Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy na 150 tysięcy złotych – ile wynosi rata, ile trzeba oddać?

Kredyt gotówkowy na 150 tysięcy złotych cieszy się sporym zainteresowaniem wśród użytkowników naszego serwisu. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, co koniecznie trzeba wiedzieć, aby mądrze pożyczyć takie pieniądze i gdzie szukać najlepszej oferty finansowania. Porównaj najlepsze oferty kredytów na 150 000 zł.

Jak podaje BIK, w marcu 2022 roku banku udzieliły prawie 253 tysięcy kredytów gotówkowych. Łączna wartość tych zobowiązań wyniosła natomiast 5,723 mln zł. Porównując te dane z wcześniejszymi wynikami, możemy stwierdzić, że zainteresowanie Polaków kredytami tego typu wciąż ma się dobrze. Wśród kwot, po które sięgają nasi rodacy znajduje się również kredyt na 150 tys. zł.

Kto może skorzystać z kredytu gotówkowego na 150 tys. zł?

Kredyt gotówkowy na 150 tys. zł to poważne obciążenie dla portfela przeciętnego Kowalskiego. W zależności od wysokości ustalonej raty, spłata takiego zobowiązania rozciąga się zwykle nawet na kilkadziesiąt lat. Aby skorzystać z finansowania w tej kwocie trzeba zatem spełnić następujące warunki:

 • posiadać stałe źródło dochodu,
 • wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową,
 • złożyć wniosek o kredyt gotówkowy w tej kwocie.

Z perspektywy banku, najwiarygodniejszym źródłem dochodu przyszłego klienta jest umowa o pracę bądź potwierdzenie, że pobiera on emeryturę lub rentę. W przypadku kredytu na 150 tysięcy złotych stałe i pewne źródło dochodu odgrywa olbrzymią rolę. 

 • Bank w momencie udzielania finansowania musi mieć pewność, że klient będzie miał skąd czerpać środki na spłatę otrzymanego finansowania. 

Tym samym, osoby świadczące pracę na podstawie innych dokumentów, znajdą się w nieco gorszym położeniu. Nie oznacza to oczywiście, że w ogóle nie mają one szans na zaciągnięcie kredytu w kwocie 150 tys. zł. Zdobycie takich pieniędzy w ich przypadku będzie jednak mocno utrudnione. 

Dochody przyszłego kredytobiorcy to jednak nie wszystko. Bank musi także dokładnie ocenić jego zdolność kredytową. W ustaleniu wartości tego parametru, pod uwagę zostaną wzięte takie składowe jak:

 • Rodzaj i wysokość dochodów – jak już wcześniej wspomnieliśmy, klient musi posiadać dochody w takiej kwocie, która zapewni mu możliwość terminowego regulowania wszystkich aktualnych zobowiązań, pokrycie stałych kosztów życia, a także systematyczną spłatę rat nowego kredytu, o który się ubiega.
 • Wiek kredytobiorcy – w przypadku kredytu na 150 tysięcy złotych, w lepszej sytuacji będą osoby młodsze. Statystycznie mają one przed sobą jeszcze wiele lat życia, dlatego łatwiej będzie im spłacić takie zobowiązanie. Dzięki temu mogą one np. wydłużyć okres spłaty kosztem mniejszej miesięcznej raty kredytu, która nie będzie stanowiła zbyt dużego obciążenia dla domowego budżetu.
 • Liczba osób pozostająca kredytobiorcy – im więcej osób pozostaje pod finansową opieką klienta wnioskującego o kredyt gotówkowy na 150 tysięcy złotych, tym mniejsza szansa, że uda mu się skorzystać z takiego finansowania. 
 • Historia kredytowa – w przypadku kredytu na 150 tys. zł. bank bardzo dokładnie prześwietli dotychczasową historię kredytową klienta. Warto pamiętać, że brak jakichkolwiek doświadczeń kredytowych nie działa tutaj na korzyść wnioskującego. W takim przypadku bowiem bank nie wie, czego może spodziewać się po kliencie. Czy będzie on spłacał swoje zobowiązania na czas? A może będzie notorycznie spóźniał się z regulowaniem miesięcznych rat? Trudno powiedzieć. 

Jeśli natomiast bank, zerkając w dotychczasową historię kredytową klienta zobaczy, że wcześniejsze zobowiązania płacił na czas, może przypuszczać, że sumiennie podchodzi on do swoich finansów. Tym samym można liczyć, że kolejne kredyty również będzie regulował terminowo. 

Wnioskując o kredyt w kwocie 150 tys. zł nie można także zapomnieć o złożeniu odpowiedniego wniosku. Jego forma zależy z kolei od sposobu wnioskowania, jaki wybierze przyszły kredytobiorca:

 • Wniosek o kredyt gotówkowy na 150 tys. zł można złożyć przez internet. Pozostałych formalności zwykle jednak należy dopełnić podczas osobistej wizyty w placówce. Ze względu na wysokość kwoty kredytu, część banków online udostępnia jedynie ogólne warunki oferty, a wszelkie szczegóły udzielane są wyłącznie tym osobom, które wypełnią formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej banku.
 • Innymi prawami rządzi się natomiast sytuacja, kiedy klient wnioskuje o kredyt w banku, w którym jednocześnie prowadzi rachunek osobisty. Dla takich osób banki często przygotowują oferty kredytów na podstawie wpływów widocznych na koncie. Możliwość skorzystania z takiego finansowania powinna być widoczna po zalogowaniu się do swojej bankowości elektronicznej. 

Osoby wnioskujące o kredyt bezpośrednio w placówce banku wypełniają natomiast wniosek papierowy. Dokument tego typu generowany jest przez pracownika banku, który wpierw wprowadza do wniosku wymagane dane klienta. Cały formularz jest następnie drukowany, a kredytobiorca musi jeszcze złożyć na nim swój podpis.

Jakie są warunki uzyskania kredytu gotówkowego na 150 tys. zł?

Wnioskując o kredyt gotówkowy na kwotę 150 tysięcy złotych trzeba mieć na uwadze, że bank będzie oczekiwał dokumentów potwierdzających osiągane przez klienta dochody. Może być to m.in. zaświadczenie od pracodawcy, wyciąg z konta, na które wpływa wynagrodzenie lub deklaracja podatkowa. Przy tak wysokiej kwocie zobowiązania niemożliwe jest przeprowadzenie analizy zdolności kredytowej w oparciu o oświadczenie kredytobiorcy.

Ponadto, wymagane jest także złożenie wniosku kredytowego zawierającego m.in. dane osobowe wnioskodawcy, parametry potencjalnego zobowiązania, informacje o innych zobowiązaniach czy kosztach wynikających z utrzymania gospodarstwa domowego.

Wśród dodatkowych wytycznych mogą znaleźć się także takie wymagania jak:

 • konieczność uruchomienia rachunku osobistego w banku, w którym ubiega się o kredyt,
 • zgoda współmałżonka,
 • konieczność zawarcia dodatkowego ubezpieczenia.

Co ważne, otwarcie konta osobistego czy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia to działania, które generują dodatkowe opłaty. Tym samym, oprócz miesięcznej raty kredytu trzeba będzie także regulować koszty wynikające z ich tytułu. 

Obliczając ostateczne koszty zobowiązania, warto zatem pamiętać o tych “drobnych” opłatach. Ostatecznie może się bowiem okazać, że korzystniejszym finansowo rozwiązaniem będzie wybór oferty innego banku, gdzie prowizja co prawda będzie nieco wyższa, ale za to klient nie poniesie kosztów wynikających z konieczności uruchomienia dodatkowych produktów. 

Kredyt gotówkowy na 150 tys. zł – jakie dokumenty przygotować?

Lista dokumentów wymaganych przez banki w przypadku kredytu gotówkowego na 150 tys. zł, wbrew pozorom, wcale nie jest zbyt rozbudowana. Aby uruchomić procedurę kredytową, banki najczęściej potrzebują od klienta:

 • dokumentu tożsamości,
 • zaświadczenia o zarobkach,
 • wniosku o kredyt.

Dowód osobisty to główny dokument, na podstawie którego bank może rozpocząć działania związane z udzieleniem kredytu. Dokument ten klient musi okazać pracownikowi banku w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Dodatkowo, dane z dowodu tożsamości będą konieczne do sporządzenia dokumentu umowy kredytowej. A jakich dokładnie danych potrzebuje bank? Niezbędne dane to :

– imię i nazwisko kredytobiorcy, 

– pesel,

– seria i numer dowodu osobistego.

Tak jak już wspomnieliśmy, do wzięcia kredytu gotówkowego na 150 tys. zł. konieczny będzie także dokument potwierdzający dochody. 

 • Zaświadczenie tego typu powinien wydać pracodawca.
 • W dokumencie tym powinna znaleźć się dokładna kwota miesięcznych zarobków osiągana przez klienta.
 • Dobrze byłoby także, aby dokument potwierdzający dochody zawierał również informacje o tym, na jaki okres została zawarta umowa, na podstawie której klient świadczy pracę. 

Do uruchomienia procedury kredytowej niezbędny będzie jeszcze wniosek kredytowy. W przypadku kredytu na 150 tys. zł zaciąganego w placówce banku wniosek taki zwykle wypełnia się w towarzystwie doradcy bankowego. Pracownik banku uzupełnia dokument o konieczne dane, a następnie drukuje wniosek i wręcza klientowi do podpisu. W niektórych bankach wniosek o kredyt można także złożyć przez internet.

Kredyt gotówkowy na 150 tys. zł – ile trzeba zarabiać?

Trudno wskazać konkretną kwotę, jaką powinien zarabiać klient, aby uzyskać kredyt gotówkowy na 150 tys. zł. Tak naprawdę nie dostosowuje się bowiem zarobków do kredytu, ale warunki kredytu do posiadanych dochodów. Od wysokości zarobków i wydatków klienta będzie zależało, jaką kwotę będzie on w stanie przeznaczyć co miesiąc na spłatę raty, a co za tym idzie, jak długo potrwa spłata zobowiązania w tym konkretnym przypadku.

Mówiąc o wysokości raty w stosunku do zarobków, trzeba koniecznie przywołać tutaj założenia tzw. Rekomendacji T. 

Rekomendacja T to rozporządzenia wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego, mające zadbać o przestrzeganie właściwych praktyk w sektorze finansowym. 

I tak, pierwotnie Rekomendacja T zakładała, że wysokość zobowiązań kredytowych nie może przekraczać 50%-65% dochodów netto klienta, przy czym górna granica tej normy stosowana była wyłącznie w przypadku osób zarabiających powyżej średniej krajowej. W 2013 roku wprowadzono jednak nowelizację tego dokumentu, która pozwala, żeby stosunek raty do dochodów klienta był ustalany przez bank indywidualnie. Co ważne, musi on jednak zostać zatwierdzony przez radę nadzorczą. Składając wniosek o kredyt, warto pamiętać o tym fakcie.

Kredyt gotówkowy na 150 tys. zł bez zaświadczeń – czy to możliwe?

Jak już pisaliśmy, wnioskując o kredyt na 150 tysięcy złotych, klient musi przedstawić zaświadczenie potwierdzające zarobki. Udzielając zobowiązania na tak wysoką kwotę, bank musi mieć pewność, że kredytobiorca posiada w danym momencie środki umożliwiające regularną spłatę zobowiązania. Takim “dowodem” jest natomiast dokument wystawiony przez pracodawcę, który potwierdza zarówno wysokość dochodów klienta, jak i warunki, na których świadczy on pracę.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy na 150 tys. zł?

Koszty kredytów gotówkowych na 150 tys. zł zmieniają się w zależności od banku, w którym klient składa wniosek kredytowy. Warto pamiętać, że na cenę zobowiązania w tej kwocie składają się takie elementy jak:

 • kwota kredytu
 • okres kredytowania,
 • oprocentowanie,
 • prowizja, czyli opłata pobierana przez bank za udzielenie finansowania,
 • dodatkowe opłaty naliczane przez bank, np. ubezpieczenie

Sprawdźmy teraz jak prezentują się te koszty na przykładzie oferty kredytu na 150 tys. zł dostępnej w jednym z popularnych banków:

 • kwota kredytu – 150 000 zł
 • okres kredytowania – 10 lat
 • oprocentowanie – 6%
 • prowizja – 4%
 • dodatkowe opłaty naliczane przez bank, np. ubezpieczenie – brak

Kwota do spłaty: 207 830,38 zł

Rata kredytu: 1732 zł

W przedstawionym przez nas wariancie koszty kredytu będa stanowiły ok. 28% pożyczonej kwoty.

Podane powyżej wartości mają oczywiście wyłącznie charakter poglądowy. Aby sprawdzić, ile będzie kosztował kredyt w przypadku konkretnego klienta, warto sięgnąć do naszego kalkulatora kredytów gotówkowych. Wystarczy wybrać kwotę 150 000 zł oraz preferowany okres spłaty, a kalkulator wyświetli zestaw ofert wraz z prognozowanymi kosztami. 

Przejdź do kalkulatora kredytów gotówkowych

Mówiąc o kosztach kredytu, nie można pominąć także opłat, które kredytu dotyczą wyłącznie pośrednio. Mowa tutaj o takich kosztach jak np. opłaty za prowadzenie konta (jeśli bank wymaga otwarcia takiego rachunku). W ostatecznym podsumowaniu one również wpływają na wysokość kosztów, jakie trzeba będzie co miesiąc ponosić w związku z kredytem, a często zupełnie się o nich nie pamięta. 

Kredyt gotówkowy na 150 tys. zł – czy można go wziąć przez internet?

Wniosek o kredyt gotówkowy na 150 tysięcy złotych w wielu bankach można złożyć przez internet. Ze względu na wysokość kwoty, pozostałych formalności zwykle trzeba będzie jednak dopełnić odwiedzając bank osobiście. 

Niektóre instytucje na swoich stronach internetowych przedstawiają z kolei wyłącznie informacje o dostępności takiego kredytu w ich ofercie i jego potencjalnych kosztach. Wszelkie szczegóły są natomiast udzielane wyłącznie osobom, które wypełnią formularz kontaktowy i zostawią namiary na siebie. Dalsze kroki zmierzające do zaciągnięcia kredytu na 150 tysięcy złotych omawiane są już wspólnie z konsultantem banku. 

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt na 150 tys. zł?

Kredyt na 150 tys. zł to spore obciążenie finansowe. Bank musi zatem dokładnie sprawdzić, czy klient rzeczywiście podoła spłacie takiego zobowiązania. Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie takiego finansowania można zatem podjąć następujące działania:

 • spłacić posiadane obecnie debety na koncie,
 • uregulować zadłużenia na karcie kredytowej,
 • zlikwidować karty kredytowe,
 • spłacić aktywne pożyczki pozabankowe,
 • spłacić zobowiązania z tytułu zakupów na raty,
 • uruchomić ROR w banku, w którym ubiega się o kredyt,
 • wnioskować o kredyt wspólnie z partnerem.

Im więcej rozwiązań z powyższej listy zastosuje klient, tym większe prawdopodobieństwo, że bank lepiej oceni jego zdolność kredytową, a tym samym zwiększą się jego szanse na otrzymanie potrzebnego finansowania.

Kredyt gotówkowy na 150 tys. zł – jak szybko dostanę pieniądze?

Na szybkość wydania decyzji kredytowej i otrzymania środków finansowych wpływa kilka czynników. Do najważniejszych należą przede wszystkim:

 • Bank, w którym składa się wniosek o kredyt – jeżeli jest to ten sam bank, w którym klient posiada konto osobiste, decyzja kredytowa zwykle wydawana jest szybciej niż w przypadku konkurencyjnych instytucji. W innych bankach wydanie decyzji kredytowej i wypłata środków może zająć nawet kilka dni. 
 • Forma wnioskowania o kredyt – jeśli klient wnioskuje o kredyt osobiście w placówce banku, może to zająć więcej czasu, niż w przypadku wyboru oferty dostępnej online.
 • Dobra historia kredytowa – jeśli wcześniejsze zobowiązania finansowe kredytobiorca regulował systematycznie, w oczach banku będzie jawił się jako rzetelny klient. Tym samym wzrosną jego szanse na zaciągnięcie kredytu w kwocie 150 tys. zł.

Gdzie wziąć kredyt na 150 tys. zł?

Propozycje banków w zakresie kredytów na 150 tys. zł bywają różne. Aby poznać aktualne oferty tego typu zobowiązań, warto sięgnąć do naszego kalkulatora kredytowego. Narzędzie to pomoże szybko znaleć najlepszą ofertę i łatwo złożyć wniosek kredytowy. Kliknij w link poniżej i weź najlepszy kredyt gotówkowy na 150 tys. zł!

Przejdź do kalkulatora kredytów gotówkowych

Źródła:

https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Rekomendacja_T_%2814_09_2018%29_63160.pdf

https://media.bik.pl/analizy-rynkowe

https://www.bik.pl/poradnik-bik/czym-jest-zdolnosc-kredytowa

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/jak-szybko-otrzymac-kredyt/cc2re8z

Warto wiedzieć:

 • Aby otrzymać kredyt gotówkowy na 150 tys. zł należy posiadać stałe źródło dochodu oraz wykazać się bardzo drobrą zdolnością kredytową.
 • Kredyt na 150 tys. zł zwykle najszybciej uzyskamy składając wniosek w banku, w którym prowadzimy także konto osobiste. 
 • Dokumentami wymaganymi przy kredycie gotówkowym na 150 tys. zł są głównie dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach oraz wniosek o kredyt.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie warunki muszę spełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy na 150 tysięcy złotych?

  Aby uzyskać kredyt gotówkowy na 150 tysięcy złotych trzeba posiadać stałe i potwierdzone źródło dochodu oraz zdolność kredytową, pozwalającą na spłatę takiego zobowiązania. Konieczne będzie także złożenie wniosku o kredyt w formie pisemnej lub elektronicznej. 

 2. Jakich dokumentów potrzebuje do złożenia wniosku o kredyt na 150 tysięcy złotych?

  Aby uzyskać kredy na 150 tys. zł klient musi posiadać dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach oraz złożyć wniosek o kredyt.

 3. Jak wnioskować o kredyt gotówkowy na 150 tysięcy złotych?

  O kredyt gotówkowy na kwotę 15 tys. zł można wnioskować drogą elektroniczną lub osobiście w placówce banku. Przed złożeniem wniosku warto jednak porównać oferty za pomocą naszego kalkulatora kredytów gotówkowych. 

 4. Ile trzeba zapłacić za kredyt gotówkowy na 15 tysięcy złotych?

  Trudno wskazać konkretne koszty takiego zobowiązania. Na cenę kredytu składają się bowiem takie elementy jak prowizja, oprocentowanie czy dodatkowe opłaty np. za ubezpieczenie. Co więcej, koszty kredytu będą także zależały od wybranego przez klienta okresu spłaty. Aby sprawdzić, jak prezentują się orientacyjne koszty kredytu na 150 tys. zł naliczane przez poszczególne banki, warto sięgnąć do naszego kalkulatora kredytowego.

 5. Co zrobić, aby łatwiej zdobyć kredyt gotówkowy na 150 tysięcy złotych?

  Aby zwiększyć swoje szanse na kredyt gotówkowy w kwocie 150 tys. zł warto systematycznie spłacać swoje zobowiązania finansowe i dbać o posiadaną historię kredytową. Skutecznym posunięciem może być także uregulowanie debetów na koncie, spłata zadłużenia na karcie kredytowej, zwrot ewentualnych pożyczek pozabankowych czy zaciągnięcie kredytu wspólnie z partnerem.

 6. Ile wynosi rata kredytu 150 tys.?

  Wpływ na wysokość raty kredytu na 150.000 zł ma kilka indywidualnych czynników. Przede wszystkim wybrany okres spłaty zobowiązania. Obowiązuje zasada: im dłuższy okres spłaty, tym rata kredytu jest niższa. Choć jednocześnie należy pamiętać, że sam kredyt będzie droższy. Drugi element to oczywiście wysokość oprocentowania, prowizji i innych kosztów okołokredytowych. Dopiero zestawienie wszystkich elementów z uwzględnieniem  indywidualnej sytuacji kredytobiorcy da odpowiedź na pytanie o wysokość miesięcznej raty kredytu.

 7. Ile trzeba zarabiac żeby dostac kredyt 150 tys?

  Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Zarobki są bowiem jednym z elementów składających się na ocenę zdolności kredytowej klienta. Obok nich bank pod uwagę weźmie liczbę osób na utrzymaniu, miesięczne koszty utrzymania i wysokość innych stałych zobowiązań oraz dotychczasową historię kredytową. Dopiero całokształt tych czynników pozwoli określić kwotę kredytu, na którą może pozwolić sobie kredytobiorca. 

PORÓWNAJ KREDYTY
Katarzyna Gaweł
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments