Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Rezygnacja z karty kredytowej – jak to zrobić i z czym się to wiąże?

Karty kredytowe ma w Polsce ok. 5 milionów użytkowników. Mimo agresywnych kampanii reklamowych banków i zawierania tysięcy nowych umów, w 2022 roku kart ubywało. Oznacza to, że istotna część użytkowników spłacała i zamykała swoje zobowiązania tego typu. 

Do niedawna rezygnację z karty kredytowej można było podpisać jedynie w oddziale banku lub za pomocą listu poleconego. Dziś staje się to coraz łatwiejsze. 

Jak zrezygnować z karty kredytowej?  

Rezygnacja z karty kredytowej wymaga złożenia w banku wniosku o rozwiązanie umowy karty kredytowej. Bank zgodzi się rozwiązać umowę tylko wówczas, gdy zadłużenie na karcie będzie spłacone. 

Wniosek rezygnacyjny można złożyć: 

  • Osobiście, w oddziale banku – wszystkie banki pozwalają na ten sposób rezygnacji. Do oddziału banku musi udać się osoba, która zawarła z bankiem umowę karty lub jej pełnomocnik wyposażony w notarialnie potwierdzone upoważnienie. Musi mieć ze sobą dowód osobisty. 
  • Listem poleconym – tu już zaczynają się schody. O ile ta forma rezygnacji teoretycznie uznawana jest przez wszystkie banki, to znamy przypadki, gdy wymagały one podpisu potwierdzonego notarialnie. W takiej sytuacji klient banku traci dużo czasu. Ogólnie nie polecamy tej formy załatwiania spraw bankowych. 
  • Na infolinii – dzwoniąc na infolinię banku można albo złożyć wniosek o zamknięcie karty, albo przynajmniej precyzyjnie dowiedzieć się jak to zrobić. Rezygnacja z karty kredytowej będzie w tym wypadku wymagała weryfikacji tożsamości, do której banki podchodzą w zróżnicowany sposób. 
  • W aplikacji mobilnej/serwisie transakcyjnym – możliwość zamknięcia karty kredytowej online dostępna jest jedynie w kilku bankach. Na pewno wiemy o takiej opcji w mBanku, Alior Banku i Banku City Handlowy. Kolejne banki pracują nad podobnymi rozwiązaniami lub umożliwiają rezygnację mieszaną – wniosek wypełnisz w aplikacji, a tożsamość potwierdzisz w jakiś inny sposób. Zaznaczamy, że zamknięcie karty nie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy. 

Rezygnacja z karty kredytowej krok po kroku  

Rezygnacja z karty kredytowej wymaga wcześniejszego uporządkowania powiązanych z nią spraw finansowych, ale nie jest skomplikowana. 

Spłata karty kredytowej 

Pierwszym krokiem do rezygnacji z karty kredytowej jest całkowita spłata zadłużenia na niej. Karty kredytowe nie mogą być zamknięte, póki nie zostaną spłacone. Jeśli chcesz zrezygnować z karty: 

  • Zaloguj się w bankowym serwisie transakcyjnym lub skorzystaj z aplikacji mobilnej, 
  • Odnajdź kartę, którą chcesz zamknąć (Prawdopodobnie: Produkty/Usługi -> Karty – > Wybierz kartę), 
  • Dokonaj całkowitej spłaty całości zadłużenia, np. przelewając środki z konta osobistego. 
  • Upewnij się, że nie będziesz wykorzystywać karty w czasie, gdy będzie biegł okres wypowiedzenia. 
  • Karta musi być 100% spłacona w momencie, w którym upłynie okres wypowiedzenia umowy. W momencie składania rezygnacji nie jest to jeszcze konieczne. 

Faktyczna rezygnacja z karty kredytowej 

  • W każdym banku możesz złożyć rezygnację z karty kredytowej osobiście w oddziale. Natomiast pozostałe opcje zależne są od dobrej woli banku. Czasami dostępna jest opcja rozwiązania umowy za pośrednictwem infolinii. Natomiast online można ewentualnie zamknąć kartę, co wcale nie oznacza ostatecznego rozwiązania sprawy. 
  • Zawsze musisz wypełnić wniosek, w którym wskażesz kartę, którą chcesz zamknąć. 

Uporządkowanie spraw 

  • Po złożeniu rezygnacji zacznie płynąć termin wypowiedzenia umowy karty kredytowej, który wynosi na ogół 1 miesiąc, ale w niektórych wypadkach może być liczony od początku nowego miesiąca. W okresie wypowiedzenia musisz zapłacić opłatę za kartę, jeśli taka występuje. Teoretycznie wciąż możesz wykonać transakcje kartą, które zwolnią Cię od opłaty za kartę i szybko spłacić zadłużenie. Polecamy jednak po złożeniu rezygnacji nie używać karty i nie ryzykować w ten sposób przekroczenia terminu ostatecznej spłaty. Na koniec upewnij się, czy wszystko zostało zamknięte i zniszcz fizyczny nośnik karty kredytowej (kartę płatniczą), jeśli są na nim Twoje dane osobowe. 

Pamiętaj, że zamykanie kart kredytowych przypisanych do firmy może mieć inne wymagania niż w przypadku bankowości osobistej.

Rezygnacja z karty kredytowej – podejście banków

Szczegółowe zasady wymagań w zakresie rezygnacji z karty kredytowej w poszczególnych bankach mogą się nieznacznie różnić.

Jak zrezygnować z karty kredytowej w Alior Banku? 

Możesz samodzielnie zamknąć kartę w Alior Banku, ale całkowite rozwiązanie umowy wciąż wymaga innej formy kontaktu z bankiem. 

By rozwiązać umowę karty wybierz jedną z 3 opcji: 

  • Zadzwoń na infolinię 19502 
  • Wyślij rezygnację na adres ul. Postępu 18B, 02-676 Warszawa 
  • Udaj się do oddziału banku 
  • Zamknąć/zastrzec kartę możesz samodzielnie wybierając w aplikacji mobilnej: Szczegóły rachunku -> Karty -> Szczegóły rachunku -> Menu kontekstowe -> Zamknij kartę 

Jak zrezygnować z karty kredytowej w Pekao? 

Rezygnacja z karty w Pekao S.A. wymaga wizyty w oddziale banku i złożenia dyspozycji osobiście lub wysłania podpisanej rezygnacji listem poleconym. Ze względu na dużą ilość placówek, nie jest to bardzo trudne. 

Ewentualnie klient może skontaktować się z infolinią na numer 19999 i korzystając z asystenta głosowego wybrać opcję „chcę zrezygnować z produktu”. 

Jak zrezygnować z karty w PKO BP? 

PKO BP oferuje najbardziej przyjazny system rezygnacji z kart kredytowych. Wniosek o rezygnację i rozwiązanie umowy można złożyć 

  • osobiście w oddziale, 
  • na infolinii banku, 
  • listem poleconym, 
  • Ponadto w aplikacji mobilnej iPKO można założyć zgłoszenie, że chce się zrezygnować z karty. W takiej sytuacji bank oddzwoni, a pracownik pomoże rozwiązać umowę czyli będzie podobnie jak na infolinii, ale bez czekania na połączenie z konsultantem. 

Jak zrezygnować z karty w BNP Paribas? 

Z karty w BNP Paribas najłatwiej zrezygnować kontaktując się z infolinią pod numerem +48 22 134 00 00 lub +48 500 990 500. Można też złożyć rezygnację w oddziale banku lub wysłać ją listem poleconym. Nie ma możliwości rozwiązania umowy online. 

Jakie mogą być przyczyny rezygnacji z karty kredytowej?  

Do rezygnacji z karty kredytowej może skłonić Cię wiele czynników powiązanych zarówno z Twoją sytuacją finansową, realiami rynku i polityką banków. Nad zasadnością posiadania karty kredytowej w danym banku można się zastanowić, gdy: 

Koszty obsługi karty kredytowej są zbyt wysokie 

Oprocentowanie kart kredytowych jest wyższe niż w przypadku kredytów gotówkowych czy hipotecznych. Są one także obciążone ryzykiem związanym ze zmianami stóp procentowych. Użytkownicy, którzy mają na kartach stałe zadłużenie, niespłacane w okresie bezodsetkowym, ponoszą znaczne koszty odsetek naliczanych od zadłużenia na karcie. Jest to szczególnie widoczne w realiach wysokiej inflacji i związanych z nią podwyższonych stóp procentowych.

Jeśli masz możliwość nie ponosić dodatkowych kosztów obsługi zadłużenia, zdecydowanie spłać i zamknij kartę. 

Karta była założona w celu skorzystania z promocji

Banki oferują bardzo atrakcyjne promocje, ale jedynie dla użytkowników nowo założonych kart. Jednocześnie nie pozwalają założyć nowej karty kredytowej (lub przynajmniej skorzystać z promocji) gdy poprzednia jest aktywna lub niedawno zamknięta. Może to oznaczać, że atrakcyjna w pierwszym roku użytkowania karta kredytowa, traci na użyteczności w latach następnych. 

Gdy jesteś łowcą promocji, musisz pamiętać o zamykaniu kart kredytowych, które przestały przynosić Ci korzyści. Nowe produkty bankowe wybierzesz korzystając z rankingów i porównywarki na stronie rankomat.pl. 

Karta kredytowa utrudnia utrzymanie dyscypliny finansowej

Karty kredytowe są bardzo łatwym, zautomatyzowanym, sposobem pożyczania pieniędzy od banku na zakupy. O ile dla większości użytkowników jest to atrakcyjne rozwiązanie awaryjne, są i tacy, których dostępny limit na karcie prowokuje do kupowania więcej niż powinni. 

W przypadku gdy czujesz, że wydajesz zbyt dużo na niepotrzebne zakupy, rezygnacja z karty kredytowej może być dobrym sposobem na powstrzymanie się od impulsywnego wydawania pieniędzy. 

W innym banku znajdziesz lepszą kartę kredytową

Banki prześcigają się w promocyjnych warunkach, ale przeznaczają je przede wszystkim dla nowych klientów. Bardzo możliwe, że korzystając z porównywarki i rankingu na stronie finanserankomat.pl znajdziesz bardziej atrakcyjną ofertę karty kredytowej niż ta, z której aktualnie korzystasz. W takiej sytuacji może opłacić się rezygnacja z dotychczasowego produktu i przejście z kartą do banku, który oferuje najwięcej za najmniej. 

Jest to szczególnie istotne przy podwyższonych stopach procentowych i idącym za tym wysokim oprocentowaniem zadłużenia na kartach kredytowych. 

Potrzebujesz kredytu hipotecznego

Aktualnie zamknięcie kart kredytowych rzadko jest niezbędnym wymaganiem stawianym osobom ubiegającym się o kredyt hipoteczny, ale wciąż może poprawić zdolność kredytową. Bywa też, że przeniesienie swojej bankowości do banku udzielającego kredytu hipotecznego ułatwia skorzystanie z promocyjnych warunków kredytowania. Kredyty hipoteczne są zdecydowanie poważniejszymi produktami niż karta kredytowa i jeśli masz możliwość obniżyć ich koszt rezygnując z karty w innym banku, to prawdopodobnie będzie to dobra decyzja. 

Oczywiście możesz też zrezygnować z karty kredytowej z jakiegokolwiek innego powodu lub w ogóle bez niego. Nie ma obowiązku korzystania z bankowych produktów, które są Ci niepotrzebne. Rezygnacja z karty kredytowej oczywiście powinna być przemyślaną decyzją, ale jeśli podejmiesz ją pochopnie, możesz po prostu założyć nową wybierając najlepszą ofertę w porównywarce rankomat.pl. Bank nie ma prawa odmówić rozwiązania umowy, gdy nie podasz żadnego powodu. 

Jak przygotować wypowiedzenie umowy karty kredytowej?  

Rezygnacja z karty kredytowej nie wymaga szczególnych przygotowań. Wnioski o rozwiązanie umowy dostępne są na stronach banków, w ich aplikacjach, a ostatecznie na pewno dysponuje nimi pracownik oddziału banku. Oczywiście można też napisać wniosek na kartce. Taka rezygnacja z karty kredytowej powinna zawierać: 

  • Dane identyfikujące klienta banku (nr dowodu, imię, nazwisko, adres), 
  • Dane identyfikujące umowę karty kredytowej (numer umowy), 
  • Dane identyfikujące bank (tylko dlatego, że wniosek musi być do kogoś skierowany), 
  • Oświadczenie o rezygnacji z karty kredytowej/o wypowiedzeniu umowy. 

Jedynym wymaganiem dotyczącym rozwiązującego umowę będzie możliwość potwierdzenia swojej tożsamości (dowód osobisty w oddziale, w innych wypadkach zależnie od banku). 

Jakie są konsekwencje rezygnacji z karty kredytowej?  

Rezygnując z karty kredytowej oczywiście przestajesz móc z niej korzystać. Pojawiają się jednak także pomniejsze skutki rezygnacji. 

Wzrasta Twoja zdolność kredytowa – Spłacenie karty kredytowej i zamknięcie jej podnosi zdolność kredytową. Można powiedzieć, że ją „odblokowuje”. Nie jest to duża różnica, bo limity na kartach przeważnie są niskie w porównaniu z kredytami, do których potrzebujesz zdolności. Karta kredytowa nie obciąża zdolności kredytowej, gdy zostanie ostatecznie zamknięta, czyli po okresie wypowiedzenia. 

Zaczynają biec terminy dotyczące promocji – z promocyjnych warunków na karcie kredytowej w danym banku można skorzystać raz na kilka lat. Konkretne warunki zależą od polityki banku, ale na pewno terminy nie zaczną biec, póki masz kartę w danym banku. 

Powyższa informacja ma znaczenie oczywiście tylko wówczas, gdy polujesz na promocje bankowe. 

Możesz stracić warunki promocyjne na innych produktach – Załóżmy, że masz w tym samym banku kredyt i kartę kredytową. Kredyt był udzielony bez prowizji w związku z założeniem karty. W takiej sytuacji rezygnacja z karty kredytowej będzie najczęściej oznaczała konieczność zapłaty prowizji od udzielenia kredytu. 

Rezygnacja z karty kredytowej nie powoduje zamknięcia pozostałych produktów bankowych – raczej na pewno nie są one przypisane do karty, mogą być jedynie związane z nią systemem promocji i bonusów. 

Kiedy bank może wypowiedzieć umowę karty kredytowej?  

Bank może wypowiedzieć umowę karty kredytowej, jeśli klient nie dotrzymuje swojej części umowy, czyli przede wszystkim nie spłaca zadłużenia. Ponieważ odsetki i opłaty za kartę kredytową są w pierwszej kolejności doliczane do wykorzystanego limitu na karcie, taka sytuacja może mieć miejsce dopiero gdy limit się wyczerpie. 

Jeśli osiągniesz maksymalne zadłużenie na karcie i pojawią się kolejne odsetki do spłaty, bank najpierw wezwie Cię do spłaty (przynajmniej częściowej) karty. Gdy tego nie zrobisz, wypowie Ci umowę karty ze skutkiem natychmiastowym, bez zachowania terminu wypowiedzenia i zażąda zwrotu całości zadłużenia. Dalszy brak spłaty oznacza, że w dalszej kolejności bank złoży pozew w postępowaniu nakazowym. 

Mając trudności w spłacie zadłużenia polecamy skontaktowanie się z bankiem i negocjowanie warunków spłaty zadłużenia.

Rezygnacja w trybie natychmiastowym ze strony klienta – czy to możliwe? 

Opisana w tym artykule rezygnacja z karty kredytowej odbywa się z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Teoretycznie klient mógłby zerwać umowę ze skutkiem natychmiastowym, nawet jeśli bank wywiązuje się ze swojej części. Tak samo można zerwać każdą umowę o charakterze finansowym czy cywilnym. Będzie się to jednak wiązało ze znacznymi kosztami, a także popsuciem sobie historii kredytowej. Zdecydowanie nie polecamy tego typu zachowań. 

Jakie są alternatywy dla karty kredytowej?  

Karta kredytowa jest produktem optymalnym w sytuacji, do której została zaplanowana – częstego zadłużania się podczas zakupów i szybkiego spłacania całości zadłużenia. Pod tym względem trudno o dobre alternatywy dla niej. Jeśli jednak wykorzystujesz kartę nieco inaczej, z pewnością możesz pomyśleć także o innych produktach bankowych. 

Kredyt gotówkowy

Jeśli wiesz, że nie uda Ci się spłacić zadłużenia na karcie w okresie bez odsetkowym, dobrą alternatywą będzie kredyt gotówkowy. Ma on niższe oprocentowanie, nie wymaga wykonywania dodatkowych operacji i ułatwia zachowanie dyscypliny finansowej. Chcąc pożyczyć większą kwotę i spłacić ją w terminie dłuższym niż 2 miesiące, zdecydowanie wybierz kredyt gotówkowy zamiast karty. 

Aktualnie kredyty na niskie kwoty w większości banków możesz zaciągnąć online. Najlepsze rozwiązania tego typu znajdziesz w rankingu kredytów gotówkowych na stronie rankomat.pl. 

Mikropożyczki

Potencjalnie alternatywą dla karty kredytowej mogą być pożyczki na niskie kwoty, które zaciągasz i spłacasz w ciągu miesiąca lub dwóch. Udzielają takich zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. Opcja ta jednak rzadko jest porównywalna z kartą kredytową, ponieważ koszty takich „chwilówek” są dość wysokie, a jednocześnie musisz za każdym razem zawierać nową umowę kredytową. Jest to uproszczone do minimum, ale w przypadku karty nie występuje wcale. 

Zakupy na raty

Karty kredytowej używasz prawdopodobnie po to, by sfinansować większe zakupy. Zamiast tego możesz poprosić o rozłożenie ich na raty. Spokojnie kupisz w ten sposób elektronikę, sprzęt AGD i RTV, a także rozłożysz na raty koszt dużych zakupów w markecie. Jest to mniej wygodne od karty, ponieważ za każdym razem zawierasz kolejną umowę, ale może być alternatywą dla posiadania karty. Zwłaszcza jeśli z samej karty korzystasz jedynie okazjonalnie, przez co nie spełniasz warunków zwolnienia z opłat za kartę. 

Limit na koncie

Aktualnie dostępne są produkty takie jak limit na koncie, debet na koncie, linia kredytowa w rachunku bankowym. Pod wieloma względami przypominają one kartę kredytową, ale nie korzystają z okresów bezodsetkowych i rzadko powiązane są z atrakcyjnymi promocjami. Poza tym jednak spełniają bardzo podobną funkcję i ułatwiają wykonywanie przelewów pożyczonych środków. 

Każdy produkt bankowy i finansowy ma nieco inne przeznaczenie. Mimo iż w niektórych sytuacjach można stosować je wymiennie, to nigdy dwa różne rozwiązania nie oferują identycznej użyteczności. Przemyśl każdą umowę, którą chcesz zawrzeć, Ty najlepiej wiesz coś jest Ci potrzebne. 

Co jeszcze warto wiedzieć o rezygnacji z karty kredytowej?  

Banki zdając sobie sprawę, że klienci zadłużają karty i nie spłacają ich, oferują często możliwość zmiany zadłużenia na karcie w kredyt gotówkowy. 

Przykładowo pani Agnieszka ma limit na karcie 10000 zł i stale wykorzystuje z niego 8000 zł lub więcej. W skutek braku możliwości spłaty karty w okresie bez odsetkowym, płaci znaczne odsetki od zadłużenia na karcie. Pani Agnieszka zamienia zadłużenie na karcie w wysokości 8250 zł (oprocentowanie 19%) na kredyt gotówkowy, który zamierza spłacić w ciągu 2 lat (oprocentowanie 13%). Będzie jej łatwiej spłacić kredyt niż kartę. 

Rezygnacja z karty kredytowej nie jest w takiej sytuacji konieczna, ale wciąż może być dobrym rozwiązaniem, by uniknąć dalszego zadłużania się. Karta kredytowa jest bardzo wygodnym i przydatnym produktem, ale może ułatwiać kompulsywne zakupy. 

Warto wiedzieć

  1. Rezygnacja z karty kredytowej jest możliwa po całkowitym spłaceniu wynikającego z niej zadłużenia, czyli wykorzystanego limitu karty. 
  2. Od momentu złożenia rezygnacji biegnie 30 dniowy okres wypowiedzenia karty kredytowej. Czasami biegnie on od początku nowego miesiąca. 
  3. W trybie natychmiastowym umowa może być rozwiązana tylko, jeśli jedna ze stron się z niej nie wywiązuje.  
  4. Kartę kredytową warto zamknąć nie tylko w sytuacji, gdy się z niej nie korzysta, ale też gdy korzysta się z niej nadmiernie – kredyt gotówkowy jest tańszy niż niespłacony limit na karcie. 
  5. Zamknięta karta nie obniża zdolności kredytowej, natomiast aktywna, nawet jeśli nie używana, już tak. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Jak napisać pismo o rezygnację z karty kredytowej?

    Najlepiej skorzystać z dostępnego na stronie banku szablonu wniosku.

  2. Co się dzieje z kredytem, gdy anulujesz kartę kredytową?

    Możesz mieć kredyt (np. gotówkowy, hipoteczny) w banku, z którego karty rezygnujesz. Jest jednak szansa, że stracisz w ten sposób prawo do promocyjnych warunków kredytu. 

  3. Czy można zrezygnować z karty kredytowej przez internet?

    Częściowo tak – na ogół można jedynie założyć zgłoszenie o rezygnacji, które zostanie dokończone za pośrednictwem infolinii. 

  4. Jak pozbyć się karty kredytowej?

    Spłacić, rozwiązać umowę, a plastik najlepiej pociąć przed wyrzuceniem lub użyć solidnej niszczarki dokumentów. 

  5. Kiedy można zrezygnować z karty kredytowej?

    W każdej chwili, pod warunkiem, że zadłużenie na karcie jest spłacone. Warto pamiętać o 30 dniowym terminie wypowiedzenia. 

Porównaj karty kredytowe
Michał Mucha
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sławomir Rogowski
Sławomir Rogowski
6 miesięcy temu

Witam ,czy jest możliwość natychmiastowego zamknięcia karty kredytowej w Pekao SA z pominięciem 30 dniowego terminu