Wniosek o kredyt czy pożyczkę można złożyć online. Podobnie jest z wnioskiem o kartę kredytową. Czy jednak oświadczenie o wysokości dochodów wystarczy do ustalenia zdolności kredytowej klienta? Sprawdzamy warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać kartę kredytową w banku i firmie pozabankowej.
- 0.1. Czytając ten tekst dowiesz się:
- 1. Czym jest karta kredytowa?
- 2. Jakie są warunki uzyskania karty kredytowej?
- 3. Jak wygląda proces ubiegania się o kartę kredytową?
- 3.1. Wniosek o kartę kredytową w banku, w którym klient posiada rachunek bankowy
- 3.2. Wniosek o kartę kredytową w banku, w którym klient nie posiada konta osobistego
- 4. Czy można uzyskać kartę kredytową na oświadczenie przez inetrnet?
- 5. Czy można skorzystać z pozabankowej karty kredytowej na oświadczenie przez internet?
- 6. Karta kredytowa na oświadczenie przez internet – czy to możliwe?
Karty kredytowe znajdują się na drugim miejscu pod względem ilości wydanych kart płatniczych w Polsce. Na szczycie podium ulokowała się karta debetowa, którą można otrzymać bez żadnych warunków związanych z wysokością osiąganych dochodów. Według danych raportu przygotowanego przez Narodowy Bank Polski pn. “Informacja o kartach płatniczych. II kwartał 2020 r.”, na koniec czerwca 2020 r. w rękach Polaków było 5,5 mln bankowych kart kredytowych.
Łączna wartość kredytów zaciągniętych przy pomocy tego narzędzia na koniec III kwartału 2020 r. wyniosła 14,47 mld zł. Karta kredytowa znajduje się również w ofercie firm pozabankowych. Choć zasada działania obu produktów jest podobna, to jednak trzeba uważać na warunki spłaty zaciągniętego zobowiązania, bo te są różne.
Czytając ten tekst dowiesz się:
- Czym jest karta kredytowa?
- Jak wygląda proces ubiegania się o kartę kredytową?
- Czy można uzyskać kartę kredytową na oświadczenie przez inetrnet?
- Czy można skorzystać z pozabankowej karty kredytowej na oświadczenie przez internet?
- Karta kredytowa na oświadczenie przez internet – czy to możliwe?
Czym jest karta kredytowa?
Karta kredytowa pozwala na zaciągnięcie kredytu do wysokości limitu określonego przez bank. W przypadku bankowej karty kredytowej spłata wykorzystanej kwoty w okresie bezodsetkowym, pozwala na pożyczenie pieniędzy bez naliczenia odsetek.
W przypadku karty kredytowej wydanej przez firmę pozabankową odsetki będą naliczone bez względu na termin spłaty zobowiązania. W każdym wariancie spłata zobowiązania po terminie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pieniądze w ramach dostępnego limitu klient może wykorzystać dowolnie i w każdym momencie. Ewentualne odsetki będą naliczone od wykorzystanej kwoty.
Jakie są warunki uzyskania karty kredytowej?
Dla uzyskania karty kredytowej należy spełniać warunki podobne, jak te wymagane przy okazji wnioskowania o pożyczkę czy kredyt gotówkowy. Zarówno banki, jak i firmy pozabankowe, badają zdolność kredytową wnioskodawcy. Warunkiem przyznania limitu kredytowego i wydania karty jest posiadanie dochodów wystarczających na terminową spłatę zobowiązania.
Ocenie podlega również wysokość comiesięcznych kosztów stałych wynikających np. z konieczności utrzymania gospodarstwa domowego. Innym warunkiem, który stawiają kredytodawcy jest dobra historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i brak opóźnień w spłacie wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Zdolność kredytowa zależy również od tego czy wnioskodawca w danym momencie spłaca inne pożyczki i kredyty albo czy posiada inną kartę kredytową – jeśli tak, to wysokość oferowanego limitu będzie niższa.
Jak wygląda proces ubiegania się o kartę kredytową?
Wniosek o bankową kartę kredytową można złożyć online, telefonicznie oraz tradycyjnie w oddziale banku. Wybór sposobu złożenia wniosku zależy od klienta oraz tego, jakie możliwości w tym zakresie oferuje bank.
Wniosek o kartę kredytową w banku, w którym klient posiada rachunek bankowy
W najbardziej komfortowej sytuacji jest klient, który posiada konto w banku, w którym chce uzyskać kartę kredytową. Wówczas wystarczy zalogować się do swojego konta za pośrednictwem bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej i wybrać opcję zamów kartę kredytową. Właściwie jedyna informacja, którą należy podać to optymalna dla klienta kwota limitu.
Pozostałe dane: osobowe, PESEL, numer dowodu – bank już posiada, bo zostały podane w momencie założenia rachunku bankowego. Wysokość dochodów i stałych wydatków kredytodawca oceni w oparciu o transakcje realizowane w ramach rachunku bankowego (o ile jest to konto główne osoby wnioskującej o kartę kredytową).
Bardzo często osobom, które posiadają konto, na które wpływa wynagrodzenie bank sam złoży ofertę kredytu gotówkowego czy karty kredytowej o określonym limicie – w takim przypadku wystarczy potwierdzić chęć skorzystania z takiego produktu.
Wniosek o kartę kredytową w banku, w którym klient nie posiada konta osobistego
Jeśli klient stara się o uzyskanie karty kredytowej w banku, w którym nie ma rachunku bankowego, wówczas musi wypełnić pełny wniosek. Dane, które zwykle trzeba podać to:
- imię i nazwisko,
- imiona rodziców,
- PESEL,
- seria i numer dowodu osobistego,
- wykształcenie,
- stan cywilny,
- liczba osób na utrzymaniu,
- dane kontaktowe: numer telefonu, adres e-mail,
- adres zamieszkania,
- dane dotyczące dochodu: miesięczny dochód netto, forma zatrudnienia,
- miesięczne zobowiązania: z tytułu pożyczek czy kredytów itp. oraz stałe miesięczne wydatki gospodarstwa domowego.
Dla potwierdzenia wysokości osiąganych dochodów do wniosku trzeba dołączyć odpowiedni dokument. W zależności od źródła utrzymania może to być np. decyzja o przyznaniu emerytury czy renty, zaświadczenie od pracodawcy o wysokości zarobków i formie zatrudnienia, ale także coraz częściej wyciąg z konta bankowego za wymagany przez bank okres. We wniosku należy również wskazać oczekiwaną kwotę limitu kredytowego.
W przypadku pozytywnej decyzji banku, kolejnym krokiem jest zawarcie umowy – w formie pisemnej lub elektronicznie. Następnie bank wysyła kartę kredytową na adres korespondencyjny klienta.
Czy można uzyskać kartę kredytową na oświadczenie przez inetrnet?
Samo złożenie wniosku o kartę kredytową w banku jest dostępne online. Jednak dla potwierdzenia wysokości osiąganych dochodów czy rodzaju zatrudnienia będą potrzebne stosowne dokumenty. Bank może wymagać np. decyzji o przyznaniu świadczenia (emerytury, renty) czy zaświadczenia od pracodawcy. Klient deklaruje wysokość osiąganych dochodów we wniosku o wydanie karty kredytowej, ale dodatkowo musi przedstawić dokumenty na ich potwierdzenie. Samo oświadczenie o dochodach to zwykle za mało dla uzyskania karty kredytowej.
Czy można skorzystać z pozabankowej karty kredytowej na oświadczenie przez internet?
Uzyskanie karty kredytowej w firmie pozabankowej odbywa się zwykle tylko online. Jednym z warunków technicznych wymaganych przy składaniu wniosku jest posiadanie indywidualnego rachunku bankowego. Służy on nie tylko do potwierdzenia tożsamości, ale również oceny wysokości miesięcznych dochodów i wydatków wnioskodawcy.
Procedura weryfikacji online jest możliwa dzięki takim usługom jak Kontomatik czy Instantor. Dlatego w przypadku wniosku o kartę kredytową w firmie pozabankowej złożenie oświadczenia czy innego dokumentu finansowego zwykle nie będzie potrzebne. Kredytodawca będzie wnosił o przedstawienie np. zaświadczenia od pracodawcy w momencie, gdy określenie zdolności kredytowej na podstawie standardowej ścieżki oceny online nie będzie możliwe.
Karta kredytowa na oświadczenie przez internet – czy to możliwe?
Ocena zdolności kredytowej klienta w razie złożenia wniosku o kartę kredytową wymaga przedstawienia dokumentów finansowych potwierdzających wysokość osiąganych dochodów. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy klient wnosi o wydanie karty kredytowej przez bank, w którym ma konto osobiste, na które wpływa wynagrodzenie i z którego pokrywane są koszty codziennego życia.
Drugim odstępstwem jest wniosek złożony online w firmie pozabankowej – wówczas zwykle nie trzeba składać żadnych dokumentów finansowych. Oba rozwiązania sprawdzą się jeśli oczekujemy wydania karty kredytowej praktycznie bez żadnych formalności. Z kolei składając wniosek w banku, z którym nie łączy nas żadna współpraca, oznacza konieczność spełnienia dodatkowych warunków.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co jest potrzebne do wyrobienia karty kredytowej?
Aby wyrobić kartę kredytową należy spełniać warunki podobne, jak te wymagane przy okazji wnioskowania o pożyczkę, czy kredyt gotówkowy. Banki oraz instytucje pozabankowe badają zdolność kredytową wnioskodawcy. Warunkiem przyznania limitu kredytowego i wydania karty jest posiadanie dochodów wystarczających na terminową spłatę zobowiązania.
Gdzie dostanę kartę kredytową ze złym bikiem?
Z całą pewnością lepiej dbać o to, aby mieć dobry BIK. Jednak każdy może się znaleźć w trudnej sytuacji. Fizyczną kartę kredytową z limitem do 6000 zł ma w swojej ofercie AXI Card – to pozabankowa karta kredytowa AXI. Kartę dostaniesz bez sprawdzania Twojej zdolności i historii kredytowej, więc jest to produkt również dla osób zadłużonych, czy z wpisami do baz takich jak BIK.
Czy kartę kredytową można dostać od ręki?
Bardzo rzadko można dostać kartę kredytową od ręki. Jednak kilka banków daje możliwość otrzymania karty kredytowej natychmiast po wydaniu decyzji kredytowej. Np. w BNP Paribas Bank Polska taka opcja dostępna jest w placówkach mieszczących się w galeriach handlowych. Klient otrzymuje PIN w wiadomości SMS. Citi Handlowy i Polbank wyposażyły placówki w urządzenia pozwalające personalizować karty na miejscu.
w jakim Banku mozna dostać kartę kredytową na oświadczenie?
Kartę kredytową bez dodatkowych zaświadczeń najczęściej można dostać w banku, który prowadzi nasze główne konto osobiste. W pozostałych przypadkach trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające osiągane dochody, na podstawie których bank przeprowadzi analizę zdolności kredytowej.