Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Promocje

Estoński wiatr zmian – Inbank debiutuje nad Wisłą

Początkiem tygodnia Inbank oficjalnie rozpoczął działalność w naszym kraju. Ta pochodząca z Estonii instytucja postara się zawalczyć o serca polskich klientów, oferując proste, przejrzyste i przede wszystkim łatwo dostępne usługi bankowe. Wszystko to 100% on-line, bez konieczności wychodzenia z domu. W ofercie banku znalazły się wyłącznie szybkie pożyczki, kredyty gotówkowe oraz lokaty terminowe. Nic ponadto. Nie znajdziecie tu kart płatniczych, ubezpieczeń, produktów inwestycyjnych, a nawet kont osobistych.  

Model działania banku zakłada, że Polacy, zupełnie jak Estończycy, szczególnie cenią sobie upraszczanie życia. Jeśli założenie się sprawdzi, to przyjęta strategia przerodzić się może w całkiem dochodowy biznes. Oceniając propozycję Inbanku, pokusić się można o stwierdzenie, że stanowi ona pomost pomiędzy ofertą firm pożyczkowych a ofertą banków. Z jednej strony szybkie pozyczki i kredyty, z drugiej lokaty terminowe. Szczegóły proponowanych rozwiązań znajdziecie w poniższym tekście.

Działalność oparta na trzech filarach – lokaty terminowe

Zdaje się, że Estończycy wchodząc na rodzimy rynek, doskonale skalkulowali swoją ofertę. Proponowane przez Inbank depozyty terminowe cechuje bardzo atrakcyjne oprocentowanie, dzięki czemu, już na starcie znalazły się one na wiodących pozycjach rankingów lokat. W ofercie znaleźć można:

  • Lokatę 6 miesięczną oprocentowaną stawką 2,40%
  • Lokatę 12 miesięczną oprocentowaną stawką 2,60%
  • Lokatę 24 miesięczną oprocentowaną stawką 2,80%
  • Lokatę 36 miesięczną oprocentowaną stawką 3,00%

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to oprocentowanie standardowe. Aby pomnażać oszczędności zgodnie z wymienionymi stawkami, nie trzeba spełniać żadnych, dodatkowych warunków. A to jest już spory atut. Dodatkowo w przypadku automatycznego odnowienia lokaty, bank oferuje bonus w postaci podwyższenia stawki procentowej o 0,1%. Minimalna kwota wsadu to 5.000 zł. Maksymalna 50.000 zł. Dopuszczalne saldo na wszystkich depozytach jednego klienta nie może przekroczyć 100.000 zł.

POMNAŻAJ OSZCZĘDNOŚCI NA LOKATACH INBANKU

Pomimo ograniczeń kwotowych propozycja Inbanku wygląda bardzo zachęcająco. W takich momentach zazwyczaj pojawia się pytanie – a gdzie znajduje się haczyk? Otóż jest jedna rzecz, na którą klienci powinni zwrócić szczególną uwagę. Inbank prowadzi działalność w Polsce na podstawie jednolitego paszportu europejskiego, więc gwarantem depozytów nie jest BFG, tylko jego estoński odpowiednik (Tagatisfond).

Kwota gwarancji w obu przypadkach jest taka sama i wynosi 100.000 EUR w stosunku do pojedynczego deponenta. Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie banku, z estońskim funduszem gwarancyjnym można skontaktować się poprzez formularz dostępny w języku estońskim, angielskim lub rosyjskim, a to może ostatecznie zniechęcić część potencjalnych klientów. Więcej na temat bezpieczeństwa depozytów Inbanku znajdziecie w tym miejscu.

Kredyty gotówkowe i szybkie pożyczki Inbank

Dla osób zorientowanych na pożyczanie pieniędzy, Inbank przygotował dwa warte uwagi rozwiązania. Pierwszym z nich jest produkt, który swoją konstrukcją przypomina popularne na polskim rynku chwilówki. Pożyczkę zaciągnąć można maksymalnie na okres 4 miesięcy, a jej kwota nie może przekroczyć 4.000 zł. Pożyczka nie jest oprocentowana, a jedynym jej kosztem jest prowizja, którą klient spłaca w równych, miesięcznych ratach. Natomiast na koniec okresu umowy przewidziana jest spłata pełnej kwoty pożyczki. W naszej opinii to rozwiązanie proste i niezmiernie czytelne.

Drugą propozycją jest standardowy kredyt gotówkowy. Zobowiązanie można zaciągnąć maksymalnie na 60 miesięcy, a jego kwota nie może przekroczyć 50.000 zł. Zgodnie z informacją znajdującą się na stronie banku, oprocentowanie kredytu w skali roku jest stałe i wynosi 8,85%. Z kolei prowizja ustalana jest indywidualnie, jednak nie może być niższa niż 1,99%. Zarówno w przypadku kredytu jak i pożyczki, kredytobiorca musi spełniać trzy poniższe warunki:

  • minimalny wiek – 21 lat,
  • minimalny dochód netto (w 3 kolejnych miesiącach) – 600 zł,
  • polskie obywatelstwo i stały adres zamieszkania w polsce

SPRAWDŹ NAJLEPSZE NA RYNKU KREDYTY GOTÓWKOWE

Perspektywy na przyszłość

Najbliższe miesiące potwierdzą, czy prostota rozwiązań poparta wygodą użytkowania, zdobędzie serca klientów znad Wisły. Mamy nadzieję, że obiecywane ukierunkowanie na realne potrzeby finansowe ludności, które estoński bank ma mieć wpisane w DNA, wyjdzie wszystkim na dobre. Zapewne kluczową rolę odegra także cena oferowanych rozwiązań. Jeżeli bank zrealizuje swoje plany na najbliższy rok, a te są niemałe, to w efekcie ma szansę na trwałe zapisać się w świadomości polskiego klienta. My natomiast z uwagą obserwować będziemy dalsze poczynania estońskiego gracza i donosić o kolejnych, interesujących ofertach.

PORÓWNAJ KREDYTY
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
5

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz Miarczyński
Łukasz Miarczyński
7 lat temu

Każdy nowy bank coś tam na rynek wprowadzi, zmniejszy koszty w stosunku
do konkurencji, a inni też będą musieli coś ruszyć. Ja mam wrażenie, że
jeśli nie pojawia się ktoś nowy, to w ofertach banków nic się nie dzieje
– takie samo RRSO, zero konkretnej konkurencji. To nie powinno tak
działać.

Bartek
Bartek
7 lat temu

Ma Pan rację. Każdy nowy gracz na rynku powodować powinien korzystne dla Klienta przetasowania w tabelach opłat i prowizji banków konkurujących. Z pewnością znajdzie się grono klientów chętnych skorzystać z depozytów Inbanku, pomimo gwarancji estońskiego odpowiednika BFG. Z uwagą śledzić będziemy przetasowania na rynku.