Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt dla marynarza – kto oferuje?

Które banki mają w swojej ofercie kredyt dla marynarza? Czy marynarz może wziąć kredyt w Polsce, jeśli zarabia w walucie obcej? Czy produkty złotówkowe są dostępne dla marynarzy? Jakie dokumenty przydatne będą przy staraniu się o kredyt dla marynarza? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Zawód marynarza wymaga zdobycia specjalistycznej wiedzy z różnych dziedzin. Niektórzy marynarze mają w swoim dorobku – oprócz studiów – nawet 50 dodatkowych certyfikatów. Dodatkowo ta wiedza musi być regularnie poszerzana i aktualizowana. Marynarze muszą też być niezwykle odpowiedzialni.

Czy to oznacza, że to idealni klienci banków? Nie do końca. Praca marynarza to także częsta zmiana pracodawców, niestałe źródło dochodów, zarobki osiągane przez pewien okres roku (kontrakty marynarskie), przychody w obcej walucie.

Ile zarabiają marynarze?

Eksperci finansowi szacują, że zarobki marynarza na polskim statku handlowym wynoszą od 6 do 10 tys. zł brutto. Na statkach zagranicznych wartości kwot są podobne, ale liczone w walucie obcej – najczęściej dolarach amerykańskich lub euro.

Zarobki marynarzy są regulowane przez Międzynarodową Federację Pracowników Transportu (The International Transport Workers’ Federation – ITF). Według ITF najniższa marynarska pensja musi wynosić co najmniej 1100 dolarów amerykańskich. W związku z tym zakłada się, że marynarze zarabiają od 1 tys. do 10 tys. euro. Pamiętajmy, że wielu marynarzy otrzymuje wynagrodzenie tylko przez kilka miesięcy w roku.

Szacunkowe zarobki marynarzy:

  • marynarz – ok. 1100-2000 USD,
  • starszy marynarz – ok. 1300-2200 USD,
  • bosman – ok. 1600-2500 USD,
  • oficer – ok. 3000 USD,
  • starszy oficer – 5000-7000 USD,
  • kapitan – ok. 10000 USD.

Czy jest kredyt gotówkowy dla marynarza?

Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe przeznaczone tylko dla marynarzy, oferta polskich banków nie przewiduje takich produktów – nawet, jeśli myślimy o niższych kwotach kredytu. Co więcej, trudno też o oferty kredytów gotówkowych w polskiej walucie dla osób zarabiających w walucie obcej.

Kredyt gotówkowy dla tej grupy klientów oferuje np. Santander Consumer Bank. Bank akceptuje dochody w: euro, dolarach, funtach brytyjskich, koronach czeskich, frankach szwajcarskich.

Czy jest kredyt hipoteczny dla marynarza?

Mimo wysokich zarobków, marynarze mogą mieć też trudność wziąć kredyt hipoteczny. Polskie banki muszą stosować się do wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) Rekomendację S IV.

Polityka banków w zakresie konstruowania ofert kredytów hipotecznych musi być zgodna z Rekomendacją S, która dotyczy dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. Zgodnie z jej postanowieniami kredyty hipoteczne mogą być udzielane jedynie w walucie, w której klient osiąga główne dochody. Co oznacza, że przy zarobkach w złotówkach kredyt hipoteczny walutowy będzie niedostępny, podobnie jeśli zagraniczne dochody stanowią tylko część np. 30% całości wynagrodzenia osiąganego z różnych źródeł.

Katarzyna Gaweł Katarzyna Gaweł

W przypadku hipotecznych kredytów walutowych banki oferują okres spłaty zobowiązań nie dłuższy niż 20 lat. Krótszy okres spłaty to niższe koszty, ale też wyższa miesięczna rata. Kredyt hipoteczny w euro znajdziesz np. w Alior Banku (Megahipoteka) i w PKO Banku Polskim.

Kredyty mieszkaniowe – czego wymaga bank?

Wnioskowanie o kredyt w przypadku marynarzy będzie podobne, jak przy ofertach dla pozostałych klientów zarabiających w złotówkach. Zaczynamy od wniosku kredytowego, potrzebne będą dokumenty finansowe potwierdzające dochody oraz dokumenty związane z kupowaną nieruchomością.

Jakich dokumentów marynarz potrzebuje do umowy kredytowej?

Eksperci finansowi zalecają, aby w przypadku kredytu hipotecznego i kredytu walutowego przygotować następujące dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • kopię książeczki żeglarskiej – możesz mieć książeczkę ze sobą, a pracownik banku w placówce wykona jej kopię,
  • kontrakt marynarski – najlepiej przetłumaczony, ale są banki, które przyjmą kontrakt w języku angielskim, przerwa pomiędzy kontraktami nie powinna przekraczać 6 miesięcy,
  • wyciąg z rachunku bankowego – historia wpływów wynagrodzenia przynajmniej za okres ostatnich 12 miesięcy,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu.

Do kredytu hipotecznego niezbędne będą dokumenty związane z budową nieruchomości – najlepiej w formie aktu notarialnego. Mówimy tu np. o własnej działce przeznaczonej do budowy domu. To standardowa procedura i nawet klienci zarabiający w złotówkach ją przechodzą.

SPRAWDŹ KREDYTY MIESZKANIOWE

Czy marynarz może przewalutować kredyt?

Zmiana waluty wynagrodzenia to codzienność w pracy marynarza. Czy dostępna w Polsce oferta kredytowa zakłada przewalutowanie kredytu? Tak, taki scenariusz jest możliwy. Banki mają jednak różne sposoby przewalutowania – wzór umowy kredytowej powinien wszystko opisywać. Najcześciej nie są to wysokie kwoty.

Przewalutowanie kredytu wiąże się zwykle z dodatkowymi kosztami. Bank może doliczyć wysokość spreadu, czyli różnicę między kursem sprzedaży a kursem kupna danej waluty. Co więcej, częste zmiany pracodawców i waluty wynagrodzenia to ryzyko, że nastąpi kilkukrotne przewalutowanie i koszty kredytu wzrosną jeszcze bardziej.

Jak marynarz może sprawdzić zdolność kredytową?

Marynarze planujący zaciągnąć kredyt mogą wcześniej dokonać przybliżonej oceny swojej kondycji finansowo. Tu przydatny jest kalkulator zdolności kredytowej, który pozwala w szybki sposób odpowiedzieć na pytanie – na jaką kwotę kredytu mogę liczyć?

Kalkulator zdolności kredytowej został uproszczony do minimum i daje możliwość obliczenia zdolności kredytowej w oparciu o podstawowe dane. Wystarczy wypełnić kilka pól. Przeprowadzenie kalkulacji jest bezpłatne i nie wymaga załączania jakichkolwiek dokumentów.

O czym jeszcze pamiętać przy kredycie dla marynarza?

Nawet marynarz, który posiada kilkunastoletnie doświadczenie i wysokie zarobki nie ma gwarancji otrzymania kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Wynika to z prawa, którego muszą przestrzegać polskie instytucje finansowe.

Warto pamiętać, że postęp technologiczny daje coraz większe możliwości korzystania z różnorodnych rozwiązań finansowych. Nawet, jeśli na polskim rynku kredytów nie ma zbyt wielu ofert dla marynarzy, warto skontaktować się z ekspertem kredytowym i sprawdzić, czy na zagranicznych rynkach uzyskanie kredytu będzie łatwiejsze.

Eksperci kredytowi rekomendują przeczytanie umowy kredytowej przed jej podpisaniem i przed procesem składania dokumentów. Wskazane jest też szukanie innych ofert, jeśli w jednym banku decyzja kredytowa będzie odmowna. Warto rozważyć temat pełnomocnictwa, czyli zatrudnienie osoby, która poprowadzi finansowe sprawy rodzin marynarskich.

Warto wiedzieć

  1. Liczba ofert kredytów hipotecznych i gotówkowych w obcych walutach dostępna na polskim rynku finansowym jest niewielka.
  2. Wymóg powiązania waluty kredytu z walutą osiąganych dochodów został określony w Rekomendacji S, która stanowi dla banków wiążący dokument w zakresie zasad odnoszących się do udzielania kredytów zabezpieczonych hipotecznie.
  3. Kredyt walutowy może być tańszy niż ten udzielany w złotówkach, ale wymagania analizie związanej ze zdolnością kredytową wnioskodawcy są wyższe (np. mogą dotyczyć wyższego wkładu własnego).
  4. Kredyt hipoteczny w euro można przewalutować, jeśli zmieniła się waluta w jakiej zarabia kredytobiorca.
  5. Eksperci finansowi szacują, że zarobki marynarza na polskim statku handlowym wynoszą od 6 do 10 tys. zł brutto.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jaką zdolność kredytową ma marynarz kontraktowy?

    Przy analizie zdolności kredytowej bank sprawdza każdego indywidualnie. Bardzo dużo wpływa ma historia wpływów wynagrodzenia oraz poniesiony wkład własny (przede wszystkim kredyt hipoteczny). Rekomendujemy skorzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej.

  2. Czy marynarz zarabiający w obcej walucie może wziąć kredyt w Polsce?

    Zaciągnięcie kredytu jest możliwe na podstawie kontraktu marynarskiego, ale tylko nieliczne polskie banki wypłacą marynarzowi pożyczkę gotówkową w złotówkach, jeśli jego wypłata przychodzi w obcej walucie. Jeszcze trudniejsza sytuacja jest w kwestii kredytu hipotecznego na budowę lub zakup nieruchomości.

  3. Czy marynarz może mieć trudności w staraniu się o kredyt?

    Główne trudności przy staraniu się o kredyt dla marynarza to: częste zmiany pracodawców, zatrudnienie na podstawie kontraktów, otrzymywanie wynagrodzenia tylko w określonych miesiącach w roku, zmienność waluty dochodów.

  4. Kto udziela kredytów gotówkowych dla marynarzy? 

    Pożyczkę gotówkową dla tej grupy klientów oferuje np. Santander Consumer Bank. Bank akceptuje dochody w: euro, dolarach, funtach brytyjskich, koronach czeskich, frankach szwajcarskich.

  5. Kto udziela kredytów hipotecznych dla marynarzy?

    Kredyty hipoteczne dla marynarzy w euro znajdziesz np. w Alior Banku (Megahipoteka) i w PKO Banku Polskim. Ich przeznaczenie to zakup (na rynku wtórnym/pierwotnym) lub budowa nieruchomości.

PORÓWNAJ KREDYTY
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments