Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Promocje

Kredyt konsolidacyjny, czyli jedna rata zamiast kilku

Kredytodawcy nieustannie zachęcają do łączenia wszystkich swoich zobowiązań w jedno, korzystania z kredytów konsolidacyjnych. Przekonują, że to doskonałe rozwiązanie, które ułatwia zarządzanie domowym budżetem, uwalnia od stresów związanych ze spłatą wielu rat. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom konsolidacji.

Mnogość propozycji skorzystania z kredytów konsolidacyjnych może skłaniać do zadania pytania, skąd taka aktywność kredytodawców, czemu zależy im na tym, by kredytobiorcy łączyli swoje kredyty właśnie u nich? Chodzi o umiejętne zarządzanie tzw. portfelem kredytowym, czyli liczbą i rodzajem udzielonych kredytów.

Chcąc ograniczyć ryzyko pożyczania pieniędzy, instytucje finansowe muszą dbać, by były w nim zobowiązania z różnymi parametrami. Od przyjętej strategii działania danego pożyczkodawcy zależy, ile udzieli kredytów gotówkowych, samochodowych, mieszkaniowych czy konsolidacyjnych.

Okazja na kredyt

Nie zawsze dysponujemy odpowiednimi oszczędnościami, by sfinansować poważniejszą naprawę samochodu, większy remont mieszkania czy zakup nowego sprzętu agd, gdy stary się zepsuł. Bywa też i tak, że trafia się nam możliwość okazyjnego zakupu samochodu czy mieszkania i nie chcemy przepuścić okazji. W takich sytuacjach trzeba sięgnąć po kredyt.

Kilka takich zdarzeń na przestrzeni lat jest w pełni realne, więc będziemy spłacali kilka kredytów. W pewnym momencie dojdziemy zapewne do wniosku, że jest to uciążliwe (trzeba pamiętać o kwotach i terminach poszczególnych rat), absorbujące (konieczność wykonania kilku przelewów) i na dodatek utrudnia panowanie nad domowym budżetem.

Wtedy warto skorzystać z możliwości połączenia wszystkich posiadanych zobowiązań w jeden kredyt, by płacić tylko jedną ratę.

Możliwe warianty

Kredyt konsolidacyjny nigdy nie jest po prostu sumą dotychczas spłacanych kredytów. Zapewne były one zaciągnięte w różnych okresach, na odmiennych warunkach finansowych i na dodatek każdy z nich uwzględnia wynik badania zdolności kredytowej klienta w danym momencie. Przy składaniu wniosku o kredyt konsolidacyjny też dochodzi do jej zbadania, oszacowania ryzyka kredytowego, co jest podstawą do zaproponowania konkretnych warunków finansowania.

W zależności od swojej aktualnej sytuacji życiowej można wnioskować o skrócenie bądź wydłużenie okresy kredytowania. W drugim wariancie zapłacimy co prawda wyższe odsetki, ale zyskujemy niższą comiesięczną ratę, dzięki czemu łatwiej zrealizujemy różne bieżące potrzeby i zamierzenia.

Warto wiedzieć, że podobnie jak przy innych kredytach, tak i w tym przypadku nie ma przeszkód, by posiadając dodatkową gotówkę dokonać nadpłaty i tym samym skrócić okres kredytowania lub poprosić o obniżenie pozostałych rat.

Korzyści z konsolidacji

Łączna wysokość rat zaciągniętych wcześniej zobowiązań może stanowić istotne obciążenie domowego budżetu, sprawiać, że ciężko jest terminowo płacić raty. Oznacza to nieustanny stres, dylemat co zapłacić: ratę kredytu czy domowe rachunki. Życie w napięciu nerwowym może się przekładać na atmosferę w rodzinie oraz efektywność pracy zawodowej i skutkować dalszymi kłopotami. Trzeba więc rozważyć dwie alternatywy: codzienna obawa, że braknie nam pieniędzy na kolejną ratę albo nieco dłuższe życie z kredytem, ale za to bez obaw o popadnięcie w poważniejsze tarapaty finansowe.

Połączenie zobowiązań w jedno i ustalenie warunków jego spłaty adekwatnie do aktualnej sytuacji życiowej, to największa zaleta konsolidacji.

Lekki kredyt konsolidacyjny

Jedną z ofert konsolidacyjnych, której warto się przyjrzeć jest Lekki Kredyt Konsolidacyjny proponowany przez Bank Pocztowy. Bank pozwala nie tylko na połączenie kilku kredytów w jeden, ale i na pożyczenie przy okazji dodatkowej kwoty na niezbędne wydatki. Ważne, by kwota zobowiązania konsolidacyjnego była w przedziale od 20 do 200 tys. zł, a okres kredytowania nie przekroczył 120 miesięcy (10 lat).

Z dostępnej do 31 grudnia 2021 r. oferty mogą skorzystać tylko osoby, które w ciągu miesiąca przed datą złożenia wniosku kredytowego nie posiadały w Banku Pocztowym żadnego kredytu gotówkowego.

Zapytanie o Lekki Kredyt Konsolidacyjny można złożyć przez Internet, dzwoniąc na infolinię lub odwiedzając placówkę banku albo Poczty Polskiej. Decyzja zostanie podjęta po zbadaniu zdolności kredytowej wnioskodawcy, może to się stać nawet tego samego dnia

Przemyślana decyzja

Posiadanie kilku kredytów nie jest niczym złym, jeśli spłacamy je terminowo, nie wywołuje to żadnych kłopotów w domowym budżecie. Konieczność pamiętania o wysokości poszczególnych rat, terminach ich spłaty, może być jednak kłopotliwa, stąd wskazane jest połączenie wszystkich posiadanych zobowiązań w jedno.

Od nas zależy, czy wydłużymy przy tym okres kredytowania, czy przy okazji dopożyczymy dodatkową kwotę. Ważne, by decyzje podejmować po analizie domowych finansów oraz przyjrzeniu się propozycjom różnych kredytodawców i wybrać ofertę, która nie przysporzy nadmiernych dodatkowych kosztów, ale pozwoli zyskać swobodę finansową, ze spokojem myśleć o terminach kolejnych rat.

Zamów kontakt ze strony Banku Pocztowego

Oceń artykuł
5

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments