Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

Wysokie raty kredytów a plany wakacyjne Polaków

Na wakacyjne plany Polaków mogą wpływać rosnące raty kredytów hipotecznych, które ostatnio znacznie bardziej obciążają domowe budżety. Podwyżki stóp procentowych, i co się z tym wiąże wzrost oprocentowania kredytów, to jednak tylko jeden z czynników, który może mieć wpływ na decyzję o ewentualnym wakacyjnym odpoczynku. Nadal jednak istnieją możliwości finansowania wakacji bez większego uszczerbku dla domowych finansów. Sprawdź, jak to zrobić.  

Rada Polityki Pieniężnej w 2022 r. podwyższyła wysokość stóp procentowych już siedmiokrotnie. Dla kredytobiorców takie zmiany są niezwykle dotkliwe, tym bardziej, że ostatnio podstawowa stopa referencyjna była na poziomie 6,5% w grudniu 2008 r., a jeszcze w październiku 2021 r. było to poziom 0,50%.   

Związane z tym podwyższenie oprocentowania kredytów, a tym samym wysokości rat, na pewno wpłynęło na decyzje związane z organizacją wakacyjnych wyjazdów. Jednak to tylko jeden z wielu czynników związanych z aktualną sytuacją polityczną i gospodarczą w kraju i za granicą, które mogą decydować o organizacji, rezygnacji albo ograniczeniu wyjazdu na wakacje.   

W Polsce czy za granicą – Ile kosztują wakacje? 

Analiza cen imprez turystycznych Lato 2022 przygotowana przez firmę TravelDATA pokazuje, że średnie koszty wycieczek zagranicznych w odniesieniu do roku poprzedniego sporo wzrosły i to właściwie dla wszystkich kierunków.  

Poniżej porównanie cen sierpień 2022 r. vs sierpień 2021 r. dla wyjazdów turystycznych na 7 dni z wylotem z Warszawy – cena dla 1 osoby dorosłej w pokoju 2 – osobowym:  

 • Hiszpania – 6.348 zł – wzrost o 1.710 zł  
 • Portugalia – 6.353 zł – wzrost o 231 zł 
 • Majorka – 5.523 zł – wzrost o 1.409 zł 
 • Grecja – 5.089 zł – wzrost o 880 zł  
 • Cypr – 5.461 zł – wzrost o 1.050 zł  
 • Egipt – 4.088 zł – wzrost o 254 zł  
 • Bułgaria – 3.814 zł – wzrost o 487 zł  

Koszt samodzielnie organizowanych wyjazdów zależy od indywidualnych preferencji odpoczynku oraz wybranej destynacji. Biorąc jednak pod uwagę wzrost cen żywności, usług i paliwa w Polsce i za granicą, to samodzielny wyjazd bez biura podróży również będzie droższy niż w zeszłym roku.      

Co wpływa na wysokie koszty wakacji?  

Na wysokość kosztów wakacyjnych wyjazdów wpływa cały szereg czynników. Sytuacja gospodarcza i polityczna w kraju i na świecie i co się z tym wiąże rosnące ceny produktów i usług, wzrost cen paliwa czy też podwyżki stóp procentowych.  

Podwyżki stóp procentowych  

Wysokość podstawowej stopy referencyjnej NBP, która została ogłoszona na posiedzeniu RPP w lipcu 2022 r. wynosi 6,5%. Lipcowa podwyżka to siódma z kolei zmiana wysokości stóp procentowych w tym roku, co ma z kolei bezpośrednie przełożenie na wysokość kosztów kredytowych.

W szczególnie trudnej sytuacji są osoby, które spłacają kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym. W związku z podwyżką stóp procentowych wysokość rat kredytów zabezpieczonych hipoteką znacząco wzrosła, a wyższa rata kredytu to mniejszy budżet na wakacyjny odpoczynek.  

Wahania kursów walut  

Wahania kursów walut mają przede wszystkim wpływ na wysokość kosztów wycieczek zagranicznych i to zarówno tych organizowanych we własnym zakresie, jak i przez biuro podróży.  

Koszty paliwa  

Wysokość cen paliw jest ważna zarówno w zakresie wyjazdów organizowanych samodzielnie – w szczególności na dłuższy dystans, jak i z biurem podróży. Bez względu na sposób organizowania wycieczki w każdym przypadku jest niestety drogo. 

Cena paliwa lotniczego w lipcu to 5,07 zł za litr wobec 2,67 zł rok wcześniej – wzrost o 89,9%. Natomiast koszty paliwa do prywatnych środków transportu według danych GUS to zmiana na poziomie 23,3% rok do roku.  

Jeszcze w styczniu cena paliwa na stacjach benzynowych nie przekraczała 6 zł za litr, w sierpniu już nikogo chyba nie dziwi cena powyżej 7 zł za olej napędowy (według portalu e-petrol średnia detaliczna cena ON w 35 tyg. roku to 7,69 zł) i powyżej 6 zł za benzynę (średnio 6,61 zł za litr).  

No i oczywiście inflacja… 

Jak inflacja wpłynęła na wakacyjne plany Polaków? 

Według danych rankomat.pl w czerwcu decyzję o całkowitej rezygnacji z wakacyjnych planów deklarowało 30% Polaków. Główny powód to sytuacja ekonomiczna w kraju i rosnące ceny. Tylko 25% ankietowanych nie zamierzało rezygnować z planowanego odpoczynku: 9% za granicą, a 16% w kraju.  

Wyniki sondażu rankomat.pl na temat wpływu inflacji na plany wakacyjne Polaków

Wcześniejsze deklaracje częściowo się potwierdziły, ale liczba osób, które zrezygnowała z wakacji z powodu inflacji wzrosła do 35,8%.  

Według sondażu SW Research przeprowadzonym w dniach 23 – 24 sierpnia 2022 r. dla Rzeczpospolitej na pytanie ”Jak inflacja wpłynęła na Pani/Pana plany wakacyjne?”: 

 • 35,80% ankietowanych odpowiedziało, że nie pojechało na wakacje z powodu wzrostu cen, 
 • dla 32,10% ankietowanych inflacja nie miała wpływu na plany wakacyjne,  
 • 19,40% ankietowanych skróciło wyjazd wakacyjny w związku z inflacją, 
 • 12,70% respondentów zmieniło cel wyjazdu.  

Wstępny odczyt inflacji konsumenckiej za sierpień według Głównego Urzędu Statystycznego to 16,1% w skali roku i 0,8% w porównaniu z lipcem tego roku. To spore zaskoczenie, bo analitycy przewidywali, że w tym miesiącu wzrost cen będzie hamować i utrzyma się na podobnym poziomie jak w lipcu lub nawet nieco się obniży.  

Oczywiście 16,1% to średnia, bo wzrost cen w poszczególnych branych pod uwagę kategoriach był na różnym poziomie. Na razie znamy wysokość wzrostu cen trzech kategorii produktów i wszystkie przekraczają 16,1%: 

 • paliwo – 23,3% 
 • nośniki energii (czyli gaz, prąd, węgiel) – 40,3% 
 • żywność i napoje bezalkoholowe – 17,4% 

Dlatego trudno się dziwić, że wzrost kosztów to jeden z głównych czynników mających wpływ na podejmowane decyzje w zakresie rezygnacji lub zmiany planów na wakacyjne wyjazdy.  

To też ważna informacja również w kontekście rosnących kosztów kredytowych. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej już we wrześniu, a wzrost inflacji może oznaczać dalsze podwyżki stóp procentowych i w konsekwencji wzrost oprocentowania kredytów.  

Ile kosztuje kredyt gotówkowy na wakacje? 

Kredyt gotówkowy może pomóc w organizacji wakacyjnych planów i wcale nie trzeba się go obawiać. Trzeba tylko pamiętać, żeby jego wysokość dobrać do możliwości terminowej spłaty. Ostateczne koszty, oprócz kwoty potrzebnej na zaplanowanie wakacji, zależą od okresu spłaty zobowiązania i zdolności kredytowej wnioskodawcy.    

Przykład: 

Założenia: 

Kwota kredytu 10.000 zł 

Oprocentowanie 12% 

Prowizja – tak od 7,99 do 8,99% 

 • Okres spłaty – 5 lat (60 miesięcy) 
 • Wysokość raty – 240,23 zł 
 • Prowizja – 799 zł 
 • Całkowita kwota do spłaty -15.212,80 zł 
 • Okres spłaty: 3 lata (36 miesięcy) 
 • Wysokość raty – 358,68 zł  
 • Prowizja – 799 zł 
 • Całkowita kwota do spłaty – 13.711,48 zł   

Krótszy okres spłaty zobowiązania jest gwarancją niższych kosztów. Ponadto proponowaną wysokość oprocentowania w zakresie marży banku zawsze można negocjować. Bank powinien być skłonny obniżyć koszty kredytu w szczególności, jeśli wnioskodawca może pochwalić się pozytywną historią kredytową w BIK czy wysokimi zarobkami.   

Na wysokość marży czy prowizji wpływ może mieć również decyzja o korzystaniu z innych produktów finansowych proponowanych przez bank: np. wykupienie ubezpieczenia czy otwarcie rachunku bankowego 

Dodatkowo poszczególne oferty kredytów gotówkowych mogą się między sobą różnić w zakresie wysokości kosztów. Dlatego korzystanie z porównywarki kredytów gotówkowych pomoże wybrać najkorzystniejszą ofertę.  

Jak dodatkowo sfinansować wakacyjny odpoczynek?   

Kredyt gotówkowy to nie jedyne rozwiązanie, które pomoże zorganizować wakacyjny wyjazd. Najlepiej oczywiście korzystać z własnych środków. Pomocne mogą okazać się również rządowe rozwiązania: bon turystyczny i wakacje kredytowe.  

Bon turystyczny – tylko do końca września  

Bon turystyczny został wprowadzony jako forma wsparcia dla rodzin a także polskiej branży turystycznej osłabionej w związku z pandemią COVID-19. Pierwotnie miał obowiązywać do 31 marca 2022 r., jednak ostateczny termin do jego wykorzystania został przedłużony do 30 września 2022 r.   

Według danych ZUS na dzień 1 sierpnia 2022 r. zostało aktywowanych 3,5 mln bonów, a łącznie pozostało jeszcze do wykorzystania ponad 2 mln – z czego: 

 • 776 tys. na łączną kwotę 528 mln zł, nie zostało jeszcze aktywowanych,  
 • a pozostała część została wykorzystana jedynie w części. 

Bon można wykorzystać zarówno na zorganizowany wyjazd dziecka – kolonię czy obóz, jak i rodzinny wyjazd. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pozostałą do wykorzystania kwotę przeznaczyć na przedłużenie wakacji i weekendowy wypad całej rodziny we wrześniu. Tym bardziej, jeśli choć część kosztów można pokryć bez angażowania własnej gotówki.  

Ważne, żeby hotel albo gospodarstwo turystyczne, w którym się zatrzymamy zapewniało możliwość płacenia bonem turystycznym. Warto też pamiętać, że pozostałe w ramach bonu środki po 30 września przepadną.  

Oszczędności dzięki wakacjom kredytowym 

Rządowe wakacje kredytowe to nowe (przepisy weszły w życie 29 lipca 2022 r.), ale już bardzo popularne rozwiązanie.  

Według danych BIK na dzień 30 sierpnia 2022 r., czyli właściwie po miesiącu obowiązywania programu, z wakacji kredytowych korzysta już 44,5% uprawnionych. Sektor bankowy zaraportował do bazy BIK 876 tys. rachunków objętych odroczeniem spłaty rat o łącznej wartości 228 mld zł.  

W okresie znaczącego wzrostu stóp procentowych, wakacje kredytowe na zaproponowanych warunkach (wystarczy spełnić wymogi ustawowe, a bank nie może odmówić korzystania z uprawnienia i to bez dodatkowych kosztów) to spora ulga.     

Część zaoszczędzonych środków można przeznaczyć na krótki odpoczynek również we wrześniu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zawieszone raty trzeba będzie spłacić w przyszłości.    

Jak zaoszczędzić na etapie planowania wakacji? 

Możliwości są dwie: planować z dużym wyprzedzeniem lub skorzystać z ofert last minute. Oba rozwiązania mogą pozwolić na oszczędności.  

Plany wakacyjne na 2023 r. już dziś  

Opcja planowania wyjazdu na przyszły rok może być rozwiązaniem nie tylko dla rodzin z dziećmi albo zwolenników wakacji w szczycie sezonu. Tym bardziej, że wykupienie wakacji wcześniej, wcale nie musi wiązać się z ryzykiem podniesienia ceny.  

Przedsprzedaż wyjazdów zorganizowanych na wakacje 2023 r. już się rozpoczęła. Ofertę w tym zakresie przedstawił m.in. Rainbow Tour. Warte uwagi są dodatkowe benefity związane z wcześniejszą rezerwacją wyjazdu: 

 • bezpłatne odwołanie rezerwacji bez podania przyczyny – dzięki temu można zrezygnować z wycieczki do 30 dni przed wyjazdem bez ponoszenia dodatkowych kosztów, 
 • pewność ceny – czyli gwarancja ceny bez względu na wzrost wysokości kosztów paliwa, podatków i opłat, którymi obciążone są podmioty biorące udział w organizacji wyjazdu, opłat lotniskowych czy wahań kursów walut, które mają znaczenie w przypadku organizacji konkretnej imprezy.   

A może wakacje we wrześniu i na jesieni? 

Wrzesień to czas powrotu do szkoły. Wakacje mają jednak jeszcze studenci, no i przecież osoby bez dzieci nie muszą planować wyjazdów w lipcu czy sierpniu. Ponadto poza głównym sezonem urlopowym ceny noclegów czy wycieczek zorganizowanych mogą być niższe. Opłaca się także korzystać z ofert last minute – choć może być ich być mniej w tym roku, to jednak warto szukać promocyjnych warunków.  

Wysokie raty nie muszą przekreślać wszystkich wakacyjnych planów 

Wysokie koszty kredytów to efekt rosnących stóp procentowych, które martwią przede wszystkim osoby spłacające kredyt hipoteczny. Oczywiście wysokość oprocentowania kredytu gotówkowego również wzrosła, jednak nastroje wśród osób planujących wakacje kształtuje przede wszystkim inflacja: rosnące ceny paliwa, żywności, noclegów i zorganizowanych wycieczek.  

Wyjazd na wakacje wcale nie musi się jednak wiązać z dodatkowym kredytem, a jeśli już, to najlepiej w ograniczonym zakresie. W ramach tegorocznych wakacji można skorzystać jeszcze z dodatkowych rządowych rozwiązań, które pomogą znaleźć fundusze nawet na krótki wyjazd choćby we wrześniu lub wykupienie zorganizowanych wakacji na przyszły rok z gwarancją niezmienności ceny. 

Źródła: 

 1. 2 lata z Polskim Bonem Turystycznym – ZUS 
 2. Sondaż: Jak inflacja wpłynęła na plany wakacyjne Polaków? – rp.pl 
 3. Narodowy Bank Polski – Internetowy Serwis Informacyjny (nbp.pl) 
 4. Ceny detaliczne na stacjach paliw w miastach i województwach. (e-petrol.pl) 
 5. Slide 1 (traveldata.pl) 
 6. BIK podsumowało pierwszy miesiąc wakacji kredytowych. Są próby wyłudzeń – rp.pl 
 7. Rainbow Tours – przedsprzedaż oferty wakacji na Lato 2023! – Traveligo 

Warto wiedzieć

 1. Podwyżki stóp procentowych mają wpływ na rosnące raty kredytów hipotecznych, które mogą ograniczać budżet przeznaczony na wakacyjny wyjazd.  
 2. Na wysokie koszty wakacyjnych wyjazdów największy wpływ ma przede wszystkim inflacja. 
 3. Planując odpoczynek warto wziąć pod uwagę zarówno możliwość wykorzystania Polskiego Bonu Turystycznego, którego ważność kończy się 30 września 2022 r., jak i wakacji kredytowych, które dają możliwość dysponowania większym budżetem. 
 4. Korzystanie z kredytu gotówkowego do układania planów wyjazdowych warto ograniczyć do minimum, a w większości korzystać z własnych środków.  
 5. Wysokie stopy procentowe i podwyżki rat kredytów, zwłaszcza hipotecznych, nie muszą przekreślić wszystkich wakacyjnych planów wyjazdowych.  

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Co się stanie, jeśli nie zdążę wykorzystać w pełni środków dostępnych w ramach Polskiego Bonu Turystycznego?

  Pozostała kwota zostanie niestety zablokowana i nie będzie można jej wykorzystać po 30 września 2022 r.  

 2. Czy wakacje kredytowe wiążą się z dodatkową opłatą na rzecz banku?

  Nie. Skorzystanie z rządowej propozycji wakacji kredytowych przy kredycie hipotecznym na podstawie przepisów, które weszły w życie 29 lipca 2022 r.  jest bezpłatne.  

 3. Korzystam z wakacji kredytowych, ale muszę płacić ubezpieczenie - dlaczego?

  Wakacje kredytowe dotyczą odroczenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych. Odroczenie nie dotyczy natomiast opłat związanych z ubezpieczeniem kredytu. Składki na ubezpieczenie muszą być więc regulowane zgodnie z termin określonym w umowie.   

 4. Jakie są koszty kredytu gotówkowego?

  Koszty ofert kredytowych mogą różnić się między sobą w zależności od oferty banku. Standardowo warto zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu i prowizję z tytułu udzielenia finansowania oraz sprawdzić RRSO.  

 5. Czy wysokość kosztów przy kredycie gotówkowym można negocjować z bankiem?

  Zawsze warto negocjować warunki kredytowe w szczególności przy dobrej historii kredytowej czy wysokich zarobkach.  

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments