Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

mBank przelewy – sesje Elixir przychodzące i wychodzące

Chcesz zrobić przelew do mBanku lub czekasz na wpływ na konto? Musisz wiedzieć, że mBank korzysta z systemu przelewów Elixir, a to znaczy, że wpłaty księgowane są w wyznaczonych godzinach. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kiedy możesz spodziewać się pieniędzy.

Przelewy w Polsce realizowane są za pomocą systemu Elixir. Elixir to taki pośrednik, który przekazuje środki z banku nadawcy do banku odbiorcy. Okresy, w których pieniądze wchodzą na konto i schodzą z niego, nazywane są sesjami. Warto wiedzieć, w jakich godzinach się odbywają, aby oszacować, kiedy na koncie w mBanku pojawią się pieniądze.

Co to są sesje Elixir?

Elixir to system Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A., czyli instytucji odpowiedzialnej m.in. za budowę rozwiązań cyfrowych na potrzeby bankowości. Każda osoba w Polsce, która zleca przelew do innego banku, korzysta z tego systemu.

Środki schodzą z konta nadawcy natychmiast, ale na koncie odbiorcy pojawią się dopiero za jakiś czas lub kolejnego dnia roboczego. Gdzie są w tzw. międzyczasie? Najprościej ujmując: znajdują się w systemie Elixir.

System Elixir narzuca warunki, które trzeba spełnić, aby z niego skorzystać:

 • bank nadawcy i odbiorcy muszą należeć do systemu Elixir (ten warunek spełniają wszystkie polskie banki),
 • przelew musi być w polskich złotych,
 • przelew nie może być wyższy niż 1 mln zł.

Jakie są sesje Elixir w mBanku?

Sesje to przedział czasowy, w którym pieniądze z rachunku schodzą i są na nim księgowane. Nazywa się je odpowiednio:

 • sesją wychodzącą,
 • sesją przychodzącą.

Ta pierwsza to czas przekazania środków do systemu Elixir, a druga – czas zaksięgowania na koncie w mBanku środków oczekujących z innego banku.

Aby wyjaśnić, co sesje w mBanku mają wspólnego z godziną księgowania pieniędzy, warto poznać standardową drogę, którą wykonuje przelew od czasu, jak nadawca go zleci, do chwili zaksięgowania u odbiorcy.

 • Klient nadaje przelew, który trafia do systemu Elixir.
 • Przelew „czeka” w systemie Elixir na zamknięcie aktualnie trwającej sesji, następnie na rozliczenie i przekazanie go do banku odbiorcy.
 • Przelew trafia do banku odbiorcy, ale na koncie księgowany jest dopiero w czasie najbliższej sesji.

Jak widać – mowa jest o sesjach dla trzech instytucji: systemu Elixir, banku nadawcy i banku odbiorcy.

Sesje Elixir odbywają się we wskazanych niżej godzinach i składają się z podanych etapów:

EtapSesja ISesja IISesja III
Otwarcie wejścia16:00 w dniu poprzednim9:30 w dniu rozliczeniowym13:00 w dniu rozliczeniowym
Zamknięcie wejścia9:3013:3016:00
Przetwarzanie, rozliczanie i rozrachunek przelewów9:30-11:0013:30-15:0016:00-17:30
Wyjście, czyli przekazanie przelewu do banku odbiorcyOd 11:00Od 15:00Od 17:30

Godziny otwarcia i zamknięcia wejścia wyznaczają okres, w którym przelew musi trafić do systemu Elixir, aby został przekazany w danej sesji do banku odbiorcy. Fizyczne księgowanie przelewów na koncie zależy zatem od tego, jak godziny nadania przelewu (z lub do mBanku) są zsynchronizowane z sesjami Elixir.

Godziny sesji Elixir w mBanku

Sesje Elixir w mBanku odbywają się w różnych godzinach dla klientów indywidualnych i biznesowych. Cechą wspólną jest fakt, że mają one miejsce wyłącznie w dni robocze (od poniedziałku do piątku). Zlecając zatem przelew do mBanku w sobotę, pojawi się on dopiero w poniedziałek na koncie docelowym.

Sesje Elixir dla klientów detalicznych w mBanku

Poniżej znajdują się tabele z godzinami sesji wychodzących i przychodzących do mBanku dla klientów indywidualnych.

Godziny sesji wychodzących w mBanku dla klientów indywidualnych
I sesja5:55
II sesja9:55
III sesja13:25
Godziny sesji przychodzących w mBanku dla klientów indywidualnych
Sesja I11:15
Sesja II15:00
Sesja III18:00

W tym miejscu wyjaśnię na przykładzie, jak godziny sesji rozliczeniowych Elixir (w tabeli w poprzednim akapicie) i sesji mBanku przekładają się na godziny księgowań.

Przykład

Przelew zlecony do mBanku, który wpadnie do systemu Elixir pomiędzy godziną 9:30 a 13:30, znajdzie się w drugiej sesji rozliczeniowej Elixiru. System go przetworzy i przekaże do mBanku dopiero po godzinie 15:00. W związku z tym, że druga sesja przychodząca w mBanku jest o godzinie 15:00, przelew najprawdopodobniej nie zdąży się na nią „załapać” i zostanie zaksięgowany dopiero w trzeciej, czyli o 18:00.

Podane godziny należy traktować orientacyjnie i brać poprawkę na to, że przelewy przychodzą czasem nieco później lub wcześniej niż wynika to z harmonogramu sesji. Opóźnienia (lub przyspieszenia zaksięgowania przelewów) są nieduże i wynoszą zazwyczaj mniej niż godzinę.

Sesje Elixir dla firm w mBanku

Poniżej tabela sesji dla klientów biznesowych mBanku.

Godziny sesji wychodzących w mBanku dla małych i średnich firm oraz korporacji
I sesja08:00
II sesja12:00
W mBanku nie ma III sesji wychodzącej w klientów biznesowych
Godziny sesji przychodzących w mBanku dla małych i średnich firm oraz korporacji
I sesja10:30-11:00
II sesja14:30-15:00
III sesja17:00-17:30

Sesje Elixir a przelewy zagraniczne w mBanku – jak to działa?

Przekazania środków na konto zagraniczne z mBanku można dokonać na dwa sposoby. Rezultat będzie oczywiści taki sam, czyli pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy, ale różnica jest istotna dla zlecającego przelew, ponieważ to od metody przesłania pieniędzy zależą koszty transferu środków.

Pierwszy sposób to wysłanie pieniędzy z poziomu konta osobistego w mBanku. Przy tej opcji bank przewalutuje transakcję i naliczy prowizję za transfer. Wysokość prowizji zależy od rodzaju przelewu: SWIFT czy SEPA.

Czym się różnią te przelewy? Przede wszystkim walutą przelewu i krajem banku odbiorcy.

Poprzez SWIFT można realizować przelewy w złotych polskich i wielu walutach zagranicznych (m.in. euro, dolarach, funtach) do banków należących do sieci SWIFT.

W SWIFT znajdują się niemal wszystkie większe banki na świecie oprócz niektórych rosyjskich (wykluczenie ich z sieci SWIFT jest jedną z sankcji nałożonej przez UE za agresję Rosji w Ukrainie).

Z przelewu SEPA można dokonać wyłącznie w walucie euro na rachunek banku zlokalizowanego w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinie, Norwegii lub Szwajcarii.

Sesje przelewów SEPA wychodzących z mBanku przedstawiają się następująco:

I sesja – 7:45,

II sesja – 11:15,

III sesja – 14:45.

Natomiast dokładne godziny sesji dla przelewów SWIFT nie są podane. Bank informuje tylko, że przelew zrealizuje tego samego dnia, jeśli został nadany do godziny 13:00. Jeżeli zostanie zlecony później – bank przekaże go dopiero kolejnego dnia roboczego. Przelew SWITF, mimo że z mBanku wyjdzie tego samego lub kolejnego dnia, pojawi się na koncie odbiorcy dopiero za 2-3 dni. Wynika to z faktu, że transfery SWIFT przechodzą przez wielu pośredników.

Inny sposób na przetransferowania środków z mBanku na zagraniczne konto polega na wcześniejszym przesłaniu ich na konto walutowe i dopiero wtedy na konto finalnego odbiorcy. Na tego typu operacji można zaoszczędzić, ponieważ kursy walut bankach są niekorzystne i bardziej opłaca się samodzielnie kupić waluty np. w kantorze.

Jaka jest alternatywa dla sesji Elixir?

Sesje Elixir to zwykłe, standardowe przelewy, które każdy z nas realizuje kilka razy w miesiącu. mBank proponuje jednak klientom także alternatywne sposoby przekazywania środków. Należą do nich:

 • Przelewy BLIK – to usługa transferu pieniędzy za pomocą numeru telefonu. Funkcja polega na natychmiastowym przekazywaniu pieniędzy z wykorzystaniem numerów telefonów uczestników transakcji. Usługa ta jest dostępna dla wszystkich klientów mBanku, którzy ją uruchomią. Aby to zrobić, należy zalogować się do aplikacji mobilnej, wejść w opcję Ustawienia -> Przelew na telefon, zaakceptować oświadczenia i zatwierdzić.
 • Przelew natychmiastowy – jak sama nazwa wskazuje, trafia on na konto odbiorcy w czasie rzeczywistym, czyli praktycznie od razu po jego zleceniu. W mBanku ten rodzaj przelewu cennik nazywa „ekspresowym”. Nie zawsze istniej możliwość zlecenia przelewu natychmiastowego, co wyjaśnię poniżej.
 • SORBNET – to również rodzaj przelewu ekspresowego z tą różnicą, że nie dotyczą go żadne limity kwotowe. SORBNET jest wykorzystywany najczęściej do rozliczeń między firmami lub do płacenia za duże inwestycje (kupno mieszkania, samochodu).
 • Polecenie zapłaty – to dobry sposób na dokonywanie powtarzalnych płatności. Klient dostarcza do mBanku dyspozycję, w której wyraża zgodę, aby mBank przekazywał (na podstawie faktury) środki do wybranej instytucji. Dzięki poleceniu zapłaty nie trzeba pamiętać o wykonywaniu przelewów za usługi, które, tak czy inaczej, trzeba opłacić.
 • Zlecenie stałe – to polecenie wykonywania przez mBank regularnych przelewów na określoną kwotę i co określony czas (np. 15 dnia każdego miesiąca). Usługa ta różni się od polecenia zapłaty przede wszystkim tym, że klient wskazuje dokładną kwotę, która ma być przelewana. Poleceniem zapłaty można zatem regulować płatności, które co miesiąc są w innej kwocie (np. rachunek za telefon), a zlecenie stały sprawdzi się przy płatności tej samej kwoty (np. raty kredytu, opłat za czynsz, szkołę itd.).

Jak działa przelew natychmiastowy w mBanku?

Przelew natychmiastowy w mBanku (zwany przez tę instytucję ekspresowym) nie zawsze jest taki szybki, jak wynikałoby to nazwy. Wszystko dlatego, że nie wszystkie banki przyjmują przelewy natychmiastowe 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Co się dzieje, jeśli klient zleca z mBanku przelew ekspresowy, ale bank odbiorcy w tej chwili nie przyjmuje takich zleceń? Taki przelew nie oczekuje w systemie Elixir, lecz w ogóle nie jest realizowany. Inaczej mówiąc – nie da się technicznie wykonać przelewu, jeśli i banki odbiorcy, i nadawcy mają przerwę w wysyłaniu lub odbierania tego rodzaju przelewów.

Większość banków (w tym mBank) wysyła i odbiera przelewy natychmiastowe przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, ale zdarzają się też takie, które robią sobie wolne godziny. Pełną dostępność można sprawdzić tutaj: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

W mBanku można zrealizować dziennie co najwyższej trzy przelewy natychmiastowe w kwocie nie wyższej niż 10 000 zł każdy.

Ile kosztują przelewy w mBanku?

Ceny przelewów w mBanku zależą od rodzaju przelewu i konta, z którego są wykonywane (czy jest ono przeznaczone dla klientów indywidualnych, czy dla firm).

Poniżej cenniki aktualne na dzień 19.10.2023 r.

Cennik standardowych przelewów Elixir
Dla klientów indywidualnych0 zł (jeśli przelew zleca użytkownik konta mKonto Osobiste w placówce banku lub na mLinii pobierana jest opłata w wysokości 6 zł)
Dla klientów biznesowychw koncie Biznes Konto Proste przelewy są bezpłatne, w koncie mBiznes Konto Standard kosztują 1,50 zł. Natomiast w pozostałych rodzajach kont firmowych występują limity darmowych przelewów (od 5 do 100). Po ich przekroczeniu cena za przelew zależy od banku odbiorcy (wewnętrzny przelew do mBanku czy do obcego podmiotu) i sposobu zlecenia: przez Internet, na mLinii czy w oddziale. Najniższa kwota, którą trzeba uiścić to 0,49 zł a najwyższa – 10 zł.
Cennik ekspresowych przelewów Elixir
Dla klientów indywidualnych5 zł (dla kont mKonto Intensive trzy pierwsze przelewy są bezpłatne, kolejne kosztują 5 zł)
Dla klientów biznesowych10 zł
Cennik przelewów SORBNET
Dla klientów indywidualnych35 zł (dla kont mKonto Intensive 15 zł)
Dla klientów biznesowych40 zł
Cennik przelewów BLIKI-em
Dla klientów indywidualnych0 zł
Dla klientów biznesowych2% wartości przelewu, min. 0,01 zł
Cennik przelewów zagranicznych
Dla klientów indywidualnych- SWIFT - 0,35% kwoty przelewu min. 25 zł, max. 200 zł

- SEPA – 0 zł
Dla klientów biznesowych- SWIFT - 0,35% kwoty przelewu min. 25 zł, max. 200 zł

- SEPA – 0 zł

Jak szybko zrobić przelew w mBanku?

Najszybsza metoda wykonania przelewu w mBanku to przelew BLIK-iem i ekspresowy. Ten pierwszy jest wygodny i zwykle darmowy, niestety nie zawsze dostępny. BLIK-em można przekazać środki znajomemu, zapłacić za zakupy internetowe, ale jeszcze nie wykorzystuje się go przy płatności np. dla spółdzielni mieszkaniowej.

mBank znalazł rozwiązania na ten dylemat upraszczające robienie przelewów do minimum czynności.

 • Jednym z nich jest Asystent Płatności. Jest to funkcjonalność, która przypomina o zbliżającej się dacie płatności i przygotowuje zlecenie przelewu. Takie zlecenie wystarczy zatwierdzić i już – pieniądze z konta są przekazywane poprzez system Elixir do odbiorcy.
 • Kolejne udogodnienie od mBanku to skanowanie danych do przelewu. Nie trzeba przepisywać z faktury ręcznie numeru konta czy danych sprzedawcy. Wystarczy nakierować obiektyw smartfona na dokument i zeskanować go. System mBanku sczyta informacje i zapisze je we właściwych polach na zleceniu przelewu.
 • Qlips jest usługą przyspieszającą opłacanie większej liczby rachunków (faktur) za pomocą paru kliknięć w aplikacji. Usługa przypomina nieco polecenie zapłaty z taką różnicą, że klient zatwierdza każdy przelew. Dzięki temu wie dokładnie, ile w danym miesiącu i za co zapłacił i może lepiej kontrolować swój budżet.

To warto wiedzieć o sesjach Elixir w mBanku

Sesje Elixir w mBanku mają decydujące znaczenie w kwestii tego, kiedy przelew trafi na konto w mBanku lub zostanie zaksięgowany na rachunku innego banku. W mBanku sesje wychodzące i odbywają się trzy razy dziennie w dni robocze. Oznacza to, że przelew wysłany z innego banku np. w piątek po południu, pojawi się na koncie w mBanku dopiero w poniedziałek.

Sesje wewnętrzne (tj. przelewy z jednego konta w mBanku na inne konto w tej samej instytucji) zachodzą bez udziału systemu Elixir. Takie przelewy odbywają się natychmiastowo.

Źródła:

 • https://www.kir.pl/nasza-oferta/banki/rozliczenia/elixir

Warto wiedzieć

 1. W mBanku odbywają się po trzy sesje wychodzące i przychodzące dziennie. Wyjątkiem są sesje wychodzące dla klientów biznesowych – tych są tylko dwie na dzień.
 2. Sesje odbywają się w godzinach porannych, po południu i na wieczór.
 3. Aby zrealizować szybko przelew z konta w mBanku (lub na konto w mBanku) należy wykonać przelew natychmiastowy.
 4. Alternatywą dla tradycyjnych przelewów są przelewy BLIK-em zwane potocznie przelewami na numer telefonu.
 5. Udogodnienia dla klientów mBanku usprawniające robienie przelewów to np. możliwość skanowania danych do przelewu czy Asystent Płatności.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Ile trwa sesja Elixir mBank?

  mBank nie informuje, ile trwa sesja rozliczeniowa, ale tylko o której godzinie jest realizowana. Biorąc pod uwagę, że pieniądze nie są księgowane co do minuty, jak wskazuje godzina podana przez bank, można przyjąć, że sesje trwają co najmniej kilkadziesiąt minut.  

 2. W jakich godzinach są przelewy mBank?

  Przelewy na konta klientów indywidualnych przychodzą około godzin: 11:15, 15:00 i 18:00. 

 3. O której najpóźniej może przyjść przelew?

  W mBanku po godzinie 18. Ciężko oszacować ostatnie księgowanie z dokładnością co do minuty, ale można założyć, że jeśli przelewu nie będzie do 19:00, należy się go spodziewać dopiero kolejnego dnia roboczego. 

 4. Czy przelew Elixir dojdzie tego samego dnia?

  To zależy o której dokładnie godzinie został wysłany i z którego do którego banku. Przelewy zlecone do godz. 13:00 zazwyczaj dochodzą tego samego dnia na wieczór. 

 5. Kiedy dojdzie przelew wysłany do mBanku?

  Czas zaksięgowania przelewu w mBanku zależy od godziny wysłania tego przelewu. W najlepszym przypadku zaksięguje się za 2-3 godziny (jeśli sesje mBanku, systemu Elixir i banku nadawcy będą „zgrane”). W najgorszym – kolejnego dnia roboczego.  

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments