Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty hipoteczne

Bezpieczny kredyt 2% w mBanku – jak uzyskać?

Jak uzyskać Bezpieczny kredyt 2% w mBanku? Jakie są założenia programu, który ma pomóc w zakupie pierwszego domu lub mieszkania? Na co Spółdzielcza mBank zwraca uwagę przy kredycie mieszkaniowym na 2%? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wziąć kredyt na 2% w mBanku. 

Zakup własnego mieszkania lub domu to ważne przedsięwzięcie. W odpowiedzi na tę potrzebę rząd zainicjował program mieszkaniowy. Bezpieczny kredyt 2% ma na celu ułatwienie realizacji marzeń o pierwszym własnym kącie. Od 14 września o Bezpieczny kredyt 2% możesz starać się także w mBanku – oferta jest skierowana do wszystkich, ale przede wszystkim do obecnych klientów. 

Na czym polega Bezpieczny kredyt 2%? 

Bezpieczny kredyt to element Programu Pierwsze Mieszkanie. W ramach tego rozwiązania możesz uzyskać kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach na zakup pierwszego mieszkania lub domu, budowę domu, a także dokończenie budowy. 

Program Pierwsze Mieszkanie: 

 • Bezpieczny kredyt 2%, 
 • Konto mieszkaniowe. 

Bezpieczny kredyt 2% jest udzielany na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Adresowany do osób, które są już gotowe, by kupić mieszkanie. Posiada system dopłat do rat kapitałowo-odsetkowych. Jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Dopłaty do rat kredytu wypłacane będą do Twoich pierwszych spłacanych terminowo 120 rat kapitałowo-odsetkowych i pomniejszą wysokość spłacanej przez Ciebie raty kredytu. Ich wysokość uzależniona będzie od wskaźnika, który wyliczać i publikować będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Dlaczego warto skorzystać z oferty kredytowej mBanku? 

Biorąc kredyt z dopłatami do rat w mBanku możesz otrzymać następujące korzyści: 

 • 0% prowizji za udzielenie kredytu, 
 • masz kilka wariantów promocji do wyboru (Active, Intensive lub bez segmentu), 
 • dodatkowa obniżka oprocentowania o 0,2 p.p. jeśli nieruchomość spełnia warunki ekokredytu hipotecznego, 
 • otrzymasz kilka wariantów cenowych kredytu hipotecznego, z których możesz skorzystać. 

Kto może wziąć Bezpieczny kredyt 2% w mBanku? 

Bezpieczny kredyt 2% kierowany jest do osób, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 45 lat (warunek musi spełniać przynajmniej jedna osoba, która składa wniosek). Mogą z niego skorzystać zarówno małżeństwa jak i osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe. 

Ponadto wnioskodawcy nie mogą teraz lub w przeszłości posiadać innej nieruchomości mieszkalnej, ani kredytu hipotecznego, który zaciągnęli w ciągu ostatnich 3 lat. Ten warunek musi spełniać każdy kredytobiorca oraz osoba prowadząca z nim wspólnie gospodarstwo domowe. 

Jakie są maksymalne kwoty, które można pożyczyć w Bezpiecznym kredycie 2%? 

Maksymalne kwoty są następujące: 

 • 500 tys. zł w przypadku, gdy tworzysz jednoosobowe gospodarstwo domowe, 
 • 600 tys. zł w przypadku, gdy tworzysz co najmniej dwuosobowe gospodarstwo domowe, 
 • 100 tys. zł w przypadku, gdy kredytujesz budowę rozpoczętą przed 1 lipca 2023 r. i tworzysz jednoosobowe gospodarstwo domowe, 
 • 150 tys. zł w przypadku, gdy kredytujesz budowę rozpoczętą przed 1 lipca 2023 r. i tworzysz wieloosobowe gospodarstwo domowe. 

Na co można przeznaczyć kredyt 2%? 

Kredyt 2% z dopłatą możesz przeznaczyć na pokrycie całości albo części wydatków na: 

 • zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego, w tym jego wykończenie (rynek pierwotny lub wtórny), 
 • zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, w tym jego wykończenie, 
 • zakup działki i budowę na niej domu jednorodzinnego (w tym zakup działki z rozpoczętą budową i jej dokończenie), 
 • budowę domu jednorodzinnego na działce, którą już masz, 
 • dokończenie rozpoczętej budowy domu jednorodzinnego na działce, którą już masz. 

Jakie jest oprocentowanie Bezpiecznego kredytu 2% w mBanku? 

Oprocentowanie, zgodnie z ustawą, z uwzględnieniem wartości dopłat wyniesie 2% plus marża banku. Aktywni klienci otrzymają oferty pomiędzy 2,15% a 2,45%. A jeśli zdecydują się na budowę domu, który spełnia podwyższone kryteria energooszczędności, może to być poniżej 2%. Z kolei osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były aktywnymi klientami banku, po uwzględnieniu dopłat zapłacą od 3,5% do 3,8%. 

Początkowo ustalone będzie oprocentowanie na okres pierwszych 5 lat. Przed jego upływem bank przedstawi Ci propozycję oprocentowania na kolejny okres. 

Czy do Bezpiecznego kredytu 2% w mBanku muszę mieć wkład własny? 

Wnioskodawca może ubiegać się o kredyt do wysokości bazowego LtV 80%. Oznacza to, że musi mieć minimum 20% wkładu własnego, ale nie więcej niż 200 tys. zł. Jeśli wkładem własnym jest działka, to jej wartość wraz z kwotą kredytu nie może przekraczać miliona złotych. 

Ile zaoszczędzę wybierając Bezpieczny kredyt w mBanku? 

To, ile możesz zaoszczędzić biorąc Bezpieczny kredyt 2% w mBanku, zależy przede wszystkim od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej. W tabeli znajdziesz kalkulację przykładu reprezentatywnego dla kredytu hipotecznego w ofercie promocyjnej w porównaniu ze standardową ofertą w promocji „Cztery pory roku we własnym m edycja 1” z oprocentowaniem zmiennym dla nowego klienta banku oferowanej przez mBank. 

Bezpieczny kredyt 2% edycja 2Cztery pory roku we własnym m edycja 1
Okres obowiązywania umowy25 lat25 lat
Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów)438 000 zł438 000 zł
Całkowity koszt kredytu329 973,30 zł790 012,47 zł
Całkowita kwota do zapłaty767 973,30 zł1 228 012,47 zł
Wysokość ratypierwsza rata kapitałowo-odsetkowa przy założeniu dopłaty BGK w wysokości: 2 288,55 złRówna rata miesięczna: 4 029,62 zł
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)5,01%11,12 %
 

Powyższe wyliczenie nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów prawa, a ma charakter wyłącznie informacyjny. Wyliczona kwota kredytu oraz kwota raty mają charakter orientacyjny, a udzielenie kredytu oraz jego warunki uzależnione będą od wyniku oceny zdolności oraz proponowanego zabezpieczenia. Bank zastrzega sobie również prawo do rezygnacji z zawarcia 

Ile może kosztować Bezpieczny kredyt 2%? 

Ministerstwo Rozwoju i technologii przygotowało przykładowe wyliczenia, ile może kosztować Bezpieczny kredyt 2%. Poniższe wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami). 

Małżeństwo z jednym dzieckiem 

Kwota kredytu: 550 tys. zł 

Okres spłaty: 30 lat 

Oprocentowanie: 8,46% 

Pierwsza rata bez dopłaty: 5405,28 zł 

Pierwsza rata po dopłacie: 2832,19 zł 

Rata stała po 10 latach: 3172,74 zł 

 

Pracująca singielka 

Kwota kredytu: 250 tys. zł 

Okres spłaty: 20 lat 

Oprocentowanie: 8,46% 

Pierwsza rata bez dopłaty: 2804,17 zł 

Pierwsza rata po dopłacie: 1634,58 zł 

Rata stała po 10 latach: 1547,15 zł 

 

Małżeństwo bez dzieci 

Kwota kredytu: 320 tys. zł 

Okres spłaty: 25 lat 

Oprocentowanie: 8,46% 

Pierwsza rata bez dopłaty: 3322,67 zł 

Pierwsza rata po dopłacie: 1825,60 zł 

Rata stała po 10 latach: 1886,20 zł 

Dla wyliczenia wysokości dopłaty, oprocentowanie zostało pomniejszone o 10%. Wysokość raty po upływie 10 lat została wyliczona przy założeniu, że warunki kredytu (w tym również oprocentowanie) nie zmienią się. Wysokość raty będzie niższa, chociażby w przypadku nadpłaty kredytu hipotecznego lub zmiany poziomu stóp procentowych. 

Kiedy można stracić prawo do dopłat kredytu na 2%? 

Możesz utracić prawo do dopłat, m.in., jeśli: 

 • nie rozpoczniesz prowadzenia gospodarstwa domowego w domu jednorodzinnym lub lokalu mieszkalnym w ciągu 24 miesięcy od nabycia prawa własności lokalu lub zgłoszenia zakończenia budowy domu, 
 • wynajmiesz lub użyczysz całość lub część lokalu albo domu innej osobie, dokonasz zbycia nieruchomość lub zmienisz sposób jej użytkowania; wyjątki od tych zakazów określa Ustawa 
 • nie podpiszesz aneksu dotyczącego oprocentowania okresowo stałego na kolejny okres 5 letni i nie złożysz oświadczenia, które potwierdzi, że nie wystąpiły przesłanki wygaśnięcia dopłat, 
 • podpiszesz aneks dotyczący oprocentowania okresowo stałego na kolejny okres 5-letni, ale złożysz oświadczenie, z którego będzie wynikać, że wystąpiły przesłanki wygaśnięcia dopłat, 
 • jedyny kredytobiorca, który w dniu podpisania umowy spełnia kryterium 45 lat, przestaje być jej stroną, chyba że zaistniał wyjątek z Ustawy, 
 • ogłosisz upadłość konsumencką, 
 • zostałeś prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w związku z udzieleniem Bezpiecznego kredytu 2%, 
 • nastąpiła zmiana oprocentowania kredytu ze stałego na zmienne, 
 • nastąpiła zmiana wariantu spłaty raty z malejących na raty równe, 
 • częściowo spłacisz kredyt w ciągu 3 lat od jego udzielenia. Wyjątkiem są sytuacje, gdy takiej spłaty dokonano po upływie 3 lat od udzielenia kredytu lub spłata dotyczy jedynie części objętej gwarancją lub łączna wysokość spłaty i wniesionego wkładu własnego nie przekroczyła 200 tys. zł lub łączna wysokość spłaty i zapłaconej raty kredytu nie przekroczyła w danym miesiącu kwoty pierwszej raty pomniejszonej o dopłatę. 

Warto wiedzieć

 1. Wsparcie dotyczy kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. Wartość 2% w nazwie Bezpieczny kredyt 2% nie oznacza, że oprocentowanie Twojego kredytu wyniesie 2%.
 2. Czas kredytowania: minimalny czas, na jaki można wziąć kredyt z dopłatą wynosi 15 lat. Maksymalny czas kredytowania w mBanku to 35 lat.
 3. Jeśli spóźnisz się z zapłatą raty nawet o jeden dzień, bo np. zabraknie Ci środków na koncie, wtedy utracisz prawo do dopłaty do tej raty w tym miesiącu. Czyli w tym miesiącu bank będzie wymagać od Ciebie spłaty pełnej raty, bez dopłaty rządowej. W następnych miesiącach będą przysługiwać Ci dopłaty, jeśli spełnisz warunki programu rządowego Bezpieczny kredyt 2%.
 4. W trakcie dopłat Twój kredyt oprocentowany będzie według stałej stopy procentowej, a jego spłata w tym okresie będzie w ratach malejących.
 5. Po pierwszych 5 latach dopłat oprocentowanie stałe będzie ustalane ponownie. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy mBank udziela kredytu 2%?

  Tak, mBank udziela kredytu 2% od 14 września 2023 roku.

 2. Które banki udzielają Bezpiecznego kredytu 2%?

  Lista banków, które podpisały umowy z BGK o współpracy w zakresie bezpiecznego kredytu 2%: dokonywania dopłat i udzielania gwarancji wkładu własnego:

  1. Alior Bank S.A.
  2. Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
  3. Bank Ochrony Środowiska S.A.
  4. Bank PEKAO S.A.
  5. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
  6. Bank Spółdzielczy w Brodnicy
  7. Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
  8. mBank S.A.
  9. PKO Bank Polski S.A.
  10. Santander Bank Polska S.A. – data rozpoczęcia oferowania 20.11.2023 r.
  11. SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A.
  12. VeloBank S.A.
  13. Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

 3. Co to bezpieczny kredyt 2?

  Ten program polega na udzielaniu wsparcia finansowego w formie dopłat do miesięcznych rat kredytów hipotecznych. Jest przeznaczony dla osób, które nie były i nie są właścicielami nieruchomości. Wysokość stopy procentowej będzie ustalana na podstawie średniego oprocentowania kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej, udzielanych przez banki. Kwota dopłaty stanowi różnicę między tą stałą stopą procentową a oprocentowaniem kredytu przy wykorzystaniu stopy procentowej wynoszącej 2%.

 4. Czy warto wziąć kredyt 2 procent?

  Wszystko zależy od Twojej sytuacji finansowej i potrzeb mieszkaniowych. Jeśli spełniasz założenia programu i jesteś gotowy na przestrzeganie zasad z nim związanych, to biorąc Bezpieczny kredyt 2% możesz sporo zaoszczędzić.

 5. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt 2?

  Jeśli jesteś singlem i zarabiasz 6000 zł netto na umowę o pracę, to prawdopodobnie możesz ubiegać się o Bezpieczny kredyt 2% na kwotę nawet 500 tys. zł, ale po dokładne wyliczenia najlepiej zgłosić się do konkretnego banku.

Porównaj kredyty hipoteczne
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments