Pieniądze można pożyczyć na kilka sposobów. Uzyskanie kredytu czy pożyczki w banku wiąże się jednak z koniecznością posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Sprawdzamy czy karta kredytowa dla zadłużonych to produkt finansowy dostępny dla klientów banków i firm pozabankowych.
- 0.1. Czytając ten tekst dowiesz się:
- 1. Czym jest karta kredytowa?
- 2. Jakie są procedury związane z otrzymaniem karty kredytowej?
- 3. Czy bank weryfikuje zdolność kredytową wnioskodawcy?
- 4. Czy można otrzymać kartę kredytową bez zdolności kredytowej?
- 5. Czy firmy pozabankowe oferują karty kredytowe dla zadłużonych bez zdolności kredytowej?
- 6. Karta kredytowa dla zadłużonych – podsumowanie
Według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) na koniec III kwartału 2020 r. wartość zaciągniętych kredytów dzięki kartom kredytowym wyniosła 14,659 mld zł. W tym okresie wskaźnik udziału kredytów zagrożonych brakiem spłaty (w odniesieniu do zobowiązań udzielonych za pośrednictwem kart kredytowych), wyniósł 9,6 %.
Dla porównania na koniec września 2019 r. było to 8,9%, a na koniec stycznia 2019 r. – 7,7%. Te dane pokazują, jak ważna jest ocena zdolności kredytowej klienta, a z drugiej strony konieczność ostrożnego korzystania z dostępnego limitu. Karta kredytowa dla zadłużonych to pomoc w razie nieprzewidzianych wydatków, ale także zagrożenie, polegające na tym że domowy budżet nie udźwignie spłaty wszystkich zobowiązań na czas.
Czytając ten tekst dowiesz się:
- Czym jest karta kredytowa?
- Jakie są procedury związane z otrzymaniem karty kredytowej?
- Czy bank weryfikuje zdolność kredytową wnioskodawcy?
- Czy można otrzymać kartę kredytową bez zdolności kredytowej?
- Czy firmy pozabankowe oferują karty kredytowe dla zadłużonych bez zdolności kredytowej?
Czym jest karta kredytowa?
Posiadacz karty kredytowej może pożyczyć pieniądze z jej wykorzystaniem do wysokości ustalonej przez bank. Ewentualne odsetki zostaną naliczone tylko od wykorzystanej kwoty, a nie do całego przyznanego limitu. Środki finansowe są oddane do dyspozycji klienta przez cały rok, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Dzięki temu posiadacz karty kredytowej może elastycznie reagować na nieprzewidziane wydatki.
W przypadku bankowych kart kredytowych zwrot wykorzystanego limitu w określonym terminie, pozwala uniknąć zapłaty odsetek od pożyczonej kwoty. Okres spłaty zadłużenia wynosi zwykle 20-25 dni po zakończeniu miesięcznego okresu rozliczeniowego. W przypadku zaciągnięcia zobowiązania w pierwszym dniu okresu rozliczeniowego można zatem korzystać z darmowego kredytu przez okres sięgający niemal dwóch miesięcy.
Posiadanie karty kredytowej umożliwia realizację transakcji gotówkowych i bezgotówkowych, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Wypłata pieniędzy z bankomatu może być jednak dla użytkownika karty kredytowej niezapomnianym doświadczeniem. Po pierwsze pobranie gotówki wiąże się zwykle z naliczeniem dodatkowej prowizji, a pod drugie od pobranej kwoty od razu naliczane są odsetki w pełnej wysokości.
Jakie są procedury związane z otrzymaniem karty kredytowej?
Wniosek o kartę kredytową można złożyć online albo tradycyjnie w oddziale banku, a także przez telefon. W przypadku firm pozabankowych o kartę kredytową można starać się zwykle tylko za pośrednictwem internetu. Bez względu na sposób złożenia wniosku, weryfikacji podlega dotychczasowa historia kredytowa wnioskodawcy.
Ważny jest brak opóźnień w spłacie wcześniejszych zobowiązań. Weryfikacja historii kredytowej jest możliwa dzięki sprawdzeniu danych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) oraz bazach dłużników. Terminowa spłata wcześniej zaciągniętych pożyczek czy kredytów buduje zaufanie instytucji finansowej do klienta i pozytywnie wpływa na zdolność kredytową wnioskodawcy.
Na wysokość przyznanego limitu wpływa też wysokość osiąganych dochodów, stałych miesięcznych wydatków i posiadanych innych zobowiązań do spłaty. Dla potwierdzenia danych finansowych bank będzie wymagał przedstawienia dokumentów takich jak np. zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości dochodów, decyzja o przyznaniu świadczeń emerytalno-rentowych czy wyciąg z konta bankowego za wskazany okres.
W przypadku firmy pozabankowej ocena możliwości finansowych klienta odbywa się zwykle przy pomocy takich narzędzi jak Kontomatik czy Instantor. Dlatego jednym z wymogów technicznych stawianych klientom jest posiadanie indywidualnego rachunku bankowego, czyli tradycyjnego RORu..
Czy bank weryfikuje zdolność kredytową wnioskodawcy?
Ocena zdolności kredytowej polega na oszacowaniu, czy osoba składająca wniosek o wydanie karty, przy osiąganych zarobkach i aktualnie posiadanych zobowiązaniach, będzie w stanie terminowo spłacać nowe zadłużenie: pożyczoną kwotę wraz z odsetkami i pozostałymi kosztami.
Bank przed podjęciem decyzji o przyznaniu limitu na karcie kredytowej, weryfikuje zdolność kredytową wnioskodawcy w oparciu o dostarczone dokumenty, historię transakcji na rachunku bankowym, jeśli ma do niego dostęp, a także sprawdza bazy BIK. Wpływ na zdolność kredytową mają również takie informacje jak: stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu czy rodzaj zatrudnienia: preferowana jest stała umowa o pracę najlepiej na czas nieokreślony.
Czy można otrzymać kartę kredytową bez zdolności kredytowej?
Warunkiem przyznania karty kredytowej, podobnie jak i innych produktów kredytowych, jest zdolność kredytowa. Posiadanie przez wnioskodawcę innego zadłużenia nie przekreśla możliwości otrzymania karty kredytowej. Dla banku ważne jest, żeby nowe zobowiązanie było na tyle w takiej wysokości, aby terminowe regulowanie poszczególnych rat nie stanowiło dla klienta problemu.
Jednak uzyskanie karty kredytowej bez zdolności kredytowej, czyli przy założeniu, że jest duże ryzyko, że klient nie spłaci wykorzystanego limitu w terminie z uwagi na niskie dochody lub zbyt duże zobowiązania, jest niemożliwe. Działanie takie byłoby szkodliwe zarówno dla banku, który z czasem zmuszony będzie do wszczęcia działań egzekucyjnych, jak i dla samego dłużnika wpadającego w wir niespłaconych zobowiązań.
Czy firmy pozabankowe oferują karty kredytowe dla zadłużonych bez zdolności kredytowej?
Produkty kredytowe oferowane przez firmy pozabankowe, postrzega się jako łatwiej dostępne dla klienta – przede wszystkim z uwagi na niewielką liczbę formalności. Jak jest w praktyce? W ofercie firm pozabankowych można znaleźć nie tylko pożyczki ratalne i chwilówki, ale także karty kredytowe.
Wszystkie produkty finansowe są dostępne online: zarówno wniosek o pożyczkę, jak i o kartę kredytową można złożyć o każdej porze dnia bez konieczności osobistej wizyty w placówce. Nie oznacza to jednak, że firmy pozabankowe nie prowadzą oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Weryfikacji podlega zarówno wysokość miesięcznych dochodów i wydatków, jak i historia kredytowa.
Z reguły wymagana jest terminowa spłata dotychczasowych zobowiązań, choć np. w przypadku karty AXI Card, dopuszczalne są ewentualne opóźnienia, jednak nie dłuższe niż 30 dni. Złożenie dokumentów finansowych będzie potrzebne jedynie w momencie wątpliwości, co do zdolności kredytowej ustalonej w oparciu o dane z konta bankowego.
Sprawdź, które instytucje pozabankowe oferują karty kredytowe czytając artykuł: Pozabankowa karta kredytowa – czym jest i jak stać się jej posiadaczem?
Karta kredytowa dla zadłużonych – podsumowanie
Samo zadłużenie – czyli posiadanie innych zobowiązań finansowych np. kredytów czy pożyczek, nie stanowi przeszkody w uzyskaniu karty kredytowej. Problem pojawia się w momencie opóźnień w spłacie zadłużenia.
Trzeba założyć, że karta kredytowa dla zadłużonych to nadal produkt, który wymaga posiadania dobrej historii kredytowej i zarobków pozwalających na terminowe regulowanie rat. I nie ma znaczenia czy wniosek o kartę kredytową zostanie złożony w banku czy firmie pozabankowej.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co trzeba spełnić żeby mieć kartę kredytową?
Aby otrzymać kartę kredytową, zazwyczaj potrzebujesz zdolności kredytowej, regularnych dochodów, historii kredytowej oraz wieku i statusu zatrudnienia zgodnego z wymaganiami banku.
Czy warto mieć kartę kredytową?
Warto mieć kartę kredytową, jeśli potrafisz odpowiedzialnie nią zarządzać, korzystać z niej w celach budowania historii kredytowej oraz korzystać z korzyści i ochrony, jakie może ona oferować, ale ważne jest unikanie nadmiernego zadłużenia.
Czym karta kredytowa różni się od kredytu?
Karta kredytowa to instrument płatniczy, który umożliwia dokonywanie zakupów na kredyt, natomiast kredyt to pożyczka udzielona na określoną kwotę, którą trzeba spłacić w ratach wraz z odsetkami.
Co lepsze – karta czy kredyt?
To zależy, na co potrzebujesz pieniędzy. Karta kredytowa może być dobrym pomysłem, jeśli chcesz budować swoją wiarygodność finansową, a kredyt jest wskazany wtedy, kiedy chcesz zrealizować jakiś cel konsumpcyjny lub inwestycyjny.