzielone na odbiorcę i nadawcę lub opłaca je tylko jedna ze stron. W instytucjach finansowych, które dają możliwość wyboru, formę opłaty wskazuje nadawca przelewu przy wypełnianiu formatki przelewu.

Decyduje o tym, zaznaczając odpowiednie pole:

 • OUR – nadawca pokrywa wszystkie koszty,
 • SHA – nadawca płaci opłaty dla swojego banku, a adresat pokrywa koszty banków pośredniczących,
 • BEN – wszystkie koszty płacone są przez odbiorcę.

W niektórych bankach (np. w Millenium Bank S.A.) takiego wyboru nie ma – wszystkie płatności są po stronie nadawcy.

Kiedy przelew dotrze  do USA?

Bankowy przelew zagraniczny do banku w USA idzie od 3 do 5 dni roboczych, a w szczególnych przypadkach może się jeszcze wydłużyć. Dłuższa droga przelewu międzynarodowego jest spowodowana tym, że płatność przechodzi przez kilka banków pośredniczących.

W jakich godzinach realizowane są przelewy zagraniczne?

Przelewy zagraniczne banki realizują zgodnie z własnym harmonogramem sesji. Odbywają się one wyłącznie w dni robocze najczęściej tylko raz dziennie. Jeżeli chcesz mieć pewność, że przelew rozpocznie podróż jeszcze tego samego dnia, prześlij pieniądze do południa w dzień roboczy.

Jak najszybciej wysłać przelew do USA?

Przelew ze „zwykłego” polskiego rachunku na konto w amerykańskim banku idzie do odbiorcy od 3 do 5 dni. Niestety, w przypadku transferów SWIFT nie istnieje coś takiego jak natychmiastowe przelewy. Po prostu płatności przechodzą przez kilku pośredników i nie można tego przeskoczyć.

Spróbuj tego

Jeżeli potrzebujesz szybko przekazać pieniądze do odbiorcy w USA, musisz skorzystać z alternatywnych metod: np. poprzez wpłatę Revolut lub pośrednika typu Western Union. Więcej na ten temat znajdziesz w kolejnym akapicie.

Jak wysłać pieniądze do USA – alternatywne sposoby

Na rynku funkcjonują banki, fintechy i inne instytucje finansowe, świadczące usługi przekazywania pieniędzy do USA. Korzystając z tych możliwości, przekażesz pieniądze szybciej, taniej lub po prostu w inny sposób niż tradycyjnym przelewem.

Revolut – przelew zagraniczny do Stanów Zjednoczonych możesz wykonać z aplikacji Revolut. Transakcję przeprowadzisz:

 • jako operację P2P – czyli szybkie przekazanie środków do innego użytkownika Revolut (musisz znać numer telefonu pod który odbiorca ma podpiętą swoją aplikację Revolut), gotówka znajdzie się u odbiorcy natychmiast,
 • w formie przelewu na kartę płatniczą odbiorcy – dowolną kartę, nie musi być to karta Revolut (musisz znać numer karty), adresat otrzyma środki w ciągu kilku minut,
 • jako przelew międzynarodowy – wprowadzając dane odbiorcy, zaznaczasz wtedy kraj: USA, bank odbiorcy zaksięguje środki po 3 lub więcej dniach.

Pierwsza opcja jest bezpłatna – tzn. bank Revolut przewalutuje środki, ale nie poniesiesz dodatkowych opłat za samą transakcję. Natomiast w przypadku przelewu na kartę i międzynarodowego zostanie naliczona dodatkowa opłata.

ZEN – marka przypominająca Revolut, z tą różnicą, że jest to fintech, a nie bank. Za pomocą aplikacji wykonasz przelew do Stanów Zjednoczonych i możesz wybrać, czy opłatę poniesiesz w całości Ty (SHA), czy wspólnie z odbiorcą (OUR).

Uwaga!

Zarówno ZEN, jak i Revolut komunikują, że w weekendy pobierają dodatkową opłatę za przewalutowanie: ZEN - 0,4%, Revolut - 1%. Ma to związek z tym, że wtedy są zamknięte giełdy papierów wartościowych.

Wise – to estoński fintech działający podobnie do Revoluta. Zakładasz konto w aplikacji, doładowujesz je środkami i wykonujesz przelew. Zaletami tej aplikacji są:

 • możliwość sprawdzenia na stronie (nawet przed założeniem konta w aplikacji) jakie opłaty poniesiesz z wyliczeniem co do grosza,
 • nieco szybsze przelewy SWIFT niż realizowane prze banki (marka komunikuje, że taki przelew dochodzi od nich w maksymalnie 2 dni robocze).

Przekaz pieniężny np. poprzez Western Union. Firma umożliwia przekazanie pieniędzy przez internet (tzn. opłacasz przelew swoją kartą debetową lub kredytową) albo w placówce. Co ważne – Western Union ma swoje oddziały agencyjne także w niektórych bankach. Listę placówek znajdziesz na stronie, w Polsce jest ich około 4 600 a na całym świecie ponad pół miliona.

Za pomocą Western Union możesz przekazać środki na rachunek odbiorcy lub z odbiorem gotówki w placówce w Stanach Zjednoczonych. Ta druga opcja pokrótce działa tak:

 1. Zlecasz przelew przez internet lub w oddziale zaznaczając, że nadawca odbierze środki w gotówce.
 2. Adresat udaje się do dowolnej placówki Western Union w USA, pokazuje dowód tożsamości, a agent wypłaca mu pieniądze w gotówce.

Zaletą tej metody jest bardzo szybki transfer pieniędzy – są one do odbioru w USA po kilku minutach od nadania przekazu w Polsce. Skąd odbiorca będzie wiedział, że gotówka już czeka na niego w oddziale? Po nadaniu przekazu otrzymasz numer kontrolny (MTCN), który działa jak śledzenie przesyłki kurierskiej.

Wystarczy, że podasz ten numer adresatowi przelewu, aby mógł przez internet sprawdzić, czy środki są do odbioru. Część oddziałów Western Union, zarówno w Polsce, jak i w USA, jest otwarta całą dobę, więc możesz w ten sposób przekazać komuś pieniądze nawet w środku nocy.

Źródła:

 • https://help.revolut.com/pl-PL/help/
 • https://wise.com/pl/
 • https://www.westernunion.com/pl/pl/home.html

Co warto wiedzieć?

 1. Aby zrobić przelew do USA, wystarczy zwykłe polskie konto prowadzone w złotówkach. Bank pobiera wtedy środki z konta w PLN i przewalutowuje je na dolary.
 2. Możliwe jest też dokonanie przelewu z konta walutowego prowadzonego w dolarach. Omija się operację przewalutowania i nie ma ryzyka, że środki zostaną rozliczone po niekorzystnym kursie.
 3. Przelew bankowy do USA jest realizowany w systemie SWIFT. Kosztuje on od ok. 20 zł do 300 zł (zależy od kwoty i cennika banku).
 4. Przelewy bankowe do Stanów Zjednoczonych idą od 3 dni i dłużej.
 5. Szybsza metoda na przekazanie środków to np. przelanie ich na rachunek karty płatniczej za pośrednictwem banku Revolut lub skorzystanie z przekazu pieniężnego Western Union.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak najtaniej zrobić przelew do USA?

  Najtaniej, bo całkiem za darmo, przekażesz pieniądze do USA za pomocą aplikacji Revolut. Jednak nie jako tradycyjny przelew, ale doładowanie konta innego użytkownika Revolut. Musisz znać numer telefonu odbiorcy, pod który ten ma podpiętą kartę Revolut. Takie zasilenie jest natychmiastowe, tzn. adresat znajdzie pieniądze na swoim koncie po chwili od zatwierdzenia transakcji.

 2. Jak przelać pieniądze w dolarach?

  USD przekażesz za pomocą przelewu z konta bankowego prowadzonego w złotówkach lub walutowego, aplikacji typu Revolut, Wise lub ZEN albo poprzez pośredników (np. Western Union).

 3. Czy termin złożenia dyspozycji przelewu do USA ma wpływ na czas realizacji?

  Banki przekazują zagraniczne przelewy do realizacji jeden lub dwa razy na dzień. Jeżeli chcesz mieć pewność, że środki wyjdą z banku tego samego dnia, zatwierdź transakcję możliwie najwcześniej rano. Pamiętaj przy tym, że przelew zaksięguje się u odbiorcy po 3 lub więcej dniach, ponieważ przelewy SWIFT przechodzą przez wielu pośredników.

 4. Ile trzeba zapłacić za przelew do USA?

  To zależy od instytucji, metody przekazania środków i kwoty. Widełki są szerokie – od 0 zł (np. w Revolut da się przetransferować pieniądze za darmo) do ok. 300 zł.

 5. Jaka jest maksymalna kwota przelewu do USA?

  Zasadniczo nie istnieją żadne limity. Instytucje pośredniczące w przekazaniu środków mogą co prawda mieć wewnętrzne ograniczenia, ale są one na bardzo duże kwoty (np. Wise umożliwia przekazanie jednorazowo do 1,6 mln USD).

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments