Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Promocje

Czy kredyty na mieszkania wciąż są tanie?

Lokale stają się coraz droższe, a RPP niedawno podniosła stopy procentowe. Sprawdzamy, czy w takich warunkach nadal można wziąć tani kredyt na mieszkanie lub dom.

W ostatnim czasie, osoby zamierzające kupić mieszkanie lub wybudować dom, mogły dowiedzieć się między innymi o kolejnych wzrostach cen metrażu. Niepokojąco wyglądają też statystyki dotyczące cen materiałów budowlanych. Jak podaje firma Sekocenbud, od sierpnia 2020 r. do sierpnia 2021 r. wspomniane materiały średnio podrożały o mniej więcej 15%. W przypadku niektórych materiałów (np. styropianu), odnotowane wzrosty były większe.

Polaków planujących zakup lub budowę lokum mogła zaskoczyć też podwyżka stóp procentowych NBP z początku października br. Na szczęście, są również dobre sygnały. Chodzi między innymi o stabilne oraz dobre prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej i poziomu bezrobocia. Dobra kondycja rynku pracy sprawia, że zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi jest nadal spore. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, czy można jeszcze wziąć tani kredyt na mieszkanie lub dom.

Sprawdź jak tanie są kredyty w Pekao!

Dziesięcioprocentowy wkład własny jest coraz ważniejszy …

Warto pamiętać, że z punktu widzenia wielu osób tani i dostępny kredyt mieszkaniowy powinien cechować się nie tylko niskim poziomem marży oraz rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). W obliczu wzrostów cen metrażu i kosztów budowy, coraz ważniejszą kwestią staje się możliwość zaciągnięcia kredytu na 90% finansowanej transakcji lub inwestycji mieszkaniowej. Finansowa bariera wejścia na rynek mieszkaniowy jest bowiem coraz wyższa dla części osób planujących zakup lub budowę pierwszego lokum. Wcześniej już pisaliśmy o wzrostach cen materiałów budowlanych. Teraz warto zatem wspomnieć o sytuacji panującej na rynku lokali. Według danych Narodowego Banku Polskiego, od II kw. 2020 r. do II kw. 2021 r. średnie transakcyjne ceny 1 mkw. lokali mieszkalnych wzrosły następująco:

  • nowe lokale z 7 największych rynków (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław) – wzrost o 11%
  • nowe lokale z 10 mniejszych rynków (Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin, Zielona Góra) – wzrost o 13%
  • używane lokale z 7 największych rynków – wzrost o 6%
  • używane lokale z 10 mniejszych rynków – wzrost o 7%

Drożeją także mieszkania spoza miast wojewódzkich, o czym świadczą niedawne szacunki GUS. Wskazują one, że łączna cena typowego polskiego lokalu wzrosła z około 277 000 zł (2019 r.) do 308 000 zł (2020 r.). Wynik dotyczący 2021 r. na pewno będzie dużo większy niż wspomniane 308 000 zł, co przełoży się również na poziom potrzebnego wkładu własnego. Trudno się więc dziwić, że dla wielu osób opcja dziesięcioprocentowego wkładu jest jedyną szansą na w miarę szybką przeprowadzkę do własnego lokum.

Lider rynku bankowego nadal tanio finansuje nieruchomości

Na całe szczęście, analiza aktualnej oferty kredytów mieszkaniowych potwierdza, że niektóre wiodące banki nadal proponują kredyty mieszkaniowe z wkładem wynoszącym tylko 10%, czyli najmniejszym dopuszczalnym przez KNF. Obecność takich kredytów na rynku nie jest pewnikiem, co widzieliśmy niedawno. Mowa o sytuacji z początku pandemii, kiedy niektóre banki podniosły wymagania dotyczące minimalnego wkładu argumentując swoją decyzję wyższym poziomem ryzyka gospodarczego.

Pekao jest jednym z wiodących banków, które obecnie finansuje do 90% wartości nieruchomości. Podany limit wskaźnika LtV (ang. loan to value) dotyczy oferty w złotych. Warto pamiętać, że Pekao udziela również kredytów na mieszkanie w euro, koronie szwedzkiej oraz koronie norweskiej. Oferta walutowa może być szczególnie ciekawa np. dla osób pracujących w Norwegii. Należy też wspomnieć o możliwości wyboru stałej lub zmiennej stopy procentowej oraz rodzaju rat (równe/malejące) także dla walut obcych. Niezależnie od decyzji kredytobiorcy, „hipoteka” z Pekao będzie stosunkowo tania.

Potwierdzeniem są informacje, które bank spod znaku żubra podaje w ramach przykładów reprezentatywnych. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla kredytu mieszkaniowego z Pekao posiadającego zmienne oprocentowanie nadal wynosi tylko 3,70%. Warto pamiętać, że ta stawka uwzględnia już wszystkie koszty kredytowe. W przypadku oprocentowania stałego przez pierwsze 5 lat (z opcją przedłużenia na kolejne lata), analogiczna stawka RRSO to 5,67%. W ramach przykładu można podać, że pierwsza rata kredytu bez ubezpieczenia, ze zmiennym oprocentowaniem, wartością 300 000 zł i okresem spłaty 30 lat wynosi tylko 1159,02 zł. Podany wynik pochodzi z wygodnego kalkulatora ratalnego, który został umieszczony na stronie Pekao.

Sprawdź jak tanie są kredyty w Pekao!

Niezależnie od parametrów nowej „hipoteki”, Pekao oferuje między innymi: uproszczoną wycenę nieruchomości dla kredytu o wartości do 300 000 zł, brak opłat za promesę kredytową ważną 60 dni, czyli potwierdzenie zdolności kredytowej klienta, a także procedurę pożyczenia pieniędzy w trybie online. Wniosek kredytowy oraz skany niezbędnych dokumentów można przesłać przez mailem lub z wykorzystaniem usługi Pekao24, a obecność w banku jest wymagana tylko podczas zawierania umowy. To ważna informacja w kontekście trwającej pandemii.

Oceń artykuł
5

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments